Fraser Valley Dog Fanciers
Monday, October 14, 2019



Related Results

Obedience

Saturday, October 12 (Obedience Trial 1)
Saturday, October 12 (Obedience Trial 2)
Sunday, October 13 (Obedience Trial 3)
Sunday, October 13 (Obedience Trial 4)



Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Pamela Bruce
Shetland Sheepdog  Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus
Points: 257 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Pamela Bruce
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 225
Best Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Shetland Sheepdog  Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus








Group 1 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ranzfel Vodka Tonic
  Spaniel (English Cocker)   40
Group 2nd   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   35
Group 3rd   
Ch Mar-K's Secret Mission
  Spaniel (American Cocker)   32
Group 4th   
Stonepeake's Blue T Shadow
  Retriever (Chesapeake Bay)   28
BPIG    Parador First Among Equals   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Solipse San Giovanni Bianco

Best Puppy In Breed
Bella Fiore's Tarantino


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bella Fiore's Tarantino


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde City Of Stars



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Parador First Among Equals

Best Puppy In Breed
Parador First Among Equals


Winners Dog: (1-0-0-0)
Parador First Among Equals


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonepeake's Blue T Shadow


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonepeake's Blue T Shadow


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blacklace Opal Goddess Of Fire



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts (0-3-4-0)
GCh Camalire I'll Follow The Sun

Best Of Opposite Sex
Fernlane's Smartie Britches

Best Puppy In Breed
Hunnydew's Sole Mia Bella Santina

Select Dog
Ch Carmegold Uproar At Towerranch



Winners Bitch: (0-3-4-0)
Fernlane's Smartie Britches

Reserve Winners Bitch
Hunnydew's Sole Mia Bella Santina

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Shawnigan Camalire Porter

Best Of Opposite Sex
Ch Charltons Carron

Select Dog
GCh Harbortops Chocolate Challenge



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GCh Tollchester's Mauvais Garcon

Best Of Opposite Sex
Ch Nirvelli World Needs A Melody

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Readyfor Xtanding On A Corner

Best Puppy In Breed
Readyfor Xtanding On A Corner

Select Bitch
Ch Readyfor Vavavoom


Winners Dog: (1-3-2-2)
Readyfor Witty Retort


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Readyfor Xtanding On A Corner

Reserve Winners Bitch
Watermark's I Got Your Number

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Plaisance Prince Of Memorys

Best Puppy In Breed
Plaisance Prince Of Memorys


Winners Dog: (1-0-0-0)
Plaisance Prince Of Memorys


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Palarset Wisperinwillowslegacy

Best Puppy In Breed
Palarset's Story Of Danni



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Palarset Wisperinwillowslegacy

Reserve Winners Bitch
Palarset's Story Of Danni

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Mar-K's Secret Mission

Best Of Opposite Sex
GCh Braewood Highland Fling

Select Dog
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Aladdin's Pixie Hollow Chloe

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Ranzfel Vodka Tonic

Best Of Opposite Sex
Ryallcourt Cinnamon Toast

Select Dog
GCh Ryallcourt In A Spin

Select Bitch
Ch Amadan's Crem Brulee



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Labeth's Singular Sensation

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sequoia Reds Blazing Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sequoia Reds Blazing Fire


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GCh Target's Green With Envy

Select Bitch
GCh Silversea's Summer Sonnet







Group 2 - Shaun Watson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   26
Group 2nd   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   23
Group 3rd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   22
Group 4th   
GCh Barkerville Aula Palatina
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   20
BPIG    Kumani's CopperRose By Nkosi   Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Polo's Arebah Derci

Select Bitch
Ch Calamus Quintessa Blue



Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia

Best Of Opposite Sex
SFF's Signet Ruffian

Select Dog
GCh Arubmec's Take A Chance On Me



Winners Bitch: (0-1-2-0)
SFF's Signet Ruffian

Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh RJ's Scottish Mist

Select Dog
GCh Pridebass Romeo In Love



Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nouveau's Link To My Heart



Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Barkerville Aula Palatina



Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollyrood Cosmopollyton



Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ina's Fashion Esquire

Best Puppy In Breed
Ina's Fashion Esquire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ina's Fashion Esquire


Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski



Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Philippe du Grand Chien de Culann

Best Puppy In Breed
Philippe du Grand Chien de Culann


Winners Dog: (1-0-0-0)
Philippe du Grand Chien de Culann


Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 9 pts (1-5-3-1)
GCh Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
GCh Regalcrown Spirit Wind

Best Of Winners: (1-5-3-1)
Goldenears Cooper

Best Puppy In Breed
Kumani's CopperRose By Nkosi


Winners Dog: (1-5-3-1)
Goldenears Cooper


Winners Bitch: (1-5-3-1)
Kaskazini Northern Lights At Kipanga

Reserve Winners Bitch
Kumani's CopperRose By Nkosi

Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lightspeed Capricorn's The One



Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lemax Bennie And The Jets



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lemax Bennie And The Jets

Reserve Winners Bitch
Lemax Can You Feel The Love Tonight?





Group 3 - Christine Watson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   27
Group 2nd   
Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   25
Group 3rd   
Ch Marinella's You Give Me... Fever
  Portuguese Water Dog   20
Group 4th   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   19
BPIG   
Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   N/A
Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
Mephisto's Sugar And Spice

Best Puppy In Breed
Mephisto's Sugar And Spice



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mephisto's Sugar And Spice

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock

Best Of Opposite Sex
Barb'Eric's 'I Believe In Magic'

Select Dog
Ch Impact N Garroway Helluva Ride



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Barb'Eric's 'I Believe In Magic'

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Casa Reale's Got Your Six



Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Holmrun's Shimmi Jimmi

Best Of Opposite Sex
GCh Heartwood's Blue Bomber

Best Puppy In Breed
Ch Holmrun's Shimmi Jimmi

Select Dog
GCh Fiveam's Finish What Ya Started



Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Paquestone Kapari Livin' It Up



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Paquestone's Mischief Managed

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Little Mtn's Fire Ball

Best Of Opposite Sex
Little Mtn's Dakota Soleil

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Little Mtn's Fire Ball

Best Puppy In Breed
Little Mtn's Fire Ball

Select Dog
Ch Vanitza Be My Leostar


Winners Dog: (1-1-1-0)
Little Mtn's Fire Ball


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Little Mtn's Dakota Soleil

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Marinella's You Give Me... Fever



Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch 2Infinity Only The Top Shelf Gold Coin



Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Puppy In Breed
Cascade 'n Starstruck's Yogi


Winners Dog: (1-0-1-0)
Cascade 'n Starstruck's Yogi


Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Lindsayleigh's Alli's Secret

Best Puppy In Breed
Aerdenhout's Light Speed



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Aerdenhout's Light Speed

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Reigning Sky's Unstopabl Storm

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Puppy In Breed
Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Select Dog
Ch Aurum's Tall Dark And Handsome


Winners Dog: (2-2-1-0)
Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Reserve Winners Dog
Stormstruck's Frost'n Fire


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Reigning Sky's Unstopabl Storm

Reserve Winners Bitch
Reigning's Amira Image





Group 4 - Christine Watson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   24
Group 2nd   
Ch Tuscaroranes (Luna)
  Lakeland Terrier   23
Group 3rd   
GCh Darwyn's Trail Blazer
  Welsh Terrier   22
Group 4th   
Ch Pooles Ide Foxfield A Little Bit More
  Russell Terrier   19
BPIG   
Ch Pooles Ide Foxfield A Little Bit More
  Russell Terrier   N/A
Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Chargers Gazella B-Train



Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ryba's Skyfall



Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Fernrigg's Gold Standard

Best Of Opposite Sex
Ch Mysticgold's Girl On Fire

Best Puppy In Breed
Ch Fernrigg's Gold Standard



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Mysticgold's Never Enough Kisses

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Best Puppy In Breed
Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Samba Of Bully Lake



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Samba Of Bully Lake

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Goldenears Athena

Best Puppy In Breed
Bigguy Raisn Away The Darkness

Select Bitch
Ch Kian's Shining Willow O'Isle



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Goldenears Athena

Reserve Winners Bitch
Bigguy Raisn Away The Darkness

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tuscaroranes (Luna)



Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pooles Ide Foxfield A Little Bit More

Best Puppy In Breed
Ch Pooles Ide Foxfield A Little Bit More



Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Dreamaker Paint The Town Red

Best Puppy In Breed
Dreamaker Paint The Town Red

Select Bitch
Ch Envoy Foxy VI Par Excellence



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Dreamaker Paint The Town Red

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh MacBrechin's Legacy Leidi

Best Of Opposite Sex
Pendor Super Nova

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Pendor Super Nova

Best Puppy In Breed
Pendor Super Nova

Select Dog
GCh Dunsmuir Glenby Midnite Spirit


Winners Dog: (1-1-1-1)
Pendor Super Nova


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Pendor Lyra

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Rosgaards Eirian Morrison

Best Of Opposite Sex
Fable Farms As White As Snow

Best Puppy In Breed
Fable Farms As White As Snow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Fable Farms As White As Snow

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Darwyn's Trail Blazer

Best Of Opposite Sex
Darwyn's Lady Rona



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Darwyn's Lady Rona

Reserve Winners Bitch
Darwyn Something To Talk About

Judge: Christine Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Joanne Fernall Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
  Cavalier King Charles Spaniel   37
Group 2nd   
GCh Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   23
Group 3rd   Ch Mtnaire's Siriusly Regal   Pug   22
Group 4th   
GCh Carmorosa's Ranger Rick
  Silky Terrier   18
BPIG    Sheeba Cantebury Loverboy   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 13 pts (3-6-4-1)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen

Best Of Opposite Sex
GCh Alderglen Siren Song

Best Of Winners: (3-6-4-1)
Sheeba Cantebury Loverboy

Best Puppy In Breed
Sheeba Cantebury Loverboy

Select Dog
Ch Orchard Hill The Chrome Pony


Winners Dog: (3-6-4-1)
Sheeba Cantebury Loverboy

Reserve Winners Dog
Dias Del Feliz O'Ozzie


Winners Bitch: (3-6-4-1)
Cantebury Summer Nights

Reserve Winners Bitch
Mingchen Shoot'n The Breeze

Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Arkland N Crystaljems Violet

Best Puppy In Breed
Ch Arkland N Crystaljems Violet



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Arklands N Crystaljems Ebony

Reserve Winners Bitch
Arkland N Crystaljems Ruby Red

Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Seantiago's Prince Aziz

Best Of Opposite Sex
GCh Fantastic Dream's Golden Fire Of Destiny

Best Puppy In Breed
Ch Seantiago's Prince Aziz



Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Involo Come On Over

Best Of Opposite Sex
Ch Annacott Animato Ease Into It

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Passionpaps N Riesa Goin Wild

Best Puppy In Breed
Annacott Animato Go Dasher Go

Select Dog
GCh Passionpaps Infamous Adventure


Winners Dog: (2-3-2-1)
Annacott Animato Go Dasher Go

Reserve Winners Dog
Chrysalis Pilot Project Masson


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Passionpaps N Riesa Goin Wild

Reserve Winners Bitch
Annacott Animato Gay Holly

Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pequest By Request



Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm



Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lemoge's Garden Poppet

Best Of Opposite Sex
Bellefleet Lemoges Wise Caleb

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lemoge's Garden Poppet

Best Puppy In Breed
Lemoge's Garden Poppet


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bellefleet Lemoges Wise Caleb


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lemoge's Garden Poppet

Reserve Winners Bitch
Belleterre Fashion Icon

Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Mtnaire's Siriusly Regal

Best Of Opposite Sex
Vectra's Heavenly Light

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Vanfax's Dare To Dream

Best Puppy In Breed
Vanfax's Dare To Dream


Winners Dog: (1-2-1-0)
Vanfax's Dare To Dream


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Vectra's Heavenly Light

Reserve Winners Bitch
Anmars Dancing Queen At Premiers

Judge: Joanne Fernall

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick







Group 6 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   66
Group 2nd   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   44
Group 3rd   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   43
Group 4th   
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte
  French Bulldog   42
BPIG    Sunside Kojiro Precious Gold   Shih Tzu   N/A
Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Encores Easyryder Triplelegacy



Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 10 pts (2-1-4-4)
GCh Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
GCh Sonita Nod To Loki At Kalyska

Best Of Winners: (2-1-4-4)
Jinks Wee Bonnie Lass

Best Puppy In Breed
EQ Iowana's Beyond Belief At Kaliska

Select Dog
Ch Dorkay's Bourbon And Ice

Select Bitch
GCh Jinks Phenom


Winners Bitch: (2-1-4-4)
Jinks Wee Bonnie Lass

Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Lenbullan Gertruda Gemma

Best Of Opposite Sex
Ch Lenbullan Delightful Dionysos



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lenbullan Gertruda Gemma

Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Echoviews Pennyfor Ur Nu Soul

Best Puppy In Breed
Echoviews Pennyfor Ur Nu Soul



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Echoviews Pennyfor Ur Nu Soul

Judge: Shaun Watson

Best Of Breed: 12 pts (5-4-3-1)
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte

Best Of Opposite Sex
Nifty's Mercedes

Best Of Winners: (5-4-3-1)
Beaumondes Li'l Gangster Vinny

Best Puppy In Breed
Beaumondes Li'l Gangster Vinny

Select Dog
GCh Captain Jack Frost

Select Bitch
Ch Bountybull's A Star Is Born


Winners Dog: (5-4-3-1)
Beaumondes Li'l Gangster Vinny

Reserve Winners Dog
Gold-Sierra Caruso


Winners Bitch: (5-4-3-1)
Nifty's Mercedes

Reserve Winners Bitch
Bountybull's All About Eve

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Whisborne Marcus Aurelius

Best Of Opposite Sex
Ch Sunrose Heaven Sent

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Whisborne Marcus Aurelius

Best Puppy In Breed
Desiderata Brooksbjur PrplRain

Select Dog
GCh Sunrose Rolling Down The Hiway


Winners Dog: (1-2-1-1)
Whisborne Marcus Aurelius


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Brooksbjur Anni Frid Lyngstad

Reserve Winners Bitch
Desiderata Brooksbjur PrplRain

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ripleys Raise A Little Hell

Best Of Opposite Sex
Ch Kameo Maui Reign



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunojo Pai Azyuu Go



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Sunside Kojiro Precious Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Kojiros Northern Lights

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Sunside Kojiro Precious Gold

Best Puppy In Breed
Sunside Kojiro Precious Gold

Select Dog
GCh Sealegends Magic In Moonlight


Winners Dog: (2-2-1-1)
Sunside Kojiro Precious Gold

Reserve Winners Dog
Midnight Poison's Denver


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Peking's Show Goes On

Reserve Winners Bitch
Sculpture Comes Around Connie

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Jo Ann Pavey Top Dog
Points
Group 1st   Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus   Shetland Sheepdog   31
Group 2nd   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   25
Group 3rd    Zandria 'N Tercan's Kiss My Freckles   Collie (Smooth)   22
Group 4th   
GCh Eclat D'Etoile's Damon
  Belgian Shepherd Dog   21
BPIG   Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Imbachs Red Rosette

Best Puppy In Breed
Hardtack Sophistication With A Purpose


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kelkary's Ragtyme Tango



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Offshore Storm Warning du Chateau Rocher

Best Puppy In Breed
Piece De Resistance Magie Noire


Winners Dog: (1-0-1-0)
Piece De Resistance Magie Noire


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Eclat D'Etoile's Damon

Best Of Opposite Sex
Snowflowers Be Chill My Heart

Select Dog
GCh Kon Tiki av Vikholmen


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Aktiv's All You Need Is Love

Best Of Opposite Sex
Aktiv's Love Me Like A Rock

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Aktiv's I Love Rock 'N' Roll

Best Puppy In Breed
Aktiv's I Love Rock 'N' Roll


Winners Dog: (1-1-0-1)
Aktiv's Love Me Like A Rock


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Aktiv's I Love Rock 'N' Roll

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Aychess N Celticmoon Envision

Best Of Opposite Sex
Ch Celticmoon N Aychess Inverlochy

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Aychess N Celticmoon Envision

Best Puppy In Breed
Snowvalley Ralts My Sweet Treasure

Select Dog
GCh Cherfire's King Under The Mtn


Winners Dog: (2-2-1-1)
Aychess N Celticmoon Envision

Reserve Winners Dog
Snovalley Latios Best Of Mt Love


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Snowvalley Ralts My Sweet Treasure

Reserve Winners Bitch
Caradilis Alpine Chalet

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zandria 'N Tercan's Kiss My Freckles


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Ch C And C Pr George Special V CL



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus

Best Of Opposite Sex
Ch Avoca Force Of Nature

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Northview's Justin Fever

Best Puppy In Breed
Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus

Select Dog
GCh Firestar's Destiny At Startoga


Winners Dog: (1-2-2-1)
Northview's Justin Fever


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Wolcot's Valley Girl

Reserve Winners Bitch
Northview's Escalade

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Ch Maksherri Baiya Morna


Winners Dog: (1-0-1-1)
Corgiallyurs Teilo Ab Pencader


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By