GCh Janor Adelsmann Av Vigeland
Norwegian Elkhound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Noble - (Male)
Owner: Sheila Robertson
Breeder: Jan and Ronald Herinckx
Conformation Handler: Sheila Robertson
Performance Handler: Sheila Robertson
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 91 88 82 73 64
All Breed Ranking: 767 755 718 672 603

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 2 2 2 2   0 0 0 0 0   121
Win Record - 2023
Show Date
Yukon Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 64
  Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Michelle Scott 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Yvonne Savard 12
  Group 1st   Michelle Scott 11
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 4 (1-3-1-0)
  Group 4th   Sandy Alexander 6
  Group 3rd   Thomas Alexander 7
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 4 (1-3-1-0)
  Group 2nd   Richard Paquette 10
  Group 2nd   Tempest Deptuch 10
Thursday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4 (1-3-1-0)
  Group 4th   Lynda Saranchuk 6
  Group 3rd   Mel Saranchuk 7

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 42 40 36 33
All Breed Ranking: 308 305 289 267 228

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 5 2 2 2   0 0 0 0 0   342
Win Record - 2022
Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kim Haddon 0
  Group 4th   Kim Haddon 68
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 4th   Allan Brown 79
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Allan Brown 0

Show Date
Yukon Kennel Club June 17 to June 20, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Susan Quesnel 8
  Best Of Breed   Susan Quesnel 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Grant Townsend 3 (0-3-1-0)
  Group 2nd   Grant Townsend 9
Sunday Reserve Best In Show   Allan Brown 65
  Best Of Breed   Thora Brown 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Thora Brown 10
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Allan Brown 10
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (0-3-1-0)
  Group 3rd   Honey Glendinning 8
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Jocelyne Gagne 10
Friday Reserve Best In Show   Margaret Jones 59
  Best Of Breed   Margaret Jones 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Margaret Jones 10
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Wayne Thompson 10

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 3rd   Darle Heck 16

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 197 190 175 168 150
All Breed Ranking: 1492 1460 1374 1293 1169

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 3   0 0 0 0 0   51
Win Record - 2019
Show Date
Yukon Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Doug Windsor 12
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Winners Dog   Wendy Schira (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Doug Windsor 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Doug Windsor (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Winners Dog   Patricia Lanctot (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-0-1-0)
Friday Winners Dog   Bruce Fraser (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Michael Woods (Dr) (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Lakes District Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Yvonne Savard 7
  Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Winners Dog   Tempest Deptuch (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Winners Dog   Yvonne Savard (1-0-0-0)
  Best Owner Handled In Group   Yvonne Savard N/A
  Group 3rd   Tempest Deptuch 10
Saturday Group 4th   Mark Houston-McMillan 7
  Best Puppy In Breed   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Winners Dog   Mark Houston-McMillan (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Winners Dog   Kathrine Grant (1-0-0-0)
  Best Owner Handled In Group   Mark Houston-McMillan N/A
Friday BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 10
  Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Winners Dog   Gail Forsythe (Dr) (1-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Winners Dog   Sharon Derrick (1-0-0-0)
  Best Owner Handled In Group   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Beth Warman 1
Saturday Best Of Breed   Stanley Shen 1
Friday Best Of Breed   Daniel Ceres Rubio 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By