London Canine Association
Friday, July 12, 2019



Related Results

Conformation

Friday, July 12
Friday, July 12 (Ltd Breed Show for Sighthounds)
Saturday, July 13
Saturday, July 13 (Ltd Breed Show for Group 1)
Sunday, July 14
Sunday, July 14 (Ltd Breed Show for Group 3)

Obedience

Friday, July 12 (Obedience Trial 1)
Friday, July 12 (Obedience Trial 2)
Saturday, July 13 (Obedience Trial 3)
Saturday, July 13 (Obedience Trial 4)
Sunday, July 14 (Obedience Trial 5)
Sunday, July 14 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, July 12 (Rally Trial 1)
Friday, July 12 (Rally Trial 2)
Saturday, July 13 (Rally Trial 3)
Saturday, July 13 (Rally Trial 4)
Sunday, July 14 (Rally Trial 5)
Sunday, July 14 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
CH RaylexNorthernbreezModaChablis
"Vinny"
Owner: Lorys Fraccaro
www.modagermanshepheds.com


Best In Show
Judge: Ed Wild
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 154 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ed Wild
Pointer  
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
Points: 135
Best Puppy In Show
Judge: Ed Wild
French Bulldog   Fabelhaft Robobull Estee Lauder
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Ed Wild
Pekingese  
Taylin The Gladiator
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ed Wild
Belgian Shepherd Dog   Sterlingden Elton du Belgiador
Best Veteran In Show
Judge: Ed Wild
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GCh Roaneden's Wingman Of Mayhem
Best Altered In Show
Judge: Ed Wild
French Bulldog  Ch Ottervalley Bianca
Best Brace In Show
Judge: Ed Wild
German Shepherd Dog GCh Chica Vom Burgimwald & German Shepherd Dog GCh Erena Vom Burgimwald








Group 1 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   35
Group 2nd   
GCh Legacyk Indecent Exposure
  Pointer (German Short-Haired)   33
Group 3rd   
Ch Cornadore Avon To Annagh
  Setter (Irish Red & White)   28
Group 4th   
GCh Roaneden's Counting Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   27
BPIG   Ch Breica Winter Is Coming   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Henleys A Trick Of The Tail   Spaniel (English Cocker)   0
Best Veteran In Group   
GCh Roaneden's Wingman Of Mayhem
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GCh Legacyk Indecent Exposure

Best Of Opposite Sex
GCh Legacyk Fiery Heart

Select Dog
GCh Whisperfield Out On A Limb


Winners Dog: (2-0-2-1)
Leasides Dax

Reserve Winners Dog
BNJ Ordinary Hero

Open Dog Class
1st Leasides Dax
2nd BNJ Ordinary Hero

3-6 Month Dog Class
1st Schutzen's A Shot To Remember



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
Rush's Don't Block The Lite

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rush's Just Another Werewolf


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rush's Just Another Werewolf

12-18 Month Dog Class
1st Rush's Just Another Werewolf


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rush's Don't Block The Lite

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Don't Block The Lite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Grayvalley My Heart Will Go On

Best Of Opposite Sex
Chrys-Haefen Money Talks


Winners Dog: (1-1-0-1)
Chrys-Haefen Money Talks

Open Dog Class
1st Chrys-Haefen Money Talks


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Salandatterra Duda Time To Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Salandatterra Duda Time To Shine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Winstead's If A Tree Falls

Best Of Opposite Sex
Fargoridge Calendar Girl

Best Puppy In Breed
Winstead's Climbing The Walls

Select Dog
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker


Veteran Dog Class
1st GCh Citadel Foundation For Fargo


Winners Bitch: (0-2-2-0)
Fargoridge Calendar Girl

Reserve Winners Bitch
Winstead's Climbing The Walls

Senior Puppy Bitch Class
1st Winstead's Climbing The Walls

12-18 Month Bitch Class
1st Fargoridge Calendar Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Roaneden's Counting Stars

Best Of Opposite Sex
Ch Kylador's Uricochetu Dunfield

Best Puppy In Breed
Hawks Nest First Class Flight To Redaero

Select Dog
Ch Pikkinokka's Ahoy Huckleberry


Veteran Dog Class
1st GCh Roaneden's Wingman Of Mayhem


Winners Bitch: (0-2-2-1)
Hawks Nest First Class Flight To Redaero

Reserve Winners Bitch
Katyra Flat Top Beat 4 Glacial

Senior Puppy Bitch Class
1st Hawks Nest First Class Flight To Redaero

12-18 Month Bitch Class
1st Katyra Flat Top Beat 4 Glacial


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Valley View Elf In The Galaxy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cornadore Avon To Annagh




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Madilane's Blame It On Love

Best Of Opposite Sex
Ch Christycrest Topstar Clanagroe

Best Puppy In Breed
Ch Wynridge's She's Ridin Shotgun

Select Bitch
Ch Wynridge's She's Ridin Shotgun




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rivermist Broxden Magnuttic


3-6 Month Dog Class
1st MLM 'N Bemuse's Follow A Dream



Class results courtesy of: MJN Show Services





Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Trystyn Benton Quack The Code

Best Of Opposite Sex
Benton Loves Duckaholics

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Trystyn Benton Quack The Code


Winners Dog: (1-1-0-0)
Trystyn Benton Quack The Code

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Trystyn Benton Quack The Code


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Benton Loves Duckaholics

Open Bitch Class
1st Benton Loves Duckaholics


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Ekahi Rissana Isidoro Almamater

Best Of Opposite Sex
Breica Winter Is Coming

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Breica Winter Is Coming

Best Puppy In Breed
Breica Winter Is Coming


Winners Dog: (2-3-1-0)
Almamater Charlie B

Reserve Winners Dog
Almamater Churchilvecchiarelli

Junior Puppy Dog Class
1st Almamater Charlie B
2nd Almamater Churchilvecchiarelli


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Breica Winter Is Coming

Reserve Winners Bitch
Almamater's Opera Prima

Junior Puppy Bitch Class
1st Breica Winter Is Coming
2nd Almamater's Opera Prima
3rd Almamater Lola Mora

3-6 Month Bitch Class
1st Almamater Bonita Sorpresa


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh McCartney's Star Line Up
  Whippet   16
Group 2nd   
Ch Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador
  Deerhound (Scottish)   11
Group 3rd    Laislinn's Lucrezia   Irish Wolfhound   10
Group 4th    TraJam Innuendo   Beagle   8
BPIG    Laislinn's Lucrezia   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Three Little Birds' Grooving ToThe Music
  Irish Wolfhound   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Generations Wizards Kyanite

Best Puppy In Breed
Generations Wizards Kyanite


Winners Dog: (1-0-0-0)
Generations Wizards Kyanite

Senior Puppy Dog Class
1st Generations Wizards Kyanite



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
TraJam Innuendo

Best Puppy In Breed
TraJam Innuendo


Winners Dog: (1-0-0-0)
TraJam Innuendo

Junior Puppy Dog Class
1st TraJam Innuendo



Class results courtesy of: MJN Show Services




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chetcote Wrapped N Chocolate ML

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Wrapped N Chocolate ML




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Laislinn's Lucrezia

Best Puppy In Breed
Laislinn's Lucrezia

Select Bitch
GCh Three Little Birds' Follow My Heart



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Laislinn's Lucrezia

Senior Puppy Bitch Class
1st Laislinn's Lucrezia

3-6 Month Bitch Class
1st Three Little Birds' Grooving ToThe Music


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Arthayr B What The Deuce?

Best Of Opposite Sex
Arthayr B My Winter Goddess

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Arthayr B What The Deuce?

Best Puppy In Breed
Arthayr B What The Deuce?


Winners Dog: (1-1-0-0)
Arthayr B What The Deuce?

Senior Puppy Dog Class
1st Arthayr B What The Deuce?


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Arthayr B My Winter Goddess

Senior Puppy Bitch Class
1st Arthayr B My Winter Goddess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Windstorm Arahu Be So Lucky

Best Of Opposite Sex
Caristeda Dadaelis Baziloraius

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windstorm Arahu Be So Lucky

Best Puppy In Breed
Windstorm Arahu Be So Lucky


Winners Dog: (1-1-0-0)
Windstorm Arahu Be So Lucky

Senior Puppy Dog Class
1st Windstorm Arahu Be So Lucky


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

12-18 Month Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh McCartney's Star Line Up

Best Of Opposite Sex
Ch Vrymeer Highland Gold

Best Puppy In Breed
Vrymeer When Legends Rise

Select Bitch
GCh McCartney's Xpensive Date


3-6 Month Dog Class
1st Devonair's Zed Not Zee


Winners Bitch: (0-2-1-2)
Vrymeer When Legends Rise

Reserve Winners Bitch
Devonair's Darkwing Yarah

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vrymeer When Legends Rise

Open Bitch Class
1st Devonair's Darkwing Yarah


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   17
Group 2nd   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   16
Group 3rd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   15
Group 4th   
GCh CinniBon's She's The One
  Boxer   14
BPIG   
Majestic Promises In The Dark
  Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group    Skipnstone's Fits Just Right   Portuguese Water Dog   0
Best Veteran In Group   Ch Fado's Pinta Meu Mundo   Portuguese Water Dog   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
Fyrecreek's Stone Cold

Best Puppy In Breed
Fyrecreek's Stone Cold


Winners Dog: (1-0-0-1)
Fyrecreek's Stone Cold

Junior Puppy Dog Class
1st Fyrecreek's Stone Cold



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majestic Promises In The Dark

Best Puppy In Breed
Majestic Promises In The Dark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majestic Promises In The Dark

Junior Puppy Dog Class
1st Majestic Promises In The Dark



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Broadway Queen Of The Vegastar

Best Puppy In Breed
Broadway Queen Of The Vegastar



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Broadway Queen Of The Vegastar

Junior Puppy Bitch Class
1st Broadway Queen Of The Vegastar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pyrview's Country Queen

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Xeters Sebastian

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pyrview's Country Queen


Winners Dog: (1-1-0-0)
Woolmarsh Xeters Sebastian

Open Dog Class
1st Woolmarsh Xeters Sebastian


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pyrview's Country Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pyrview's Country Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Fado Salto Um Tesouro Precioso

Best Of Opposite Sex
Ch Charbr Azeitona Doce Pomento

Best Puppy In Breed
Ch Charbr Azeitona Doce Pomento

Select Dog
GCh Charbr's Tropical Breeze


Veteran Dog Class
1st GCh Fado's Tesouro Escondido


Winners Bitch: (0-2-2-1)
Drewsar Wildfire

Reserve Winners Bitch
Lunanova Cookin' At Skipnstone

Junior Puppy Bitch Class
1st Lunanova Cookin' At Skipnstone

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Wildfire

Veteran Bitch Class
1st Ch Fado's Pinta Meu Mundo

3-6 Month Bitch Class
1st Skipnstone's Fits Just Right


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hicotn Onward And Upward



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hicotn Onward And Upward

Open Bitch Class
1st Hicotn Onward And Upward


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kabu's Ludicrous Speed




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   9
Group 2nd   
Ch Jetcity The Kingsman At Kairos
  Manchester Terrier   8
Group 3rd   
GCh Glahms Sargent Pepper
  Dandie Dinmont Terrier   6
Group 4th   Ch Rexroth Jelly Tot   Norfolk Terrier   5
BPIG   Ch Rexroth Jelly Tot   Norfolk Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bluefire Zlatapraha Diagon Alley   Cesky Terrier   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder



3-6 Month Bitch Class
1st Bluefire Zlatapraha Diagon Alley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glahms Sargent Pepper




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Irvonhill Bugaboo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Jetcity The Kingsman At Kairos

Best Puppy In Breed
Thunder Dragon Ilunari


Winners Dog: (2-0-0-0)
Jetcity The Kingsman At Kairos

Reserve Winners Dog
Thunder Dragon Ilunari

Senior Puppy Dog Class
1st Thunder Dragon Ilunari

Open Dog Class
1st Jetcity The Kingsman At Kairos



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Rexroth Jelly Tot

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth Jelly Tot

Select Bitch
Ch Dralion Onrway Solitaire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Algernon Liberty Belle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Algernon Liberty Belle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algernon Liberty Belle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mariner's Frankly My Dear

Best Puppy In Breed
Mariner's Frankly My Dear



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mariner's Frankly My Dear

Senior Puppy Bitch Class
1st Mariner's Frankly My Dear


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   26
Group 2nd   
GCh Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   25
Group 3rd    Kimro's Miss Vera Vain   Miniature Pinscher   21
Group 4th   
Taylin The Gladiator
  Pekingese   20
BPIG   
Taylin The Gladiator
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bluechip Rumble In The Junge   Papillon   0
Best Altered In Group   Ch Akarana Angelica   Pekingese   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Best Of Opposite Sex
Ruler's Mrs Brown

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Venrose's Bhaltair

Best Puppy In Breed
Ch Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (2-5-1-0)
Venrose's Bhaltair

Reserve Winners Dog
Banco Royal It's 5 O'Clock Somewhere

12-18 Month Dog Class
1st Venrose's Bhaltair

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Banco Royal It's 5 O'Clock Somewhere


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Ruler's Mrs Brown

Reserve Winners Bitch
Chrys-Haefen Steel Magnolia

Senior Puppy Bitch Class
1st Midsummers Perfect Storm

12-18 Month Bitch Class
1st Syrenia's Victoria's Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Midsummer Somewhere In Time

Open Bitch Class
1st Ruler's Mrs Brown
2nd Chrys-Haefen Steel Magnolia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Sassytails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
Moon Harbour Oh Lala

Best Puppy In Breed
Moon Harbour Oh Lala



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Moon Harbour Oh Lala

Reserve Winners Bitch
Perisate Molosos Gratzi

Senior Puppy Bitch Class
1st Moon Harbour Oh Lala

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Windwater Ladyday Black Dress

Open Bitch Class
1st Perisate Molosos Gratzi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire



3-6 Month Bitch Class
1st Cornsilks Jinkx Monsoon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Puppy In Breed
Ch Rockhurst's Starburst

Select Bitch
Ch Rockhurst's Starburst



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Ashstone's Magnifica At Delsol

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's Magnifica At Delsol


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Alura Love Me Tender You Rascal

Best Puppy In Breed
GCh Alura Love Me Tender You Rascal

Select Bitch
GCh Rythm's Front Runner



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Trisha Annaperla

Senior Puppy Bitch Class
1st Trisha Annaperla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Denim Summer Magic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kimro's Miss Vera Vain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kimro's Miss Vera Vain

Open Bitch Class
1st Kimro's Miss Vera Vain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pinkribbon Calvin Klein

Best Puppy In Breed
Ch Pinkribbon Calvin Klein


3-6 Month Dog Class
1st Bluechip Rumble In The Junge


3-6 Month Bitch Class
1st Bluechip Black Pearl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Taylin The Gladiator

Best Puppy In Breed
Taylin The Gladiator


Winners Dog: (1-0-0-0)
Taylin The Gladiator

Senior Puppy Dog Class
1st Taylin The Gladiator


Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Akarana Angelica


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Jimary's Ka Ching

Select Dog
GCh Siosalach's Hammin It Up




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rigair Wonderful Tia Maria



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rigair Wonderful Tia Maria

Reserve Winners Bitch
Rigair Blossom Lily

12-18 Month Bitch Class
1st Rigair Blossom Lily

Open Bitch Class
1st Rigair Wonderful Tia Maria


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   18
Group 2nd   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   14
Group 3rd   
GCh Fullofbull's Toto
  French Bulldog   10
Group 4th   
GCh Tzowen Queen Of Hearts
  Chinese Shar-Pei   7
BPIG    Fabelhaft Robobull Estee Lauder   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fullofbull's Did You Hear That   French Bulldog   0
Best Altered In Group   Ch Ottervalley Bianca   French Bulldog   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Topbrass Lush Getting Tipsy

Best Puppy In Breed
Topbrass Lush Getting Tipsy



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Topbrass Lush Getting Tipsy

Reserve Winners Bitch
Pelee Sauermug Backtothe Patch

Junior Puppy Bitch Class
1st Topbrass Lush Getting Tipsy
2nd Pelee Sauermug Backtothe Patch

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pelee Bulldacious Hell's Bells


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Ch Taipan Palace Hot Diggity Dawg




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Fullofbull's Toto

Best Of Opposite Sex
Fabelhaft Robobull Estee Lauder

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Fabelhaft Robobull Estee Lauder

Best Puppy In Breed
Fabelhaft Robobull Estee Lauder


Winners Dog: (1-1-1-0)
Barknbwild's Grin And Bear It

Senior Puppy Dog Class
1st Barknbwild's Grin And Bear It


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Fabelhaft Robobull Estee Lauder

Junior Puppy Bitch Class
1st Fabelhaft Robobull Estee Lauder

3-6 Month Bitch Class
1st Fullofbull's Did You Hear That

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Ottervalley Bianca


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

12-18 Month Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Apres Argent Hylander At Paragon

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Broadway's Pinkalicious Star

Best Puppy In Breed
Broadway's Pinkalicious Star

Select Bitch
GCh Vetset Count Me In


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Broadway's Pinkalicious Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Broadway's Pinkalicious Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Ch Souyen's Brass In Pocket

Best Of Opposite Sex
Souyen's Social Superstar

Best Puppy In Breed
Souyen's Social Superstar


Winners Dog: (3-0-0-1)
Souyen's Social Superstar

Reserve Winners Dog
Whissler's Man Crush On Shente

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Souyen's Social Superstar
2nd Souyen's Corner Pocket

Open Dog Class
1st Whissler's Man Crush On Shente



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum
  Australian Cattle Dog   27
Group 2nd   Ch Quiche's Nite Skye Laurendell   Bouvier des Flandres   26
Group 3rd   
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   24
Group 4th   Ch Maclaren Uptown Funk   Shetland Sheepdog   23
BPIG   
Moda's Madam Mayflower
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sterlingden Elton du Belgiador   Belgian Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   
GChEx Classical Alexis On Fire
  Bearded Collie   0
Best Altered In Group   
Ch Keeva Bay's Spice Of Life
  Schapendoes   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Northbay Xsell Electric Blue

Best Of Opposite Sex
Ch Beach Bum's Summer Moon



3-6 Month Bitch Class
1st Kirrabilli's Perfect Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Classical's Sheer Magic At Aspenvale



Veteran Bitch Class
1st GChEx Classical Alexis On Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty


3-6 Month Dog Class
1st Sterlingden Elton du Belgiador


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty

12-18 Month Bitch Class
1st Unique's Build Me A Dynasty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 6 pts (1-5-0-1)
Ch Bellaclan Don't Tell Daddy

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Sunset Debonaire

Best Of Winners: (1-5-0-1)
Bellaclan Sunset Debonaire

Best Puppy In Breed
Bellaclan Sunset Debonaire


Winners Dog: (1-5-0-1)
Bellaclan Sunset Debonaire

Junior Puppy Dog Class
1st Bellaclan Sunset Debonaire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Quiche's Nite Skye Laurendell

Best Of Opposite Sex
Quiche's Pearl Laurendell



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Quiche's Pearl Laurendell

Open Bitch Class
1st Quiche's Pearl Laurendell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch RaylexNorthernbreezModaChablis

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Moda's Madam Mayflower


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Moda's Madam Mayflower

Canadian Bred Bitch Class
1st Moda's Madam Mayflower


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pikatti's Midnaeturosol Nonni


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pikatti's Midnaeturosol Nonni

12-18 Month Dog Class
1st Pikatti's Midnaeturosol Nonni



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc



Veteran Bitch Class
1st Ch Keeva Bay's Spice Of Life

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Keeva Bay's Spice Of Life


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 7 pts (2-6-0-0)
Maclaren Uptown Funk

Best Of Opposite Sex
Anamchara Wholigan

Best Of Winners: (2-6-0-0)
Maclaren Uptown Funk

Best Puppy In Breed
Anamchara Wholigan


Winners Dog: (2-6-0-0)
Anamchara Wholigan

Reserve Winners Dog
Bonnyville's Rolling Thunder

Senior Puppy Dog Class
1st Anamchara Wholigan
2nd Bonnyville's Rolling Thunder


Winners Bitch: (2-6-0-0)
Maclaren Uptown Funk

Reserve Winners Bitch
Divine's Secret Destiny

Senior Puppy Bitch Class
1st Bonnyville's Nautical Mist

12-18 Month Bitch Class
1st Mylestone's Countess Mondego

Canadian Bred Bitch Class
1st Divine's Secret Destiny

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maclaren Uptown Funk

Open Bitch Class
1st Belmark Ill Be There For You Withanh
2nd Karmuns Raven Darkholme At Cambria


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Becen Nellie To Heaven Sent




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By