Best in Show, AKC Ch CKC GR Ch Sterlingden Elton Du Belgiador HIC NTD
Belgian Shepherd Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Elton - (Male)
Owner: Don French Dean Goudie
Breeder: Angelika Nadon
Conformation Handler: Sarah Muth ( Dave Slade Dean Goudie in NL )
Performance Handler: Dean Goudie Sarah Muth
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 2 3 1
Group Ranking: 29 29 27 29 16
All Breed Ranking: 171 171 167 167 102

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 4 4 1 4   0 0 0 0 0   364
Win Record - 2021
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 4 (2-0-1-2)
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 5 (3-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 3 (2-0-1-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Johan Becerra-Hernandez N/A

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Melody Roth 6 (0-4-3-0)
Sunday Select Dog   Barbara Heal N/A
Saturday Select Dog   Michael Woods (Dr) N/A
Friday Select Dog   Janet Lobb N/A
  Select Dog LTD Breed Show Joe Lobb N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-1-1-0)
Sunday Best Of Breed   Pierre Talbot 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Doug Gaudin 53
Saturday Best Of Breed   Todd Foley 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 1 (0-1-1-0)

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 21 to August 22, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 2nd   Avery Gaudin 30
  Group 4th   Judith Byrne 16
Saturday Best In Show   Doug Gaudin 164 *
  Group 1st   Doug Gaudin 41
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 2nd   William Byrne 32

Show Date
Conception Bay Kennel Club August 07 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 2
  Group 4th   Heather Langfeld 1
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 3
  Group 2nd   Judi Elford 2

Show Date
Newfoundland (All Breed) Kennel Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 14
  Group 2nd   Avery Gaudin 11 (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Todd Foley 0
  Group 4th   Guy Jeavons 7
  Group 4th   Todd Foley 7
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 9 9
Group Ranking: 49 49 47 133 124
All Breed Ranking: 307 307 291 988 896

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   48
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bea Sawka 0
Saturday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
Friday Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Richard Paquette 40
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-0-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Lex 1 (1-0-1-0)
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 1 (2-0-0-0)
  Winners Dog   Ann Felske-Jackman (2-0-0-0)
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (2-0-0-0)
  Winners Dog   Sandy Gelinas (2-0-0-0)
Friday Winners Dog   Starr White (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Starr White 1 (2-0-0-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Donna Conod N/A
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (2-0-0-0)
  Winners Dog   Elaine Whitney (2-0-0-0)
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Winners Dog   Bruce Owen N/A
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Winners Dog   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Heather Brennan N/A
  Best Puppy In Breed   Heather Brennan N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Heather Brennan 0
Saturday Winners Dog   Lee Anne Bateman N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Winners Dog   Dana Garcia Tice N/A
  Best Puppy In Breed   Dana Garcia Tice N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Dana Garcia Tice N/A
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Tony Vandendool (2-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Brian Reid N/A
  Winners Dog LTD Breed Show Brian Reid (2-1-0-0)
Saturday Winners Dog   Patricia Taylor (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
  Best Of Winners   Patricia Taylor (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (1-1-0-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Vivian Maury N/A
  Winners Dog   Ann Felske-Jackman (1-1-0-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Thomas Alexander (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   James Reynolds (2-1-1-1)
  Winners Dog   James Reynolds (2-1-1-1)
Saturday Reserve Winners Dog   David Swartwood N/A
Friday Reserve Winners Dog   Brian Taylor N/A
  Best Of Winners   Jean-Louis Blais (2-1-1-1)
  Winners Dog   Jean-Louis Blais (2-1-1-1)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Olga Gagne (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Olga Gagne N/A
  Best Of Opposite Sex   Olga Gagne N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Olga Gagne N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   John Muldoon N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Anik Primeau N/A

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Melvin Beech N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Melvin Beech N/A
  Best Baby Puppy In Group   Melvin Beech N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Michelle Scott N/A
Friday Best Baby Puppy In Show   Ed Wild N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Ed Wild N/A
  Best Baby Puppy In Group   Ed Wild N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By