Cornwall District Kennel Club
Thursday, September 2, 2021



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can. G.Ch. Cammcastle's 007 Secret Agent Man
"JB"
Owners: Micheal & Dee Hooey and Suzan Guynn
Breeder: Suzan Guynn
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Setter (Gordon)  
GCh Harbinger's Forest Ranger
Points: 288 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Old English Sheepdog  
Bagatelle Set The Moon On Fire
Points: 216
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Shiba Inu  
Supersammy's Inu Momoko
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Pug   Xoe's Legend Of Mor'du








Group 1 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harbinger's Forest Ranger
  Setter (Gordon)   71
Group 2nd   
Ch Setterrama's Trading Paint
  Setter (English)   69
Group 3rd   
GCh Pemberley's Moonlight Huntress
  Spaniel (Field)   66
Group 4th   
GCh Meliagold The Phantom Menace
  Retriever (Golden)   60
BPIG   
Barbochos Watson
  Barbet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Seasyde Whisky In A Teacup
  Pointer   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 11 pts (4-2-4-2)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Patronum Circumrota Lara Croft

Best Of Winners: (4-2-4-2)
Spiritrock's Dream Catcher

Best Puppy In Breed
Barbochos Watson

Select Dog
Ch Neigenuveaux's Merveilleux

Select Bitch
Ch Patronum Bleuzorange Olivia


Winners Dog: (4-2-4-2)
Spiritrock's Dream Catcher

Reserve Winners Dog
Barbochos Watson





Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Leaside's Life Goes On

Best Of Opposite Sex
Fondcombe Rosie Chaumine

Best Puppy In Breed
Leaside's Blue Azalea



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Fondcombe Rosie Chaumine

Reserve Winners Bitch
Leaside's Blue Azalea

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fieldday Austin Powers

Best Of Opposite Sex
Dowerky Our Sassy Rose Cider

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fieldday Austin Powers


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fieldday Austin Powers


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dowerky Our Sassy Rose Cider

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 13 pts (4-7-1-2)
GChS Meliagold The Phantom Menace

Best Of Opposite Sex
Ch Goldpaw's Jungle Kitty

Best Of Winners: (4-7-1-2)
Shakeely's Potted For Success

Best Puppy In Breed
Mesoka Tresor Midnight Rose Hermione

Select Bitch
GChS Goldpaws Got Twenty Twenty Vision At Sunkozi


Winners Dog: (4-7-1-2)
Shakeely's Potted For Success

Reserve Winners Dog
Nautilus Un Poco Loco Miguel


Winners Bitch: (4-7-1-2)
Shakeely's Stirring The Pot

Reserve Winners Bitch
Mesoka Tresor Midnight Rose Hermione

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Staghorn's Makin' Mischief At Kriscoland

Best Of Opposite Sex
Kriscoland's Wreath Of Roses

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Staghorn's Makin' Mischief At Kriscoland

Best Puppy In Breed
Nyroca's Thistle At Benacres


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Kriscoland's Wreath Of Roses

Reserve Winners Bitch
Gorsebrook Solaia Blairour

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Pointdujour A Blooming Rose

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Readyfor Brave Journey To Madriver

Best Puppy In Breed
Readyfor Brave Journey To Madriver

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Setterrama's Trading Paint

Best Of Opposite Sex
Artizoe Keeley's Dazzled By The Night


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Harbinger's Forest Ranger

Best Of Opposite Sex
Ch Yukki Hill La Femme Nikita With Harbinger



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Cornadore Branco With Annagh

Best Of Opposite Sex
Aislingcudo Is Pogin Eriu



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Aislingcudo Is Pogin Eriu

Reserve Winners Bitch
Annagh's Sceolan

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Captiva Chamberlayne Final Cut

Best Of Opposite Sex
Galewinns Extra Nice N Naughty

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Captiva Chamberlayne Final Cut


Winners Dog: (1-2-0-0)
Captiva Chamberlayne Final Cut


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Galewinns Extra Nice N Naughty

Reserve Winners Bitch
Silverstone Seaside Sunrise

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Madilane's Baccara Rose

Best Puppy In Breed
Madilane's Baccara Rose



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Madilane's Baccara Rose

Reserve Winners Bitch
Sebastian N Madilane Naughty Dottie

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Prairiestorm Fired Up



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Cockerlea's Against All Odds

Best Of Opposite Sex
Haradwater Diamonds Are Forever

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Cockerlea's Against All Odds

Best Puppy In Breed
Cockerlea's Against All Odds


Winners Dog: (2-2-0-0)
Cockerlea's Against All Odds

Reserve Winners Dog
Wittersham's Valour At Quetico


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Haradwater Diamonds Are Forever

Reserve Winners Bitch
Cockerlea's The Heat Is On

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GChB Pemberley's Moonlight Huntress

Best Of Opposite Sex
GCh Brandywine's Intrepid Explorer

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Pemberley's Highland Hunter

Select Bitch
Ch Pemberley's Sydney Rose


Winners Dog: (2-1-1-2)
Pemberley's Highland Hunter

Reserve Winners Dog
Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Pemberley's Dawn Huntress

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Diana Z. Cervenychvrsku

Best Of Opposite Sex
Sarga's Baron Von Nordstern

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Diana Z. Cervenychvrsku


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sarga's Baron Von Nordstern


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Diana Z. Cervenychvrsku

Reserve Winners Bitch
Sarga Spuri Spicy Szilva

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Almamater Queen Scarlet

Select Bitch
GCh Breica Winter Is Coming






Group 2 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   34
Group 2nd   
GCh Vrymeer When Legends Rise
  Whippet   31
Group 3rd   
Palakore's Tune From Yesterday
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   18
Group 4th   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   16
BPIG    Award Cancelled      N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lohengrin II Of Gentle Mind At Inglenook
  Whippet   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sardula MMXX Unforgettable U



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sardula MMXX Unforgettable U

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
TraJam Muckross Moment Like This

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross Moment Like This



Winners Bitch: (0-1-0-0)
TraJam Muckross Moment Like This

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (3-0-2-0)
Roi de France du Grand Fresnoy

Select Dog
Ch Jantar Elista Wynter Myst


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Palakore's Tune From Yesterday

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Paperback Writer


Winners Dog: (1-0-0-1)
Palakore's Tune From Yesterday


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trakehndachs Glamour Girl For Sunrise-XO


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChS Granvalero Moonbeam Special SL

Best Of Opposite Sex
Altadach Autobianchi SL

Select Dog
GCh Granvalero's Shining Like The Sun SL

Select Bitch
GChB Granvalero's Rising Sun SL



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Altadach Autobianchi SL

Reserve Winners Bitch
Hundeleben Pistolera SL

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChG Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Mountainridge's Uluzambezi

Select Dog
GCh County Line's It Is Written In The Stars



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Mountainridge's Uluzambezi

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Fresco Aliuzija


Winners Dog: (2-0-0-0)
Fresco Aliuzija

Reserve Winners Dog
Feinouk Storm Rider


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 12 pts (5-3-0-5)
GCh Vrymeer When Legends Rise

Best Of Opposite Sex
Comar's Grumpy

Best Of Winners: (5-3-0-5)
Comar's Grumpy

Best Puppy In Breed
Award Cancelled

Select Bitch
GChS Aureate's Sweet Envie


Winners Dog: (5-3-0-5)
Comar's Grumpy

Reserve Winners Dog
Jetstream Unintended Consequence


Winners Bitch: (5-3-0-5)
Freckashpeng Shantay You Stay

Reserve Winners Bitch
Jetstream Image In The Mist





Group 3 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   54
Group 2nd   
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man
  Rottweiler   52
Group 3rd   
Ch Outlaws Gracie Belle V Liberator
  Doberman Pinscher   51
Group 4th   
Alpenbliss Travelin Man
  Bernese Mountain Dog   42
BPIG    Snowmist's Winter Saga   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Please Just A Sprinkle   Samoyed   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sendosan Naxxramas


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sendosan Naxxramas


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Lueldar's Across The Pond To Spiritrun

Best Of Opposite Sex
GCh Bearhug's NorthernSong


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Alpenbliss Travelin Man

Best Of Opposite Sex
Born To Fly Parisberns

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Alpenbliss Travelin Man

Best Puppy In Breed
Tailspins Emerald Knight V Bernerhaus


Winners Dog: (2-1-0-0)
Alpenbliss Travelin Man

Reserve Winners Dog
Tailspins Emerald Knight V Bernerhaus


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Born To Fly Parisberns

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song

Best Of Opposite Sex
GChB Tybrushe's Down By The River

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Chucky Little Bambi


Winners Dog: (1-2-1-1)
Chucky Little Bambi


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Bits Of Ritz

Reserve Winners Bitch
Jinny

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chuck DeVersailles



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaykay Jessica J Investigates



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaykay Jessica J Investigates

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
North Kingdom's Stars Aligned

Best Puppy In Breed
North Kingdom's Stars Aligned



Winners Bitch: (0-1-0-0)
North Kingdom's Stars Aligned

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 8 pts (2-5-0-2)
GChS Outlaws Gracie Belle V Liberator

Best Of Opposite Sex
Angeldream Walk The Line

Best Of Winners: (2-5-0-2)
Angeldream Walk The Line

Best Puppy In Breed
Whitcam's Ruby Slippers

Select Bitch
GCh Jolydobes Princesse Aura


Winners Dog: (2-5-0-2)
Angeldream Walk The Line

Reserve Winners Dog
Jolydobes The Shadow Of Your Smile


Winners Bitch: (2-5-0-2)
Midnightsky's Atria

Reserve Winners Bitch
Whitcam's Ruby Slippers

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Sterling's Northern Sentry Hudson V Oceanblue


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Northernpaws GrootKnighterrant


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
Ch Acostar's Hold My Beer

Best Of Opposite Sex
Dagua Tanakis Alaia Surf

Select Dog
GCh Riverwaves Carry The Skies



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Dagua Tanakis Alaia Surf

Reserve Winners Bitch
Riverwaves Time Traveller

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cammcastle's 007 Secret Agent Man



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 8 pts (6-2-0-1)
GCh DesertWind's Calamity Jane

Best Of Opposite Sex
Lasquite's Inspector Clouseau

Best Of Winners: (6-2-0-1)
Napoleo Olive La Coquine

Best Puppy In Breed
Lasquite's Inspector Clouseau


Winners Dog: (6-2-0-1)
Lasquite's Inspector Clouseau

Reserve Winners Dog
Napoleo Kai


Winners Bitch: (6-2-0-1)
Napoleo Olive La Coquine

Reserve Winners Bitch
Lady Abeille

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Vanderbilt's Big Break

Best Of Opposite Sex
GCh Nikita's New Holiday Tradition

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Vanderbilt's Big Break

Best Puppy In Breed
GCh Nikita's New Holiday Tradition


Winners Dog: (1-3-0-1)
Vanderbilt's Big Break


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Vanderbilt's Lies And Alibis

Reserve Winners Bitch
Nikita's Sugar Cookie

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Snowmist's Winter Saga

Best Of Opposite Sex
Sherakan's I Want It All

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Snowmist's Winter Saga

Best Puppy In Breed
Snowmist's Winter Saga


Winners Dog: (2-5-0-0)
Sherakan's I Want It All

Reserve Winners Dog
Kannook The Kraken Black Roast


Winners Bitch: (2-5-0-0)
Snowmist's Winter Saga

Reserve Winners Bitch
Laskaroad's Ladinia Baila





Group 4 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   16
Group 2nd   
GCh Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   15
Group 3rd   
GCh Greentree Olympic Charm
  Soft-Coated Wheaten Terrier   14
Group 4th    Gaegordon's Beau Bristle   Cairn Terrier   12
BPIG   
Dragonfox Something Wicked This Way Comes
  Welsh Terrier   N/A
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cast Iron Pepsi Please For Fairstone

Best Of Opposite Sex
Margeline Sire Balzac

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cast Iron Pepsi Please For Fairstone


Winners Dog: (1-2-0-0)
Margeline Sire Balzac


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Cast Iron Pepsi Please For Fairstone

Reserve Winners Bitch
Margeline Violette Sybil

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gaegordon's Beau Bristle


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gaegordon's Beau Bristle


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 6 pts (0-6-1-0)
Ch Maiha Wheels Up

Best Of Opposite Sex
Maiha Outrageous

Best Puppy In Breed
Maiha Winner Takes All



Winners Bitch: (0-6-1-0)
Maiha Outrageous

Reserve Winners Bitch
Maiha Winner Takes All

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Greentree Olympic Charm

Best Of Opposite Sex
Boreal Notorious Hennessey X.O.



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Boreal Notorious Hennessey X.O.

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfox Something Wicked This Way Comes

Best Puppy In Breed
Dragonfox Something Wicked This Way Comes






Group 5 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Lutindor Ohla Labella
  Chihuahua (Long Coat)   22
Group 2nd    Vogue Covergirl Of Russisch Geist N Kra   English Toy Spaniel   21
Group 3rd   
GCh LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   20
Group 4th   
GCh Diventy's Fast And Furious
  Toy Manchester Terrier   19
BPIG    Twinkle's Kahlua Lua   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Xoe's Legend Of Mor'du   Pug   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Karidana The One And Only Louis

Best Of Opposite Sex
Falconcrest Who's That Girl

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Karlee Gray Stone Opus One

Best Puppy In Breed
Halcyonia Hemingway At Night


Winners Dog: (1-2-1-0)
Karlee Gray Stone Opus One


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Falconcrest Who's That Girl

Reserve Winners Bitch
Halcyonia Hemingway At Night

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lutindor Ohla Labella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lutindor Ohla Labella

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Award Cancelled



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Best Puppy In Breed
Cotondeneige Elsa d'Arendelle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vogue Covergirl Of Russisch Geist N Kra


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Twinkle's Kahlua Lua

Best Of Opposite Sex
Heartsdelites Lucky Charm

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Twinkle's Kahlua Lua

Best Puppy In Breed
Twinkle's Kahlua Lua


Winners Dog: (1-3-0-0)
Heartsdelites Lucky Charm


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Twinkle's Kahlua Lua

Reserve Winners Bitch
Domlina's Willow Rising Star

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rythm's Crazy Lil Thing Called Love

Best Of Opposite Sex
Celtic Glenlivet Straight Up

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rythm's Crazy Lil Thing Called Love

Best Puppy In Breed
Alura Boccalupo Goodness Gracious


Winners Dog: (1-2-0-0)
Celtic Glenlivet Straight Up

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Puppy In Breed
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Starpom Kvins

Best Of Opposite Sex
GCh Tofini Truth Is Stranger Than Fiction



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Starpom Kvins

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Heroncrests Coco Chanel

Best Puppy In Breed
Fantasia Brenich Shine Like A Diamond



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Heroncrests Coco Chanel

Reserve Winners Bitch
Fantasia Brenich Shine Like A Diamond

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Diventy's Fast And Furious

Select Bitch
GChB Szulik's Lovely Pasha Britany







Group 6 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy
  Dalmatian   40
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
  Chinese Shar-Pei   38
Group 3rd   
GCh Dassin Vivica Of Canterbury
  Poodle (Miniature)   29
Group 4th   
Supersammy's Inu Momoko
  Shiba Inu   26
BPIG   
Supersammy's Inu Momoko
  Shiba Inu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Oscar's Winston Wild Bright Fire
  Poodle (Standard)   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GCh Delenclos Kingfair Newton

Best Puppy In Breed
Jolibully Delenclos Walter


Winners Dog: (3-0-1-0)
Jolibully Delenclos Walter

Reserve Winners Dog
Pelee's Levi The Original Vintage


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 8 pts (3-1-2-3)
GChG Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen

Best Of Opposite Sex
GChB Periwrinkles Wild At Heart

Best Of Winners: (3-1-2-3)
Periwrinkles Proud Mary

Best Puppy In Breed
Periwrinkles Proud Mary

Select Dog
GChS Siosalach's Slayer Of Monsters

Select Bitch
GCh Carmichael's Cruisin On Home


Winners Dog: (3-1-2-3)
Vigelais Atlas

Reserve Winners Dog
Siosalach's God Of Mischief


Winners Bitch: (3-1-2-3)
Periwrinkles Proud Mary

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Three Rivers Beast

Best Of Opposite Sex
GCh Kelin's Lucky Lassie

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Three Rivers Beast

Best Puppy In Breed
Lilo Of Three Rivers


Winners Dog: (1-1-0-1)
Three Rivers Beast


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Lilo Of Three Rivers

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Koira Shadowhunter's Dream

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Ch Paris Dream Iris

Best Of Opposite Sex
Masino's One Hot Cookie

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Masino's One Hot Cookie

Best Puppy In Breed
Masino's One Hot Cookie


Winners Dog: (3-1-0-1)
Masino's One Hot Cookie

Reserve Winners Dog
Beautibuls Celtic Star


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Seulement De La Dentelle

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Taiga Sakuro Go Naoko No Senshi Yuugensou


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Dassin Vivica Of Canterbury

Best Of Opposite Sex
Arioso Barokko Iz Voderviya

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Arioso Barokko Iz Voderviya


Winners Dog: (1-1-0-1)
Arioso Barokko Iz Voderviya


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Glow Eydis Stellar Dazzle

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Nicolas De Nicheca

Best Of Opposite Sex
Legacy Of Tudorose There Ain't No Shortcuts

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Nicolas De Nicheca

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Spending It In Style


Winners Bitch: (2-5-0-0)
Nicolas De Nicheca

Reserve Winners Bitch
Rockhaven I Am Legend de Nicheca

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts (0-6-0-0)
Supersammy's Inu Momoko

Best Puppy In Breed
Supersammy's Inu Momoko


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ponche (Avalos)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ponche (Avalos)




Group 7 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   45
Group 2nd   
Ch Chaparral's French Tryst
  Berger Des Pyrenees   44
Group 3rd    Laureate Hopscotch   Shetland Sheepdog   43
Group 4th   
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy
  Australian Shepherd   38
BPIG    Catalyst's Whiskey In A Teacup   Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cymry Silverstone Soul Mate   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Catalyst's Whiskey In A Teacup

Best Of Opposite Sex
GCh Catalyst's Hold My Beer

Best Puppy In Breed
Catalyst's Whiskey In A Teacup

Select Dog
Catalyst's Old Country Soul



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Catalyst's Whiskey In A Teacup

Reserve Winners Bitch
Catalyst's The Promised Land

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GChS Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Ninebark Meadowlawn Nitelite Of Callaway

Best Puppy In Breed
Kylone's Written In The Stars

Select Bitch
GCh Lagenevoise Harmony Dream


Winners Dog: (2-2-1-2)
Kylone's Written In The Stars

Reserve Winners Dog
Jolifilo's No Paparazzi Please


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Ninebark Meadowlawn Nitelite Of Callaway

Reserve Winners Bitch
Catori's Enigma@Riomesa

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella

Select Bitch
GCh Dreamchaser Positively Pink



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GChB MNM's Double Take

Best Of Opposite Sex
Circe de Legende Beige

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Chateau Blanc's The Mighty Quinn


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Circe de Legende Beige

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaparral's French Tryst



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Galheights Easy Rey On Makalu



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Dejade Just Call Me Tina Turner

Best Of Opposite Sex
Ch Dejade Soft Silver Dream



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dejade Just Call Me Tina Turner

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChB NW Aloha Montana Sky

Best Of Opposite Sex
GChS Keecams Almond Joy 2E

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Milldamcreek Bringing Sexy Back

Best Puppy In Breed
Milldamcreek Bringing Sexy Back

Select Dog
GChB Hybris Pride N Prejudice @ Keecam


Winners Dog: (1-2-2-1)
Milldamcreek Bringing Sexy Back

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bagatelle Set The Moon On Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bagatelle Set The Moon On Fire


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Laureate Hopscotch

Best Of Opposite Sex
GChS Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Laureate Hopscotch

Best Puppy In Breed
Laureate Lavania


Winners Dog: (1-3-1-0)
Velvetfog Laureate Memorable


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Laureate Hopscotch

Reserve Winners Bitch
TLCs Lady In Red

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 10 pts (3-6-2-0)
GChB Cymry Winter Moonlight

Best Of Opposite Sex
Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Winners: (3-6-2-0)
Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Puppy In Breed
Cymry Providential Twist Of Fate

Select Dog
Ch Bourbon Iz Byrshtunovogo Kraju


Winners Dog: (3-6-2-0)
Corgitail's Pawfect Pint

Reserve Winners Dog
Spock A Dream Is A Wish


Winners Bitch: (3-6-2-0)
Spock La Mignonne Fille En Feu

Reserve Winners Bitch
Born to Be Your True Love

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By