Woodstock & District Canine Association
Friday, February 21, 2020



Related Results

Conformation

Friday, February 21
Friday, February 21 (Ltd Breed Show for Group 1)
Saturday, February 22
Saturday, February 22 (Ltd Breed Show for Group 3)
Sunday, February 23
Sunday, February 23 (Ltd Breed Show for Scent Hounds)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
Ch. Midnight Lady’s It's Hammertime
"Hammer"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Anik Primeau
Siberian Husky  
Ch Snowmist's Bodacious
Points: 257 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Anik Primeau
Beagle  
GCh Foxtail's Race To The Finish
Points: 220
Best Puppy In Show
Judge: Anik Primeau
Border Terrier  
Roschel Foxrun Thistle Do
Best Baby Puppy In Show
Judge: Anik Primeau
Retriever (Labrador)   Monohaven's On A Wing And A Prayer








Group 1 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   70
Group 2nd   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   68
Group 3rd   
GCh Redlion's Invasion
  Retriever (Chesapeake Bay)   57
Group 4th   
Ch Stannyfield's This Is It Baby
  Pointer (German Short-Haired)   56
BPIG   
Ch Regalgoldens Magic
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Monohaven's On A Wing And A Prayer   Retriever (Labrador)   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
DuValin California Dreams

Best Puppy In Breed
DuValin California Dreams



Winners Bitch: (0-1-0-0)
DuValin California Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st DuValin California Dreams


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
Ch Stannyfield's This Is It Baby

Best Of Opposite Sex
Ch Shadowland All Fired Up

Best Puppy In Breed
Ch Shadowland All Fired Up

Select Dog
GCh Legacyk's Country Legend



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Redlion's Invasion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
Ch Rush's True Illusion

Select Bitch
Ch Blacfriar Speaker Of The House



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Rush's Floating On A Moonbean

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Floating On A Moonbean


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 17 pts (5-5-4-4)
Regalgoldens Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Homewrdbound Doesnt Get Better

Best Of Winners: (5-5-4-4)
Regalgoldens Magic

Best Puppy In Breed
Regalgoldens Magic

Select Dog
GCh Golden Clover's Holy Smoke!

Select Bitch
Ch Beau Geste Flashback


Winners Bitch: (5-5-4-4)
Regalgoldens Magic

Reserve Winners Bitch
Bittersweet Eyes To The Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunkozi Honky Tonk Woman

Senior Puppy Bitch Class
1st Regalgoldens Magic
2nd Honadore Bluemittn Moon River

12-18 Month Bitch Class
1st Bryeridge Goddess Of Nevani

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bittersweet Eyes To The Soul

3-6 Month Bitch Class
1st Nuttale Talac Came In Like A Wrecking Ball


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Fargoridge LastCall Seaworthy

Best Of Opposite Sex
Kriscoland's Cordelia

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Fargoridge LastCall Seaworthy

Best Puppy In Breed
Fargoridge LastCall Seaworthy

Select Dog
GCh Winstead's If A Tree Falls


Winners Dog: (1-4-1-0)
Fargoridge LastCall Seaworthy

Junior Puppy Dog Class
1st Fargoridge LastCall Seaworthy


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Kriscoland's Cordelia

Reserve Winners Bitch
Fargoridge Dollywood

Senior Puppy Bitch Class
1st Fargoridge Dollywood

12-18 Month Bitch Class
1st Winstead's Climbing The Walls

Open Bitch Class
1st Kriscoland's Cordelia
2nd Masonridge Treasurehunt Sunny

3-6 Month Bitch Class
1st Monohaven's On A Wing And A Prayer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 10 pts (4-2-2-3)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Ch Dunfield's Rustydog Royale

Best Of Winners: (4-2-2-3)
Tipping Rocks Hawksnest Piper Malibu

Best Puppy In Breed
Ch Roaneden's High Tide

Select Dog
Ch Roaneden's High Tide

Select Bitch
GCh Manitou Abbey Carpe Diem


Winners Bitch: (4-2-2-3)
Tipping Rocks Hawksnest Piper Malibu

Reserve Winners Bitch
Pikkinokka's Simply Divine

Junior Puppy Bitch Class
1st Tipping Rocks Hawksnest Piper Malibu

Canadian Bred Bitch Class
1st Pikkinokka's Simply Divine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lucksheray Metelitsa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lucksheray Metelitsa

Open Bitch Class
1st Lucksheray Metelitsa


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 6 pts (1-4-0-2)
Ch Aislingcudo Is Breffni Aluinn

Best Of Opposite Sex
Aislingcudo Mairnealaigh Paric

Best Of Winners: (1-4-0-2)
Aislingcudo Is Kenya Nessa

Best Puppy In Breed
Clancuddy Michaela Of Monaghan

Select Bitch
Ch Clancuddy's Cinnamon Heart


Winners Bitch: (1-4-0-2)
Aislingcudo Is Kenya Nessa

Reserve Winners Bitch
Crossfire I Wish You Peace

Junior Puppy Bitch Class
1st Clancuddy Michaela Of Monaghan

Senior Puppy Bitch Class
1st Annagh's Sceolan

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crossfire I Wish You Peace

Open Bitch Class
1st Aislingcudo Is Kenya Nessa


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Captiva Chamberlayne A Cut Above



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 7 pts (2-3-3-0)
GCh Nickleodeon Fanciful Dreamer

Best Of Opposite Sex
Nonnies Dare To Dream

Best Of Winners: (2-3-3-0)
Nonnies Dare To Dream

Best Puppy In Breed
Nonnies Dare To Dream

Select Dog
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge


Winners Bitch: (2-3-3-0)
Nonnies Dare To Dream

Reserve Winners Bitch
Wynridges The Iron Lady

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashleysown Her Majestea

Senior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Dare To Dream

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridges The Iron Lady

3-6 Month Bitch Class
1st Ashleysown Whispering Wind


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Ruffwood's Unchained Mellow D

Best Puppy In Breed
Ruffwood's Unchained Mellow D



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ruffwood's Unchained Mellow D

Senior Puppy Bitch Class
1st Ruffwood's Unchained Mellow D


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ourdream's Hold My Halo

Best Puppy In Breed
Whispering Willow Zulow Nevaeh



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ourdream's Hold My Halo

Reserve Winners Bitch
Whispering Willow Zulow Nevaeh

Junior Puppy Bitch Class
1st Whispering Willow Zulow Nevaeh

12-18 Month Bitch Class
1st Ourdream's Hold My Halo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Almamater Bonita Sorpresa

Best Of Opposite Sex
Waypoints Swedes Summer Sun

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Almamater Bonita Sorpresa

Best Puppy In Breed
Almamater Bonita Sorpresa


Winners Dog: (1-4-0-0)
Waypoints Swedes Summer Sun

Senior Puppy Dog Class
1st Waypoints Swedes Summer Sun


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Almamater Bonita Sorpresa

Reserve Winners Bitch
Davora Arokat's Dauntless

Senior Puppy Bitch Class
1st Almamater Bonita Sorpresa
2nd Sandyridge's Meant To Be

12-18 Month Bitch Class
1st Ethtons Shade In The Moonlight

Open Bitch Class
1st Davora Arokat's Dauntless


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   23
Group 2nd   
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
  Otterhound   20
Group 3rd   
GCh McCartney's Always Lavish
  Whippet   18
Group 4th   
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   13
BPIG    Leaside's Amber At Chetcote   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cocktail Fire And Blood MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
Sun Blue Daenerys Di'Gala

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sun Blue Daenerys Di'Gala


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sun Blue Daenerys Di'Gala

Open Bitch Class
1st Sun Blue Daenerys Di'Gala


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Chetcote The Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote Wrapped N Chocolate ML

Select Dog
Ch Chetcote Catch Me If You Can


Winners Dog: (1-0-2-1)
Chetcote The Emperor

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chetcote The Emperor



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch YR Works Majik Happnz

Best Puppy In Breed
Leaside's Amber At Chetcote



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Leaside's Amber At Chetcote

Senior Puppy Bitch Class
1st Leaside's Amber At Chetcote


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW

Best Of Opposite Sex
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW


3-6 Month Dog Class
1st Cocktail Fire And Blood MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ragnar At Curiann

Best Of Opposite Sex
GCh Kinvarna At Curiann

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Ragnar At Curiann

Select Dog
Ch Baileysong Now N Forever


Winners Dog: (1-1-1-1)
Ragnar At Curiann

Open Dog Class
1st Ragnar At Curiann


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Goddess Turrean Of Curiann

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Goddess Turrean Of Curiann


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Ch Hunter's Riverrun Elsa Snow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (0-0-1-4)
GCh McCartney's Always Lavish

Best Of Opposite Sex
GCh Shetara's She Smiled Sweetly

Select Bitch
GCh McCartney's Star Line Up




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Snowmist's Bodacious
  Siberian Husky   36
Group 2nd   
Ch Daodejing Odaiko Juusun
  Eurasier   33
Group 3rd   
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   29
Group 4th   
GCh Napoleo Jade La Perle
  Saint Bernard   28
BPIG    Shameless These Dreams   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Daomori's Meet Me In Paris For Mariah   Akita   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Alpenbliss Head To Tail Prada



3-6 Month Bitch Class
1st Sallysvalley Crackle N Pop Special


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Hannoveria Top Gun

Best Of Opposite Sex
Ch Honey Of Cream Iz Teremka


Winners Dog: (1-0-1-1)
Bespechnaya Energiya

12-18 Month Dog Class
1st Bespechnaya Energiya



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Fyrecreek's Skyscraper

Best Of Opposite Sex
Vanquish Maestro Imperator

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Fyrecreek's Skyscraper

Best Puppy In Breed
K-Krew N Woodside's Siren Of The Sea

Select Bitch
Ch Genome's Ficticious Flirt


Winners Dog: (1-4-0-1)
Vanquish Maestro Imperator

Junior Puppy Dog Class
1st Vanquish Maestro Imperator

3-6 Month Dog Class
1st Vanquish Maestro The Real Slim Shady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (2-0-3-1)
GCh Liberator's Unfinished Business

Best Of Opposite Sex
GCh Kitkat Da Ya Think I'm Sexy

Best Puppy In Breed
Shameless These Dreams

Select Dog
Ch A-List Look'n For Love


Winners Dog: (2-0-3-1)
Shameless These Dreams

Reserve Winners Dog
Redstone's Blackout V Aludra

Junior Puppy Dog Class
1st Shameless These Dreams

Canadian Bred Dog Class
1st Redstone's Blackout V Aludra


3-6 Month Bitch Class
1st Redstone's Super Freak V Aludra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Daodejing Odaiko Juusun

Best Of Opposite Sex
Naku's Doppelganger

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Daodejing Odaiko Juusun

Best Puppy In Breed
Naku's Doppelganger


Winners Dog: (2-2-0-0)
Daodejing Odaiko Juusun

Reserve Winners Dog
Naku's Bohemian Rhapsody

Junior Puppy Dog Class
1st Naku's Bohemian Rhapsody

12-18 Month Dog Class
1st Daodejing Odaiko Juusun


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Naku's Doppelganger

Reserve Winners Bitch
Sundogs Rhapsody In Blue

Junior Puppy Bitch Class
1st Naku's Doppelganger

12-18 Month Bitch Class
1st Sundogs Rhapsody In Blue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's It's Hammertime




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Marinella's The Thunder Rolls

Best Of Opposite Sex
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Puppy In Breed
Lunanova's Nyx Filha Do Coas

Select Dog
Ch Seabury's Master Of The Hunt



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Lunanova's Nyx Filha Do Coas

Junior Puppy Bitch Class
1st Lunanova's Nyx Filha Do Coas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cammcastle's 007 Secret Agent Man



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Best Puppy In Breed
Happy Trails Dancing By Moonlight


Winners Dog: (2-2-0-0)
Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane

Reserve Winners Dog
Eugen I-Ra A Handsome Boy

Junior Puppy Dog Class
1st Eugen I-Ra A Handsome Boy

12-18 Month Dog Class
1st Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Reserve Winners Bitch
Happy Trails Dancing By Moonlight

Junior Puppy Bitch Class
1st Happy Trails Dancing By Moonlight

12-18 Month Bitch Class
1st Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Snowmist's Bodacious

Best Of Opposite Sex
Ch Kabu's Ludicrous Speed

Best Puppy In Breed
Tundrafoot's Catch Me If U Can



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Tundrafoot's Catch Me If U Can

Junior Puppy Bitch Class
1st Tundrafoot's Catch Me If U Can


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Accolade's Black Caviar
  Airedale Terrier   20
Group 2nd   
GCh Paperman Atlantis
  Lakeland Terrier   19
Group 3rd   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   18
Group 4th   
Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   13
BPIG   
Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   N/A
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Accolade's Black Caviar




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Roschel Foxrun Thistle Do

Best Puppy In Breed
Roschel Foxrun Thistle Do


Winners Dog: (1-0-0-0)
Roschel Foxrun Thistle Do

Junior Puppy Dog Class
1st Roschel Foxrun Thistle Do



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch DancingB's Calamity Jane

Best Of Opposite Sex
Formula For A Drama Free Brother

Best Puppy In Breed
Ch DancingB's Calamity Jane


Winners Dog: (1-0-0-1)
Formula For A Drama Free Brother

Senior Puppy Dog Class
1st Formula For A Drama Free Brother



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Glahms Sargent Pepper



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Toulin's Easy Does It Ebony

Best Of Opposite Sex
GCh Gryndlscot Don't You Remember

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Toulin's Easy Does It Ebony

Best Puppy In Breed
Toulin's Easy Does It Ebony


Winners Dog: (1-2-1-0)
Stalwart's Gryndlscot At Rynara

Senior Puppy Dog Class
1st Stalwart's Gryndlscot At Rynara


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Toulin's Easy Does It Ebony

Reserve Winners Bitch
Gryndlscot Make Believe

Senior Puppy Bitch Class
1st Toulin's Easy Does It Ebony

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot Make Believe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Deltoros Ranonstate Of Asgaard

Best Of Opposite Sex
Clandara's Bad N' Boujee

Best Puppy In Breed
Clandara's Bad N' Boujee



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Clandara's Bad N' Boujee

Junior Puppy Bitch Class
1st Clandara's Bad N' Boujee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quinta Od Guvernera



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quinta Od Guvernera

Open Bitch Class
1st Quinta Od Guvernera


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Skyehigh's Here We Go Again

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Just Ask Siri

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Skyehigh's Just Ask Siri

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Just Ask Siri


Winners Dog: (3-1-1-0)
Skyehigh's Video Game

Reserve Winners Dog
Glenroslin's Cardhu From Glenns

Junior Puppy Dog Class
1st Skyehigh's Video Game
2nd Glenroslin's Cardhu From Glenns

Open Dog Class
1st Glenroslin's Benriach


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Skyehigh's Just Ask Siri

Junior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Just Ask Siri


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
  Cavalier King Charles Spaniel   42
Group 2nd    Altos Crackling Craze   Miniature Pinscher   35
Group 3rd   
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   31
Group 4th   
GCh Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   30
BPIG    NV And Valour's Bound By Twilight   Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    Amblers Attitude Is Everything   Havanese   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 6 pts (0-2-4-1)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen

Best Of Opposite Sex
Ch Midsummers Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Jimary's Million Dollar Baby At Sigma Chi

Select Dog
Ch Barrington's Patrick


3-6 Month Dog Class
1st Dawnaquinn Kat's Out Of The Bag


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GCh Kulana's Overnight Sensation

Best Of Opposite Sex
Famopus Taishan Temple Dancer

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Valour's The Rightful Heir

Best Puppy In Breed
NV And Valour's Bound By Twilight


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Famopus Taishan Temple Dancer

Reserve Winners Bitch
NV And Valour's Bound By Twilight

Junior Puppy Bitch Class
1st NV And Valour's Bound By Twilight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Girl Worth Fighting 4
2nd Sassytails Ice Queen

Open Bitch Class
1st Famopus Taishan Temple Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 9 pts (2-6-0-2)
GCh Pocopayasos SPF30 Ltd Edition

Best Of Opposite Sex
Amblers Oh Undeniable Attitude

Best Of Winners: (2-6-0-2)
Amblers Oh Undeniable Attitude

Best Puppy In Breed
That's Eh Perfect Blend For Mendota

Select Bitch
Ch Amistosa's Quintessential Gem


Winners Dog: (2-6-0-2)
Amblers Oh Undeniable Attitude

Reserve Winners Dog
Willowgate's Eternal Flame

Senior Puppy Dog Class
1st Willowgate's Eternal Flame

Open Dog Class
1st Amblers Oh Undeniable Attitude

3-6 Month Dog Class
1st Laurelgates Take Me To The River


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tuxedo's Bring On The Bling To Njoy

Best Of Opposite Sex
Hin Satori Journey To Njoy

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tuxedo's Bring On The Bling To Njoy

Best Puppy In Breed
Tuxedo's Bring On The Bling To Njoy


Winners Dog: (1-2-0-0)
Hin Satori Journey To Njoy

Senior Puppy Dog Class
1st Hin Satori Journey To Njoy

3-6 Month Dog Class
1st Coverdale Salted Caramel At Midsummer


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tuxedo's Bring On The Bling To Njoy

Reserve Winners Bitch
Touche's Know How To Njoy

Junior Puppy Bitch Class
1st Tuxedo's Bring On The Bling To Njoy

Senior Puppy Bitch Class
1st Touche's Know How To Njoy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Altos Crackling Craze

Best Of Opposite Sex
Winters Envi Mi Mi Amore @ Sheepin

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Altos Crackling Craze

Best Puppy In Breed
Winters Envi Mi Mi Amore @ Sheepin


Winners Dog: (1-3-0-0)
Altos Crackling Craze

Open Dog Class
1st Altos Crackling Craze

3-6 Month Dog Class
1st Sheepin Numero Uno


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Winters Envi Mi Mi Amore @ Sheepin

Reserve Winners Bitch
Envi Mi Marj In Charge @ Sheepin

Junior Puppy Bitch Class
1st Envi Mi Marj In Charge @ Sheepin

Senior Puppy Bitch Class
1st Winters Envi Mi Mi Amore @ Sheepin

Open Bitch Class
1st Em's Rise Of The Phoenix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kellika's King Joshua From Norway


3-6 Month Dog Class
1st Heaven Sent Gator Quest



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Michaelmas Yue Yue Fen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxmore Fanteen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxmore Fanteen

12-18 Month Bitch Class
1st Foxmore Fanteen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Jimary's Knock'n Boots

Best Of Opposite Sex
Amy House Steinbruck Victorious

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Jimary's Knock'n Boots

Best Puppy In Breed
Jimary's Knock'n Boots


Winners Dog: (1-2-0-0)
Jimary's Knock'n Boots

Junior Puppy Dog Class
1st Jimary's Knock'n Boots


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Terrifical Aztec Good



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Terrifical Aztec Good

12-18 Month Bitch Class
1st Terrifical Aztec Good


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Guemart Jarabe Tapatio

Best Of Opposite Sex
Kirkstan's Big Deal

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Guemart Jarabe Tapatio

Select Bitch
GCh Astrid Alice Jane EL


Winners Dog: (1-2-0-2)
Kirkstan's Big Deal

Open Dog Class
1st Kirkstan's Big Deal


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Guemart Jarabe Tapatio

Reserve Winners Bitch
Terrifical Bedrock Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Guemart Jarabe Tapatio
2nd Terrifical Bedrock Beauty


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   28
Group 2nd   Ch Gardenpath Falcon d'Elegante   Poodle (Standard)   27
Group 3rd   
GCh Morningstar High Voltage
  Shiba Inu   21
Group 4th   
GCh Paddington De El Mencey Loco
  French Bulldog   20
BPIG   Ch Gardenpath Falcon d'Elegante   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brightspot Sunday Silence   Dalmatian   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nuuktok's Bonjour To Paris




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Dancing B's Cherry Brandywine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Cherokee Legend Bernard

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Hearts On Fire

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Cherokee Legend Bernard


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Three Rivers Beast

Best Of Opposite Sex
Mi-Pao's Whiskey

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Three Rivers Beast

Best Puppy In Breed
Three Rivers Beast


Winners Dog: (1-1-0-0)
Three Rivers Beast

Open Dog Class
1st Three Rivers Beast

3-6 Month Dog Class
1st Three Rivers Mickey Mouse


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mi-Pao's Whiskey

Junior Puppy Bitch Class
1st Mi-Pao's Whiskey


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Brightspot Sunday Silence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Paddington De El Mencey Loco

Best Of Opposite Sex
Bythebulls Princess Peach

Best Puppy In Breed
Bythebulls Princess Peach

Select Dog
Ch Sans Pareil Fabelhaft Roman Emperor



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Bythebulls Princess Peach

Junior Puppy Bitch Class
1st Bythebulls Princess Peach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Superlative's Goddess Of Luv

Best Puppy In Breed
Superlative's Ms B Haven



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Superlative's Ms B Haven

Reserve Winners Bitch
Witzend I Love Lucy

Junior Puppy Bitch Class
1st Superlative's Ms B Haven

Open Bitch Class
1st Witzend I Love Lucy

3-6 Month Bitch Class
1st Superlative's Ice Princess
2nd Superlative's Ice Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cedarhills-Shamrock Beer For My Horses At Purrkees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Ch Radically's Foreign Affairs




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Umbra's Stray Bullet

Best Of Opposite Sex
Ch Adanac's Have A Little Faith

Best Puppy In Breed
Ch Adanac's Have A Little Faith



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Hawkhill Sheza Ticket

12-18 Month Bitch Class
1st Hawkhill Sheza Ticket


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Gardenpath Falcon d'Elegante

Best Of Opposite Sex
K-Lar's Graced With Chocolate For Bijou

Best Of Winners: (1-3-1-1)
K-Lar's Graced With Chocolate For Bijou

Best Puppy In Breed
Ch Gardenpath Falcon d'Elegante

Select Bitch
Ch Kandansk Invincible


Winners Dog: (1-3-1-1)
Highprofile New Found Love

Junior Puppy Dog Class
1st Highprofile New Found Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Morningstar High Voltage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kimiks Bed Bug

Open Dog Class
1st Kimiks Bed Bug



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Oracle's Pick Me Up Of Eweturn
  Australian Shepherd   32
Group 2nd   
GCh Stonecroft's Star Seeking
  Welsh Corgi (Pembroke)   23
Group 3rd   Ch Lynphil Got Your Attention   Shetland Sheepdog   22
Group 4th   
GCh Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   14
BPIG    Valleygems Backdraft   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vulcan's Bleue At Bayouland   Australian Shepherd   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Catalyst's Bush Party At TK

Best Of Opposite Sex
Byeyo's It's All About Me

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Byeyo's Holy Smoke

Best Puppy In Breed
Byeyo's It's All About Me

Select Bitch
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum


Winners Dog: (2-1-1-1)
Byeyo's Holy Smoke

Reserve Winners Dog
Catalyst's Hold My Beer

Junior Puppy Dog Class
1st Catalyst's Hold My Beer

Open Dog Class
1st Byeyo's Holy Smoke


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Byeyo's It's All About Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Byeyo's It's All About Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 8 pts (1-3-4-1)
GCh Oracle's Pick Me Up Of Eweturn

Best Of Opposite Sex
Sugarbird Ninebark Tiny Dancer

Best Of Winners: (1-3-4-1)
Sugarbird Ninebark Tiny Dancer

Best Puppy In Breed
Sugarbird Ninebark Tiny Dancer

Select Dog
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Select Bitch
Ch Cedarpaws Lady Luck Downunder


Winners Dog: (1-3-4-1)
Runway At Tnc's New Beginning

Junior Puppy Dog Class
1st Runway At Tnc's New Beginning


Winners Bitch: (1-3-4-1)
Sugarbird Ninebark Tiny Dancer

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's Because I Can

Senior Puppy Bitch Class
1st Sugarbird Ninebark Tiny Dancer

12-18 Month Bitch Class
1st Callibreeze Alice Of MC

Open Bitch Class
1st Wenlisa's Because I Can

3-6 Month Bitch Class
1st Vulcan's Bleue At Bayouland


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dreamchaser Strathearn Amore




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Unique's Build Me A Dynasty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Asset's I'm On Fire

Best Of Opposite Sex
Riveredge Me Myself And You



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Riveredge Me Myself And You

Open Bitch Class
1st Riveredge Me Myself And You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sylvan Argent Windsong Dreams Do Come True

Best Of Opposite Sex
Sylvan Argent Any Dream Will Do

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sylvan Argent Windsong Dreams Do Come True

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Dreams Do Come True


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cardross Fire Horse

Best Puppy In Breed
Cardross Fire Horse


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cardross Fire Horse

Senior Puppy Dog Class
1st Cardross Fire Horse



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans

Select Dog
GCh Timberline's Dust Bowl Dance




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Sigrun Perledatter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Sigrun Perledatter

Open Bitch Class
1st Kyon's Sigrun Perledatter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 7 pts (3-4-0-1)
Ch Lynphil Got Your Attention

Best Of Opposite Sex
Valleygems Backdraft

Best Of Winners: (3-4-0-1)
Valleygems Backdraft

Best Puppy In Breed
Valleygems Backdraft


Winners Dog: (3-4-0-1)
Valleygems Backdraft

Reserve Winners Dog
Windyrose Legacy Red

Junior Puppy Dog Class
1st Valleygems Backdraft

Senior Puppy Dog Class
1st Brantstar's Fashion Trendsetter

Open Dog Class
1st Windyrose Legacy Red


Winners Bitch: (3-4-0-1)
Lynpil Pretty Pretty Please

Reserve Winners Bitch
Brantstar's Fashionista

Senior Puppy Bitch Class
1st Lynpil Pretty Pretty Please
2nd Brantstar's Fashionista
3rd Bliss's Hart's Desire

Open Bitch Class
1st Crinan I'm No Angel

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Make Me Blush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonecroft's Star Seeking




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By