Trillium Dog Fanciers
Sunday, October 31, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS Can GChS/MBIS Mex GCh Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Pekingese  
GCh Lionking Blaze Of Glory
Points: 534 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Alaskan Malamute  
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
Points: 468
Best Puppy In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Bullmastiff   Saxmark 'N Stonehill's Set The Stride
Best Baby Puppy In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Bearded Collie  
Dreamchaser Gone Platinum








Group 1 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   89
Group 2nd   
Ch Cawarra's Old Time Rock N Roll
  Retriever (Labrador)   86
Group 3rd   
GCh Meliagold The Phantom Menace
  Retriever (Golden)   77
Group 4th   
GCh Linwood Foreign Exchange
  Setter (English)   63
BPIG   
Ch Cawarra's Old Time Rock N Roll
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stormynights Surprise Inside   Retriever (Golden)   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
DuValin California Dreams



Winners Bitch: (0-1-0-0)
DuValin California Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DuValin California Dreams

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Seasyde Casino

Best Of Opposite Sex
Seasyde Whisky In A Teacup

Best Puppy In Breed
Seasyde Whisky In A Teacup

Select Bitch
GCh Coquetel Tukeglen Prettyinpink


4-6 Month Dog Class
1st Hawkfield Opportunity Knox


Winners Bitch: (0-2-1-2)
Seasyde Whisky In A Teacup

Reserve Winners Bitch
Starstrk Alydar Wynter's Cold One

Junior Puppy Bitch Class
1st Seasyde Whisky In A Teacup

Open Bitch Class
1st Starstrk Alydar Wynter's Cold One

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 9 pts (1-2-4-3)
GCh Leaside's Life Goes On

Best Of Opposite Sex
GCh Shadowlands Just Like Fire

Best Of Winners: (1-2-4-3)
Skypoint Leasides California Bombshell

Best Puppy In Breed
Skypoint Leasides California Bombshell

Select Dog
Ch Legacyk Freheit Black Label

Select Bitch
GChB Legacyk Justice For All


Winners Dog: (1-2-4-3)
Lakota Hills Chase

Open Dog Class
1st Lakota Hills Chase

4-6 Month Dog Class
1st Shadowlands Hotter Than A Sun Of A Beach


Winners Bitch: (1-2-4-3)
Skypoint Leasides California Bombshell

Reserve Winners Bitch
Clara Vom Wiesserberg

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skypoint Leasides California Bombshell

Open Bitch Class
1st Clara Vom Wiesserberg

4-6 Month Bitch Class
1st Skypoint's Black Magic Woman

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Chesacola's Tennessee Honey

Best Of Opposite Sex
Mercer's Sea Salt And Sand

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Chesacola's Tennessee Honey

Best Puppy In Breed
Chesacola's Tennessee Honey


Winners Dog: (1-2-0-0)
Mercer's Sea Salt And Sand

Open Dog Class
1st Mercer's Sea Salt And Sand


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Chesacola's Tennessee Honey

Reserve Winners Bitch
Mercer's Virtual Bird Dog

Senior Puppy Bitch Class
1st Chesacola's Tennessee Honey

12-18 Month Bitch Class
1st Mercer's Virtual Bird Dog

4-6 Month Bitch Class
1st Mercer's Runnin' Down A Dream

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
Ch Dowerky Our Sassy Rose Cider

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Duenorth Cosmic Encounter

Select Dog
Ch Duenorth's Working Man


Winners Dog: (1-2-2-1)
Duenorth Cosmic Encounter

12-18 Month Dog Class
1st Duenorth Cosmic Encounter


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Duenorth Tag Your It

Reserve Winners Bitch
Duenorth Black Bombshell

12-18 Month Bitch Class
1st Duenorth Tag Your It

Canadian Bred Bitch Class
1st Duenorth Black Bombshell

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 13 pts (5-6-3-0)
GCh Meliagold The Phantom Menace

Best Of Opposite Sex
Prettyriver's Crush At Luchan

Best Of Winners: (5-6-3-0)
Dovecottage Stormynights To Infinity And Beyond

Best Puppy In Breed
Baileymist Spring's Talisman

Select Dog
GChS Ambertru's R U Lonesome Tonight


Winners Bitch: (5-6-3-0)
Prettyriver's Crush At Luchan

Reserve Winners Bitch
Baileymist Spring's Talisman

Junior Puppy Bitch Class
1st Baileymist Spring's Talisman

12-18 Month Bitch Class
1st Autumnmist's Jazzy River Of Muskoka
2nd Maplelane's Magical Melody

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Blastem Sterre Port In A Storm

Open Bitch Class
1st Prettyriver's Crush At Luchan
2nd Gazebo's Gossip Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Stormynights Surprise Inside

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
Ch Cawarra's Old Time Rock N Roll

Best Of Opposite Sex
Ch Samphire Mascara

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Devonsleigh's Fast Breaking News

Best Puppy In Breed
Ch Cawarra's Old Time Rock N Roll


Winners Dog: (2-3-2-2)
Devonsleigh's Fast Breaking News

Junior Puppy Dog Class
2nd Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon

Canadian Bred Dog Class
1st Devonsleigh's Fast Breaking News


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Devonsleigh's Rio Grande

Reserve Winners Bitch
Benacres I Will Remember You

Junior Puppy Bitch Class
1st Devonsleigh's Rio Grande

12-18 Month Bitch Class
2nd Staghorn's Rising Up From The Ashes

Open Bitch Class
1st Benacres I Will Remember You

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 10 pts (2-4-5-0)
Ch Katyra Ignite The Fire

Best Of Opposite Sex
Katyra's Moon On Fire

Best Of Winners: (2-4-5-0)
Katyra's Moon On Fire

Best Puppy In Breed
Ch Redshadow's Here's The Kaboom

Select Dog
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck


Winners Dog: (2-4-5-0)
Katyra's Flying Space Cadet

Reserve Winners Dog
Roaneden's King Of The Tides

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Katyra's Flying Space Cadet

Open Dog Class
1st Roaneden's King Of The Tides


Winners Bitch: (2-4-5-0)
Katyra's Moon On Fire

Reserve Winners Bitch
Roaneden's Summer Squeeze

Junior Puppy Bitch Class
1st Delrickbay's Money Sage At Dragonluck

12-18 Month Bitch Class
1st Katyra's Moon On Fire
2nd Roaneden's Summer Squeeze

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kalmegess' Southern Belle

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Linwood Foreign Exchange

Best Of Opposite Sex
Pine Hollow's Artworks Country Rose

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Clos Erasmus Doctor House

Best Puppy In Breed
Pine Hollow's Artworks Country Rose


Winners Dog: (1-2-1-0)
Clos Erasmus Doctor House

12-18 Month Dog Class
1st Clos Erasmus Doctor House


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Pine Hollow's Artworks Country Rose

Reserve Winners Bitch
Broughall's Run For Carnations

Junior Puppy Bitch Class
1st Pine Hollow's Artworks Country Rose

Open Bitch Class
1st Broughall's Run For Carnations

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cornadore Branco With Annagh



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Madilane's Northern Light

Best Of Opposite Sex
Blackgems Red Riding Hood Beauty

Best Puppy In Breed
Silkroad's Was Born For This


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Horizon's Song Of Myself

Best Puppy In Breed
Horizon's Song Of Myself

Select Dog
Ch Prairiestorm Fired Up


Winners Dog: (1-0-1-0)
Horizon's Song Of Myself

Junior Puppy Dog Class
1st Horizon's Song Of Myself


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Cockerlea's The Heat Is On

Best Of Opposite Sex
Ch Wittersham's Valour At Quetico

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever

Best Puppy In Breed
Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever

Select Dog
Ch Windsor True North At Wincheshire


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Proclaim Preciously Precocious

Reserve Winners Bitch
Cockerlea's Strawberry Jam

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Proclaim Preciously Precocious

Open Bitch Class
1st Cockerlea's Strawberry Jam

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Long Lane Calm Before The Storm

Best Puppy In Breed
Long Lane Seafaring Maiden @ Stannyfield



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Long Lane Calm Before The Storm

Reserve Winners Bitch
Long Lane Seafaring Maiden @ Stannyfield

Junior Puppy Bitch Class
1st Long Lane Seafaring Maiden @ Stannyfield

12-18 Month Bitch Class
1st Long Lane Calm Before The Storm

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Best Of Opposite Sex
Whispering Willow Zulow Nevaeh

Best Puppy In Breed
Ch Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Select Bitch
Ch Stoneylake Queen Of Gems Miss Pearl



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Whispering Willow Zulow Nevaeh

Canadian Bred Bitch Class
1st Whispering Willow Zulow Nevaeh

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Ch Sandyridge's Elegant Sydney

Best Of Opposite Sex
Ch Sandyridge's Sir Henry

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Oakpoint's Jagen Sie Auf

Best Puppy In Breed
Versa's Spoiled Red Pearl Of The North





Group 2 - Edgar Bajona Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   109
Group 2nd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   108
Group 3rd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   98
Group 4th   
Ch Prelude's Academy Award MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   95
BPIG    Leelo Redcliffe Simply Sensational   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hunu's She's A B'otch From Freestyle MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
Ch Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Ch Summerwinds-Wynsyr It's All About Me Now

Best Puppy In Breed
Ch Agha Djari White Oleander

Select Dog
Ch Lyrical's Let Me Tell You

Select Bitch
Ch Agha Djari White Oleander



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Charsada T'Fox's Lair Arthayr

Reserve Winners Bitch
Mijkelh Lyrical Allure

12-18 Month Bitch Class
1st Mijkelh Lyrical Allure

Open Bitch Class
1st Charsada T'Fox's Lair Arthayr

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bushwacker Jagged Little Frill



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Puppy In Breed
Lemonladies Peter


Winners Dog: (2-0-1-0)
Mason's Ol' Blue Eyes

Reserve Winners Dog
Lemonladies Peter

Junior Puppy Dog Class
1st Lemonladies Peter

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mason's Ol' Blue Eyes


Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Boru's Surrealism

Best Of Opposite Sex
Boru's Black Cherry

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Boru's The Night Watch

Best Puppy In Breed
Boru's Black Cherry


Winners Dog: (1-1-1-0)
Boru's The Night Watch

Open Dog Class
1st Boru's The Night Watch

4-6 Month Dog Class
1st Wychways Americone Dream


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Boru's Black Cherry

Senior Puppy Bitch Class
1st Boru's Black Cherry

4-6 Month Bitch Class
1st Boru's Practical Magic
2nd Boru's I Put A Spell On You

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GChB Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Ch Kishniga's Diamond Lopitkina

Select Dog
Ch Roi de France du Grand Fresnoy

Select Bitch
GCh Nylucha's Candy Carnivale



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Sedona Tourmaline

Open Bitch Class
1st Sedona Tourmaline

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 10 pts (2-3-3-3)
Ch Daclier's Knight Rider

Best Of Opposite Sex
GCh Rabows Rebellion ML

Best Of Winners: (2-3-3-3)
Palakore's Pancho

Best Puppy In Breed
Palakore's Royal Fairy Tale

Select Dog
Ch Egbar N Palakore Mr Moonlight

Select Bitch
Ch Chetcote Do You Wanna Dance


Winners Bitch: (2-3-3-3)
Palakore's Royal Fairy Tale

Reserve Winners Bitch
Chetcote A Little Bit Of Fluff

Senior Puppy Bitch Class
1st Palakore's Royal Fairy Tale

Canadian Bred Bitch Class
1st Daydreamers Chetcote Jazz N Blues

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote A Little Bit Of Fluff

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 7 pts (3-1-1-3)
Ch GrandGables Ms Cilla Black

Best Of Opposite Sex
Ch Leaside's Sweet Treat MS

Best Of Winners: (3-1-1-3)
B'Havens Prime And Reddy MS

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Ms Cilla Black

Select Bitch
Ch Trakehndachs Glamour Girl For Sunrise-XO


Winners Bitch: (3-1-1-3)
Trakehndachs One For The Bunny

Open Bitch Class
1st Trakehndachs One For The Bunny

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
GCh Granvalero's Moonbeam Special SL

Best Of Opposite Sex
GCh Telkel Wait And See SL

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Riverwind Gold Card SL

Best Puppy In Breed
Telkel I Put A Spell On You SL

Select Dog
Ch Altadach Aston Martin SL

Select Bitch
Ch Hundeleben Pistolera SL


Winners Dog: (1-4-2-2)
Riverwind Gold Card SL

Open Dog Class
1st Riverwind Gold Card SL


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Telkel I Put A Spell On You SL

Reserve Winners Bitch
Endachs Butter Tart

Junior Puppy Bitch Class
1st Telkel Juste Juliette For ER Dox SL

Canadian Bred Bitch Class
1st Altadach Autobianchi SL

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telkel I Put A Spell On You SL

Open Bitch Class
1st Endachs Butter Tart

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud

Best Of Opposite Sex
Dublin Creek's Wee Bit Of Irish

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Dublin Creek's Wee Bit Of Irish


Winners Dog: (1-1-1-0)
Passport Are There Lines SS

Open Dog Class
1st Passport Are There Lines SS


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dublin Creek's Wee Bit Of Irish

Open Bitch Class
1st Dublin Creek's Wee Bit Of Irish

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Starbarrack Sugar Rush SW

Best Of Opposite Sex
Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Starbarrack Sugar Rush SW

Select Dog
Ch Starbarrack Sweet Victory SW


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

12-18 Month Bitch Class
1st Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Admare's Audacious

Best Of Opposite Sex
Sumo De La Sierra De Avila

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Admare's Audacious


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sumo De La Sierra De Avila

Open Dog Class
1st Sumo De La Sierra De Avila


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Admare's Audacious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Admare's Audacious

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
GCh Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Best Of Opposite Sex
Ch Baileysong Chase N The Dream

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Castlekeep's Prim

Best Puppy In Breed
Castlekeep's Prim

Select Bitch
GCh Castlekeep's Scarlet Magnolia


Winners Dog: (1-1-1-4)
Wolfholms Notorious At Wolfglen

Canadian Bred Dog Class
1st Wolfholms Notorious At Wolfglen


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Castlekeep's Prim

Junior Puppy Bitch Class
1st Castlekeep's Prim

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh

Best Of Opposite Sex
Arthayr C The Winter Rose

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh


Winners Dog: (1-1-0-0)
Arthayr C Three Pe Ohhh

12-18 Month Dog Class
1st Arthayr C Three Pe Ohhh


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Arthayr C The Winter Rose

Open Bitch Class
1st Arthayr C The Winter Rose

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 9 pts (1-5-3-1)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Ch Royalcityrr Pride's Bia

Best Of Winners: (1-5-3-1)
Mountinridge's Uluzambezi

Best Puppy In Breed
Nirokii Da Vinci Code At Kopera

Select Dog
Ch Kopera's Reggie


Winners Dog: (1-5-3-1)
Nirokii Da Vinci Code At Kopera

Junior Puppy Dog Class
1st Nirokii Da Vinci Code At Kopera

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Deiconsorti Baghdad Acclaimed

Best Of Opposite Sex
GCh Zahara Aindifae Al Daoud

Best Puppy In Breed
Feinouk Belle Starr



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Feinouk Belle Starr

Junior Puppy Bitch Class
1st Feinouk Belle Starr

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 15 pts (1-5-3-7)
GChB McCartney's Lavish Dreams

Best Of Opposite Sex
GCh Cariads Its High Time

Best Of Winners: (1-5-3-7)
Leelo Redcliffe Simply Sensational

Best Puppy In Breed
Leelo Redcliffe Simply Sensational

Select Dog
Ch Clandara's Driving The Bentley

Select Bitch
GChB Excel Sovereign In My Dreams


Winners Bitch: (1-5-3-7)
Leelo Redcliffe Simply Sensational

Reserve Winners Bitch
Aureate's Sweet Soleil

Junior Puppy Bitch Class
1st Leelo Redcliffe Simply Sensational
2nd Jetstream English Romance

Senior Puppy Bitch Class
1st Comar's Strawberry Kiwi

12-18 Month Bitch Class
1st Shetara's Born To Be My Baby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aureate's Sweet Soleil

4-6 Month Bitch Class
1st McCartney's Rhythm Of The Night
2nd Comar's River Deep Mountain High





Group 3 - Hal Biermann Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   107
Group 2nd   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   97
Group 3rd   
GCh Downeast Drewsar Kwik Hitter
  Portuguese Water Dog   92
Group 4th   
Ch Snowmist's Mackenzie
  Siberian Husky   84
BPIG    Saxmark 'N Stonehill's Set The Stride   Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Double Your Luck   Samoyed   0
Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Daomori's Crossroads Of The Midwest

Best Of Opposite Sex
Ch Indevor High On Life

Best Puppy In Breed
Daomori's Crossroads Of The Midwest

Select Dog
Ch Sendosan Naxxramas



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Daomori's Crossroads Of The Midwest

Reserve Winners Bitch
Mamoru Diamonds Are Forever

Senior Puppy Bitch Class
1st Daomori's Crossroads Of The Midwest

12-18 Month Bitch Class
1st Mamoru Diamonds Are Forever

Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 9 pts (2-3-4-1)
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Ch Soul Of Angels Camry

Best Of Winners: (2-3-4-1)
Nordicstorm Showtime At Stormsky

Best Puppy In Breed
Silverdream's Electric Power

Select Dog
Ch Lueldar's Across The Pond To Spiritrun


Winners Bitch: (2-3-4-1)
Nordicstorm Showtime At Stormsky

Reserve Winners Bitch
Nimki's Hell On Wheels

Junior Puppy Bitch Class
1st Nimki's Hell On Wheels

Senior Puppy Bitch Class
1st Illusions Spellbound At Nordicstorm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nordicstorm Showtime At Stormsky

Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Timaru Guardian Of The North

Best Puppy In Breed
Timaru Guardian Of The North


Winners Dog: (1-0-0-0)
Timaru Guardian Of The North

Senior Puppy Dog Class
1st Timaru Guardian Of The North


Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
Dudswelriver The Girl Is Mine

Best Of Opposite Sex
Ch Alpenbliss Travelin Man

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Dudswelriver The Girl Is Mine

Best Puppy In Breed
Dudswelriver The Girl Is Mine


Winners Bitch: (1-5-1-0)
Dudswelriver The Girl Is Mine

Reserve Winners Bitch
Mount Magic's Karma Chameleon

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver The Girl Is Mine

12-18 Month Bitch Class
1st Born To Fly Parisberns

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mount Magic's Doux Deja Vu

Open Bitch Class
1st Mount Magic's Karma Chameleon
2nd Avatar Razzle V Shelbernese

Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 7 pts (0-3-2-3)
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song

Best Of Opposite Sex
Ch Bits Of Ritz

Best Puppy In Breed
Bellavita's Fashionista

Select Dog
Ch Chucky Little Bambi

Select Bitch
GChB Tybrushe's Cover Paige of Denshaw



Winners Bitch: (0-3-2-3)
Bellavita's Fashionista

Reserve Winners Bitch
Jinny

Junior Puppy Bitch Class
1st Xelascon Harlequin Romance

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellavita's Fashionista

Open Bitch Class
1st Jinny



Winners Dog: (3-3-1-2)
Saxmark 'N Stonehill's Set The Stride

Reserve Winners Dog
EGGO Brusati's Love

Junior Puppy Dog Class
1st Saxmark 'N Stonehill's Set The Stride

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Majestic Black Magic

Open Dog Class
1st EGGO Brusati's Love

Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 12 pts (2-6-4-1)
GCh Ravalleses Casino Royale

Best Of Opposite Sex
Kitkat Love Touch

Best Of Winners: (2-6-4-1)
Kitkat Love Touch

Best Puppy In Breed
Broadways Both Sides Now

Select Dog
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler

Select Bitch
Ch Glitterati Deadly Attraction


Winners Dog: (2-6-4-1)
Redstone's Get Busy V Aludra

Reserve Winners Dog
Dobereich's Quest For The Ark

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Redstone's Get Busy V Aludra

Open Dog Class
1st Dobereich's Quest For The Ark

Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Ch Sterling's Northern Sentry Hudson V Oceanblue



4-6 Month Bitch Class
1st Paquestone's Quinn Essential

Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Skeenawhip Karma Beer

Best Puppy In Breed
Skeenawhip Karma Beer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Skeenawhip Karma Beer

Senior Puppy Dog Class
1st Skeenawhip Karma Beer


Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Skjaergaardens Riding The Tofino

Best Of Opposite Sex
Dreambigs Grand Duchess Charlotte

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Dreambigs Grand Duchess Charlotte

Best Puppy In Breed
Corleone Royal Titan

Select Dog
Ch Little Phenix Azure


Winners Dog: (1-1-2-0)
Corleone Royal Titan

Senior Puppy Dog Class
1st Corleone Royal Titan


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Dreambigs Grand Duchess Charlotte

12-18 Month Bitch Class
1st Dreambigs Grand Duchess Charlotte

Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
Ch Cabezons Best Kept Secret At Nottinghill

Best Of Opposite Sex
Ch Northernpaws Derby Hubert

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Divon's Sirlion Popachops

Best Puppy In Breed
Northernpaws Rainey

Select Dog
Ch Nottinghill Fires Burn N Cauldron Bubble


Winners Dog: (1-3-2-2)
Divon's Sirlion Popachops

Open Dog Class
1st Divon's Sirlion Popachops


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Rainey

Senior Puppy Bitch Class
1st Northernpaws Rainey

12-18 Month Bitch Class
1st Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Open Bitch Class
1st Komorebi Laughter Is Timeless

Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon

Best Of Opposite Sex
Dreampools Lightning Strikes

Best Of Winners: (0-4-1-3)
Dreampools Lightning Strikes


Winners Bitch: (0-4-1-3)
Dreampools Lightning Strikes

Open Bitch Class
1st Dreampools Lightning Strikes

Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 7 pts (1-4-3-0)
GChB Downeast Drewsar Kwik Hitter

Best Of Opposite Sex
Keevabay's One More Down

Best Of Winners: (1-4-3-0)
Claircreek On The Waterfront

Best Puppy In Breed
Claircreek On The Waterfront

Select Dog
GCh Seabury's Master Of The Hunt


Winners Dog: (1-4-3-0)
Claircreek On The Waterfront

Senior Puppy Dog Class
1st Claircreek On The Waterfront

Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man

Best Of Opposite Sex
Ch Esmonds Nor'easter

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Esmonds Canadian Shield

Select Bitch
Ch Eirians Straight To The Moon


Winners Dog: (1-2-1-2)
Esmonds Canadian Shield

Open Dog Class
1st Esmonds Canadian Shield

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Komorebi's A Diamond In The Ruff

Best Of Opposite Sex
Komorebi's Don't Just Fly Soar



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Komorebi's Don't Just Fly Soar

Reserve Winners Bitch
Komorebi's Be Kind

12-18 Month Bitch Class
1st Komorebi's Don't Just Fly Soar

Open Bitch Class
1st Komorebi's Be Kind

Judge: Hal Biermann

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call

Best Of Opposite Sex
GCh Nikita's New Holiday Tradition

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Vanderbilt's Walk On The Moon

Best Puppy In Breed
Supersammy's D2 In Toronto


Winners Dog: (1-5-1-1)
Vanderbilt's Walk On The Moon

Open Dog Class
1st Vanderbilt's Walk On The Moon


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

Reserve Winners Bitch
Supersammy's D2 In Toronto

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's D2 In Toronto
2nd Vanderbilt's White Hot Ember

Senior Puppy Bitch Class
1st Samtos's Northern Storm Viuga

12-18 Month Bitch Class
1st Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

Open Bitch Class
1st Nikita's Funny Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Vanderbilt's Double Your Luck

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Lindsayleigh's Catwoman

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Iron Man

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Lindsayleigh's Catwoman

Select Dog
Ch Eugen I-Ra A Handsome Boy


Winners Dog: (1-1-1-0)
Lindsayleigh's Iron Man

12-18 Month Dog Class
1st Lindsayleigh's Iron Man


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Lindsayleigh's Catwoman

12-18 Month Bitch Class
1st Lindsayleigh's Catwoman

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 7 pts (0-4-1-3)
Ch Snowmist's Mackenzie

Best Of Opposite Sex
Ch Perun's Turbo Charged

Best Puppy In Breed
Unicornhill Redemption

Select Bitch
GCh Laskaroad's Scottish Cachemire


4-6 Month Dog Class
1st Snowmist's Yachtsman


Winners Bitch: (0-4-1-3)
Unicornhill Redemption

Reserve Winners Bitch
Sherakan's Sweet Sensation

Senior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill Redemption
2nd Perun's Mystic Topaz

Open Bitch Class
1st Sherakan's Sweet Sensation
2nd Onetouch's Jewel Of The Nile

4-6 Month Bitch Class
1st Snowmist's Xclusive Blend





Group 4 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   31
Group 2nd   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   28
Group 3rd   
Ispy Eons A Game Changer
  Bedlington Terrier   25
Group 4th   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   23
BPIG   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    King's Mtn Marvelous Mrs Maisel   Dandie Dinmont Terrier   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shadowfax Jumpin' Jack Flash

Best Of Opposite Sex
Shadowfax Born to Be Wild

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shadowfax Jumpin' Jack Flash


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shadowfax Jumpin' Jack Flash

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shadowfax Jumpin' Jack Flash


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shadowfax Born to Be Wild

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shadowfax Born to Be Wild

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ispy Eons A Game Changer

Best Of Opposite Sex
Ispy When The Dust Settles

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ispy Eons A Game Changer

Best Puppy In Breed
Ispy When The Dust Settles


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ispy Eons A Game Changer

12-18 Month Dog Class
1st Ispy Eons A Game Changer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ispy When The Dust Settles

Junior Puppy Bitch Class
1st Ispy When The Dust Settles

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Dobereich's Winter Lily

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Dobereich Hawthorne At Foxfun

Best Puppy In Breed
Dobereich Hawthorne At Foxfun

Select Dog
Ch Benchmark's Best Kept Man


Winners Dog: (1-1-2-0)
Dobereich Hawthorne At Foxfun

Junior Puppy Dog Class
1st Dobereich Hawthorne At Foxfun


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Dobereich's Winter Lily

Junior Puppy Bitch Class
1st Dobereich's Winter Lily

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Mischevious Casper



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Tartnthistle's Brechin Victoria

Best Of Opposite Sex
Northernclan's Talisker

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Northernclan's Talisker


Winners Dog: (1-1-0-1)
Northernclan's Talisker

Open Dog Class
1st Northernclan's Talisker


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Emjade Firefinch Ablaze

Open Bitch Class
1st Emjade Firefinch Ablaze

4-6 Month Bitch Class
1st Dorlin Welcome To Wonderland Stormynights

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dariant Narcissus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dariant Narcissus

Open Dog Class
1st Dariant Narcissus


4-6 Month Bitch Class
1st King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court

Best Of Opposite Sex
Random Rising Tide

Best Puppy In Breed
Foxheart's I'm Not For Everyone



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Random Rising Tide

Reserve Winners Bitch
Foxheart's I'm Not For Everyone

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxheart's I'm Not For Everyone

Open Bitch Class
1st Random Rising Tide

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Symphonie's Dreams Come True

Best Of Opposite Sex
Ch Karafuto Legend Next Top Model


4-6 Month Dog Class
1st Symphonie's Brazen Behaviour


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is







4-6 Month Bitch Class
1st Crickethill I'da Other One

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Brandenburg's Kissing Rain

Best Of Opposite Sex
Classywags Ziggy Zack Zodiac

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Brandenburg's Kissing Rain


Winners Dog: (1-2-0-0)
Classywags Ziggy Zack Zodiac

Open Dog Class
1st Classywags Ziggy Zack Zodiac


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Brandenburg's Kissing Rain

Reserve Winners Bitch
Regencyxcl's Comtesse Georgia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regencyxcl's Comtesse Georgia

Open Bitch Class
1st Brandenburg's Kissing Rain

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blayloch Dreaming Of Dunnet

Best Puppy In Breed
Blayloch Dreaming Of Dunnet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blayloch Dreaming Of Dunnet

Senior Puppy Dog Class
1st Blayloch Dreaming Of Dunnet

4-6 Month Dog Class
1st Blayloch Slam Duncan


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Keepsake Boreal Victorious

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake Boreal Victorious


Winners Dog: (2-0-1-0)
Boreal Pimm's No 1 Cup

Reserve Winners Dog
Tyrone Quintessential Pinehome

Junior Puppy Dog Class
1st Tyrone Quintessential Pinehome

Open Dog Class
1st Boreal Pimm's No 1 Cup

4-6 Month Dog Class
1st Boreal Spirit Of The North


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rolona's Playmate

Best Of Opposite Sex
Rolona's Heza Ladies Man

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rolona's Playmate


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rolona's Heza Ladies Man

12-18 Month Dog Class
1st Rolona's Heza Ladies Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rolona's Playmate

Open Bitch Class
1st Rolona's Playmate

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Whitebriar Just Got Jabbed

Best Of Opposite Sex
Blythfell Search Engine

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Whitebriar Just Got Jabbed

Best Puppy In Breed
Whitebriar Just Got Jabbed


Winners Dog: (1-3-0-0)
Blythfell Search Engine

Open Dog Class
1st Blythfell Search Engine


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Whitebriar Just Got Jabbed

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's Hip Hip Hooray

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitebriar Just Got Jabbed

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Hip Hip Hooray

12-18 Month Bitch Class
1st Skyehigh's Mrs. Patmore





Group 5 - Edgar Bajona Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   65
Group 2nd   
GCh Jimary Belaire Bobby Bonz DJ
  Pug   62
Group 3rd   
GCh Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   50
Group 4th    NicNak Judawns Double Bubble   Yorkshire Terrier   46
BPIG   Ch Tinyprints Let Ur Colours Burst   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Heroncrests Say My Name   Pug   0
Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Ch Bonitos Companeros Flip Flop

Best Of Opposite Sex
Bonitos Companeros Boogie Woogie

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Ruler's Celtic Rose

Best Puppy In Breed
Bonitos Companeros Boogie Woogie


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Ruler's Celtic Rose

Reserve Winners Bitch
Halcyonia Lady Mischief Maker

Junior Puppy Bitch Class
1st Halcyonia Lady Mischief Maker

12-18 Month Bitch Class
1st Halcyonia Hemingway At Night

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ruler's Celtic Rose

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Lilpawz Flip It And Reverse It

Best Puppy In Breed
Lilpawz Flip It And Reverse It



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Lilpawz Flip It And Reverse It

Reserve Winners Bitch
Foxy Lady

Junior Puppy Bitch Class
1st Lilpawz Flip It And Reverse It
2nd Foxy Lady

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Bloomsbury Black Pearl

Best Puppy In Breed
Mini's Casi Medianoche



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Bloomsbury Black Pearl

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Baked Brie

Junior Puppy Bitch Class
1st Mini's Casi Medianoche

12-18 Month Bitch Class
1st Bloomsbury Baked Brie
2nd Bloomsbury Babybel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Black Pearl

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Koopa King Of Lore

Best Of Opposite Sex
NV & Valour's Celestial Highlight

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Koopa King Of Lore

Best Puppy In Breed
Koopa King Of Lore


Winners Dog: (2-2-0-0)
Koopa King Of Lore

Reserve Winners Dog
Mushroom Citizen Of Lore

Senior Puppy Dog Class
1st Mushroom Citizen Of Lore

Canadian Bred Dog Class
1st Koopa King Of Lore


Winners Bitch: (2-2-0-0)
NV & Valour's Celestial Highlight

Reserve Winners Bitch
Ethereal's Livin' On The Edge

Senior Puppy Bitch Class
1st NV & Valour's Celestial Highlight

Open Bitch Class
1st Ethereal's Livin' On The Edge

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Kyanite De Bijou De Coton

Best Of Opposite Sex
Madieu Du Domaine De Polana

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Emeraude De Bijoux De Coton

Best Puppy In Breed
Emeraude De Bijoux De Coton

Select Bitch
Ch Cotondeneige Elsa d'Arendelle


Winners Dog: (1-2-0-2)
Madieu Du Domaine De Polana

Open Dog Class
1st Madieu Du Domaine De Polana


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Emeraude De Bijoux De Coton

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's Billie Jean

Junior Puppy Bitch Class
1st Emeraude De Bijoux De Coton

Senior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's Billie Jean

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Vogue Covergirl Of Russisch Geist N Kra



Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Tickitbou's Sing It Tomee

Best Of Opposite Sex
St Johns Ellablu By Whichwire

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Royal Shaklands Balboa Rocky

Best Puppy In Breed
Harpersband Praise You


Winners Dog: (3-1-1-0)
Royal Shaklands Balboa Rocky

Reserve Winners Dog
Harpersband Praise You

Junior Puppy Dog Class
1st Navyn's Dashing Duke At Maplebruxe

Senior Puppy Dog Class
1st Harpersband Praise You

12-18 Month Dog Class
1st Royal Shaklands Balboa Rocky


Winners Bitch: (3-1-1-0)
St Johns Ellablu By Whichwire

Open Bitch Class
1st St Johns Ellablu By Whichwire

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 8 pts (1-5-0-3)
Ch Hearts Delites' A Change Is Gonna Come

Best Of Opposite Sex
Sonrisas Pongo At Old Havana

Best Of Winners: (1-5-0-3)
Seda's Cuidadora Invierno At Amistosa De

Best Puppy In Breed
Pocopayasos Dirty Gerty

Select Bitch
Ch Delsols Jazz It Up At Weatherford


Winners Dog: (1-5-0-3)
Sonrisas Pongo At Old Havana

Senior Puppy Dog Class
1st Sonrisas Pongo At Old Havana

4-6 Month Dog Class
1st Nimiq's Legend Has It

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChB Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Dramatique Beauty Through Grace

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Alura Boccalupo Ive Got My Mojo Baby

Best Puppy In Breed
Alura Boccalupo Ive Got My Mojo Baby

Select Bitch
Ch Alura Boccalupo Goodness Gracious


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Dramatique Beauty Through Grace

12-18 Month Bitch Class
1st Dramatique Beauty Through Grace

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Southcreek's Just In Case

Best Of Opposite Sex
Ch Pinkribbon's The Bees Knees

Best Puppy In Breed
Regaloake's Play The Lotto


4-6 Month Dog Class
1st Donshars Precious Nugget

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Ch Sno-Peke Peppermint Diaquiris

Best Puppy In Breed
Ch Sno-Peke Peppermint Diaquiris



Winners Bitch: (0-1-1-1)
PekeEasy Anarra Astralla

Open Bitch Class
1st PekeEasy Anarra Astralla

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 4 pts (4-0-0-1)
Ch Tinyprints Let Ur Colours Burst

Best Of Opposite Sex
Ashirawinter's Mister Darcy

Best Puppy In Breed
Ch Tinyprints Let Ur Colours Burst


Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 11 pts (2-4-4-2)
GCh Jimary Belaire Bobby Bonz DJ

Best Of Opposite Sex
Ch Gryphon's Over The Rainbow

Best Of Winners: (2-4-4-2)
Xoe's Lead Jammer

Best Puppy In Breed
Xoe's Lead Jammer

Select Dog
GCh Cuddle's Dream Catcher

Select Bitch
Ch Bugaboo Double Dutch


Winners Dog: (2-4-4-2)
Xoe's Lead Jammer

Reserve Winners Dog
Jimary's Beef Cake

Junior Puppy Dog Class
1st Xoe's Lead Jammer

12-18 Month Dog Class
1st Jimary's Beef Cake


Winners Bitch: (2-4-4-2)
Heroncrests It All Comes Around

Reserve Winners Bitch
Gryphons Grace Under Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Legend Of Mor'du

Canadian Bred Bitch Class
1st Jimary's Pollyanna Sue

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heroncrests It All Comes Around

Open Bitch Class
1st Gryphons Grace Under Fire

4-6 Month Bitch Class
1st Heroncrests Say My Name

Judge: Edgar Bajona

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
NicNak Judawns Double Bubble



Winners Bitch: (0-1-0-0)
NicNak Judawns Double Bubble

Open Bitch Class
1st NicNak Judawns Double Bubble





Group 6 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Robobull Fabelhaft Comin In Hot
  French Bulldog   52
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin
  Chinese Shar-Pei   44
Group 3rd   
Ch Hallmark's Shantay You Stay
  Dalmatian   40
Group 4th   
Ch Lakeridge Spending It In Style
  Poodle (Standard)   39
BPIG   
Ch Lakeridge Spending It In Style
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Suttella's Rewrite The Stars
  Dalmatian   0



4-6 Month Dog Class
1st Nuuktok's Atka Kunik


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Bellissimo's Cashing In @ FourOaks

Best Of Opposite Sex
Bellissimo's Warrior Queen

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bellissimo's Warrior Queen


Winners Dog: (1-2-1-0)
Ipawd Maxmillion Dare To Dream

Canadian Bred Dog Class
1st Ipawd Maxmillion Dare To Dream

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Lebail's Light Of The Moon

Best Of Opposite Sex
Brenheather's Why So Serious


Winners Dog: (1-0-0-1)
Brenheather's Why So Serious

Open Dog Class
1st Brenheather's Why So Serious


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 11 pts (3-6-2-1)
GCh Starlight No Soup For You

Best Of Opposite Sex
Ch Bulldacious Lucky Underpants

Best Of Winners: (3-6-2-1)
Pelee's My Ride's A Pumpkin Coach

Best Puppy In Breed
Pelee's My Ride's A Pumpkin Coach

Select Dog
Ch Cherokee Legend Tycoon


Winners Dog: (3-6-2-1)
Starlight Serenity Now

Reserve Winners Dog
TopBrass Harvey Wallbanger

Junior Puppy Dog Class
1st TopBrass Harvey Wallbanger
2nd Jacib's Son Of Anarchy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Starlight Serenity Now

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin

Best Of Opposite Sex
GCh Periwrinkles Wild At Heart

Best Puppy In Breed
Periwrinkles Proud Mary

Select Bitch
Ch Gumby's Somewhere In Heaven



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Periwrinkles Proud Mary

Senior Puppy Bitch Class
1st Periwrinkles Proud Mary

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hallmark's Shantay You Stay


4-6 Month Dog Class
1st Suttella's Rewrite The Stars


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
Ch Robobull Fabelhaft Comin In Hot

Best Of Opposite Sex
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Bredans Turning Heads At Forestmoon

Best Puppy In Breed
Konigliche Eltorro Tellement Ironique


Winners Dog: (3-3-1-1)
Holifield's Thunderstruck

Reserve Winners Dog
Konigliche Hunka Burning Love

Junior Puppy Dog Class
1st Konigliche Eltorro Tellement Ironique

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Holifield's Thunderstruck

Open Dog Class
1st Konigliche Hunka Burning Love

4-6 Month Dog Class
1st Nifty Coconut Roll


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Bredans Turning Heads At Forestmoon

Reserve Winners Bitch
Holifield's Iron Maiden

Junior Puppy Bitch Class
1st Konigliche Eltorro Si Idyllique

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Holifield's Iron Maiden

Open Bitch Class
1st Bredans Turning Heads At Forestmoon

4-6 Month Bitch Class
1st Nifty Got A Trick Hat

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Supervictus Gotham's Riddler

Best Of Opposite Sex
Supervictus Pheobe Buffay

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Supervictus Gotham's Riddler

Best Puppy In Breed
Supervictus Pheobe Buffay


Winners Dog: (1-1-0-0)
Supervictus Gotham's Riddler

Canadian Bred Dog Class
1st Supervictus Gotham's Riddler


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Supervictus Pheobe Buffay

Junior Puppy Bitch Class
1st Supervictus Pheobe Buffay

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Ch Radically's Foreign Affairs



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Impressya Iz Mimoletnogo Videnja

Best Of Opposite Sex
Kandansk Giddy Up

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Impressya Iz Mimoletnogo Videnja

Best Puppy In Breed
Impressya Iz Mimoletnogo Videnja


Winners Dog: (2-3-0-0)
Kandansk Giddy Up

Reserve Winners Dog
Airy Arabeska Jaguar

12-18 Month Dog Class
1st Kandansk Giddy Up
2nd Airy Arabeska Jaguar


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Impressya Iz Mimoletnogo Videnja

Reserve Winners Bitch
Shivons Sparkling Crystal

Senior Puppy Bitch Class
1st Impressya Iz Mimoletnogo Videnja
2nd Glow Ziveren Jewelen

12-18 Month Bitch Class
1st Shivons Sparkling Crystal

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Ch Lakeridge Spending It In Style

Best Of Opposite Sex
Vetset The Heat Is On

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Masha De Nicheca

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Spending It In Style


Winners Dog: (1-4-0-1)
Vetset The Heat Is On

12-18 Month Dog Class
1st Vetset The Heat Is On

4-6 Month Dog Class
1st Avery Hot Stuff At Bloom


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Masha De Nicheca

Reserve Winners Bitch
Jax Miss Independent At Sanvar

Junior Puppy Bitch Class
1st Bloom's Poise N Envy At Solecya
2nd Whitedoves Diamond In The Mist

12-18 Month Bitch Class
1st Jax Miss Independent At Sanvar

Canadian Bred Bitch Class
1st Masha De Nicheca

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Kibo No Hoshi d'Urajiro

Best Of Opposite Sex
Raiponce d'Urajiro

Select Dog
GCh Wolfriver Taiho Koki


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Caballo Negro Inyas Rainbow

Best Of Opposite Sex
Underworld Precious Pink

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Caballo Negro Inyas Rainbow


Winners Dog: (1-1-0-0)
Caballo Negro Inyas Rainbow

Open Dog Class
1st Caballo Negro Inyas Rainbow


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Underworld Precious Pink

Open Bitch Class
1st Underworld Precious Pink



Group 7 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   74
Group 2nd   
Ch Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   65
Group 3rd   
GChB Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   61
Group 4th   
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter
  Shetland Sheepdog   60
BPIG   
Ch Catalyst's Old Country Soul
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dreamchaser Gone Platinum
  Bearded Collie   0
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Catalyst's Old Country Soul

Best Of Opposite Sex
Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst

Best Puppy In Breed
Ch Catalyst's Old Country Soul


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 8 pts (3-2-2-2)
GChS Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
GChS Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Winners: (3-2-2-2)
Northside Enough Is Enough

Best Puppy In Breed
Ch Mychazo A Real Boy At Oracle

Select Dog
Ch Mychazo A Real Boy At Oracle

Select Bitch
Ch Mast-R Fashionably Late


Winners Dog: (3-2-2-2)
Morningdove Ninebark Rocketman

Reserve Winners Dog
Legacy's Callibreeze Next Spark

Junior Puppy Dog Class
1st Legacy's Callibreeze Next Spark

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Morningdove Ninebark Rocketman

Open Dog Class
1st Cedarpaws Little Rock


Winners Bitch: (3-2-2-2)
Northside Enough Is Enough

Reserve Winners Bitch
Jolifilo's City Of Light

Canadian Bred Bitch Class
1st Northside Enough Is Enough

Open Bitch Class
1st Jolifilo's City Of Light

4-6 Month Bitch Class
1st Morningdove Ninebark Summer Fling Of Oracle
2nd Maplewind On Cloud Nine

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Dreamchaser La Vita A Bella

Select Bitch
GCh Dreamchaser Positively Pink


4-6 Month Dog Class
1st Dreamchaser Gone Platinum


4-6 Month Bitch Class
1st Dreamchaser's You Had Me At Hello

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 6 pts (1-1-4-1)
Ch Images Caught Me Trippin'

Best Of Opposite Sex
GCh MNM's Soleila du Belgiador

Best Of Winners: (1-1-4-1)
Casryn's Strong Focused N Fierce

Select Dog
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador


Winners Bitch: (1-1-4-1)
Casryn's Strong Focused N Fierce

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Casryn's Strong Focused N Fierce

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaparral's French Tryst



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boyero Triple Twist Salto



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Kaymann's Madame Hydra

Best Of Opposite Sex
Comeaway North Of Seven

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Comeaway North Of Seven


Winners Dog: (2-1-0-1)
Comeaway North Of Seven

Reserve Winners Dog
Omega Comeaway Over The Glen

12-18 Month Dog Class
1st Comeaway North Of Seven

Open Dog Class
1st Omega Comeaway Over The Glen

4-6 Month Dog Class
1st Colwick Long Acre Reminiscent


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Omega Song And Dance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Omega Song And Dance

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Thistlebrae Tangled Up In Blue Pearls

Best Of Opposite Sex
Ch Colwick InForAPennyInForAPound

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Thistlebrae Tangled Up In Blue Pearls


Winners Dog: (1-2-1-0)
Thistlebrae Jump N Jive

Open Dog Class
1st Thistlebrae Jump N Jive


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Thistlebrae Tangled Up In Blue Pearls

Reserve Winners Bitch
Creekwood Taiaut Pop Star

12-18 Month Bitch Class
1st Thistlebrae Tangled Up In Blue Pearls

Open Bitch Class
1st Creekwood Taiaut Pop Star

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
MapleMyst Shadagrace Black Bear

Best Of Opposite Sex
Maplemyst's Little Brown Jug

Best Of Winners: (1-1-0-0)
MapleMyst Shadagrace Black Bear


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Maplemyst's Little Brown Jug

12-18 Month Bitch Class
1st Maplemyst's Little Brown Jug

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch V The Vom Trienzbachtal

Best Of Opposite Sex
Bova Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Willy Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Willy Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-3-1-0)
Willy Vom Burgimwald

Senior Puppy Dog Class
1st Willy Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Bova Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Ileigh Vom Bergimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Bova Vom Burgimwald

Senior Puppy Bitch Class
1st Jia Von Datschiburg

Open Bitch Class
1st Ileigh Vom Bergimwald

4-6 Month Bitch Class
1st Zoe Vom Burgimwald

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 12 pts (4-2-3-4)
Ch Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Best Of Winners: (4-2-3-4)
Keecams Follow Me De'ja Vu

Best Puppy In Breed
Keecams Follow Me De'ja Vu

Select Dog
Ch Stellar's In Trump We Trust

Select Bitch
Ch Headline's Poester Child


Winners Dog: (4-2-3-4)
Ashland's Mystery And Magic At RW

Reserve Winners Dog
Arklys Playing With Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Arklys Playing With Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Followme Cloud Atlas

12-18 Month Dog Class
1st Asset's All American Headline

Open Dog Class
1st Ashland's Mystery And Magic At RW


Winners Bitch: (4-2-3-4)
Keecams Follow Me De'ja Vu

Reserve Winners Bitch
Follow Me Amazing Maisie Jane

Senior Puppy Bitch Class
1st Keecams Follow Me De'ja Vu

12-18 Month Bitch Class
1st Follow Me Amazing Maisie Jane

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kimura's Flink

Best Of Opposite Sex
Kyon's Fine Flotte Rue

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kimura's Flink


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kimura's Flink

Open Dog Class
1st Kimura's Flink

4-6 Month Dog Class
1st Kyons Flinke Finnick


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kyon's Fine Flotte Rue

Reserve Winners Bitch
Kyon's Norse Brynhildr The Bold

Canadian Bred Bitch Class
1st Kyon's Fine Flotte Rue

Open Bitch Class
1st Kyon's Norse Brynhildr The Bold

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Tasiahills First Bloom

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Best Puppy In Breed
Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Dog: (1-2-1-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Senior Puppy Dog Class
1st Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Tasiahills First Bloom

Reserve Winners Bitch
Bizzeeboots New Beginning

Senior Puppy Bitch Class
1st Tasiahills First Bloom

Open Bitch Class
1st Bizzeeboots New Beginning

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Ch Laureate Diamond Is Forever

Select Bitch
Ch Crinan's Diva



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Regaloake's Make Me Blush

Reserve Winners Bitch
Crinan Oh So Sweet

Open Bitch Class
1st Regaloake's Make Me Blush
2nd Crinan Oh So Sweet

4-6 Month Bitch Class
1st Mylestone's Queen Of Avalon

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kendall Wavelet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kendall Wavelet

Open Dog Class
1st Kendall Wavelet


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Eastdawns Salt And Pepper

Best Of Opposite Sex
GCh Edgebrook How D'u Like Me Now


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 7 pts (0-5-2-1)
GCh Cymry Winter Moonlight

Best Of Opposite Sex
Ch Dragonjoy Cotton Candy

Best Puppy In Breed
Cymry Silverstone Soul Mate

Select Dog
Ch Bourbon Iz Byrshtunovogo Kraju



Winners Bitch: (0-5-2-1)
Cymry Silverstone Soul Mate

Reserve Winners Bitch
Mistycor Evangelista

Junior Puppy Bitch Class
1st Cymry Silverstone Soul Mate

12-18 Month Bitch Class
1st Curig Believe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravinel The Enchantress

Open Bitch Class
1st Mistycor Evangelista
2nd Walk In The Sky

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By