GChS Brantstar's Fashion Trendsetter
Shetland Sheepdog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tristan - (Male)
Owner: Yvonne & Carlos Carrillo
Breeder: Yvonne & Carlos Carrillo
Conformation Handler: Hailey Griffith
Website: http://www.brantstarshelties.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 6 6 8 4 4
Group Ranking: 47 47 55 28 19
All Breed Ranking: 306 294 312 190 127

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 2 0   0 0 0 0 0   166
Win Record - 2022
Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bruce Owen 4 (2-2-1-0)
Sunday Group 3rd   Paul Stanton 26
  Best Of Breed   Paul Stanton 3 (2-1-1-0)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Torbjorn Skaar 7
Friday Group 3rd   Lee Anne Bateman 27
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (2-2-1-0)

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Robert Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Joanne Fernall N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Tony Vandendool N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 5 (1-3-1-1)
  Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 64
Friday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Anna Hewson N/A
Sunday Group 1st   Karen Day 38
  Best Of Breed   Karen Day 6 (2-3-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Melody Roth N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sharon Derrick N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Jeremy Browne N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Mary White N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Darle Heck N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 2 2 2 2 3
Group Ranking: 6 6 6 9 15
All Breed Ranking: 43 40 41 73 100

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 11 11 10   0 0 0 0 0   1272
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6 (2-4-1-0)
  Group 4th   Jocelyne Gagne 32
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Ron Mahon 4 (2-2-1-0)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 5 (0-3-2-1)
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 39
Saturday Best Of Opposite Sex   Ainslie Mills N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Janet Lobb N/A
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 9 (0-6-3-1)
  Group 4th   Anik Primeau 48
Friday Best Of Opposite Sex   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Johan Becerra-Hernandez 60
  Best Of Breed   Grant Townsend 4 (0-2-1-2)
Saturday Best Of Breed   Starr White 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Starr White 78 (1-6-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Wendy Maisey N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 3 (1-1-2-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 4 (1-2-2-0)
  Group 2nd   Robert Rowbotham 26 (2-1-3-2)
Friday Group 1st   Rosemary Shoreman 27
  Group 3rd   Elaine Whitney 19
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 4 (1-2-2-0)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3 (1-2-1-0)

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Melody Roth 4 (0-2-2-1)
  Group 2nd   Melody Roth 33 (3-2-1-2)
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 8 (1-5-2-1)
  Group 3rd   Barbara Heal 60
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 9 (2-6-1-1)
  Group 4th   Michael Woods (Dr) 68
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 8 (2-5-1-1)
  Select Dog LTD Breed Show Joe Lobb N/A

Show Date
Dominion Collie & Shetland Sheepdog Association October 09 to October 09, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Todd Foley N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 4 (1-2-1-1)
  Group 4th   Avery Gaudin 25
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 4 (1-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 5 (1-2-1-2)
Friday Best Of Breed   Melody Roth 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 3 (1-1-1-1)
  Group 1st LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 37

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Carl Liepmann N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Sandy Alexander 23
  Group 2nd   Thomas Alexander 31 (1-2-2-1)
Saturday Group 3rd   Barbara Heal 24
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 26 (2-3-1-0)
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (0-3-1-0)
Friday Group 3rd   Ed Wild 21
  Group 3rd   Tempest Deptuch 22
  Best Of Breed   Ed Wild 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 3 (0-3-1-0)

Show Date
Nipissing Kennel Club September 23 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 11
  Group 2nd   Patricia Lanctot 7 (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (1-0-1-1)
Saturday Group 1st   Anna Hewson 10
  Group 1st   Shawn Nichols 11
  Best Of Breed   Anna Hewson 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Maritza de la Vega Hernandez N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Thursday Group 4th   Joe Lobb 6
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Joe Lobb 2 (1-0-1-1)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 7 (1-4-2-1)
  Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
  Group 2nd   Barbara Heal 23 (1-1-0-0)
Saturday Group 2nd   Stewart Dankner 28 (1-1-0-0)
  Group 3rd   Bea Sawka 27
  Best Of Breed   Stewart Dankner 9 (3-5-1-1)
  Best Of Breed   Bea Sawka 9 (3-5-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Philip Wendling N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 5 (2-2-1-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Davor Javor N/A
Saturday Select Dog   Michelle Scott N/A
Friday Select Dog   Jeff Horswell N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Douglas Anderson N/A
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 7 (3-3-2-0)
  Group 3rd   Joyce Love 47 (3-3-2-0)
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (1-1-2-0)
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 49 (1-1-2-0)
Thursday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Arndt 3 (1-2-1-0)
  Group 4th LTD Breed Show Barbara Arndt 30 (1-2-1-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Margaret Moran McQuinn 32
Saturday Best Of Opposite Sex   Lynda Saranchuk N/A
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Richard Paquette 2 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Andrea Robins 2 (0-2-1-0)
Thursday Best Of Breed   Anna Hewson 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Anna Hewson 38

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Kathrine Grant 25
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (0-4-1-0)
  Group 3rd   Robert Rowbotham 19

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 1st   Karen Day 16 (0-0-1-0)
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Michael Lanctot 30 (0-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Starr White 0
Friday Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 2nd   Joyce Love 15

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Melody Roth 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Melody Roth 45
Saturday Best Of Breed   Nancy Tibben 4 (0-4-1-0)
  Group 4th   Nancy Tibben 62

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 3 3 3 N/A N/A
Group Ranking: 11 11 13 N/A N/A
All Breed Ranking: 79 79 101 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 2 1   0 0 0 0 0   233
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bea Sawka 7 (3-3-2-0)
  Group 3rd   Bea Sawka 33
Saturday Best Of Breed   Tony Vandendool 8 (4-3-2-0)
  Group 2nd   Tony Vandendool 41

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Heather Brennan N/A
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 8 (4-3-1-1)
Friday Best Of Breed   Andrea Robins 8 (4-4-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 4 (2-1-2-0)
  Group 4th   Ed Wild 39
Sunday Select Dog   Jo Ann Pavey N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Judith Taylor 0
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (2-1-2-0)
  Group 3rd   Sandy Gelinas 57
Friday Winners Dog   Starr White (3-0-1-1)
  Best Of Breed   Starr White 4 (3-0-1-1)
  Group 1st   Starr White 47

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Donna Conod (4-4-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Donna Conod (4-4-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
  Winners Dog   Elaine Whitney (3-6-0-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Sean Shields N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Carol Graham N/A
Friday 1st Senior Puppy Dog Class   Anik Primeau N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 141 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 637 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 3811 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   7
Win Record - 2019
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 7 (4-3-1-0)
  BPIG   Michelle Scott N/A
  Winners Dog   Michelle Scott (4-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  Best Of Winners   Michelle Scott (4-3-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Michelle Scott N/A
Saturday 2nd Junior Puppy Dog Class   Kristen Francis N/A
Friday 3rd Junior Puppy Dog Class   Joanne Fernall N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Esther Joseph N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Esther Joseph N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Tim Thomas N/A
Friday Reserve Winners Dog   Fred Bassett N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Fred Bassett N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By