Miramichi Kennel Club
Saturday, September 25, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can. G.Ch. Cammcastle's 007 Secret Agent Man
"JB"
Owners: Micheal & Dee Hooey and Suzan Guynn
Breeder: Suzan Guynn
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Terry Carter
Bouvier des Flandres  
Ch Flow Fay du Truffe Noire
Points: 243 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Terry Carter
Saluki  
GCh Mylakhan Karob So Be It
Points: 183
Best Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Chinese Crested  
Ch Tanooki Suit Of Lore
Best Baby Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Dachshund (Standard Long-Haired)   Telkel Juste Juliette For ER Dox SL
Best Veteran In Show
Judge: Terry Carter
Retriever (Golden)  
GCh MeliaGold Thank You My Friend
Best Altered In Show
Judge: Terry Carter
Cavalier King Charles Spaniel   Mardigrais Music Master








Group 1 - Tony Vandendool Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   55
Group 2nd   
GCh Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   52
Group 3rd   
Ch Sarga Spuri Spicy Szilva
  Vizsla (Wire-Haired)   26
Group 4th   
Ch Zion's Captain America
  Spaniel (American Cocker)   25
BPIG   
Chesacola's Tennessee Honey
  Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mesoka Sierra Beautiful Rainbow River   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GCh MeliaGold Thank You My Friend
  Retriever (Golden)   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Leasides Dax



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chesacola's Tennessee Honey

Best Puppy In Breed
Chesacola's Tennessee Honey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chesacola's Tennessee Honey

Senior Puppy Bitch Class
1st Chesacola's Tennessee Honey

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fieldday Austin Powers


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fieldday Austin Powers

Open Dog Class
1st Fieldday Austin Powers


Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Madabout's Call The Butcher

Best Of Opposite Sex
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Madabout's Kiss In The Dark

Select Dog
Ch Tybo's Just Breathe At Naiad


Winners Dog: (1-2-2-1)
Madabout's Kiss In The Dark

Open Dog Class
1st Madabout's Kiss In The Dark


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Madabout's Atlantic Tidal Pool

Reserve Winners Bitch
Marsuvica's Cross Border News

Canadian Bred Bitch Class
1st Marsuvica's Cross Border News

Open Bitch Class
1st Madabout's Atlantic Tidal Pool

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Ch Blue Ridge L R Overton Willow For Duckshore

Select Dog
Ch Kare's Boomerang RC Tollers



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wingset I Ain't No Angel

Best Puppy In Breed
Wingset I Ain't No Angel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wingset I Ain't No Angel

Junior Puppy Dog Class
1st Wingset I Ain't No Angel


Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChB Zion's Captain America

Best Of Opposite Sex
Ch Marsuvica's Krimson And Klover

Best Puppy In Breed
Zion's Centennial Rose By The Bay

Select Bitch
Ch Zion's Victorious Daisy



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Zion's Centennial Rose By The Bay

Reserve Winners Bitch
Blackgem's Diamond In The Ruff

Junior Puppy Bitch Class
1st Zion's Centennial Rose By The Bay

Open Bitch Class
1st Blackgem's Diamond In The Ruff

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Cockerlea's Against All Odds

Best Of Opposite Sex
Ch Henley's Blow Out The Candles

Best Puppy In Breed
Ch Henley's Blow Out The Candles



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cockerlea's The Heat Is On

Open Bitch Class
1st Cockerlea's The Heat Is On

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Society's My Name Is Bond

Best Of Opposite Sex
Shore Something To Talk About

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shore Something To Talk About

Best Puppy In Breed
Shore Right As Reign


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shore Right As Reign

Senior Puppy Dog Class
1st Shore Right As Reign


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Shore Something To Talk About

Open Bitch Class
1st Shore Something To Talk About

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Queensberry From Kind Of Magic



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Queensberry From Kind Of Magic

Open Bitch Class
1st Queensberry From Kind Of Magic

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Best Of Opposite Sex
Deerrun's Moira Rose

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Best Puppy In Breed
Akar Smooth As Tennessee Whiskey


Winners Dog: (1-1-0-0)
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Junior Puppy Dog Class
1st Akar Smooth As Tennessee Whiskey


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Deerrun's Moira Rose

Open Bitch Class
1st Deerrun's Moira Rose

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sarga Spuri Spicy Szilva



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   28
Group 2nd   
GChB Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   25
Group 3rd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   24
Group 4th   
Ch Granvalero's Let The Sun Shine SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   20
BPIG   
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   3
Best Baby Puppy In Group    Telkel Juste Juliette For ER Dox SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
Ch Taji Curlious Dreams In Red v MaZshalna
  Afghan Hound   0
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Shillington Sweet Tooth


4-6 Month Dog Class
1st Lemonladies Peter


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
GCh Rabows Rebellion ML

Best Of Opposite Sex
Ch Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Best Puppy In Breed
Ch Er Dox When God Whispered Your Name

Select Dog
Ch Daclier's Knight Rider

Select Bitch
Ch Er Dox Grace


Winners Bitch: (0-1-2-3)
Admindacs Long Way Around

Open Bitch Class
1st Admindacs Long Way Around

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Freestyle's Wildest Dream With Hunu

Best Puppy In Breed
Freestyle's Wildest Dream With Hunu



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Freestyle's Wildest Dream With Hunu

Senior Puppy Bitch Class
1st Freestyle's Wildest Dream With Hunu

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
Ch Granvalero's Let The Sun Shine SL

Best Of Opposite Sex
Ch Hundeleben Pistolera SL

Select Dog
Ch Aviance Luna Caprese An Army Of One L


Winners Dog: (1-0-3-1)
Altadach Aston Martin SL

Open Dog Class
1st Altadach Aston Martin SL


4-6 Month Bitch Class
1st Telkel Juste Juliette For ER Dox SL

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Best Puppy In Breed
Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Senior Puppy Bitch Class
1st Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragorra's I Move The Stars For No One


Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Mylakhan Karob So Be It

Best Of Opposite Sex
Feinouk The Smiler

Select Dog
GChB Deiconsorti Baghdad Acclaimed



4-6 Month Bitch Class
1st Feinouk Belle Starr

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Wroxton Dont They Know Who I Am

Best Of Opposite Sex
Noteworthy Get Back Jojo

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Wroxton Dont They Know Who I Am

Best Puppy In Breed
Seaswift Kill With The Heart


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Noteworthy Get Back Jojo

Reserve Winners Bitch
Noteworthy Stella By Starlight

Junior Puppy Bitch Class
1st Seaswift Kill With The Heart

Open Bitch Class
1st Noteworthy Get Back Jojo
2nd Noteworthy Stella By Starlight





Group 3 - Michel Chaloux Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Outlaws Gracie Belle V Liberator
  Doberman Pinscher   22
Group 2nd   
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man
  Rottweiler   19
Group 3rd   
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song
  Boxer   18
Group 4th   
GCh SaxmarkStonehill InstantReplay
  Bullmastiff   16
BPIG   
Ch Nikita's New Holiday Tradition
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Liberator's Good Vibrations
  Doberman Pinscher   0
Judge: Michel Chaloux

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sendosan Naxxramas


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sendosan Naxxramas

Open Dog Class
1st Sendosan Naxxramas


Judge: Michel Chaloux

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Silverdream's There She Is



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Silverdream's There She Is

Open Bitch Class
1st Silverdream's There She Is

Judge: Michel Chaloux

Best Of Breed: 0 pts (0-1-1-0)
Dudswelriver The Girl Is Mine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dudswelriver The Girl Is Mine

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver The Girl Is Mine

Judge: Michel Chaloux

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song


Open Dog Class
1st Rascar's High King Dakota


Judge: Michel Chaloux

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Outlaws Gracie Belle V Liberator

Best Of Opposite Sex
ConnQuest Sweet Charmer


Winners Dog: (1-0-1-1)
ConnQuest Sweet Charmer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st ConnQuest Sweet Charmer

4-6 Month Dog Class
1st Liberator's Good Vibrations


Judge: Michel Chaloux

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Winners Dog: (1-0-0-0)
King Kom Mansfield

Open Dog Class
1st King Kom Mansfield


Judge: Michel Chaloux

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Homeport Sailing Solo



Judge: Michel Chaloux

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cammcastle's 007 Secret Agent Man



Judge: Michel Chaloux

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Vanderbilt's Tell It To The Judge

Best Of Opposite Sex
GCh Nikita's New Holiday Tradition

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Vanderbilt's Tell It To The Judge

Best Puppy In Breed
GCh Nikita's New Holiday Tradition


Winners Dog: (1-2-1-2)
Vanderbilt's Tell It To The Judge

12-18 Month Dog Class
1st Vanderbilt's Tell It To The Judge


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Nikita's Superlady At Supersammy

Reserve Winners Bitch
Nikita DJ Dream Dolly de Snowpride

Senior Puppy Bitch Class
1st Nikita's Superlady At Supersammy

Open Bitch Class
1st Nikita DJ Dream Dolly de Snowpride

Judge: Michel Chaloux

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tundrafoot's Just ByChance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tundrafoot's Just ByChance

Open Dog Class
1st Tundrafoot's Just ByChance






Group 4 - Dawne Deeley Top Dog
Points
Group 1st   
Ch L'End Show Must Be Winner
  Bedlington Terrier   18
Group 2nd   Ch Esteban (Mora)   Kerry Blue Terrier   16
Group 3rd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   15
Group 4th    Finnabair Blue Suede Shoes   Glen Of Imaal Terrier   14
BPIG   
Raintree Earendil I Can Handle Myself
  Manchester Terrier   N/A
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Alinta Loch Ryba's Hint Of Mint

Best Of Opposite Sex
Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only

Best Puppy In Breed
Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only



Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch L'End Show Must Be Winner



Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes

Open Dog Class
1st Finnabair Blue Suede Shoes


Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Esteban (Mora)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Esteban (Mora)

Open Dog Class
1st Esteban (Mora)


Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Raintree Earendil I Can Handle Myself

Best Of Opposite Sex
GCh Szulik's Mister Olaf

Best Puppy In Breed
Raintree Earendil I Can Handle Myself



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Raintree Earendil I Can Handle Myself

Senior Puppy Bitch Class
1st Raintree Earendil I Can Handle Myself

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch Foxbend How Sweet It Is

Best Puppy In Breed
BristolAbbey's Don't Be Jelly

Select Bitch
GCh Westhams Little Ol Cowgirl



Winners Bitch: (0-1-0-3)
BristolAbbey's Don't Be Jelly

Senior Puppy Bitch Class
1st BristolAbbey's Don't Be Jelly

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB D.B.F. Vintage Dior



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Alphaloup Eastern Delta Burke

Open Bitch Class
1st Alphaloup Eastern Delta Burke

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Deloka's Set Fire To The Rain



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Deloka's Set Fire To The Rain

Reserve Winners Bitch
Luckyhill Mazee

Junior Puppy Bitch Class
1st Ellerker's By The Light Of The Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Luckyhill Mazee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Presbrooke Daisy Mae

Open Bitch Class
1st Deloka's Set Fire To The Rain





Group 5 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Dashwood Seagryph Perfect Alibi
  Griffon (Brussels)   34
Group 2nd   
Ch Tanooki Suit Of Lore
  Chinese Crested   31
Group 3rd   
Ch Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   30
Group 4th   
GCh Diventy's Fast And Furious
  Toy Manchester Terrier   23
BPIG   
Ch Tanooki Suit Of Lore
  Chinese Crested   5
Best Baby Puppy In Group   
Cassiopeia Spring Into Action
  Italian Greyhound   0
Best Altered In Group    Mardigrais Music Master   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bucky Barnes V. Tani Kazari

Best Of Opposite Sex
Black Canary V. Tani Kazari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bucky Barnes V. Tani Kazari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bucky Barnes V. Tani Kazari

Open Dog Class
1st Bucky Barnes V. Tani Kazari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Black Canary V. Tani Kazari

Open Bitch Class
1st Black Canary V. Tani Kazari

Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GChB Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Sushines Wonder Of Spring V RH

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Hartscontent East Coast Edition

Best Puppy In Breed
Hartscontent East Coast Edition


Winners Dog: (2-4-1-0)
Hartscontent East Coast Edition

Reserve Winners Dog
Ruler's Thief Of Hearts

Junior Puppy Dog Class
1st Ruler's Thief Of Hearts

Senior Puppy Dog Class
1st Hartscontent East Coast Edition


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Sushines Wonder Of Spring V RH

Reserve Winners Bitch
Whimsy Scarlett O'Hara

Senior Puppy Bitch Class
1st Whimsy's Joy Of Evie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Whimsy Scarlett O'Hara

Open Bitch Class
1st Sushines Wonder Of Spring V RH
2nd DeMabini FleurDeLys Précieuse Praline de Bruxelles

Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Miso Miss Fit



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Miso Miss Leading

Canadian Bred Bitch Class
1st Miso Miss Leading

Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite


Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tanooki Suit Of Lore

Best Puppy In Breed
GCh Tanooki Suit Of Lore



Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Dashwood Seagryph Perfect Alibi

Best Puppy In Breed
Harpersband Praise You

Select Dog
Ch Beauview Better By Design


Winners Dog: (2-0-1-0)
Dashwood Seagryph Perfect Alibi

Reserve Winners Dog
Harpersband Praise You

Junior Puppy Dog Class
1st Harpersband Praise You

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dashwood Seagryph Perfect Alibi


Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Seda's Young And Free At Sonrisas

Best Of Opposite Sex
Almendares Pasja

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Seda's Young And Free At Sonrisas


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Almendares Pasja

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Effervescent Honey

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Effervescent Honey

Open Bitch Class
1st Almendares Pasja




4-6 Month Dog Class
1st Cassiopeia Spring Into Action


Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mightymites Dare To Dream!



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wildfire Catch The Tidal Wave

Best Puppy In Breed
Ch Wildfire Catch The Tidal Wave



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chriscendo Crazy Talk

Best Puppy In Breed
Chriscendo Crazy Talk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chriscendo Crazy Talk

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Crazy Talk


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Festivals Soul Satisfaction

Best Of Opposite Sex
Drageltik's Bubbles

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Festivals Soul Satisfaction


Winners Dog: (1-1-0-0)
Drageltik's Bubbles

12-18 Month Dog Class
1st Drageltik's Bubbles


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Festivals Soul Satisfaction

Open Bitch Class
1st Festivals Soul Satisfaction

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Duenna's Love Of Dance

Best Puppy In Breed
Ch Duenna's Love Of Dance

Select Bitch
GCh IslandGems Dream Girl



Winners Bitch: (0-1-0-2)
IslandGems Glory Of Love

Open Bitch Class
1st IslandGems Glory Of Love

4-6 Month Bitch Class
1st IslandGems Dreams Come True

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Diventy's Fast And Furious



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Ch Yorkselite Slava

Best Of Opposite Sex
GCh Marsuvica's Sweet Little Who

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Marsuvica's Heir To Riches

Best Puppy In Breed
Ch Depasquiet Blue Blaze Booth

Select Dog
Ch Depasquiet Blue Blaze Booth

Select Bitch
Ch Marsuvica's Quick As A Flash


Winners Dog: (1-1-2-2)
Marsuvica's Heir To Riches

12-18 Month Dog Class
1st Marsuvica's Heir To Riches


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Marsuvica's Bust My Bustle

Junior Puppy Bitch Class
1st Marsuvica's Bust My Bustle





Group 6 - Diane Fast Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   21
Group 2nd    Boucledamour Aka Melia Flower In Paradise   Poodle (Standard)   20
Group 3rd   
GCh Tsukime's A Star Is Born
  Shiba Inu   16
Group 4th   
Ch Invictus Boston Sancho Panza
  Boston Terrier   12
BPIG    Boucledamour Aka Melia Flower In Paradise   Poodle (Standard)   3
Best Baby Puppy In Group    Shore Tumbling Dice   French Bulldog   0
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Invictus Boston Sancho Panza



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Muldoon In The Arms Of Angels



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Celtmacbhaid I Got You Babe

Best Of Opposite Sex
Ch Tykers Imma Wee Besom

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Celtmacbhaid I Got You Babe

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid I Got You Babe


Winners Dog: (1-1-0-1)
Celtmacbhaid I Got You Babe

Junior Puppy Dog Class
1st Celtmacbhaid I Got You Babe


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Shore Winter Solstice

Senior Puppy Bitch Class
1st Shore Winter Solstice

4-6 Month Bitch Class
1st Shore Tumbling Dice

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Daveren's Canadian Edition

Best Puppy In Breed
Ch Daveren's Canadian Edition



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Taiga Sakuro Go Naoko No Senshi Yuugensou


Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Belcourt Piper

Best Of Opposite Sex
Glow Eydis Stellar Dazzle

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Belcourt Piper

Best Puppy In Breed
Ch Opus' Chi Mai

Select Dog
Ch Opus' Chi Mai

Select Bitch
Ch Kameo Hannae Boucledamour


Winners Dog: (2-1-1-1)
Belcourt Piper

Reserve Winners Dog
Arioso Barokko Iz Voderviya

Open Dog Class
1st Belcourt Piper
2nd Arioso Barokko Iz Voderviya


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Glow Eydis Stellar Dazzle

Canadian Bred Bitch Class
1st Glow Eydis Stellar Dazzle

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Tsukime's A Star Is Born

Best Of Opposite Sex
Merlin d'Urajiro

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Sayuki Pinku Go Miyuki

Best Puppy In Breed
Ch Supersammy's Inu Momoko

Select Bitch
Ch Supersammy's Inu Momoko


Winners Dog: (1-1-0-2)
Merlin d'Urajiro

Junior Puppy Dog Class
1st Merlin d'Urajiro


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Sayuki Pinku Go Miyuki

Open Bitch Class
1st Sayuki Pinku Go Miyuki



Group 7 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Flow Fay du Truffe Noire
  Bouvier des Flandres   59
Group 2nd   
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy
  Australian Shepherd   57
Group 3rd   
Ch Tresaith's Wind Beneath My Wings
  Welsh Corgi (Pembroke)   47
Group 4th   
Ch MNM's Double Take
  Belgian Shepherd Dog   42
BPIG   
Ch Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   4
Best Baby Puppy In Group    Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst   Australian Cattle Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK
  Australian Cattle Dog   0
Best Altered In Group   
GCh DuDomaine Porsha von Lousar
  German Shepherd Dog   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Reddenblu's Moonlight Marauder

Best Of Opposite Sex
Catalyst's Whiskey In A Teacup

Best Puppy In Breed
Ch Reddenblu's Moonlight Marauder

Select Dog
GCh Catalyst's Old Country Soul


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Catalyst's Whiskey In A Teacup

Reserve Winners Bitch
Catalyst's The Promised Land

Canadian Bred Bitch Class
1st Catalyst's The Promised Land

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Catalyst's Whiskey In A Teacup

4-6 Month Bitch Class
1st Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 9 pts (3-3-3-1)
GChS Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Cowboy's She's Got Sass

Best Of Winners: (3-3-3-1)
Malka's Causin A Stir

Best Puppy In Breed
Troves Just Peachy

Select Dog
GChB Cowboy's Locked And Loaded


Winners Dog: (3-3-3-1)
Malka's Causin A Stir

Reserve Winners Dog
Troves Just Peachy

Junior Puppy Dog Class
1st Troves Just Peachy

12-18 Month Dog Class
1st Malka's Causin A Stir

Open Dog Class
1st Northside Can You Leave Your Hat On To Please


Winners Bitch: (3-3-3-1)
Malka's More Than A Memory

Reserve Winners Bitch
Malka's Letting Go

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's More Than A Memory
2nd Springdream's Cheese Fries Gravy

Canadian Bred Bitch Class
1st Malka's Letting Go

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB MNM's Double Take


Winners Dog: (1-0-1-0)
Groguard Flash Point

Open Dog Class
1st Groguard Flash Point


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Flow Fay du Truffe Noire

Best Of Opposite Sex
Ch Stonepillar's Here I Am Quiche



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Dejade Soft Silver Dream

Best Of Opposite Sex
GCh Omega's Divine Right

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Dejade Just Call Me Tina Turner

Best Puppy In Breed
Cargisle Work Your Magic


Winners Dog: (1-1-2-1)
Cargisle Work Your Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Cargisle Work Your Magic


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Dejade Just Call Me Tina Turner

Open Bitch Class
1st Dejade Just Call Me Tina Turner

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Seawhisper Winsmore's Cee It My Way

Best Of Opposite Sex
Seawhisper Winsmore's Simply Design

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Seawhisper Winsmore's Cee It My Way


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Seawhisper Winsmore's Cee It My Way

12-18 Month Bitch Class
1st Seawhisper Winsmore's Cee It My Way

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Bearspaw Disentangled Rye Pa

Best Puppy In Breed
Maplemyst Heading For The Hill


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Riverryan's Victory Goddess

Best Of Opposite Sex
Riverryan Ragnarok


Winners Dog: (1-0-0-1)
Riverryan Ragnarok

Open Dog Class
1st Riverryan Ragnarok

4-6 Month Dog Class
1st Quantum Leaps And Bounds Von Lousar


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 10 pts (3-6-0-2)
Ch Nikkilen Truespirt Fair Isle

Best Of Opposite Sex
Sunnyseas Knight's Quest

Best Of Winners: (3-6-0-2)
Talisker's Better Bea

Best Puppy In Breed
GrandGables Took Me Bi Surprize

Select Bitch
Ch Chun Xia Dairy Queen Alice


Winners Dog: (3-6-0-2)
Sunnyseas Knight's Quest

Reserve Winners Dog
Talisker's I Had To Admit It

12-18 Month Dog Class
1st Charmedones Bailey's Irish Dream

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sunnyseas Knight's Quest
2nd Talisker's I Had To Admit It


Winners Bitch: (3-6-0-2)
Talisker's Better Bea

Reserve Winners Bitch
GrandGables Took Me Bi Surprize

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen Truespirit Snow Princess
2nd Kelbren Iced Martyni

12-18 Month Bitch Class
1st Charmedones Cover Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st GrandGables Took Me Bi Surprize
2nd Talisker's Turbinado

Open Bitch Class
1st Talisker's Better Bea

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Alkemi Daisy Bell LT

Best Puppy In Breed
Alkemi Daisy Bell LT



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Alkemi Daisy Bell LT

Reserve Winners Bitch
Vastgota Irish Clover ST

Junior Puppy Bitch Class
1st Vastgota Irish Clover ST

Senior Puppy Bitch Class
1st Alkemi Daisy Bell LT

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kipperton Cheri Cheri Lady

Best Puppy In Breed
Kipperton Cheri Cheri Lady



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kipperton Cheri Cheri Lady

Reserve Winners Bitch
Tim Pride Legacy

Junior Puppy Bitch Class
1st Major Point Queen Elizabeth

Senior Puppy Bitch Class
1st Kipperton Cheri Cheri Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Tim Pride Legacy

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Tresaith's Wind Beneath My Wings

Best Of Opposite Sex
Born to Be Your True Love

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Fleur Rebelle Dance With Me

Select Dog
Ch Bourbon Iz Byrshtunovogo Kraju


Winners Dog: (1-2-2-0)
Fleur Rebelle Dance With Me

Open Dog Class
1st Fleur Rebelle Dance With Me


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Born to Be Your True Love

Reserve Winners Bitch
Mistycor Evangelista

12-18 Month Bitch Class
1st Born to Be Your True Love

Open Bitch Class
1st Mistycor Evangelista

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By