BPIS MBPIG CH Linda's Johny B Good Sharinway
Chihuahua (Short Coat)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Johny - (Male)
Owner: Katherine Kew
Breeder: Linda Gerke
Conformation Handler: Katherine Kew
Performance Handler: Katherine Kew
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 4 4 4 3 3
Group Ranking: 106 106 103 96 88
All Breed Ranking: 799 779 744 714 651

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 3 4   0 0 0 0 0   110
Win Record - 2018
Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ted Fahlgren N/A
Friday Select Dog   Jon Cole N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Karen Day N/A
  Best Puppy In Breed   Karen Day N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Sandra Orford N/A
  Best Of Breed   Sandra Orford 5 (1-2-3-0)
Friday Select Dog   Francois Bernier N/A
  Best Puppy In Breed   Francois Bernier N/A
Thursday Select Dog   Wendy Hamilton-Petkau N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Hamilton-Petkau N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Best Puppy In Breed   Valerie Gervais N/A
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
Saturday Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Puppy In Breed   John Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
Friday Best Puppy In Breed   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Wayne Thompson N/A
  Group 4th   Wayne Thompson 9
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Rusby N/A
Saturday Group 3rd   Judith Byrne 11
  Group 3rd   William Byrne 11
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 0
Friday Best Puppy In Show   Linda Kraft N/A
  BPIG   Linda Kraft N/A
  Group 2nd   Linda Kraft 15
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-1-1-0)

Show Date
Yukon Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  BPIG   Nancy Popovich N/A
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 10
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Cec Ringstrom N/A
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Winners Dog   Cec Ringstrom N/A
  Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Winners Dog   Guy Jeavons N/A
  Group 4th   Cec Ringstrom 10
  BPIG   Cec Ringstrom N/A
Friday BPIG   Ainslie Mills N/A
  Group 4th   Harold Pybus 10
  BPIG   Harold Pybus N/A
  Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Winners Dog   Ainslie Mills N/A
  Best Puppy In Breed   Harold Pybus N/A
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Winners Dog   Harold Pybus N/A
  Group 3rd   Ainslie Mills 13

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Winners Dog   Sharon Newcomb N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Raymond Filburn N/A
  Winners Dog   Raymond Filburn N/A
  Best Of Breed   Raymond Filburn 0
Saturday Best Puppy In Breed   David Kelland N/A
  Best Of Winners   David Kelland (4-2-0-0)
  Winners Dog   David Kelland (4-2-0-0)
  Best Of Breed   David Kelland 5 (4-2-0-0)
Friday Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Winners   Cheryl Myers-Egerton (4-2-0-1)
  Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton (4-2-0-1)
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 6 (4-2-0-1)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A
  Winners Dog   Paula Hartinger N/A
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Saturday Best Puppy In Breed   Irene Latchford N/A
  Winners Dog   Irene Latchford (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Irene Latchford 1 (2-0-0-0)
Friday Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Winners Dog   Roger Hartinger N/A
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Cesar Gutierrez Perez N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Winners   Gail Forsythe (Dr) (2-2-0-0)
  Winners Dog   Gail Forsythe (Dr) (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3 (2-2-0-0)
Friday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Winners Dog   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Winners Dog   Edgar Bajona N/A
  Best Puppy In Breed   Ann Hennigan N/A
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Winners Dog   Ann Hennigan N/A
  Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Winners Dog   Letitia Bett N/A
  Best Puppy In Breed   Charles Bett N/A
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Winners Dog   Charles Bett N/A
Friday Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Winners Dog   Glen Stark N/A
  Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Winners Dog   Tempest Deptuch N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By