Grande Prairie Regional Kennel Club
Friday, June 22, 2018 - Show # 2



Related Results

Conformation

Friday, June 22 (Show # 1)
Friday, June 22 (Show # 2)
Saturday, June 23 (Show # 3)
Saturday, June 23 (Show #4)
Sunday, June 24 (Show # 5)
Sunday, June 24 (Show # 6)

Obedience

Friday, June 22 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 23 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 24 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, June 22 (Rally Trial 1)
Saturday, June 23 (Rally Trial 2)
Sunday, June 24 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

--Kim Klassen --
RBIS Ch Garroway's Livin' On The Edge
"Tyler"
Owners: Kim Klassen & Sylvia DaSilva
Handler: Kim Klassen


Best In Show
Judge: Linda Kraft
Poodle (Standard)  
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
Points: 131 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Linda Kraft
Finnish Lapphund  
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road
Points: 111
Best Puppy In Show
Judge: Linda Kraft
Chihuahua (Short Coat)  
Ch Linda's Johny B Good Sharinway
Best Baby Puppy In Show
Judge: Linda Kraft
Siberian Husky  
Nanook's Playing With Fire
Best Veteran In Show
Judge: Linda Kraft
Staffordshire Bull Terrier  
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh








Group 1 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   14
Group 2nd   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   13
Group 3rd   
GCh Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   12
Group 4th   
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess
  Vizsla (Smooth-Haired)   11
BPIG   
GCh Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shadesi's Noise Maker   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vielseitigs Its A Bugs Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vielseitigs Its A Bugs Life

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepeake Chx In The Mail

Best Puppy In Breed
GCh Stonepeake Chx In The Mail



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Blazingstar Crimson Topaz


Winners Dog: (1-0-1-0)
Blazingstar Pitch


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Best Of Opposite Sex
GCh Verdoro's Fernandina

Select Bitch
Ch Kayenna's Amethyst Dream



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Reinin Tundra's Ode By Finn

Best Puppy In Breed
Reinin Tundra's Ode By Finn


Winners Dog: (2-0-0-0)
Reinin Tundra's Ode By Finn

Reserve Winners Dog
Reinin Koa By Acelabradors


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tollchester's Bright Eyes



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keypoint's Quit Playing Games


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keypoint's Quit Playing Games


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin







Group 2 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   15
Group 2nd   
Ch Ironwills Days Of Thunder
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   14
Group 3rd   
Ch Tamaridges Catch Me If You Can
  Rhodesian Ridgeback   13
Group 4th   Ch Teckelwood Rae's Casper ML   Dachshund (Miniature Long-Haired)   11
BPIG    Nina Canero Bass   Basset Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Teckelwood RHK Kissys Flame   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Home Grown Sunrise On Rosehill
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Nina Canero Bass

Best Puppy In Breed
Nina Canero Bass



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Nina Canero Bass

Reserve Winners Bitch
Bonsecours Scarletletter Of Ba

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Teckelwood Rae's Casper ML

Best Of Opposite Sex
RHK Sillys Cinder Ella

Best Puppy In Breed
RHK Sillys Cinder Ella

Select Dog
GCh InParadise Premier Performance

Select Bitch
Ch RHK Smoky Coco Prima Sparkle



Winners Bitch: (0-1-2-1)
RHK Sillys Cinder Ella

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ironwills Days Of Thunder



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Silhouette Goin On Bye Ya

Select Bitch
Ch Barrassy's Silhouette



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Silhouette Goin On Bye Ya

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tamaridges Catch Me If You Can

Best Of Opposite Sex
Ch Foxtrot Priderock At Tamaridge

Best Puppy In Breed
Ch Foxtrot Priderock At Tamaridge



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sirhan Kareem Cairo



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brystal Tafita Black N Bryn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brystal Tafita Black N Bryn

Reserve Winners Bitch
Brystal Tafita Breeze In The Night





Group 3 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   38
Group 2nd   
GCh Cassius de Akido San
  Doberman Pinscher   37
Group 3rd   
GCh Winterdance's Let It Storm
  Samoyed   35
Group 4th   
Nanook's Footprints Thru Time
  Siberian Husky   33
BPIG   
GCh Janterra's Diamonds And Rust
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nanook's Playing With Fire
  Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   
GCh Esmonds One Night Stand
  Rottweiler   0
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Koyuk's Justa Little Misbehavin

Best Of Opposite Sex
GCh Arcticice Freedoms Game Master

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Glaciermist Sword And Shield

Best Puppy In Breed
Deer Haven Livin Jewel


Winners Dog: (1-1-1-1)
Glaciermist Sword And Shield


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Deer Haven Livin Jewel

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tricker's Tag Your It

Best Of Opposite Sex
Lookaways Maya 2nd

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tricker's Tag Your It

Best Puppy In Breed
Lookaways Maya 2nd


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tricker's Tag Your It


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lookaways Maya 2nd

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Arcticice Qimmiq Sakki

Best Of Opposite Sex
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Best Puppy In Breed
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora


Winners Dog: (1-1-1-0)
Arcticfire Aput


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Scandifio's Rockin' In Canada


Winners Dog: (1-0-0-0)
Scandifio's Rockin' In Canada


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Cassius de Akido San

Best Of Opposite Sex
GCh Janterra's Diamonds And Rust

Best Puppy In Breed
GCh Janterra's Diamonds And Rust



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 6 pts (0-1-5-1)
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
Ch Cilka's Resurrect The Architect

Best Puppy In Breed
Ch Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Select Dog
Ch Dantrydanes Journey Back Home



Winners Bitch: (0-1-5-1)
Daynakin N EBD First Date Fate

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Esmonds One Night Stand

Best Puppy In Breed
Esmonds You Make Me Smile


Winners Dog: (1-0-1-0)
Esmonds You Make Me Smile


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Lasquite's Aefwine Meadowpark

Best Puppy In Breed
Regalbears Boone V Shadow Mtn


Winners Dog: (3-0-0-0)
Lasquite's Aefwine Meadowpark

Reserve Winners Dog
Regalbears Boone V Shadow Mtn


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Winterdance's Let It Storm

Best Puppy In Breed
Snowshoe's Winter Games


Winners Dog: (1-0-1-0)
Snowshoe's Winter Games


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 10 pts (4-4-2-1)
Nanook's Footprints Thru Time

Best Of Opposite Sex
GCh Nanook Barynuk Heart Of Fire

Best Of Winners: (4-4-2-1)
Nanook's Footprints Thru Time

Best Puppy In Breed
Nanook's Footprints Thru Time

Select Dog
Ch Debalys A Port In The Storm

Select Bitch
GCh Snowydreams Sparkle Inthe Sky


Winners Dog: (4-4-2-1)
Nanook's Fire Dancer

Reserve Winners Dog
Debalys Christmas Caper


Winners Bitch: (4-4-2-1)
Nanook's Footprints Thru Time

Reserve Winners Bitch
Debalys Mistletoe Kisses





Group 4 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   Ch Red Rocks Tequila Sunrise   Staffordshire Bull Terrier   7
Group 2nd   
Ch Riverlands Suga N Spice
  Fox Terrier (Smooth)   6
Group 3rd    Krisma's First Class And Feelin' Groovy   Kerry Blue Terrier   4
Group 4th   
Ch Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   1
BPIG   
Krisma's Iconic Idol
  Kerry Blue Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hillside Harleen Quinzel   Staffordshire Bull Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Riverlands Suga N Spice



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Auldwychs Best Kept Secrets

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Best Of Opposite Sex
Krisma's Iconic Idol

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Best Puppy In Breed
Krisma's Iconic Idol


Winners Dog: (1-1-1-0)
Krisma's Iconic Idol

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northcote Affirm Awestruck

Best Puppy In Breed
Ch Northcote Affirm Awestruck



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Black Bandits U Got It All Metric


Winners Dog: (1-0-0-0)
Black Bandits U Got It All Metric


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Red Rocks Tequila Sunrise







Group 5 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   19
Group 2nd   
Ch Linda's Johny B Good Sharinway
  Chihuahua (Short Coat)   15
Group 3rd    Arwins Divinedream Wind Charm   Pomeranian   13
Group 4th   Ch Simply Sweet & Justamere 4 On The Floor   Havanese   12
BPIG   
Ch Linda's Johny B Good Sharinway
  Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dafawn's Dragon Slayer   Chihuahua (Long Coat)   0
Best Veteran In Group   
Ch Paradisewing's Black Pearl
  Papillon   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dafawn's Dark Delicious Rebel

Best Of Opposite Sex
Dafawns King Of The North

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dafawn's Dark Delicious Rebel

Best Puppy In Breed
Dafawns King Of The North


Winners Dog: (1-2-0-0)
Dafawns King Of The North


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dafawn's Dark Delicious Rebel

Reserve Winners Bitch
HLR Love Potion Number Nine

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Linda's Johny B Good Sharinway

Best Of Opposite Sex
Mt Magic's Lady Luck-s

Best Puppy In Breed
Ch Linda's Johny B Good Sharinway



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mt Magic's Lady Luck-s

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Simply Sweet & Justamere 4 On The Floor

Best Of Opposite Sex
Specialty Aruba's Gypsy

Best Puppy In Breed
Specialty Aruba's Gypsy



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Specialty Aruba's Gypsy

Reserve Winners Bitch
Honor Let Your Light Shine

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dilimbazi Pineapple Express

Best Puppy In Breed
Dilimbazi Pineapple Express



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dilimbazi Pineapple Express

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
GCh Paradisewing's Black Pearl

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Raeanne's Finishing Touch

Best Puppy In Breed
Raeanne's Such A Lady


Winners Dog: (1-1-1-1)
Raeanne's Finishing Touch


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Raeanne's Such A Lady

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arwins Divinedream Wind Charm

Best Puppy In Breed
Arwins Divinedream Wind Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arwins Divinedream Wind Charm

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Keja JJ The Rave At Houseopaws

Best Puppy In Breed
Keja JJ The Rave At Houseopaws


Winners Dog: (2-0-0-0)
Keja JJ The Rave At Houseopaws

Reserve Winners Dog
Keja's Apache Sundance


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Barnes Meet Me In Montana

Best Puppy In Breed
Barnes Meet Me In Montana



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Barnes Meet Me In Montana

Reserve Winners Bitch
Zoya From My Little Heart

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Yorkhouse The Fallen Angel

Best Puppy In Breed
CwnAnnwn's The Crime In Mind


Winners Dog: (1-0-1-0)
CwnAnnwn's The Crime In Mind






Group 6 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   19
Group 2nd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   16
Group 3rd   
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees
  Keeshond   14
Group 4th   
GCh MyDream's Love Is In The Air
  Shih Tzu   10
BPIG    High Five Baby By Gernada   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sonic Boom By Gernada   French Bulldog   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sonita's Dancing With The Stars



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sonita's Dancing With The Stars

Reserve Winners Bitch
Mackendrick Style N Grace

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
GCh Soba Sugar N Spice Of Iroc



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
High Five Baby By Gernada

Best Puppy In Breed
High Five Baby By Gernada



Winners Bitch: (0-3-0-0)
High Five Baby By Gernada

Reserve Winners Bitch
TR Pistol Packin' Mama

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Best Puppy In Breed
Erbe's Kismet



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Admiraal Showtyme Claim 2 Fame

Reserve Winners Bitch
Erbe's Kismet

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Keja Sonora Sintaro Mystical Beige



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Sintro Keja A Summer's Love

Reserve Winners Bitch
Keja's A Whole Lot Expensive

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Puppy In Breed
Tees Me Reflection

Select Bitch
Ch Tees Me Crystalton Spitfire



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Tees Me Reflection

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
D.C. Kin's Kita Kaze

Best Puppy In Breed
D.C. Kin's Kita Kaze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
D.C. Kin's Kita Kaze

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh MyDream's Love Is In The Air



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam





Group 7 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road
  Finnish Lapphund   13
Group 2nd   
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   12
Group 3rd   
Ch Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   11
Group 4th   
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia
  Australian Cattle Dog   10
BPIG   
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kicking K's Just A Dream   Australian Shepherd   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Best Puppy In Breed
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Select Bitch
Ch Riverwild's Touch Of Magic







Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Meraki's Fancy Free At Vaan

Best Of Opposite Sex
Malinger's Crown Of Fire

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Meraki's Fancy Free At Vaan


Winners Dog: (1-2-0-0)
Malinger's Crown Of Fire


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Meraki's Fancy Free At Vaan

Reserve Winners Bitch
Malinger's Ruby Red Slippers

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tamaron's Purple Haze

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Leather 'N Lace

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tamaron's Purple Haze


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tamaron's Purple Haze


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tamaron's Leather 'N Lace

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Woodside's Bella Jun



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Zesta Get Your Shine On

Best Puppy In Breed
Laureate Intuittion



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Zesta Get Your Shine On

Reserve Winners Bitch
Laureate Intuittion

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By