Grande Prairie Regional Kennel Club
Sunday, June 24, 2018 - Show # 5



Related Results

Conformation

Friday, June 22 (Show # 1)
Friday, June 22 (Show # 2)
Saturday, June 23 (Show # 3)
Saturday, June 23 (Show #4)
Sunday, June 24 (Show # 5)
Sunday, June 24 (Show # 6)

Obedience

Friday, June 22 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 23 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 24 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, June 22 (Rally Trial 1)
Saturday, June 23 (Rally Trial 2)
Sunday, June 24 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

--Kim Klassen --
RBIS Ch Garroway's Livin' On The Edge
"Tyler"
Owners: Kim Klassen & Sylvia DaSilva
Handler: Kim Klassen


Best In Show
Judge: Wayne Thompson
Poodle (Standard)  
GCh Crystalton Chikoda Mystery
Points: 131 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wayne Thompson
Bullmastiff  
GCh Garroway's Livin' On The Edge
Points: 115
Best Puppy In Show
Judge: Wayne Thompson
Lakeland Terrier  
Ch Northcote Affirm Awestruck








Group 1 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   14
Group 2nd   
GCh Tollchester's Bright Eyes
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   13
Group 3rd   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   12
Group 4th   GCh Verdoro's Fernandina   Retriever (Golden)   11
BPIG   
GCh Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vielseitigs Its A Bugs Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vielseitigs Its A Bugs Life

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepeake Chx In The Mail

Best Puppy In Breed
GCh Stonepeake Chx In The Mail



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Blazingstar Crimson Topaz



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Verdoro's Fernandina

Best Of Opposite Sex
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Select Bitch
Ch Kayenna's Amethyst Dream



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Reinin Koa By Acelabradors

Best Puppy In Breed
Reinin Koa By Acelabradors


Winners Dog: (2-0-0-0)
Reinin Koa By Acelabradors

Reserve Winners Dog
Reinin Tundra's Ode By Finn


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tollchester's Bright Eyes



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keypoint's Quit Playing Games


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keypoint's Quit Playing Games


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin

Best Of Opposite Sex
GCh Target's Green With Envy







Group 2 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wynsyr Foxrun My Way Or The Hwy
  Afghan Hound   12
Group 2nd   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   11
Group 3rd   
GCh InParadise Premier Performance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   10
Group 4th   
Ch Foxtrot Priderock At Tamaridge
  Rhodesian Ridgeback   6
BPIG   
Ch Foxtrot Priderock At Tamaridge
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wynsyr Foxrun My Way Or The Hwy



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bonsecours Scarletletter Of Ba

Best Puppy In Breed
Bonsecours Scarletletter Of Ba



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Bonsecours Scarletletter Of Ba

Reserve Winners Bitch
Nina Canero Bass

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh InParadise Premier Performance

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Smoky Coco Prima Sparkle

Best Puppy In Breed
RHK Sillys Cinder Ella

Select Dog
GCh Teckelwood Rae's Casper ML



Winners Bitch: (0-1-2-1)
RHK Sillys Cinder Ella

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Foxtrot Priderock At Tamaridge

Best Puppy In Breed
Ch Foxtrot Priderock At Tamaridge



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sirhan Kareem Cairo



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brystal Tafita Breeze In The Night



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brystal Tafita Breeze In The Night

Reserve Winners Bitch
Brystal Tafita Black N Bryn





Group 3 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Garroway's Livin' On The Edge
  Bullmastiff   46
Group 2nd   
GCh Esmonds One Night Stand
  Rottweiler   44
Group 3rd   
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   42
Group 4th   
GCh Winterdance's Let It Storm
  Samoyed   41
BPIG   
GCh Janterra's Diamonds And Rust
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Glaciermist Renegade Spirit

Best Of Opposite Sex
Ch Koyuk's Justa Little Misbehavin

Best Puppy In Breed
Arcticice He's Got The Blues

Select Dog
GCh Arcticice Freedoms Game Master


Winners Dog: (2-0-1-1)
Glaciermist Renegade Spirit

Reserve Winners Dog
Arcticice He's Got The Blues


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Newalba's Highland Fling

Best Of Opposite Sex
Tricker's Tag Your It

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Tricker's Tag Your It

Best Puppy In Breed
Ch Lookaways Maya 2nd

Select Bitch
Ch Lookaways Maya 2nd


Winners Dog: (1-2-0-2)
Tricker's Tag Your It


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Timbavati's Miss Bme

Reserve Winners Bitch
Anekie's Lunar Light

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Garroway's Livin' On The Edge

Best Puppy In Breed
Impact N Garroway Helluva Ride


Winners Dog: (1-0-1-0)
Impact N Garroway Helluva Ride


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Best Of Opposite Sex
Arcticfire Aput

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Best Puppy In Breed
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora


Winners Dog: (1-1-1-0)
Arcticfire Aput


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Scandifio's Rockin' In Canada


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Janterra's Diamonds And Rust

Best Of Opposite Sex
GCh Cassius de Akido San

Best Puppy In Breed
Ch Janterra's Diamonds And Rust



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 7 pts (0-0-5-3)
GCh Livesky's Living The Dream

Best Of Opposite Sex
Ch Daynakin N EBD First Date Fate

Best Puppy In Breed
Ch Daynakin N EBD First Date Fate

Select Dog
GCh Libertesse Scouts Honour

Select Bitch
Ch Cilka's Resurrect The Architect



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Esmonds One Night Stand

Best Puppy In Breed
Esmonds You Make Me Smile


Winners Dog: (1-0-1-0)
Esmonds You Make Me Smile


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Lasquite's Aefwine Meadowpark

Best Puppy In Breed
Regalbears Boone V Shadow Mtn


Winners Dog: (2-0-1-0)
Regalbear's Sawyer

Reserve Winners Dog
Regalbears Boone V Shadow Mtn


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Winterdance's Let It Storm

Best Puppy In Breed
Snowshoe's Winter Games


Winners Dog: (1-0-1-0)
Snowshoe's Winter Games


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 11 pts (5-2-3-2)
GCh Nanook Barynuk Heart Of Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Debalys Mistletoe Kisses

Best Of Winners: (5-2-3-2)
Nanook's Fire Dancer

Best Puppy In Breed
Ch Debalys Mistletoe Kisses

Select Dog
Ch Snocrest's It's Good To Be Bad

Select Bitch
Ch Snowydreams Dance With Wolves


Winners Dog: (5-2-3-2)
Nanook's Fire Dancer

Reserve Winners Dog
Arcticsun's Heartbreak Hotel


Winners Bitch: (5-2-3-2)
Echoing Winds Destiny Whirlwind

Reserve Winners Bitch
Wintereclips Shadow Talker





Group 4 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul
  Kerry Blue Terrier   9
Group 2nd   
GCh Prairie Moon's Mega Man
  American Staffordshire Terrier   6
Group 3rd   
GCh Ghostpine's DiamondOfHope
  Staffordshire Bull Terrier   5
Group 4th   
Ch Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   3
BPIG   
Ch Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   N/A
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Prairie Moon's Mega Man



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Riverlands Suga N Spice



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Auldwychs Best Kept Secrets

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul

Best Of Opposite Sex
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Best Puppy In Breed
Krisma's Iconic Idol


Winners Dog: (1-1-1-0)
Krisma's Iconic Idol

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote Affirm Awestruck

Best Puppy In Breed
Northcote Affirm Awestruck


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote Affirm Awestruck


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Black Bandits U Got It All Metric


Winners Dog: (1-0-0-0)
Black Bandits U Got It All Metric


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Ghostpine's DiamondOfHope







Group 5 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   17
Group 2nd   
GCh Paradisewing's Black Pearl
  Papillon   14
Group 3rd   
GCh Sonora Bindy Baby At Keja
  Poodle (Toy)   10
Group 4th   
Ch Linda's Johny B Good Sharinway
  Chihuahua (Short Coat)   9
BPIG   
Ch Linda's Johny B Good Sharinway
  Chihuahua (Short Coat)   N/A
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dafawn's Dark Delicious Rebel

Best Of Opposite Sex
Dafawns King Of The North

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dafawn's Dark Delicious Rebel

Best Puppy In Breed
HLR Love Potion Number Nine


Winners Dog: (1-2-0-0)
Dafawns King Of The North


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dafawn's Dark Delicious Rebel

Reserve Winners Bitch
HLR Love Potion Number Nine

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Linda's Johny B Good Sharinway

Best Puppy In Breed
Ch Linda's Johny B Good Sharinway



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Honor Let Your Light Shine

Best Puppy In Breed
Specialty Aruba's Gypsy



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Honor Let Your Light Shine

Reserve Winners Bitch
Specialty Aruba's Gypsy

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dilimbazi Pineapple Express

Best Puppy In Breed
Dilimbazi Pineapple Express



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dilimbazi Pineapple Express

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Paradisewing's Black Pearl

Best Of Opposite Sex
Raeanne's Finishing Touch

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Raeanne's Finishing Touch

Best Puppy In Breed
Raeanne's Such A Lady


Winners Dog: (1-2-0-1)
Raeanne's Finishing Touch


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Raeanne's Such A Lady

Reserve Winners Bitch
Paradisewing's Dare To Fight

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arwins Divinedream Wind Charm

Best Puppy In Breed
Arwins Divinedream Wind Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arwins Divinedream Wind Charm

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sonora Bindy Baby At Keja



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Barnes Meet Me In Montana

Best Puppy In Breed
Barnes Meet Me In Montana



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Barnes Meet Me In Montana

Reserve Winners Bitch
Zoya From My Little Heart

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Yorkhouse The Fallen Angel

Best Puppy In Breed
CwnAnnwn's The Crime In Mind


Winners Dog: (1-0-1-0)
CwnAnnwn's The Crime In Mind






Group 6 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   15
Group 2nd   
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees
  Keeshond   11
Group 3rd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   7
Group 4th   Ch Keja Sonora Sintaro Mystical Beige   Poodle (Miniature)   5
BPIG    D.C. Kin's Kita Kaze   Shiba Inu   N/A
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mackendrick Style N Grace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mackendrick Style N Grace

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
GCh Soba Sugar N Spice Of Iroc



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rudi At Budasbest

Best Puppy In Breed
Rudi At Budasbest


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rudi At Budasbest


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cedaroak's Aspen

Best Puppy In Breed
Cedaroak's Aspen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cedaroak's Aspen

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Best Of Opposite Sex
GCh Vista Steal The Moon

Best Puppy In Breed
Erbe's Kismet



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Erbe's Kismet

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Kiss'n Tell Of Erbekees

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keja Sonora Sintaro Mystical Beige



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
Ch Tees Me Crystalton Spitfire

Best Puppy In Breed
Tees Me Reflection

Select Bitch
GCh Ormar Vultus Regius Venustas



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Tees Me Reflection

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
D.C. Kin's Kita Kaze

Best Puppy In Breed
D.C. Kin's Kita Kaze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
D.C. Kin's Kita Kaze

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh MyDream's Love Is In The Air





Group 7 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road
  Finnish Lapphund   12
Group 2nd   
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   11
Group 3rd   
Ch Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   10
Group 4th   Ch Laureate Intuittion   Shetland Sheepdog   9
BPIG   Ch Laureate Intuittion   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Riverwild's Touch Of Magic

Best Puppy In Breed
Ch Riverwild's Touch Of Magic

Select Bitch
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Malinger's Crown Of Fire

Best Of Opposite Sex
Malinger's Ruby Red Slippers

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Malinger's Crown Of Fire


Winners Dog: (1-1-0-0)
Malinger's Crown Of Fire


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Malinger's Ruby Red Slippers

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tamaron's Leather 'N Lace

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Purple Haze

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tamaron's Leather 'N Lace


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tamaron's Purple Haze


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tamaron's Leather 'N Lace

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Woodside's Bella Jun



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Laureate Intuittion

Best Puppy In Breed
Ch Laureate Intuittion



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Zesta Get Your Shine On

Reserve Winners Bitch
Zesta You Had Me At Hello

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By