Burlington Kennel & Obedience Club
Friday, September 23, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Corinne Walker
Pekingese  
GChG LionKing Blaze Of Glory
Points: 187 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Corinne Walker
Chinese Shar-Pei  
GCh Tzowen Queen Of Hearts
Points: 163
Best Puppy In Show
Judge: Corinne Walker
Havanese  
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
Best Baby Puppy In Show
Judge: Corinne Walker
Chinese Shar-Pei  
Periwrinkles Dancing Queen At Wrinkle Ranch
Best Veteran In Show
Judge: Corinne Walker
Collie (Rough)  
GCh Kaymann's Madame Hydra








Group 1 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   27
Group 2nd   
GCh Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   26
Group 3rd   
GChG Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   22
Group 4th   
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   21
BPIG   
Stonemeadow's Finest Gryffindor
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bayport's A Step In Time   Barbet   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Patronum Bleuzorange Olivia

Best Puppy In Breed
Florence Du 31 A La Vieille Garde



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Florence Du 31 A La Vieille Garde

Junior Puppy Bitch Class
1st Florence Du 31 A La Vieille Garde

4-6 Month Bitch Class
1st Bayport's A Step In Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Lakota Hills Joy To The World

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Legacyk Man In Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Lakota Hills Joy To The World


Winners Dog: (1-2-1-0)
Legacyk Man In Blue Jeans

12-18 Month Dog Class
1st Legacyk Man In Blue Jeans


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lakota Hills Joy To The World

Reserve Winners Bitch
Fogelhund's Miss Demeanor

Senior Puppy Bitch Class
1st Lakota Hills Joy To The World

12-18 Month Bitch Class
1st Fogelhund's Miss Demeanor


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Grayvalley's X Factor

Best Of Opposite Sex
Hallmark's I'm Not A Pepper

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Grayvalley's X Factor

Best Puppy In Breed
Dreamstorie Miracle In Paradise


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Hallmark's I'm Not A Pepper

Reserve Winners Bitch
Grayvalley's Harley Quinn Romance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hallmark's I'm Not A Pepper

Open Bitch Class
1st Grayvalley's Harley Quinn Romance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Monohaven's On A Wing And A Prayer

Best Puppy In Breed
Stonemeadow's Finest Gryffindor


Winners Dog: (1-3-1-2)
Cardiff Hill The Name Of The Game

Junior Puppy Dog Class
1st Cardiff Hill The Name Of The Game


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Monohaven's On A Wing And A Prayer

Reserve Winners Bitch
Oaksill Little Black Dress

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonemeadow's Finest Gryffindor

Canadian Bred Bitch Class
1st Oaksill Little Black Dress

Open Bitch Class
1st Monohaven's On A Wing And A Prayer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Reidwood Inspired By A Vision




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lurians Awesome Pippin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lurians Awesome Pippin

12-18 Month Dog Class
1st Lurians Awesome Pippin



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Nanjay's Altitude



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Opus One Vivace Varazs

Best Of Opposite Sex
GCh Bonneterre Orla


Winners Dog: (1-0-1-1)
Stoney Lake Flynn

Open Dog Class
1st Stoney Lake Flynn



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Chilcotin's Silver Cloud
  Dachshund (Standard Smooth)   21
Group 2nd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   20
Group 3rd   
GCh Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin
  Saluki   18
Group 4th   
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   17
BPIG   
Foxtrot's Legacy Here Comes The Sun
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Zen's Grab Your Gear

Select Dog
GCh Lake & Shield's Wonder Strijder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Virgo Southern Comfort

Best Of Opposite Sex
Heavenlyhund Magnolia

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Heavenlyhund Magnolia

Best Puppy In Breed
Heavenlyhund Magnolia


Winners Dog: (1-1-1-0)
Doxieluv Rocket Man

12-18 Month Dog Class
1st Doxieluv Rocket Man


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Heavenlyhund Magnolia

Senior Puppy Bitch Class
1st Heavenlyhund Magnolia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Heavenlyhund's Deluca

Best Puppy In Breed
HeavenlyHund Haughty



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Heavenlyhund's Deluca

Reserve Winners Bitch
HeavenlyHund Haughty

Junior Puppy Bitch Class
1st HeavenlyHund Haughty

12-18 Month Bitch Class
1st Heavenlyhund's Deluca


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Endachs Butter Tart

Best Of Opposite Sex
GChG Altadach Aston Martin SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Chilcotin's Silver Cloud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Best Puppy In Breed
Antonius Vertragus Sage-Bacchante



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Senior Puppy Bitch Class
1st Antonius Vertragus Sage-Bacchante


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Starkeeper Aoibheann Ailis

Select Bitch
GChB Three Little Birds' Grooving ToThe Music




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Naku's Grundgetta At Arthayr



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Arthayr C The Winter Rose

Reserve Winners Bitch
Arthayr B My Winter Goddess

Canadian Bred Bitch Class
1st Arthayr C The Winter Rose

Open Bitch Class
1st Arthayr B My Winter Goddess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Leelo Redcliffe Simply Sensational




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Dann Wilson Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   35
Group 2nd   
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   28
Group 3rd   Ch Downeast Drewsar Kwik Surprise   Portuguese Water Dog   27
Group 4th   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   17
BPIG   Ch Naku's Sweet Emotions   Eurasier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Draca Fire Star At Blackline   Schnauzer (Giant)   0
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sendosan Naxxramas




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Mountmagic Jury's Out V Avatar

Best Of Opposite Sex
Tailspins Precious Jewel V Wagenblast



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChB Bellavita's Trendsetter

Best Of Opposite Sex
GCh Bellavita's Fashionista

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Uppercut All My Hope

Select Bitch
Ch Barquentine's Million Dollar Baby


Winners Dog: (1-1-1-2)
Uppercut Man In Black

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Uppercut Man In Black


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Uppercut All My Hope

12-18 Month Bitch Class
1st Uppercut All My Hope


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 6 pts (0-3-3-1)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Ch Ambermark'n Starlaine's I See Red

Best Puppy In Breed
Ch Ambermark'n Starlaine's I See Red

Select Dog
GCh Gatehouse N Berkeley's High Roller



Winners Bitch: (0-3-3-1)
Cresswell's Final Say

Reserve Winners Bitch
Goldgrove Autumn Winds Dream On

Senior Puppy Bitch Class
1st Cresswell's Final Say

12-18 Month Bitch Class
1st Goldgrove Autumn Winds Dream On

Open Bitch Class
1st Kin's Popcorn With Maple Syrup

4-6 Month Bitch Class
1st Kin A-List Avanti Crazy Stupid Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Naku's Sweet Emotions

Best Puppy In Breed
Ch Naku's Sweet Emotions




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Danetastixs Heart Of Gold

Best Of Opposite Sex
Segen Kalinas Reign At Strongbow

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Chanoz You Make Loving Fun

Best Puppy In Breed
Chanoz You Make Loving Fun


Winners Dog: (1-1-1-0)
Chanoz You Make Loving Fun

Junior Puppy Dog Class
1st Chanoz You Make Loving Fun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Shanlimore Cidwm Glenire

Best Of Opposite Sex
GCh Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining



4-6 Month Bitch Class
1st Cidwm's Hectate Goddess Oneida


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Earhart's Clarimonde Of Greenbriar

Select Bitch
GCh CR Sinead's Legacy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 9 pts (3-4-2-1)
Ch Downeast Drewsar Kwik Surprise

Best Of Opposite Sex
Ch Skipnstone's Romeos Tune

Best Of Winners: (3-4-2-1)
Seabury Vulcan Cool Shades

Best Puppy In Breed
Skipnstone's She's Got Your Number

Select Dog
GChS Fado's Estrelaleal Rei


Winners Dog: (3-4-2-1)
Seabury Vulcan Cool Shades

Reserve Winners Dog
Skipnstone's Game Set Match

Junior Puppy Dog Class
1st Skipnstone's Game Set Match

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Portcolborne's Velvet Heart

Open Dog Class
1st Seabury Vulcan Cool Shades


Winners Bitch: (3-4-2-1)
Drewsar Tashtin Comin In Hot

Reserve Winners Bitch
Claircreek Starlet Charlotte

Junior Puppy Bitch Class
1st Skipnstone's She's Got Your Number

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Tashtin Comin In Hot
2nd Portcolborne's Gorilla Bliss

Open Bitch Class
1st Claircreek Starlet Charlotte

4-6 Month Bitch Class
1st Claircreek Tender Kiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluechip Xcetera



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluechip Xcetera

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bluechip Xcetera

4-6 Month Bitch Class
1st Draca Fire Star At Blackline


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tundrafoots Seven Of Nine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tundrafoots Seven Of Nine

Open Bitch Class
1st Tundrafoots Seven Of Nine


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   27
Group 2nd   
Ch Paradym Just For Laughs
  Norwich Terrier   25
Group 3rd   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   24
Group 4th   
Ch Northcote Of Course
  Lakeland Terrier   23
BPIG   
Diamondjewel Chances R Im A Dragon
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Best Puppy In Breed
Pridestar The One To Shine

Select Bitch
GCh Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Reserve Winners Bitch
Traymar Terrydale HK Just Grace

Senior Puppy Bitch Class
1st Pridestar The One To Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Mintvalley Sweet Delight Willow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Traymar Terrydale HK Just Grace

Open Bitch Class
1st Copperfields Shining Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh L'End Show Must Be Winner

Best Of Opposite Sex
Integrity's Sound Of Spring

Best Puppy In Breed
Integrity's Sound Of Spring



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Integrity's Sound Of Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Integrity's Sound Of Spring


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Equinox N Jazz Yaketyyak Don't Talk Back

Best Of Opposite Sex
Equinox N Jazz Ceilidh

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Equinox N Jazz Yaketyyak Don't Talk Back


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Equinox N Jazz Ceilidh

Reserve Winners Bitch
Equinox Four Leaf Clover

Open Bitch Class
1st Equinox N Jazz Ceilidh
2nd Equinox Four Leaf Clover


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Northcote Of Course

Best Of Opposite Sex
Northcote's Empowered

Best Puppy In Breed
Northcote's Empowered


Winners Dog: (1-0-0-1)
Northcote's Empowered

Junior Puppy Dog Class
1st Northcote's Empowered



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Moonshadows Fantasy Child

Best Puppy In Breed
Moonshadows Fantasy Child



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Moonshadows Fantasy Child

Reserve Winners Bitch
Moonshadows Hi-Lite Pixie Dust

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Fantasy Child

Canadian Bred Bitch Class
1st Moonshadows Hi-Lite Pixie Dust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Paradym Just For Laughs




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Gryndlscot Don't You Remember

Best Of Opposite Sex
Ch Glenroslin's Royal Lochnager

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Stalwart's Gryndlscot At Rynara

Best Puppy In Breed
Gryndlscot Clouds Roll By


Winners Dog: (2-1-1-1)
Stalwart's Gryndlscot At Rynara

Reserve Winners Dog
Gryndlscot Clouds Roll By

Junior Puppy Dog Class
1st Gryndlscot Clouds Roll By

Open Dog Class
1st Stalwart's Gryndlscot At Rynara


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Toulin's I Needed You

12-18 Month Bitch Class
1st Toulin's I Needed You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Sandywheat's Celtic Senorita

Best Puppy In Breed
Diamondjewel Chances R Im A Dragon



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Diamondjewel Chances R Im A Dragon

Junior Puppy Bitch Class
1st Diamondjewel Chances R Im A Dragon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Quinta Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ms. Surprise Gloria V. Paradise Of Wind



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   23
Group 2nd   
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   20
Group 3rd   
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   18
Group 4th   
GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   15
BPIG   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    De La Passion Barista To Lynroys   Poodle (Toy)   0
Best Veteran In Group   
Ch Jewelcroft's Going Concern
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Jewelcroft's Going Concern

Best Of Opposite Sex
Chilton's Brave Archer

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Chilton's Brave Archer


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Chilton's Brave Archer

Open Bitch Class
1st Chilton's Brave Archer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Bloomsbury Beam Me Up


Winners Dog: (2-0-0-0)
Bloomsbury Beam Me Up

Reserve Winners Dog
Bloomsbury Bagginson

12-18 Month Dog Class
1st Bloomsbury Beam Me Up

Open Dog Class
1st Bloomsbury Bagginson



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 6 pts (0-5-0-2)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Select Bitch
GCh Delsols Tiny Dancer At Weatherford



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Loyalguard Lights The Way Home

Best Puppy In Breed
Loyalguard Lights The Way Home



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Loyalguard Lights The Way Home

Reserve Winners Bitch
PekeEasy Anarra Astralla

Canadian Bred Bitch Class
1st PekeEasy Anarra Astralla

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Loyalguard Lights The Way Home


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Tinyprints Singular Sensation

Best Puppy In Breed
Tinyprints Dark N Spicy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tinyprints Dark N Spicy

Junior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Dark N Spicy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Black Gold Is Jammin' With Lynroys

Best Puppy In Breed
Black Gold Is Jammin' With Lynroys


Winners Dog: (1-0-0-0)
Black Gold Is Jammin' With Lynroys

Senior Puppy Dog Class
1st Black Gold Is Jammin' With Lynroys

4-6 Month Dog Class
1st De La Passion Barista To Lynroys



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Claripugs Winters Song



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Claripugs Winters Song

Reserve Winners Bitch
Claripugs Ms Merry Weather

12-18 Month Bitch Class
1st Claripugs Ms Merry Weather

Canadian Bred Bitch Class
1st Claripugs Winters Song


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut

Best Of Opposite Sex
GCh Deebet's Time To Bloom




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tzowen Queen Of Hearts
  Chinese Shar-Pei   16
Group 2nd   
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   14
Group 3rd   
GCh Idecleir Desiderata Troubadour
  Lhasa Apso   8
Group 4th    Kennedy's Fuel The Fire At Dalhousie   Boston Terrier   7
BPIG    Kennedy's Fuel The Fire At Dalhousie   Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Periwrinkles Dancing Queen At Wrinkle Ranch
  Chinese Shar-Pei   0

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts

Best Puppy In Breed
Periwrinkles Girl on Fire at Wrinkle Ranch



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Barknbwild's A Hard Nut To Crack


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Barknbwild's A Hard Nut To Crack

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barknbwild's A Hard Nut To Crack


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Idecleir Desiderata Troubadour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Sanvars Enchantress Of Tiva

Best Puppy In Breed
Rayah's Chase The Morning



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Rayah's Chase The Morning

Junior Puppy Bitch Class
1st Rayah's Chase The Morning


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
GChB Briarside U Can't Stop Mi

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Unique Sparkle In The Storm

Best Puppy In Breed
Whitedoves Calm Before The Storm


Winners Dog: (1-3-1-1)
Diloknest Kader

12-18 Month Dog Class
1st Diloknest Kader


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Unique Sparkle In The Storm

Reserve Winners Bitch
Whitedoves Calm Before The Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitedoves Calm Before The Storm

12-18 Month Bitch Class
1st Unique Sparkle In The Storm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Carrington's To Nicheca With Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Shente's Turn Back Time With Schutzu

Best Of Opposite Sex
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Best Puppy In Breed
GCh Shente's Turn Back Time With Schutzu



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Junior Puppy Bitch Class
1st Schutzu's Golden Willow At Gambalina


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   32
Group 2nd   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   28
Group 3rd   
GCh Images Caught Me Trippin'
  Belgian Shepherd Dog   21
Group 4th   
Ch Maplemyst's Little Brown Jug
  Finnish Lapphund   20
BPIG    Wigglebutt Any Way The Wind Blows   Miniature American Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Let It Ryde   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GCh Kaymann's Madame Hydra
  Collie (Rough)   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Byeyo's Thundering Blue Max

Best Puppy In Breed
Byeyo's Thundering Blue Max


Winners Dog: (1-0-0-0)
Byeyo's Thundering Blue Max

Junior Puppy Dog Class
1st Byeyo's Thundering Blue Max



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Please Playing By The Rules

Best Puppy In Breed
GChB Downunder's Real Wild Child



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Please Playing By The Rules

Reserve Winners Bitch
Gulfstream Steele Legend

Canadian Bred Bitch Class
1st Please Playing By The Rules

Open Bitch Class
1st Gulfstream Steele Legend


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Auldscotia Dirty Dancer

Best Of Opposite Sex
Auldscotia Stormin The Creek To Willow

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Auldscotia Dirty Dancer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Auldscotia Dirty Dancer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Auldscotia Dirty Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Images Caught Me Trippin'




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Asset's Running On Empty

Best Of Opposite Sex
Asset's Show Me The Money

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Asset's Running On Empty

Best Puppy In Breed
Hollowshot Northern Hope


Winners Dog: (1-2-0-0)
Asset's Show Me The Money

Senior Puppy Dog Class
1st Asset's Show Me The Money


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Asset's Running On Empty

Reserve Winners Bitch
Hollowshot Northern Hope

Junior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Northern Hope

Open Bitch Class
1st Asset's Running On Empty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChB Comeaway North Of Seven

Best Of Opposite Sex
Ch Windsong Brookdale Even Now

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Sylvan Argent Fire On Fire

Select Dog
GCh Sylvan Argent Windsong Rocketman


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Maplemyst's Little Brown Jug




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Timberline's Neon Moon

Best Of Opposite Sex
Willy Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Timberline's Neon Moon

Best Puppy In Breed
Emma Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-2-1-0)
Willy Vom Burgimwald

Open Dog Class
1st Willy Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Timberline's Neon Moon

Reserve Winners Bitch
Emma Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Emma Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st Timberline's Neon Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Wigglebutt Any Way The Wind Blows

Best Puppy In Breed
Wigglebutt Any Way The Wind Blows



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wigglebutt Any Way The Wind Blows

Junior Puppy Bitch Class
1st Wigglebutt Any Way The Wind Blows


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Dury Voe Country Roads

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Dury Voe Country Roads

Best Puppy In Breed
Laureate Sunkissed


Winners Dog: (2-3-0-2)
Dury Voe Country Roads

Reserve Winners Dog
Crinan Say No More

Junior Puppy Dog Class
1st Crinan Say No More

Open Dog Class
1st Dury Voe Country Roads

4-6 Month Dog Class
1st Regaloake's Let It Ryde


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Homespun Jana Adorn

Reserve Winners Bitch
Laureate Sunkissed

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Sunkissed

Open Bitch Class
1st Homespun Jana Adorn
2nd Williamslee's Hearts Wee Bonny Lass


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Stonecroft's Sea Scape

Best Puppy In Breed
Classics Kenya Be Cute



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Classics Kenya Be Cute

Junior Puppy Bitch Class
1st Classics Kenya Be Cute


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By