Battle River Canine Association
Saturday, March 26, 2022



Related Results

Obedience

Friday, March 25 (Obedience Trial-1)
Saturday, March 26 (Obedience Trial-2)
Sunday, March 27 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, March 25 (Rally Trial-1)
Saturday, March 26 (Rally Trial-2)
Sunday, March 27 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GCH Ghostpine's Quantum Leap NTD ITD
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Judith Taylor
West Highland White Terrier  
GChS Skyehigh's Video Game
Points: 557 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Taylor
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 497
Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Ch Tyrone Bahama Breeze
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Chow Chow  
Balcsi King Mars
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Retriever (Golden)   Verdoro's It's Five O'Clock Somewhere
Best Brace In Show
Judge: Judith Taylor
Spaniel (American Cocker) 
Rehmann's Tri White Dove & Spaniel (American Cocker) 
GCh Sunshuel Rock Me








Group 1 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   87
Group 2nd   
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   80
Group 3rd    Verdoro's Hope Fully That's True   Retriever (Golden)   68
Group 4th   
GCh Birdztheword Too Humble To Brag
  Retriever (Flat-Coated)   51
BPIG   
Clarity's Serendipity
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Verdoro's It's Five O'Clock Somewhere   Retriever (Golden)   0
Best Brace In Group   
GCh Sunshuel Rock Me
  Spaniel (American Cocker)   0
Best Brace In Group   
Rehmann's Tri White Dove
  Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Crossiron Ain't Misbehavin

Best Of Winners: (1-3-0-0)
DuValin Jersey Boy

Best Puppy In Breed
Crossiron's Dream Come True


Winners Dog: (1-3-0-0)
DuValin Jersey Boy

Open Dog Class
1st DuValin Jersey Boy


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Crossiron Ain't Misbehavin

Reserve Winners Bitch
Crossiron's Dream Come True

Junior Puppy Bitch Class
1st Crossiron's Dream Come True

12-18 Month Bitch Class
1st Crossiron's Catch Me If You Can

Open Bitch Class
1st Crossiron Ain't Misbehavin

4-6 Month Bitch Class
1st Du Pimbina Duchess
2nd Crossiron Eleanor Rigby

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 9 pts (2-4-1-3)
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe

Best Of Opposite Sex
Clarity's Serendipity

Best Of Winners: (2-4-1-3)
Clarity's Serendipity

Best Puppy In Breed
Clarity's Serendipity

Select Bitch
Ch Clarity's Take The Shot


Winners Dog: (2-4-1-3)
Malhaven Dare To Dance The Tide

Reserve Winners Dog
Firepoint Got A Good Thing Going On

Senior Puppy Dog Class
1st Malhaven Dare To Dance The Tide

12-18 Month Dog Class
1st Firepoint Got A Good Thing Going On

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ches-Shores Spotted Eagle


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ches-Shores Spotted Eagle

Open Dog Class
1st Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt

Open Dog Class
1st Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 10 pts (4-4-2-1)
GChB Birdztheword Too Humble To Brag

Best Of Opposite Sex
Ch Blazingstar Prairie Rose

Best Of Winners: (4-4-2-1)
Kistryl Toffee

Best Puppy In Breed
Favor's Maple Leaf Rag

Select Dog
GCh Blazingstar Crimson Topaz


Winners Dog: (4-4-2-1)
Blazingstar Westlin Winds

Reserve Winners Dog
Inglis Above The Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Inglis Above The Sky
2nd Muddyflats Gadsby

Canadian Bred Dog Class
1st Blazingstar Northern Harrier

Open Dog Class
1st Blazingstar Westlin Winds


Winners Bitch: (4-4-2-1)
Kistryl Toffee

Reserve Winners Bitch
Favor's Maple Leaf Rag

Senior Puppy Bitch Class
1st Favor's Maple Leaf Rag

12-18 Month Bitch Class
1st Muddyflats Shutter Speed

Open Bitch Class
1st Kistryl Toffee
2nd Blazingstar Prairie Smoke

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 16 pts (2-10-4-1)
Verdoro's Hope Fully That's True

Best Of Opposite Sex
Tasmara Uncharted

Best Of Winners: (2-10-4-1)
Verdoro's Hope Fully That's True

Best Puppy In Breed
Ch Candor's Making A Racket

Select Dog
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men


Winners Dog: (2-10-4-1)
Verdoro's Hope Fully That's True

Reserve Winners Dog
Tasmara It's Five O'Clock Somewhere

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Verdoro's Hope Fully That's True

Open Dog Class
1st Tasmara It's Five O'Clock Somewhere

4-6 Month Dog Class
1st Canzas Good Day Sunshine

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 11 pts (6-5-1-0)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Paevalley Eagertrieve Hopeful Soul

Best Of Winners: (6-5-1-0)
Paevalley Eagertrieve Hopeful Soul

Best Puppy In Breed
Danrich's Crash Tested To Compass


Winners Bitch: (6-5-1-0)
Paevalley Eagertrieve Hopeful Soul

Reserve Winners Bitch
KodAnnas Can't Help Falling N Love With You

Senior Puppy Bitch Class
1st KodAnnas Can't Help Falling N Love With You

12-18 Month Bitch Class
1st Paevalley Eagertrieve Hopeful Soul

Canadian Bred Bitch Class
1st Labralayne's Visionary

Open Bitch Class
1st Shadesi Amicus Curiae
2nd Skywest Overnight Sensation

4-6 Month Bitch Class
1st Eagertrieves Senorita

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Woodcreek's Ray Of Sunshine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Woodcreek's Ray Of Sunshine

Open Dog Class
1st Woodcreek's Ray Of Sunshine


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sevenoaks Ultimate Weapon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sevenoaks Ultimate Weapon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sevenoaks Ultimate Weapon

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Driftwind Reach for The Stars

Best Of Opposite Sex
Shadowmere Copperhollow Celtic Moon N Virgo


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 10 pts (2-4-4-1)
GCh Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
GCh Mar-K N Kove's Oops I Did It Again

Best Of Winners: (2-4-4-1)
Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn

Best Puppy In Breed
Rachris Wick'd Chantico

Select Dog
Ch Puppylove Master Of The Game


Winners Dog: (2-4-4-1)
Rachris In Daddy's Footsteps

Reserve Winners Dog
Rachris A Spark In The Dark

12-18 Month Dog Class
1st Rachris In Daddy's Footsteps

Open Dog Class
1st Rachris A Spark In The Dark


Winners Bitch: (2-4-4-1)
Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn

Reserve Winners Bitch
Canrick's Black Diamond

Junior Puppy Bitch Class
1st Rachris Wick'd Chantico

12-18 Month Bitch Class
1st Canrick's Black Diamond

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rehmann's Tri White Dove

Open Bitch Class
1st Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Amigo Whitehead Yellow Rose

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Amigo Whitehead Yellow Rose

Select Dog
Ch Amigo's Promise Me Billy Lee


Winners Dog: (2-3-2-0)
Kinwashkly Roe

Reserve Winners Dog
Amigo's Bird Zekeing Missile

Canadian Bred Dog Class
1st Amigo's Bird Zekeing Missile

Open Dog Class
1st Kinwashkly Roe

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Especially Hot Rod Harley

Best Of Opposite Sex
Sherlock's Dark Secret

Best Puppy In Breed
Sherlock's Dark Secret

Select Dog
GChS Sherlock's Right On Q



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Sherlock's Dark Secret

Reserve Winners Bitch
Sherlock's Dirty Little Secret

Junior Puppy Bitch Class
1st Sherlock's Dark Secret
2nd Sherlock's Dirty Little Secret

Canadian Bred Bitch Class
1st Nonnies Anson's Valley Girl

Open Bitch Class
1st Willowcroft's Dixieland Delight

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Finnibone's Cuz Mama Can



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Finnibone's Cuz Mama Can

Open Bitch Class
1st Finnibone's Cuz Mama Can

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness

Best Puppy In Breed
Ch Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Leith Gramayre Fortified Spirit

Best Of Opposite Sex
Koping Custom Fit Fairy Tale

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Leith Gramayre Fortified Spirit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Koping Custom Fit Fairy Tale

Open Bitch Class
1st Koping Custom Fit Fairy Tale





Group 2 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   75
Group 2nd   
Ch Counterpoint Perfect Circle
  Whippet   73
Group 3rd   
Silhouette I'm To Hot To Handle
  Irish Wolfhound   67
Group 4th   
Ch Telford's Put The Needle On The Record
  Beagle   60
BPIG   
Ch Telford's Put The Needle On The Record
  Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    RHK Nutty Fireball   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Brace In Group   
GCh Matsutakes Daisy For Cegah
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Best Brace In Group    Wagswell's Culinary Delight SW   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Intisar Light Em Up

Best Of Opposite Sex
Intisar Red Dawn

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Intisar Light Em Up


Winners Dog: (1-2-0-0)
Intisar Light Em Up

Open Dog Class
1st Intisar Light Em Up


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Intisar Red Dawn

Reserve Winners Bitch
Azari's Black Pearl

Open Bitch Class
1st Intisar Red Dawn
2nd Azari's Black Pearl

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Summit My Stardust Melody



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Bassetacres Roll Out

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Bassetacres Roll Out

Best Puppy In Breed
Bassetacres Roll Out

Select Bitch
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea


Winners Dog: (1-2-0-2)
Bassetacres Roll Out

Senior Puppy Dog Class
1st Bassetacres Roll Out


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Bonsecours Lil' Sugar Rush

Reserve Winners Bitch
Bassetacres Got Your Ears On

12-18 Month Bitch Class
1st Bonsecours Lil' Sugar Rush

Open Bitch Class
1st Bassetacres Got Your Ears On

4-6 Month Bitch Class
1st Bassetacres On A Real Good Night

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 8 pts (2-5-2-0)
GCh Telford's Put The Needle On The Record

Best Of Opposite Sex
Telford's Busta Move

Best Of Winners: (2-5-2-0)
Telford's Busta Move

Best Puppy In Breed
GCh Telford's Put The Needle On The Record

Select Dog
GCh Mezcal (Quijano/Riquelme)


Winners Dog: (2-5-2-0)
Jaxson Xprecious Dream

Reserve Winners Dog
Gwencalon's Calypso

Junior Puppy Dog Class
1st Jaxson Xprecious Dream

Open Dog Class
1st Gwencalon's Calypso


Winners Bitch: (2-5-2-0)
Telford's Busta Move

Reserve Winners Bitch
Moshers Tiddlywink Quijano

Junior Puppy Bitch Class
1st Moshers Tiddlywink Quijano

12-18 Month Bitch Class
1st Waskasoo's Victory Dance

Canadian Bred Bitch Class
1st Telford's Libby Fantastico

Open Bitch Class
1st Telford's Busta Move
2nd Gwencalon Heather On The Hill

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 11 pts (4-4-2-2)
Ch Soco's Great Northern RR ML

Best Of Opposite Sex
Era Of A Red Carpet Performance

Best Of Winners: (4-4-2-2)
Era Of A Red Carpet Performance

Best Puppy In Breed
Ch Soco's Great Northern RR ML

Select Dog
GCh RHK BNB Cocos Silver Frost

Select Bitch
Ch RHK Mellies Vanilla Kisses


Winners Dog: (4-4-2-2)
Teckelwood RHK Night Frost

Reserve Winners Dog
RHK Mellies Little Louis

12-18 Month Dog Class
1st RHK Mellies Little Louis
2nd Zvezda Kovaleni Takesha II

Canadian Bred Dog Class
1st Teckelwood RHK Night Frost

Open Dog Class
1st Zvezda Kovaleni Takesha II

4-6 Month Dog Class
1st RHK Nutty Fireball


Winners Bitch: (4-4-2-2)
Era Of A Red Carpet Performance

Reserve Winners Bitch
Blackpoint RHK Winry Sparkle

Junior Puppy Bitch Class
1st RHK Dark Diva Zensation

Canadian Bred Bitch Class
1st Blackpoint RHK Winry Sparkle

Open Bitch Class
1st Era Of A Red Carpet Performance
2nd RHK BNB Cocos Frosted Sparkle

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Dreamdax Metalingus

Best Of Opposite Sex
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Best Puppy In Breed
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

4-6 Month Bitch Class
1st Wagswell's Don't Be So Vogue MW

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonedach's Miracle Man

Best Puppy In Breed
Stonedach's Miracle Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonedach's Miracle Man

Junior Puppy Dog Class
1st Stonedach's Miracle Man


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 10 pts (3-5-1-2)
Ch Carrig's She's All Matsutake

Best Of Opposite Sex
GCh I Spy Traces Matsutakes Carrig

Best Of Winners: (3-5-1-2)
Carrig's Go Go Gadget

Best Puppy In Breed
Carrig's Beautiful Blythe

Select Bitch
GChB Matsutakes Daisy For Cegah


Winners Dog: (3-5-1-2)
Carrig's Go Go Gadget

Reserve Winners Dog
Wagswell's Neutron Dance

12-18 Month Dog Class
1st Carrig's Go Go Gadget
2nd Hansen IZ Novo-Peredelkino

Open Dog Class
1st Wagswell's Neutron Dance


Winners Bitch: (3-5-1-2)
Carrig's Where's Gidget Going Now

Reserve Winners Bitch
Wagswell's Culinary Delight SW

Senior Puppy Bitch Class
1st Carrig's Beautiful Blythe

12-18 Month Bitch Class
1st Wagswell's Culinary Delight SW

Canadian Bred Bitch Class
1st Carrig's Pretty Perfect

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Carrig's Setting Roots

Open Bitch Class
1st Carrig's Where's Gidget Going Now

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Flaming Fox Keilo Wild


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
B-Voodoo Sunshine And Whiskey


Winners Dog: (1-0-0-0)
B-Voodoo Sunshine And Whiskey

Open Dog Class
1st B-Voodoo Sunshine And Whiskey


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Valbydane What Imagination Brings

Best Of Opposite Sex
Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Valbydane What Imagination Brings

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Lahhabeh's Temptation

Best Of Opposite Sex
Lahhabeh's Hauntingly Familiar

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Lahhabeh's Temptation

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Counterpoint Perfect Circle

Best Of Opposite Sex
Ch Lynallan's Talk About Me

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Collooney Ragnar Lophbrok

Select Bitch
GChB Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo


Winners Dog: (1-2-1-2)
Collooney Ragnar Lophbrok

12-18 Month Dog Class
1st Collooney Ragnar Lophbrok


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Tarapaca's Leche Nevada

Reserve Winners Bitch
Manorcourt Girl With The Pearl

12-18 Month Bitch Class
1st Tarapaca's Leche Nevada

Canadian Bred Bitch Class
1st Manorcourt Girl With The Pearl





Group 3 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   121
Group 2nd   
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   103
Group 3rd   
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   96
Group 4th   
GCh Sendosan Naxxramas
  Akita   87
BPIG    Janterra's Korloff Noir   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Edgemere's Walking On Sunshine   Alaskan Malamute   0
Best Brace In Group   Ch Ringkona's Calm Bfor The Storm   Siberian Husky   0
Best Brace In Group   Ch Ringkona's Strawberry Ripple   Siberian Husky   0
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GChB Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Mojo's Agent Starling At Kaspyn

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Mojo's Agent Starling At Kaspyn

Best Puppy In Breed
Denali & Aracari's Fly Away Home

Select Dog
GCh Mojo's Cause'n A Riot With London

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Snowventure Delightful Hope



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Snowventure Delightful Hope

Reserve Winners Bitch
Edgemere's Love Over Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowventure Delightful Hope
2nd Edgemere's Love Over Gold

4-6 Month Bitch Class
1st Edgemere's Walking On Sunshine

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
GCh Tailspins The One And Only

Best Of Opposite Sex
Talvi's Trouble On The Radar

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Talvi's Trouble On The Radar

Best Puppy In Breed
Tailspins Lets Go Coconuts

Select Dog
GChB Prairiegems Boomkanani Irawaru


Winners Dog: (3-1-2-1)
Talvi's Trouble On The Radar

Reserve Winners Dog
Creo's Xplorin The Honky Tonk Hwy

Senior Puppy Dog Class
1st Tailspins Lets Go Coconuts

12-18 Month Dog Class
1st Talvi's Trouble On The Radar

Open Dog Class
1st Creo's Xplorin The Honky Tonk Hwy

4-6 Month Dog Class
1st Talvi's Benevolent Giant


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Creo's All Over The World

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's All Over The World

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Best Of Opposite Sex
Bolder's Almeida Pandemos

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bolder's Almeida Pandemos


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bolder's Almeida Pandemos

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bolder's Almeida Pandemos


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bolder's Rule Breaker

Open Bitch Class
1st Bolder's Rule Breaker

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 7 pts (4-4-0-0)
Akiak's Qimmiq Inuit's Yeti

Best Of Opposite Sex
Akiak's Qimmiq Jasmine

Best Of Winners: (4-4-0-0)
Akiak's Qimmiq Inuit's Yeti

Best Puppy In Breed
Akiak Qimmiq Pakak


Winners Dog: (4-4-0-0)
Akiak's Qimmiq Inuit's Yeti

Reserve Winners Dog
Akiak Qimmiq Pakak

Junior Puppy Dog Class
1st Akiak Qimmiq Pakak

Senior Puppy Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Togo

Canadian Bred Dog Class
1st Akiak Qimmiq Nutka

Open Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Inuit's Yeti


Winners Bitch: (4-4-0-0)
Akiak's Qimmiq Jasmine

Reserve Winners Bitch
Akiak Qimmiq Pikatti

Junior Puppy Bitch Class
1st Akiak Qimmiq Pikatti

12-18 Month Bitch Class
1st Aavuuta Qimmiqs Aiyana Belle
2nd Akiak's Qimmiq Miki

Canadian Bred Bitch Class
1st Akiak's Qimmiq Jasmine

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol

Best Puppy In Breed
Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol

Reserve Winners Bitch
Prairie Creek's Drippin In Finesse

Senior Puppy Bitch Class
1st Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol

12-18 Month Bitch Class
1st Prairie Creek's Purple Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prairie Creek's Drippin In Finesse

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 8 pts (3-3-1-2)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Janterra's Korloff Noir

Best Of Winners: (3-3-1-2)
Janterra's Korloff Noir

Best Puppy In Breed
Janterra's Korloff Noir

Select Dog
GCh Cassius de Akido San

Select Bitch
Ch Janterra's Iced Out


Winners Dog: (3-3-1-2)
Janterra's Korloff Noir

Reserve Winners Dog
Iconic's Angel Of Music

Junior Puppy Dog Class
1st Iconic's Angel Of Music

Senior Puppy Dog Class
1st Janterra's Korloff Noir
2nd Valhalla's Knockin' Boots V Janterra


Winners Bitch: (3-3-1-2)
Cassels I Saw Red

Reserve Winners Bitch
Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Junior Puppy Bitch Class
1st Cassels I Saw Red

Senior Puppy Bitch Class
1st Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Open Bitch Class
1st Sharinways Back In My Arms

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 12 pts (2-6-2-3)
GChS Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
Paquestone N Richmores Quickstep

Best Of Winners: (2-6-2-3)
ATG's Not In My Nature

Best Puppy In Breed
Paquestone N Richmores Quickstep

Select Dog
Ch Journey's N Vegas Debonaire

Select Bitch
Ch EBD Rave Review V Valbydane


Winners Dog: (2-6-2-3)
ATG's Not In My Nature

Reserve Winners Dog
Werock's Dream Keeper

Junior Puppy Dog Class
1st Werock's Dream Keeper

Canadian Bred Dog Class
1st ATG's Not In My Nature


Winners Bitch: (2-6-2-3)
Paquestone N Richmores Quickstep

Reserve Winners Bitch
Cilka's Godless Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st LBGD's Damini

Senior Puppy Bitch Class
1st Paquestone N Richmores Quickstep

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cilka's Godless Girl

Open Bitch Class
1st Wil-Joi La Belle Espionne At Meraki
2nd OVD Under The Radar V Meraki
3rd ATG's Stay Wild Moon Child

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch WTF Farms Wild Things Be Still



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Tara Eki Balarda

Reserve Winners Bitch
Tamarackgsmd Sparking Gem

12-18 Month Bitch Class
1st Tara Eki Balarda
2nd Tamarackgsmd Sparking Gem

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Silverado De La Fortea

Best Of Opposite Sex
Rohmoivan Evita



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rohmoivan Evita

Open Bitch Class
1st Rohmoivan Evita

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Bendegeit N Majestiks Isn't It Ironic

Best Puppy In Breed
Lizona Unmistakable Texas Star


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Crooks Mastinos Foxy Brown



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Crooks Mastinos Foxy Brown

Reserve Winners Bitch
Crooks Mastinos Yolandi

12-18 Month Bitch Class
1st Crooks Mastinos Foxy Brown
2nd Crooks Mastinos Yolandi

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo

Best Of Opposite Sex
Baywood Truth Or Dare

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Baywood Truth Or Dare

Best Puppy In Breed
Baywood Truth Or Dare

Select Dog
GCh Marinella's The Thunder Rolls


Winners Dog: (1-4-2-0)
Baywood Call Of Duty

Open Dog Class
1st Baywood Call Of Duty


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Baywood Truth Or Dare

Reserve Winners Bitch
Baywood Penny For Your Thoughts

Senior Puppy Bitch Class
1st Baywood Truth Or Dare
2nd Baywood Amboise

12-18 Month Bitch Class
1st Baywood Penny For Your Thoughts

Open Bitch Class
1st Armada's Dare Of An Angel

4-6 Month Bitch Class
1st Baywood Nautical Adventure

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Ch Wathaman's Easy On The Shotz

Best Of Opposite Sex
Ch Esmonds You Make Me Smile

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Wathaman's Easy On The Eyes

Best Puppy In Breed
Tierney's Going 0 To 200


Winners Dog: (3-2-1-1)
Tierney's Going 0 To 200

Reserve Winners Dog
Wathaman's Get'N Echos Of Esmond

Junior Puppy Dog Class
1st Wathaman's Get'N Echos Of Esmond
2nd M.K's Green Beret

Senior Puppy Dog Class
1st Tierney's Going 0 To 200


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Wathaman's Easy On The Eyes

Reserve Winners Bitch
Tierney's Favourite Book Thief

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tierney's Favourite Book Thief

Open Bitch Class
1st Wathaman's Easy On The Eyes

4-6 Month Bitch Class
1st Tierney's High Class Jersey Girl

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GChB Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Of Opposite Sex
Snowlegend Dazzling Diamond

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Snowlegend Dazzling Diamond

Best Puppy In Breed
Blitzen's Mr Blue Sky


Winners Dog: (2-4-1-0)
Blitzen's Mr Blue Sky

Reserve Winners Dog
Snowlegend Enigma Of The Winner

Junior Puppy Dog Class
1st Blitzen's Mr Blue Sky

12-18 Month Dog Class
1st Snowlegend Enigma Of The Winner


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Snowlegend Dazzling Diamond

Reserve Winners Bitch
Polarfleece's Sooo Delicious

Junior Puppy Bitch Class
1st Polarfleece's Sooo Delicious

12-18 Month Bitch Class
1st Snowlegend Elegant Sami

Canadian Bred Bitch Class
1st Snowlegend Dazzling Diamond
2nd Snowlegend Cosmic Beauty

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Jury's Karma Police

Best Of Opposite Sex
Jury's The Verdict Is In On Jenko

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Jury's The Verdict Is In On Jenko

Best Puppy In Breed
Asgardian's Love Never Dies


Winners Dog: (1-2-0-1)
Jury's The Verdict Is In On Jenko

12-18 Month Dog Class
1st Jury's The Verdict Is In On Jenko


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Asgardian's Love Never Dies

Reserve Winners Bitch
Asgardian's Let'Em Gossip

Senior Puppy Bitch Class
1st Asgardian's Love Never Dies

12-18 Month Bitch Class
1st Asgardian's Let'Em Gossip

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 17 pts (5-6-3-4)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Ch Ringkona's Strawberry Ripple

Best Of Winners: (5-6-3-4)
Excaliburs No Doubt

Best Puppy In Breed
Aurorabaltos Emma Louise

Select Dog
GChB Debalys Christmas Caper

Select Bitch
Ch Liberty's Belle At Nanook


Winners Dog: (5-6-3-4)
Snow Image Viktor Medzhik

Reserve Winners Dog
Frostypaw's Nox

Senior Puppy Dog Class
1st Frostypaw's Nox

12-18 Month Dog Class
1st Debalys Doesn't Do Fear
2nd Kristari's You Stole My Heart
3rd Emeraldwoods' John Connor

Open Dog Class
1st Snow Image Viktor Medzhik


Winners Bitch: (5-6-3-4)
Excaliburs No Doubt

Reserve Winners Bitch
Aurorabaltos Emma Louise

Junior Puppy Bitch Class
1st Aurorabaltos Emma Louise
2nd Arcticsun's Star Anise

Senior Puppy Bitch Class
1st Wintereclipse Lumos
2nd Frostypaw's From Russia With Love
3rd Nanook's Northern Footprint

12-18 Month Bitch Class
1st Excaliburs No Doubt

4-6 Month Bitch Class
1st Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk





Group 4 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   59
Group 2nd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   58
Group 3rd   
GCh Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   50
Group 4th   
GCh Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   49
BPIG   
Ch Tyrone Bahama Breeze
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rikar's Legend Of Cèdre
  Border Terrier   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Rina Lob Od 1300 Kaplara

Best Of Opposite Sex
GCh Marauders 24K Magic

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Alpine's Bird On A Wire

Best Puppy In Breed
LNR Chargers Bolin The Earthbender


Winners Dog: (1-2-1-2)
LNR Chargers Bolin The Earthbender

Senior Puppy Dog Class
1st LNR Chargers Bolin The Earthbender


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Alpine's Bird On A Wire

Reserve Winners Bitch
LNR Chargers Ty Lee The Performer

Senior Puppy Bitch Class
1st LNR Chargers Ty Lee The Performer

Open Bitch Class
1st Alpine's Bird On A Wire

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Tidewalker Faerie River

Best Of Opposite Sex
Benayr Murphy's Law

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Tidewalker Faerie River


Winners Dog: (1-3-0-0)
Benayr Murphy's Law

Open Dog Class
1st Benayr Murphy's Law

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Versaterre's Savour The Flavour

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Versaterre's Zealous Road Hammer

Best Puppy In Breed
Versaterre's Zealous Road Hammer

Select Bitch
Ch Zealous Remember Striker's Zoe


Winners Dog: (1-5-1-1)
Versaterre's Zealous Road Hammer

Senior Puppy Dog Class
1st Versaterre's Zealous Road Hammer

4-6 Month Dog Class
1st Rikar's Legend Of Cèdre


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Versaterre's Savour The Flavour

Reserve Winners Bitch
Versaterre Yardley's White Cliff Watercolor

Junior Puppy Bitch Class
1st Castle Guard Sparkling Pink Splash
2nd Castle Guard Runa Strong

12-18 Month Bitch Class
1st Zoda's Explosion Of Pickles

Canadian Bred Bitch Class
1st Versaterre Yardley's White Cliff Watercolor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Versaterre's Savour The Flavour

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Brownstone's Chief Of Surgery At Renica

Best Of Opposite Sex
Tinydancer One Of These Nights

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Brownstone's Chief Of Surgery At Renica

Best Puppy In Breed
Brownstone's Chief Of Surgery At Renica


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Tinydancer One Of These Nights

Junior Puppy Bitch Class
1st Tinydancer One Of These Nights

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
GCh Tarahill's Celtic Fire

Best Of Opposite Sex
McGuinness Dressed With Sage

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Dreamacres Heart Of Midlothian

Best Puppy In Breed
McGuinness Dressed With Sage

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Julerr For The Rebel Alliance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Julerr For The Rebel Alliance

Open Bitch Class
1st Julerr For The Rebel Alliance

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dariant Narcissus



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glaswire's Secret Princess

Best Of Opposite Sex
Glaswire's Scypher Baron

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glaswire's Secret Princess

Best Puppy In Breed
Glaswire's Secret Princess


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glaswire's Scypher Baron

Canadian Bred Dog Class
1st Glaswire's Scypher Baron


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glaswire's Secret Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Glaswire's Secret Princess

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Epic Ever So Clever

Best Of Opposite Sex
Epic Huntsman

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Epic Ever So Clever


Winners Dog: (1-2-0-0)
Epic Huntsman

Open Dog Class
1st Epic Huntsman


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Epic Ever So Clever

Reserve Winners Bitch
Epic Humdinger

Open Bitch Class
1st Epic Ever So Clever
2nd Epic Humdinger

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blueve's First Edition



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Affirm's Charismatic



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

12-18 Month Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ravenclaw Barkley

Best Of Opposite Sex
Boldheart's Pixie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ravenclaw Barkley


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ravenclaw Barkley

Open Dog Class
1st Ravenclaw Barkley


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Boldheart's Pixie

Open Bitch Class
1st Boldheart's Pixie

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Clarity’s Kaboom Of Summer

Best Of Opposite Sex
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Clarity’s Kaboom Of Summer

Best Puppy In Breed
Clarity’s Kaboom Of Summer


Winners Dog: (1-3-0-0)
Clarity’s Kaboom Of Summer

Junior Puppy Dog Class
1st Clarity’s Kaboom Of Summer


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Reserve Winners Bitch
Clarity's Right As Rain @Trymine

Junior Puppy Bitch Class
1st Clarity's Right As Rain @Trymine

Senior Puppy Bitch Class
1st Chargers Jersey Shore Snookie

Open Bitch Class
1st Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mapherna's Let The Sun Shine In

Best Of Opposite Sex
Bowsers Stardust City Rag

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mapherna's Let The Sun Shine In

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Rynara's Dream Rhapsody

Best Of Opposite Sex
Ch VDK's Thorburn Of Glenshiel

Select Bitch
GCh Glenshiel's Valkyrie



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Rynara's Dream Rhapsody

Open Bitch Class
1st Rynara's Dream Rhapsody

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Tyrone Bahama Breeze

Best Of Opposite Sex
GCh Tyrone Mercury Rising

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Tyrone Bahama Breeze

Best Puppy In Breed
Tyrone Bahama Breeze

Select Bitch
GCh Tyrone Kir Royale


Winners Dog: (1-3-1-1)
Tyrone Best Of My Love

Open Dog Class
1st Tyrone Best Of My Love


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Tyrone Bahama Breeze

Reserve Winners Bitch
Skyfalls Keela Mother Of Dragons

Senior Puppy Bitch Class
1st Tyrone Bahama Breeze

12-18 Month Bitch Class
1st Skyfalls Keela Mother Of Dragons
2nd Lach Faire's Powers Gold Label

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ghostpine's Quantum Leap



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   66
Group 2nd   
GChB Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   51
Group 3rd   
Ch Pastel's Web Of Lies
  Chihuahua (Long Coat)   45
Group 4th   
GCh Valifyre Without A Trace
  Papillon   44
BPIG   
Ch Diavolino's Gimme A Kiss
  Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes   Pug   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Caruaidd I Dreamed A Dream

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Philippa At Edgewater



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Caruaidd I Dreamed A Dream

Reserve Winners Bitch
Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Junior Puppy Bitch Class
1st Sigma Chi's Philippa At Edgewater
2nd Mountainview Dreaming Of Roxy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caruaidd I Dreamed A Dream

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pastel's Web Of Lies



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Ch Pastel's Red Sparrow

Best Puppy In Breed
DNZ Hersey's Baby Ruth


4-6 Month Dog Class
1st Sharinway's Rocky Mountain High


Winners Bitch: (0-1-1-1)
DNZ Hersey's Baby Ruth

Junior Puppy Bitch Class
1st DNZ Hersey's Baby Ruth

4-6 Month Bitch Class
1st Sharinway's Roseanna
2nd Sharinway's Angels Don't Cry

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Crestars Zhen Spilling The Beanz HL

Best Of Opposite Sex
Dalen Queen Daenerys

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Muso Grazioso Charlie

Best Puppy In Breed
Dalen Queen Daenerys

Select Dog
Ch Karakush When Nude Isnt Rude

Select Bitch
GCh Winwood Top Secret With BRK


Winners Dog: (1-4-2-1)
Muso Grazioso Charlie

Open Dog Class
1st Muso Grazioso Charlie


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Dalen Queen Daenerys

Reserve Winners Bitch
Crestars WhatZapp HL

Senior Puppy Bitch Class
1st Dalen Queen Daenerys

12-18 Month Bitch Class
1st Shantel's Evening Star
2nd Shantel's Exquisite Angele

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crestars WhatZapp HL

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Princess Celestyne Fapella Gray

Best Of Opposite Sex
Ch Sirius' Black Tie N Tails At Moonjinx

Select Bitch
Ch Karakorum's Strutting Into Vogue



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Princess Celestyne Fapella Gray

Open Bitch Class
1st Princess Celestyne Fapella Gray

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wynzall Somerset Tiktok



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wynzall Somerset Tiktok

Open Bitch Class
1st Wynzall Somerset Tiktok

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 14 pts (2-7-4-2)
GChS MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
GCh Havntyme Pikasso's Kanvas

Best Of Winners: (2-7-4-2)
That's All I Need At Lorwin

Best Puppy In Breed
HBH Dark And Delicios

Select Dog
Ch Seda's Sun Rises With Lucido

Select Bitch
Ch Specialty Brie's Coco Chenelle


Winners Dog: (2-7-4-2)
That's All I Need At Lorwin

Reserve Winners Dog
Seda's Shooting Star

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Seda's Shooting Star

Open Dog Class
1st That's All I Need At Lorwin


Winners Bitch: (2-7-4-2)
HBH Dark And Delicios

Reserve Winners Bitch
HBH Iron Clad Alibi

Junior Puppy Bitch Class
1st Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego
2nd MistyTrails Allara's Wyntr'Rising

Senior Puppy Bitch Class
1st HBH Dark And Delicios
2nd Henwrach Designer Genes

12-18 Month Bitch Class
1st Luckystryke Havii I'm A Believer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st HBH Iron Clad Alibi

Open Bitch Class
1st Sonrisas Ms T At Havasmallpaw

4-6 Month Bitch Class
1st HBH I Ought To Be Good

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diavolino's Gimme A Kiss

Best Puppy In Breed
Diavolino's Gimme A Kiss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diavolino's Gimme A Kiss

Senior Puppy Bitch Class
1st Diavolino's Gimme A Kiss

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mightymites She Who Dares



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mightymites She Who Dares

Reserve Winners Bitch
Mightymites Charmed By Magic

Canadian Bred Bitch Class
1st Mightymites She Who Dares

Open Bitch Class
1st Mightymites Charmed By Magic

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 7 pts (2-2-3-1)
GChB Valifyre Without A Trace

Best Of Opposite Sex
Ch Animato Buy Me Diamonds

Best Of Winners: (2-2-3-1)
Animato Autumn Splendor

Best Puppy In Breed
Rae Anne's Off The Grid

Select Dog
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher


Winners Dog: (2-2-3-1)
Rae Anne's Off The Grid

Reserve Winners Dog
Annacott Tiarna Causing Chaos

Senior Puppy Dog Class
1st Rae Anne's Off The Grid

Open Dog Class
1st Annacott Tiarna Causing Chaos

4-6 Month Dog Class
1st Annacott Animato Is A Little Bit Rowdy


Winners Bitch: (2-2-3-1)
Animato Autumn Splendor

Reserve Winners Bitch
Magic's Fire And Ice

12-18 Month Bitch Class
1st Magic's Fire And Ice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Animato Autumn Splendor

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Best Of Opposite Sex
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity

Best Puppy In Breed
Diaquiris Melody At Lionheart



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Reserve Winners Bitch
Diaquiris Secret Siren

Junior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Open Bitch Class
1st Diaquiris Secret Siren

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Of Opposite Sex
Tofini Not Really A Waitress

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Tofini Not Really A Waitress

Best Puppy In Breed
Tofini Not Really A Waitress


Winners Dog: (3-2-1-0)
Geezava's Saks Fifth Avenue

Reserve Winners Dog
Tofini Siamese Dream

Senior Puppy Dog Class
1st Geezava's Saks Fifth Avenue

Canadian Bred Dog Class
1st Tofini Siamese Dream

Open Dog Class
1st Majestas Vestra Prince


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Tofini Not Really A Waitress

Reserve Winners Bitch
Firesprite You're So Vain

Junior Puppy Bitch Class
1st Tofini Not Really A Waitress

12-18 Month Bitch Class
1st Firesprite You're So Vain

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keja's Star Light Star Bright



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keja's Star Light Star Bright

Open Bitch Class
1st Keja's Star Light Star Bright

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill

Best Of Opposite Sex
Xoe's Off With Their Heads

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Xoe's Off With Their Heads

Best Puppy In Breed
Xoe's Off With Their Heads

Select Dog
GCh Pekeapug's FN2187@Hug Apuginoz


Winners Dog: (2-1-2-0)
Xoe's Master Of Illusions

Reserve Winners Dog
Xoe's Superstition

12-18 Month Dog Class
1st Xoe's Master Of Illusions

Open Dog Class
1st Xoe's Superstition

4-6 Month Dog Class
1st Xoe Eleki's Harvest Moon


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Xoe's Off With Their Heads

Senior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Off With Their Heads

4-6 Month Bitch Class
1st Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Valentin Google Of Maryon's Home

Best Of Opposite Sex
Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn

Best Puppy In Breed
Yorkhouse Drax The Destroyer Of Cwnannwn


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn

Reserve Winners Bitch
Simya's Extended Branch

Junior Puppy Bitch Class
1st Simya's Extended Branch

Open Bitch Class
1st Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn





Group 6 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
Gemms Voodoo Queen Of The Dark
  Tibetan Terrier   65
Group 2nd   
Ch Cumulus Cabochon Roaring Lion
  Bichon Frise   63
Group 3rd   
Balcsi King Mars
  Chow Chow   62
Group 4th   
GCh Kandansk Staken Nosferatu
  Poodle (Miniature)   59
BPIG   
Balcsi King Mars
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group    Samaron's Arctic Draco   Japanese Spitz   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cumulus Cabochon Roaring Lion



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Bromley Rock's Tsunami

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Master And Commander

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Bromley Rock's Tsunami

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Tsunami


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Bromley Rock's Tsunami

Reserve Winners Bitch
VanGogh By Dawn’s Early Light

Junior Puppy Bitch Class
1st VanGogh By Dawn’s Early Light
2nd Klee Ellen Keep On Dancing

Senior Puppy Bitch Class
1st Bromley Rock's Tsunami

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Klee Smooth As Brie

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Obsesiones Rugerlane Setting (Luna)

Select Bitch
GCh Rakaro's Cause 'n Chaos


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gumby's Heaven Can Wait


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Balcsi King Mars

Best Of Opposite Sex
Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Balcsi King Mars

Best Puppy In Breed
Balcsi King Mars


Winners Dog: (2-1-0-0)
Balcsi King Mars

Reserve Winners Dog
Chowridge U R Not Just Eye Candy

Senior Puppy Dog Class
1st Balcsi King Mars
2nd Chowridge U R Not Just Eye Candy

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 11 pts (3-7-2-0)
Echoviews Wild Alberta Rose

Best Of Opposite Sex
GChB Milo's Here Comes Freddie

Best Of Winners: (3-7-2-0)
Echoviews Wild Alberta Rose

Best Puppy In Breed
R Dals Dazzlin' Pippa

Select Dog
GCh Echoview N Sevenmoons Grand Design

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 8 pts (4-5-0-0)
Daulokke's Yonaz Le Avenir

Best Of Opposite Sex
TR Ties That Bind By Gernada

Best Of Winners: (4-5-0-0)
Daulokke's Yonaz Le Avenir

Best Puppy In Breed
Daulokke's Yonaz Le Avenir


Winners Dog: (4-5-0-0)
Daulokke's Yonaz Le Avenir

Reserve Winners Dog
Ferrari Rosso

Senior Puppy Dog Class
1st Daulokke's Yonaz Le Avenir

12-18 Month Dog Class
1st Aracari's Pablo Pomodoro
2nd Aracari's Antonio Aglio E Olio

Open Dog Class
1st Ferrari Rosso

4-6 Month Dog Class
1st Eagertrieves Beat The Bank


Winners Bitch: (4-5-0-0)
TR Ties That Bind By Gernada

Reserve Winners Bitch
Gainesfield's Out Of Your League

Junior Puppy Bitch Class
1st Bullridge's Advira

Senior Puppy Bitch Class
1st TR Ties That Bind By Gernada

12-18 Month Bitch Class
1st Aracari's Rizzoli And Panettone
2nd Aracari's Coffee And Biscotti

Open Bitch Class
1st Gainesfield's Out Of Your League

4-6 Month Bitch Class
1st Eagertrieves Piggy Bank




4-6 Month Dog Class
1st Samaron's Arctic Draco


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

Best Of Opposite Sex
GChB Beaukees Southern Comfort Zone

Best Puppy In Breed
Admiraal's Pennies From Heaven



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

Reserve Winners Bitch
Beaukees Wild Irish Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Pennies From Heaven

12-18 Month Bitch Class
1st Beaukees Wild Irish Rose

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Best Puppy In Breed
Kiji Everybody’s Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiji Everybody’s Girl

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChB Kandansk Staken Nosferatu

Best Of Opposite Sex
Keja Pawsatively Penelope

Select Dog
GCh Mrang Belcourt Journey To Midori


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 9 pts (2-5-3-0)
GChB Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Opposite Sex
Belcourt First Impressions

Best Of Winners: (2-5-3-0)
Belcourt First Impressions

Best Puppy In Breed
Belcourt First Impressions

Select Dog
Ch Elkridge Piedmont Uncharted


Winners Bitch: (2-5-3-0)
Belcourt First Impressions

Reserve Winners Bitch
Topiary Canada Day Special

Junior Puppy Bitch Class
1st Topiary Canada Day Special
2nd Sailso Fane Island

Senior Puppy Bitch Class
1st Belcourt First Impressions
2nd Elkridge Piedmont La Bella Vita

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Labelle's Killer Queen

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Monterrez Superstar

Best Of Opposite Sex
Darken's Dreamboat Annie


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best Of Opposite Sex
Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Puppy In Breed
Tsukime And Urajiro Prince Henry


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tsukime And Urajiro Prince Henry

Senior Puppy Dog Class
1st Tsukime And Urajiro Prince Henry


4-6 Month Bitch Class
1st Timberfox's Ministry Of Magic

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Mydream's Girls Just Wanta Have Fun With Chico

Best Of Opposite Sex
Mydream's Heavenly Tango

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Mydream's Girls Just Wanta Have Fun With Chico

Best Puppy In Breed
Mydream's Girls Just Wanta Have Fun With Chico


Winners Dog: (2-3-0-0)
Mydream's Heavenly Tango

Reserve Winners Dog
Intuition Born To Be Tough At Sunside

Senior Puppy Dog Class
1st Intuition Born To Be Tough At Sunside

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mydream's Heavenly Tango

4-6 Month Dog Class
1st Sunside Steady Freddy


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Mydream's Girls Just Wanta Have Fun With Chico

Reserve Winners Bitch
Tuscany's Never Too Cute

Junior Puppy Bitch Class
1st Tuscany's Never Too Cute

12-18 Month Bitch Class
1st Sandraker's Miss Mis Behavin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mydream's Girls Just Wanta Have Fun With Chico

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Gemms Voodoo Queen Of The Dark

Select Bitch
Ch Adominos Brynmill Some Like It Hot At Tyrone



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Gemms Voodoo Queen Of The Dark

Open Bitch Class
1st Gemms Voodoo Queen Of The Dark



Group 7 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar
  Old English Sheepdog   78
Group 2nd   
GCh Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   72
Group 3rd   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   70
Group 4th   Ch Dancin' Eyes Memphis Legend   Australian Shepherd   67
BPIG   
Lillemor Snowdon Peak
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Annrock's Stonehill A League Of Her Own
  Australian Shepherd   0
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Spader Thrill Of The Chase


Winners Dog: (1-0-1-0)
Riverwild's Spellbound

Open Dog Class
1st Riverwild's Spellbound


Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 15 pts (4-7-4-1)
Ch Dancin' Eyes Memphis Legend

Best Of Opposite Sex
Ch Oenomel's We Go Together

Best Of Winners: (4-7-4-1)
Saffire's Here Comes The Sun

Best Puppy In Breed
Ch Oenomel's We Go Together

Select Dog
GCh Sheep's Kin Summer Solstice

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Buaidh Motlikru Let It Bee

Select Dog
Ch Kelkary & Celticchaos Heart Of Steel



Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings

Best Of Opposite Sex
Ch Shadanatam Dragon Tattoo

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings


Winners Dog: (1-2-1-0)
Teseko Born To Shine

Open Dog Class
1st Teseko Born To Shine


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings

Reserve Winners Bitch
Synecdockes Xia Jubilations

12-18 Month Bitch Class
1st Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Synecdockes Xia Jubilations

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn

Best Puppy In Breed
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn


Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Outburst Eat Sleep Herd Repeat

Best Of Opposite Sex
Outburst The Ultimate Catch

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Outburst Eat Sleep Herd Repeat

Best Puppy In Breed
Outburst Goddess Of War


Winners Dog: (1-2-0-0)
Outburst The Ultimate Catch

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Outburst The Ultimate Catch


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Outburst Eat Sleep Herd Repeat

Reserve Winners Bitch
Outburst Goddess Of War

Junior Puppy Bitch Class
1st Outburst Goddess Of War

12-18 Month Bitch Class
1st Outburst Eat Sleep Herd Repeat

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Tallywood Glendamar Atira

Best Of Opposite Sex
Celticmoon Aychess Caradilis Caper

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Tallywood Glendamar Atira

Best Puppy In Breed
Tallywood Glendamar Atira


Winners Dog: (2-5-0-0)
Celticmoon Aychess Caradilis Caper

Reserve Winners Dog
Tamaron's Life's A Beach

12-18 Month Dog Class
1st Celticmoon Aychess Caradilis Caper

Open Dog Class
1st Tamaron's Life's A Beach

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Of Opposite Sex
Tamaron's After Midnight

Best Puppy In Breed
Tamaron's Lord Of The Rings


Winners Dog: (2-0-0-1)
Tamaron's After Midnight

Reserve Winners Dog
Tamaron's Lord Of The Rings

Junior Puppy Dog Class
1st Tamaron's Lord Of The Rings

Open Dog Class
1st Tamaron's After Midnight


Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Sugarok Magical Mystery Tour


Winners Dog: (1-0-1-0)
Snowventure Karhu's Adventure

Open Dog Class
1st Snowventure Karhu's Adventure


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Woodside's Kahlua PP

Select Bitch
GCh Starrdogs Grace And Grit


Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alta Magnum Blue Moon



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar

Best Of Opposite Sex
Island Bound Wild Flower

Best Puppy In Breed
Ch Woolkin's Hello World

Select Dog
Ch Woolkin's Hello World



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Island Bound Wild Flower

Reserve Winners Bitch
Island Bound Our Gal Pippa

Junior Puppy Bitch Class
1st Coatlicue's Hot August Night
2nd Coatlicue's Hot Fun In The Summertime

Senior Puppy Bitch Class
1st Island Bound Wild Flower

12-18 Month Bitch Class
1st Island Bound Our Gal Pippa

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Windkist Klondiker

Best Of Opposite Sex
Ch Sebesi-Bodzas Bibor

Best Puppy In Breed
Ludas Matyi Huba


Winners Dog: (2-0-1-1)
Windkist Shotgun Start

Reserve Winners Dog
Ludas Matyi Huba

Junior Puppy Dog Class
1st Ludas Matyi Huba

Open Dog Class
1st Windkist Shotgun Start


Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 9 pts (4-6-0-0)
Beloe Zoloto Backstory

Best Of Opposite Sex
Khaskova's Second Edition

Best Of Winners: (4-6-0-0)
Beloe Zoloto Backstory

Best Puppy In Breed
Lillemor Snowdon Peak


Winners Dog: (4-6-0-0)
Khaskova's Second Edition

Reserve Winners Dog
Lillemor Snowdon Peak

Senior Puppy Dog Class
1st Lillemor Ingleborough Fell

Canadian Bred Dog Class
1st Lillemor Snowdon Peak

Open Dog Class
1st Khaskova's Second Edition
2nd Night Keepish Flying High


Winners Bitch: (4-6-0-0)
Beloe Zoloto Backstory

Reserve Winners Bitch
Curig Cherry Blossom

Junior Puppy Bitch Class
1st Diamond G's Magic Morning Madeline
2nd Bernerbarn's Jelly Bean

Senior Puppy Bitch Class
1st Lillemor Pen-Y-Ghent
2nd Corgitail's Pretty Little Thing Called Love

12-18 Month Bitch Class
1st Beloe Zoloto Backstory

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Curig Cherry Blossom

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By