Nickel District Kennel Club
Saturday, April 6, 2019 - Show #3



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Philip Wendling
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 164 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Philip Wendling
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 149
Best Puppy In Show
Judge: Philip Wendling
Havanese  
Ch That's Not Purely Coincidence At Amyla
Best Baby Puppy In Show
Judge: Philip Wendling
Chinese Shar-Pei   Periwrinkles Bohemium Rhapsody-Queen B








Group 1 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Water Lily
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   33
Group 2nd   
Ch Baileymist Rhymes N Reasons
  Retriever (Golden)   29
Group 3rd   
Lentigo's Queen Of Hearts
  Setter (English)   20
Group 4th   
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star
  Pointer (German Wire-Haired)   18
BPIG   
Lentigo's Queen Of Hearts
  Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Samphire Little Black Dress   Retriever (Labrador)   0
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Northrock's Good Time Charlie

Best Of Opposite Sex
Northrock's Homegrown Honey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Northrock's Good Time Charlie


Winners Dog: (1-2-0-0)
Northrock's Good Time Charlie

Open Dog Class
1st Northrock's Good Time Charlie


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Northrock's Homegrown Honey

Reserve Winners Bitch
Northrock's Hello Dolly

12-18 Month Bitch Class
1st Northrock's Homegrown Honey

Open Bitch Class
1st Northrock's Hello Dolly


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
GCh Baileymist Rhymes N Reasons

Best Of Opposite Sex
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Goldpaw's Favors Irish Cream

Best Puppy In Breed
Goldruls Off And Running


Winners Dog: (2-5-1-1)
Goldruls Off And Running

Reserve Winners Dog
Gowrielea's U Should B Dancing

Senior Puppy Dog Class
1st Goldruls Off And Running

Open Dog Class
1st Gowrielea's U Should B Dancing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 10 pts (2-7-2-0)
GCh Madabout's Call The Doctor

Best Of Opposite Sex
Chablais Midnight Magic

Best Of Winners: (2-7-2-0)
Rosebrook's Tuscan Sun

Best Puppy In Breed
Rosebrook's Tuscan Sun

Select Dog
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd


Winners Dog: (2-7-2-0)
Rosebrook's Tuscan Sun

Reserve Winners Dog
Skazka's Winning Ticket

Junior Puppy Dog Class
1st Rosebrook's Tuscan Sun

12-18 Month Dog Class
1st Skazka's Winning Ticket


Winners Bitch: (2-7-2-0)
Chablais Midnight Magic

Reserve Winners Bitch
Wimberway`s Roea Perky

Junior Puppy Bitch Class
1st Skazka`s Queen Of Hearts Clara
2nd Skazka`s Anne Of Green Gables

Senior Puppy Bitch Class
1st Samphire Mascara
2nd Castilleja's Daisy At Skazka

12-18 Month Bitch Class
1st Skazka's Whispering Willow

Canadian Bred Bitch Class
1st Chablais Midnight Magic

Open Bitch Class
1st Wimberway`s Roea Perky

3-6 Month Bitch Class
1st Samphire Little Black Dress
2nd Samphire Splash N Dash


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Roaneden's Water Lily

Best Of Opposite Sex
Ch Cyre's The Heat Is On

Best Puppy In Breed
Katyra's Nothing Beats Rook


Winners Dog: (2-0-1-1)
Katyra's Nothing Beats Rook

Reserve Winners Dog
Tollhaven Kindle

Senior Puppy Dog Class
1st Katyra's Nothing Beats Rook

12-18 Month Dog Class
1st Tollhaven Kindle


3-6 Month Bitch Class
1st Kare's Brandi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lentigo's Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Reidwood Ahead By A Century

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lentigo's Queen Of Hearts

Best Puppy In Breed
Lentigo's Queen Of Hearts


Winners Dog: (1-1-0-0)
Reidwood Ahead By A Century

Junior Puppy Dog Class
1st Reidwood Ahead By A Century


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lentigo's Queen Of Hearts

Junior Puppy Bitch Class
1st Lentigo's Queen Of Hearts


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cerise Ratatouille


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cerise Ratatouille

Open Dog Class
1st Cerise Ratatouille



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Heelmark Shikari Shoot For The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st    Award Cancelled      21
Group 2nd   
Ch Castlekeep's Endeavour
  Irish Wolfhound   19
Group 3rd   Ch Chetcote Saucy Sensation   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   18
Group 4th   
GCh Wunder Forgetmenot Be My Angel
  Whippet   17
BPIG    Shetara's Beyond Beautiful   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Franbar's Rapper   Basset Hound   0



3-6 Month Dog Class
1st Mijkelh Monsoon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Franbar's Limited Edition

Best Puppy In Breed
GCh Ronaldo Queen's Hermelin

Select Dog
GCh Ronaldo Queen's Hermelin


3-6 Month Dog Class
1st Franbar's Rapper



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Of Opposite Sex
Chetcote The Edge Of Glory

Best Puppy In Breed
Chetcote The Edge Of Glory



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Chetcote The Edge Of Glory

Reserve Winners Bitch
KeenNStarling RollinInTheDeep

Senior Puppy Bitch Class
1st KeenNStarling RollinInTheDeep
2nd Palakore's Doxieluv Amazn Grace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote The Edge Of Glory

3-6 Month Bitch Class
1st Chetcote Candle In The Wind


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chetcote Saucy Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hunu By Dezign Brwr

Best Puppy In Breed
Hunu By Dezign Brwr


3-6 Month Dog Class
1st Hunu A New Day With Freestyle


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hunu By Dezign Brwr

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunu By Dezign Brwr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist

12-18 Month Dog Class
1st Lakilanni Kenya Resist



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Castlekeep's Endeavour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Opposite Sex
Ch Osiris Legally Blonde




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GCh Wunder Forgetmenot Be My Angel

Best Of Opposite Sex
Shetara Ultimate Ladies Man

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Shetara's Beyond Beautiful

Best Puppy In Breed
Shetara's Beyond Beautiful

Select Bitch
GCh Alacrity N McCartney Celia


Winners Dog: (1-3-0-2)
Shetara Ultimate Ladies Man

Junior Puppy Dog Class
1st Shetara Ultimate Ladies Man

3-6 Month Dog Class
1st Shetara's Innuendo


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Shetara's Beyond Beautiful

Reserve Winners Bitch
Shetara's Fame At Comar

Junior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Beyond Beautiful

Senior Puppy Bitch Class
1st Silvercharm Satisfied With Tripletime At Comar

12-18 Month Bitch Class
1st Shetara's Fame At Comar


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   14
Group 2nd   
GCh Gale Of Heavenkingdom
  Alaskan Malamute   13
Group 3rd   
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR
  Great Dane   12
Group 4th   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   10
BPIG    Dobereich's Siryn V Vividdream   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ironpride's Glitter Bomb   Alaskan Malamute   0
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gale Of Heavenkingdom



3-6 Month Bitch Class
1st Ironpride's Glitter Bomb


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Denshaw N Tybrushe Bodacious




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Personality Disorder Guardiana

Best Puppy In Breed
Zara Guardiana



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Personality Disorder Guardiana

Reserve Winners Bitch
Zara Guardiana

Junior Puppy Bitch Class
1st Zara Guardiana

12-18 Month Bitch Class
1st Personality Disorder Guardiana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Tira Vento Land Rover Vom Dobereich

Best Of Opposite Sex
Dobereich's Siryn V Vividdream

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Tira Vento Land Rover Vom Dobereich

Best Puppy In Breed
Dobereich's Siryn V Vividdream


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Dobereich's Siryn V Vividdream

Senior Puppy Bitch Class
1st Dobereich's Siryn V Vividdream

3-6 Month Bitch Class
1st Dobereich's Quite A Vivid Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Huskystars Canada Ice Crystal

Best Of Opposite Sex
Astylewye's Lord Of Mischief

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Huskystars Canada Ice Crystal

Best Puppy In Breed
Astylewye's Lord Of Mischief


Winners Dog: (1-1-0-0)
Astylewye's Lord Of Mischief

Junior Puppy Dog Class
1st Astylewye's Lord Of Mischief


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Huskystars Canada Ice Crystal

12-18 Month Bitch Class
1st Huskystars Canada Ice Crystal


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   9
Group 2nd   
Ch Foxbend Celebrity Status
  Parson Russell Terrier   8
Group 3rd   
Ch Blayloch Lil Razclin' Scalawag
  Scottish Terrier   7
Group 4th   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   6
BPIG   
Ch Blayloch Lil Razclin' Scalawag
  Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Foxrun Winter Harvest   Border Terrier   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lizzy (Castellanos/Castellanos)

Open Bitch Class
1st Lizzy (Castellanos/Castellanos)


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st M&M Lamz The World Is Not Enough



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wimberway's Bt Kinder Surprise

Best Puppy In Breed
Wimberway's Bt Kinder Surprise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wimberway's Bt Kinder Surprise

Junior Puppy Bitch Class
1st Wimberway's Bt Kinder Surprise

3-6 Month Bitch Class
1st Foxrun Winter Harvest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled

Best Puppy In Breed
Bullyhill Moon Shark At Puzzled


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled

Senior Puppy Dog Class
1st Bullyhill Moon Shark At Puzzled



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxbend Celebrity Status




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag

Best Puppy In Breed
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Keepsake Boreal Sea Clear

Best Of Opposite Sex
Pinehome's Figgy Duff

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Pinehome's Lassy Coady

Best Puppy In Breed
Pinehome's Lassy Coady


Winners Dog: (1-1-0-1)
Pinehome's Figgy Duff

Junior Puppy Dog Class
1st Pinehome's Figgy Duff


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Pinehome's Lassy Coady

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Lassy Coady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   38
Group 2nd   
GCh CurlyQ's Christmas Spirit
  Pug   22
Group 3rd   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   21
Group 4th   
GCh Rokila Gone Rogue
  Papillon   20
BPIG   
Ch That's Not Purely Coincidence At Amyla
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rokila's Spice It Up
  Papillon   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Midsummer Lone Star

Best Puppy In Breed
Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (3-0-0-0)
Midsummer Lone Star

Reserve Winners Dog
Midsummer Penney Back Lane

Junior Puppy Dog Class
1st Midsummer AllAbout The Journey

Canadian Bred Dog Class
1st Midsummer Penney Back Lane

Open Dog Class
1st Midsummer Lone Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses

Best Of Opposite Sex
GCh Crestyle Dramatic Entrance HL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Weylinmarsh's Frosted Pebbles

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's Frosted Pebbles



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Weylinmarsh's Frosted Pebbles

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's Eve's Dotter

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's Eve's Dotter

Canadian Bred Bitch Class
1st Weylinmarsh's Frosted Pebbles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maplebruxe Dr Finkelstein


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maplebruxe Dr Finkelstein

12-18 Month Dog Class
1st Maplebruxe Dr Finkelstein



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 15 pts (5-5-3-3)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Winners: (5-5-3-3)
Hashki Just Go With It

Best Puppy In Breed
That's Not Purely Coincidence At Amyla

Select Dog
Ch Pocopayasos Red Carpet Affair

Select Bitch
GCh That's Pullin' At Your Heart Strings


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Claireli's Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
Claireli's Catch Me If You Can


Winners Dog: (1-0-0-0)
Claireli's Catch Me If You Can

Senior Puppy Dog Class
1st Claireli's Catch Me If You Can



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 7 pts (4-2-2-0)
GCh Rokila Gone Rogue

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Playboy Bunny

Best Of Winners: (4-2-2-0)
Rokila Riffraff Broke The Mold

Best Puppy In Breed
Rokila Riffraff Broke The Mold

Select Dog
GCh Jordannas Keep Me In Mind


Winners Dog: (4-2-2-0)
Rokila Riffraff Broke The Mold

Reserve Winners Dog
Algo's Dressed To Kill

Junior Puppy Dog Class
1st Algo's Dressed To Kill
2nd Heaven Sent Kenmoor Trick Or Treat

12-18 Month Dog Class
1st Heaven Sent D'Man To Algo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rokila Riffraff Broke The Mold


Winners Bitch: (4-2-2-0)
Heaven Sent Playboy Bunny

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Kenmoor Incantation

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Kenmoor Incantation

Open Bitch Class
1st Heaven Sent Playboy Bunny

3-6 Month Bitch Class
1st Rokila's Spice It Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Romiche Temple Bell

Best Of Opposite Sex
Romiche Toison D'Or

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Romiche Toison D'Or

Best Puppy In Breed
Ch Romiche Temple Bell


Winners Dog: (1-1-0-1)
Romiche Toison D'Or

Open Dog Class
1st Romiche Toison D'Or


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Romiche Temple Pagoda

Senior Puppy Bitch Class
1st Romiche Temple Pagoda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh CurlyQ's Christmas Spirit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tarmar's Light My Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   14
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   8
Group 3rd   
GCh Fullofbull's Toto
  French Bulldog   6
Group 4th   
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift
  Shiba Inu   3
BPIG    Alaman's Show Me The Money   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Periwrinkles Bohemium Rhapsody-Queen B   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Selectabull's Running Bear

Best Puppy In Breed
Selectabull's Running Bear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Selectabull's Running Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Selectabull's Running Bear



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Jive Talking Underdog



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Fullofbull's Toto

Best Of Opposite Sex
Eastonite Pippin Pop

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Eastonite Pippin Pop


Winners Dog: (1-1-1-0)
Eastonite Zaman

Open Dog Class
1st Eastonite Zaman

3-6 Month Dog Class
1st Fullofbull's Winter Chill


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Eastonite Pippin Pop

12-18 Month Bitch Class
1st Eastonite Pippin Pop


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Marymay Bruno

Best Puppy In Breed
Marymay Bruno


Winners Dog: (1-0-0-0)
Marymay Bruno

Junior Puppy Dog Class
1st Marymay Bruno


3-6 Month Bitch Class
1st Newtonbears You're A Sunflower


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Seransil Conbrio Hunting Gold

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Alaman's Show Me The Money

Best Puppy In Breed
Alaman's Show Me The Money


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Alaman's Show Me The Money

Reserve Winners Bitch
Bloom's Pura Vida

Junior Puppy Bitch Class
1st Bloom's Pura Vida

Senior Puppy Bitch Class
1st Alaman's Show Me The Money


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   29
Group 2nd   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   23
Group 3rd   
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK
  Australian Cattle Dog   22
Group 4th    Bredright Detective Murdoch   Welsh Corgi (Pembroke)   18
BPIG    Bredright Detective Murdoch   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Kiwi   Shetland Sheepdog   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Of Opposite Sex
Catalyst's Constant Cravings

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Catalyst's Started With A Song

Best Puppy In Breed
Catalyst's Started With A Song


Winners Dog: (2-1-1-0)
Catalyst's Started With A Song

Reserve Winners Dog
Catalyst's Just Got Paid

Senior Puppy Dog Class
1st Catalyst's Started With A Song

Canadian Bred Dog Class
1st Catalyst's Just Got Paid


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Catalyst's Constant Cravings

Junior Puppy Bitch Class
1st Catalyst's Constant Cravings


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
GCh Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Because I Can



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Wenlisa's Because I Can

Reserve Winners Bitch
Limelite's Pop Queen

Senior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Because I Can
2nd Limelite's Pop Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan

Best Of Opposite Sex
Ch Bellaclan Take The Cake

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Bellaclan Husslin Like My Daddy

Best Puppy In Breed
Bellaclan Tartan Dream

Select Dog
Ch Bordergem Midnight Star


Winners Dog: (1-3-2-1)
Bellaclan Husslin Like My Daddy

12-18 Month Dog Class
1st Bellaclan Husslin Like My Daddy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 5 pts (3-0-1-2)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Ch Sonoma's Holland Road V Timberline

Best Puppy In Breed
Nickelbasin Nico V Rivergreen

Select Bitch
GCh Chica Vom Burgimwald



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Rivermyst Seeker At Kindle

Best Of Opposite Sex
Ch Redpine's Stormin Blue Streak

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Rivermyst Seeker At Kindle

Best Puppy In Breed
Rivermyst Seeker At Kindle

Select Bitch
Ch Redpine's Ready Set Go


Winners Dog: (1-2-0-2)
Rivermyst Seeker At Kindle

Junior Puppy Dog Class
1st Rivermyst Seeker At Kindle


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Regaloake's Revlon

Reserve Winners Bitch
Rivermyst Sly N Sassy

Junior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Revlon
2nd Rivermyst Sly N Sassy

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Kiwi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bredright Detective Murdoch

Best Of Opposite Sex
Bredright Canada Lake Louise

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bredright Detective Murdoch

Best Puppy In Breed
Bredright Detective Murdoch


Winners Dog: (2-1-0-0)
Bredright Detective Murdoch

Reserve Winners Dog
Honeyfox Just Another Joe

Senior Puppy Dog Class
1st Bredright Detective Murdoch

Open Dog Class
1st Honeyfox Just Another Joe


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bredright Canada Lake Louise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bredright Canada Lake Louise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By