Comox Valley Kennel Club
Monday, June 10, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Thomas Alexander
West Highland White Terrier  
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 122 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Alexander
German Shepherd Dog  
GCh Woodside's Bella Jun
Points: 109
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Poodle (Miniature)  
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Deerhound (Scottish)   Dhu Mohr Alice In Wonderland At Hollyrood
Best Veteran In Show
Judge: Thomas Alexander
Boston Terrier  
GCh Waylin's Baja Rosa
Best Altered In Show
Judge: Thomas Alexander
Retriever (Golden)  
GCh Donieka's Party Time








Group 1 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seasyde City Of Stars
  Pointer   29
Group 2nd   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   28
Group 3rd   
GCh Wulymut's Nutmeg
  Barbet   25
Group 4th   Ch Whistle Stop Wynner Takes All   Spaniel (Irish Water)   24
BPIG    Merrylegs Simply Scrumptious   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sevenoaks Spotify
  Setter (English)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Eagletarn One Of The Few
  Retriever (Flat-Coated)   0
Best Altered In Group   
GCh Donieka's Party Time
  Retriever (Golden)   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wulymut's Nutmeg



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Solipse San Giovanni Bianco

Select Dog
Ch LK Champagne Charlie



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde City Of Stars



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Queen's Don't Call This A Comeback







Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GCh Allsgold Tip Your Hat

Best Of Opposite Sex
Playtime's My Brown Eyed Girl

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Puppy In Breed
Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
Ch Madison's Andalucia


Winners Dog: (2-4-1-1)
Allsgold Shot Of III Wise Men

Reserve Winners Dog
Allsgold's Darby Downes


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Playtime's My Brown Eyed Girl

Reserve Winners Bitch
Goldplus Let's Go Girl

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Shawnigan Camalire Porter

Best Of Opposite Sex
Caorunn Grassroots Of Devileen

Select Dog
Ch Makaila's Dapper Revelation



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Caorunn Grassroots Of Devileen

Reserve Winners Bitch
Broadmead Briar Rose

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Seaterrace's Mr Bean

Best Of Opposite Sex
Seaterrace Hallow'peno Pepper

Best Puppy In Breed
Seaterrace Hallow'peno Pepper

Select Dog
Ch Kasomor's Game Set And Match



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Seaterrace Hallow'peno Pepper

Reserve Winners Bitch
Seaterraces Erin McStevie





Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Merrylegs Simply Scrumptious

Best Of Opposite Sex
Ch Sherlock Aced Our Heart

Best Puppy In Breed
Merrylegs Simply Scrumptious



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Merrylegs Simply Scrumptious

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Whistle Stop Wynner Takes All



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Anwen's Summer Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Anwen's Summer Rain

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sequoia Reds Blazing Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sequoia Reds Blazing Fire


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GCh Silversea's Summer Sonnet

Select Bitch
GCh Target's Green With Envy







Group 2 - Mukul Vaid Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nkosi Ongoing Success Odin
  Rhodesian Ridgeback   13
Group 2nd   
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   2
Group 3rd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   1
Group 4th No Entry
BPIG   
Tamaridge Ponderosas Priderock
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dhu Mohr Alice In Wonderland At Hollyrood   Deerhound (Scottish)   0
Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RJ's Scottish Mist



Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood



Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tyrconnell's Quasar

Best Puppy In Breed
Tyrconnell's Quasar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tyrconnell's Quasar


Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 10 pts (2-1-5-3)
GCh Nkosi Ongoing Success Odin

Best Of Opposite Sex
Coso And Sunstorm's Autumn Breeze

Best Of Winners: (2-1-5-3)
Goldenears Pure Magic

Best Puppy In Breed
Tamaridge Ponderosas Priderock

Select Dog
GCh Habi Nago Manwe

Select Bitch
GCh Regalcrown Spirit Wind


Winners Dog: (2-1-5-3)
Goldenears Pure Magic

Reserve Winners Dog
Tamaridge Ponderosas Priderock


Winners Bitch: (2-1-5-3)
Coso And Sunstorm's Autumn Breeze





Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   22
Group 2nd   
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale
  Doberman Pinscher   21
Group 3rd   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   18
Group 4th   
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock
  Bullmastiff   17
BPIG    Neu-Rodes Crown Royal   Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group    Banbury's Imagine Dragons   Bullmastiff   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock

Best Of Opposite Sex
Banbury N Backshifts BeachBabe

Select Dog
GCh Shayla's SOA Irish Connection



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Banbury N Backshifts BeachBabe

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget


Winners Dog: (1-0-1-0)
Casa Reale's Got Your Six


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Best Of Opposite Sex
GCh Fiveam's Finish What Ya Started


Winners Dog: (1-0-1-1)
Karlee's Stone Cold


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Marinella's You Give Me... Fever


Winners Dog: (1-0-0-0)
Marinella's You Give Me... Fever


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 10 pts (2-6-3-0)
GCh Eternalfire's Xtra Cheese Plz V Nighthawk

Best Of Opposite Sex
Prim Lewirot

Best Of Winners: (2-6-3-0)
Prim Lewirot

Best Puppy In Breed
Neu-Rodes Crown Royal

Select Dog
GCh Sunterra's Sigma Phi V Eirian


Winners Dog: (2-6-3-0)
Neu-Rodes Crown Royal

Reserve Winners Dog
Oto Vom Hause Edelstein


Winners Bitch: (2-6-3-0)
Prim Lewirot

Reserve Winners Bitch
Legion's The Best Is Yet To Come 2Infinity





Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   12
Group 2nd   
GCh Krisma Kingael's Head Of State
  Kerry Blue Terrier   10
Group 3rd   
Ch Tuscaroranes (Luna)
  Lakeland Terrier   9
Group 4th   
GCh Cashel's Oban On Ice
  Soft-Coated Wheaten Terrier   8
BPIG    Krown The Vicar   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Marauders Made You Look



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Marauders Made You Look

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mysticgold's Kiss Kiss Kiss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mysticgold's Kiss Kiss Kiss

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Scotch Broom Bright Sorcha



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tuscaroranes (Luna)



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu

Best Puppy In Breed
Ch Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Krown The Vicar

Best Puppy In Breed
Krown The Vicar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Krown The Vicar


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Glenfraser's Knight Ryder

Best Puppy In Breed
Glenfraser's Knight Ryder

Select Dog
GCh Dunsmuir Glenby Midnite Spirit


Winners Dog: (1-0-1-0)
Glenfraser's Knight Ryder


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cashel's Oban On Ice



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rolona's This Buds For You

Best Puppy In Breed
Rolona's This Buds For You


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rolona's This Buds For You


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
GCh Absolute Gem Devil In Disguise







Group 5 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   12
Group 2nd   
GCh Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   8
Group 3rd   
GCh Involo Come On Over
  Papillon   6
Group 4th   
GCh Caillets Rhapsody In Blue
  Pug   5
BPIG   
Ch Havadahl Rico Suave
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Arkland N Crystaljems Ruby Red   Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Crystaljems Look On D Briteside



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Specialty Shadow's Trinket

Best Puppy In Breed
Ch Havadahl Rico Suave

Select Dog
Ch Havadahl Rico Suave



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Specialty Shadow's Trinket

Reserve Winners Bitch
Seantiago MistyTrails Girlfriend

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Involo Come On Over



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Lilangelz Do U Believe In Luv



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lilangelz Do U Believe In Luv

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lemoges White Lillies

Best Of Opposite Sex
Lemoges Prince Elisha

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lemoges White Lillies

Best Puppy In Breed
Lemoges Prince Elisha


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lemoges Prince Elisha


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lemoges White Lillies

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Caillets Rhapsody In Blue



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick







Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont
  Poodle (Miniature)   14
Group 2nd   
GCh Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   13
Group 3rd   
GCh Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   9
Group 4th   Ch LDH Belle Creek Mr Maximillian   Bichon Frise   8
BPIG   
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Atalaya's L'il Gangsta Guido   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GCh Waylin's Baja Rosa
  Boston Terrier   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch LDH Belle Creek Mr Maximillian



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Waylin's Song Of The South

Best Puppy In Breed
Rodonnas Marvelous Miss Moxie



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Waylin And Luvaluv The Artist

Reserve Winners Bitch
Rodonnas Marvelous Miss Moxie

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Beshia's Ho Ming

Select Dog
Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Atalaya's Live Laugh Love



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont

Best Puppy In Breed
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Reigate Dawin Follow The Sun

Best Of Opposite Sex
Lemoges My Cheri Amour

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Reigate Dawin Follow The Sun

Best Puppy In Breed
Reigate Dawin Follow The Sun

Select Bitch
Ch Delphinium Lakeridge I'm Sybil


Winners Dog: (1-1-0-1)
Reigate Dawin Follow The Sun


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Lemoges My Cheri Amour

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sunojo's Tempest In A Teapot

Best Puppy In Breed
Sunojo's Tempest In A Teapot



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sunojo's Tempest In A Teapot

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aisha's Shades Of Indigo

Best Puppy In Breed
Aisha's Shades Of Indigo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aisha's Shades Of Indigo



Group 7 - Mukul Vaid Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   14
Group 2nd   
GCh Tresta Uptown Charm
  Shetland Sheepdog   10
Group 3rd   
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You
  Old English Sheepdog   6
Group 4th   
Ch Windkist Kelsey Of H'Kusam
  Puli   5
BPIG    Von Loar Compass PP Live And Let Die Gomez Karizma   German Shepherd Dog   N/A
Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Imbachs Red Rosette



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Imbachs Red Rosette

Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Afterhour's Diamond In The Rough Of Vanisle

Best Puppy In Breed
Vanisle's Miss B' Haven



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Vanisle's Miss B' Haven

Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Ch Osor-Explorer William Clark

Best Puppy In Breed
Von Loar Compass PP Live And Let Die Gomez Karizma

Select Bitch
GCh Woodside's Arabella


Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Kyon's Fredens Prins

Best Of Opposite Sex
Ch Kyon's Leker Gjemsel


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kyon's Fredens Prins


Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You



Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windkist Kelsey Of H'Kusam



Judge: Mukul Vaid

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Tresta Uptown Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Cincerlee's Living Proof

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Apple Acres Family Tradition


Winners Dog: (1-1-1-1)
Apple Acres Family Tradition


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Stoneboat Dot Sea Eh

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By