CH Pine Ridge’s Feel The Thunder CGN
Bullmastiff
(Click on breed to view standings)

Call Name: Rocky - (Male)
Owner: Brandi Allan & Jason Angle
Breeder: Brandi Allan, Jason Angle
Conformation Handler: Brandi Allan
Website: http://www.pineridgebullmastiffs.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 6 6 5 3 N/A
Group Ranking: 166 166 153 132 N/A
All Breed Ranking: 981 981 921 815 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2020
Show Date
Miramichi Kennel Club September 25 to September 27, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Wendy Anderson 2 (1-1-1-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 13 13 10 10 10
Group Ranking: 176 176 162 151 156
All Breed Ranking: 1174 1152 1091 1035 1095

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 3 3   0 0 0 0 0   69
Win Record - 2019
Show Date
Charlotte County Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Joan Beech 10
Friday Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-1-1-0)

Show Date
Halifax Kennel Club August 30 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 0
Saturday Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 4
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Irene Latchford 0

Show Date
Oromocto Kennel Club June 08 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Lanctot 9
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0

Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 4th   Stephen Dainard 3
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Tantramar Kennel Club May 18 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Winners Dog   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Winners Dog   Deirdre McKinnon (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (2-0-0-0)
  Group 3rd   Peter Laventhall-Wolfish 19
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Thomas Alexander N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Patricia Taylor N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Winners Dog   Patricia Taylor (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (2-0-0-0)

Show Date
Halifax Kennel Club February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Peter Machen N/A
  Winners Dog   Alison Jones (Dr) (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Alison Jones (Dr) (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Alison Jones (Dr) 1 (1-1-0-0)
Friday Winners Dog   David Kelland (1-1-0-0)
  Best Of Winners   David Kelland (1-1-0-0)
  Best Of Breed   David Kelland 1 (1-1-0-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   David Kelland N/A
  Group 3rd   David Kelland 18

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 30 28 26 N/A N/A
Group Ranking: 647 625 596 N/A N/A
All Breed Ranking: 3978 3874 3723 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   5
Win Record - 2018
Show Date
Newfoundland (All-Breed) Kennel Club November 17 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Fred Dewsbury N/A
  Winners Dog   Fred Dewsbury (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Winners Dog   Rick Fehler (1-0-1-0)
Saturday BPIG   Thomas Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander (1-0-1-0)
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Winners Dog   Sandy Alexander (1-0-1-0)

Show Date
Island Dog Club October 27 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Janet Lobb (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Group 4th   Janet Lobb 4
  Best Of Winners   Janet Lobb (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Joe Lobb N/A
  Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  1st Senior Puppy Dog Class   Joe Lobb N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Thora Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Allan Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Winners Dog   Allan Brown (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Best Of Winners   Allan Brown (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Thora Brown N/A

Show Date
Pictou County Kennel Club September 08 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Michael Gelinas (1-0-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Gelinas N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Gelinas N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Gelinas N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Erin Brown N/A
  Winners Dog   Sandy Gelinas (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Sandy Gelinas N/A
  Best Of Opposite Sex   Sandy Gelinas N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Erin Brown N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Sandy Gelinas N/A
  Winners Dog   Erin Brown (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Erin Brown N/A

Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Robert Whitney N/A
  Winners Dog   Robert Whitney (1-0-1-0)

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Winners Dog   Mel Saranchuk (1-0-2-0)
Saturday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Winners Dog   James Reynolds (1-0-2-0)

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Doris Willis (1-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Doris Willis N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Federico Fernandez N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Doris Willis N/A
  Winners Dog   Federico Fernandez (1-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Federico Fernandez N/A

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Bill Walkey N/A
  Best Baby Puppy In Group   Bill Walkey N/A

Show Date
Oromocto Kennel Club June 09 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Rita Walker N/A
  Best Baby Puppy In Group   Michelle Scott N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Michelle Scott N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By