GChB Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo
Whippet
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tate - (Female)
Owner: Tanya Palylyk & Raymond Yurick
Breeder: Tanya Palylyk & Raymond Yurick
Conformation Handler: Tanya Palylyk
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 26 26 18 8 9
All Breed Ranking: 199 178 139 89 75

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 4 1   0 0 0 0 0   360
Win Record - 2022
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 22, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 2 (0-0-1-2)
  Best Of Breed   Laurel Deptuch 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Tempest Deptuch 14
  Group 3rd   Laurel Deptuch 11
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 2 (0-0-1-2)
  Select Bitch   Wendy Maisey N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 06 to May 09, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (1-0-0-3)
  Group 2nd   Mel Saranchuk 38
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3 (0-1-0-3)
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 36

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Valerie Hansen 3 (0-1-0-3)
  Group 3rd   Valerie Hansen 56

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Judith Taylor N/A
Saturday Select Bitch   Wayne Thompson N/A
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 5 (1-2-1-2)
  Group 4th   Guy Jeavons 62

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 25 to February 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 6 (3-3-0-1)
Saturday Group 3rd   Thora Brown 25
  Best Of Breed   Thora Brown 8 (3-4-1-1)
Friday Select Bitch   Sharon Derrick N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 10 (1-6-1-3)
  Group 1st   Jean Tremblay 57
Saturday Best Of Breed   Jean Tremblay 9 (1-6-1-2)
Friday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 7 (0-5-1-2)
  Group 3rd   Jean-Christophe Boulinguez 44

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 3 1 2
Group Ranking: 11 10 15 10 11
All Breed Ranking: 85 80 134 98 89

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 6 2 3 3   1 0 0 0 2   761
Win Record - 2021
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 6 (1-4-1-1)
  Group 3rd   Ed Wild 38
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 7 (1-4-2-1)
  Group 4th   Robert Rowbotham 34

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 4 (2-1-0-2)
  Group 2nd   Sharon Derrick 34
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 4 (2-1-0-2)
  Group 3rd   Terry Carter 37
Friday Reserve Best In Show   Tempest Deptuch 164
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 16
  Group 4th   Karen Day 13

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (0-0-1-2)
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Grant Townsend 30
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Vickie Umpleby 32

Show Date
Alberta Lure Coursing Association September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   James Reynolds N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   William Byrne N/A
Friday Best Of Breed   Pierrette McLean 7 (2-3-2-1)
  Group 2nd   Pierrette McLean 52

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   Rick Fehler 13
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Pamela Bruce 12

Show Date
Stampede City Whippet Club August 01 to August 01, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 23 (4-7-5-8)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Alexander 8 (0-2-3-4)
  Group 1st   Sandy Alexander 59
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 8 (1-1-3-4)
  Group 1st   Thomas Alexander 59
Saturday Select Bitch   Mel Saranchuk N/A
Friday Best Of Breed   Mary Spinelli 10 (2-4-1-4)
  Group 4th   Yvonne Savard 69

Show Date
Alberta Sporting Hound Association July 30 to July 30, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Roberta Parish 14 (4-5-2-4)
  Group 1st   Roberta Parish 90

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 31 31 29 26 25
All Breed Ranking: 282 282 270 234 221

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   54
Win Record - 2020
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 7 (3-4-0-1)
  Group 2nd   Terry Carter 40
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 8 (4-4-0-1)
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 6 (3-3-0-1)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 19 18 37 34 33
Group Ranking: 159 151 253 237 219
All Breed Ranking: 1251 1222 2013 1911 1762

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 0 2   0 0 0 0 0   64
Win Record - 2019
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 3 (1-1-0-2)
Saturday Select Bitch   Lucie Paradis (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (0-1-0-1)
  Group 4th   Carmen Haller 14
  Group 2nd   Yvonne Savard 18

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Robert Rowbotham (0-1-0-0)
  Group 2nd   Robert Rowbotham 10
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Winners Bitch   Richard Paquette (0-1-0-0)
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-1-1-0)
  Winners Bitch   Mel Saranchuk (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Winners Bitch   Lynda Saranchuk (0-1-0-0)
  Group 4th   Mel Saranchuk 5
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 8

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Winners Bitch   Raymundo Lo N/A
Saturday Winners Bitch   Patricia Nemirovsky de Alsina (0-3-0-2)
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 4 (0-3-0-2)
Friday Winners Bitch   Carlos Quinones (0-2-1-2)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Jocelyne Gagne (1-4-2-3)
  Winners Bitch   Jocelyne Gagne (1-4-2-3)

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mary White 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By