Lethbridge & District Kennel Club
Saturday, November 20, 2021 - Show-3



Related Results

Obedience

Friday, November 19 (Obedience Trial-1)
Saturday, November 20 (Obedience Trial-2)
Sunday, November 21 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, November 19 (Rally Trial-1)
Saturday, November 20 (Rally Trial-2)
Sunday, November 21 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Terry Carter
Bichon Frise  
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
Points: 339 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Terry Carter
West Highland White Terrier  
Ch Skyehigh's Video Game
Points: 296
Best Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Spaniel (American Cocker)  
Canrick's Black Diamond
Best Baby Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Cairn Terrier   Tarahill's Girl On Fire
Best Veteran In Show
Judge: Terry Carter
Retriever (Flat-Coated)  GCh Blazingstar Puffin








Group 1 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   59
Group 2nd   
Ch KLAD Samamari Shut Up And Drive
  Spaniel (American Cocker)   53
Group 3rd   
GChS Stonepeake Dirty Tommie
  Retriever (Chesapeake Bay)   47
Group 4th   
Ch Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul
  Pointer (German Short-Haired)   46
BPIG   
Canrick's Black Diamond
  Spaniel (American Cocker)   2
Best Baby Puppy In Group    Firepoint 2B Or Not 2B   Pointer (German Short-Haired)   0
Best Veteran In Group   GCh Blazingstar Puffin   Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Crossiron Asterix


Winners Dog: (1-0-0-0)
Crossiron Asterix

Open Dog Class
1st Crossiron Asterix


4-6 Month Bitch Class
1st Crossiron's Dream Come True

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde

Best Puppy In Breed
Ch Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul

Best Of Opposite Sex
Firepoint Good Bones

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Firepoint Good Bones

Select Dog
GCh Clarity Go'n Big With VJK-Myst


Winners Dog: (1-1-2-0)
Firepoint Got A Good Thing Going On

12-18 Month Dog Class
1st Firepoint Got A Good Thing Going On

4-6 Month Dog Class
1st Firepoint 2B Or Not 2B


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Firepoint Good Bones

12-18 Month Bitch Class
1st Firepoint Good Bones

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 12 pts (2-6-3-2)
GCh Blazingstar Galwey

Best Of Opposite Sex
GCh Blazingstar Rain Delay

Best Of Winners: (2-6-3-2)
Blazingstar Prairie Rose

Best Puppy In Breed
Favor's Maple Leaf Rag

Select Dog
GCh Birdztheword Too Humble To Brag

Select Bitch
Ch Inglis Above The Stars


Winners Dog: (2-6-3-2)
Blazingstar Westlin Winds

Reserve Winners Dog
Blazingstar Northern Harrier

Canadian Bred Dog Class
1st Blazingstar Northern Harrier

Open Dog Class
1st Blazingstar Westlin Winds

Veteran Male
GCh Blazingstar Galwey

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GChB Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Ch Harmony's Bon Appetit

Best Puppy In Breed
Allsgold's Summer Time



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Tasmara Don't Let Her Fool Ya

Reserve Winners Bitch
Allsgold's Summer Time

Senior Puppy Bitch Class
1st Allsgold's Summer Time
2nd Taffy's Mabel Medusa

Open Bitch Class
1st Tasmara Don't Let Her Fool Ya
2nd Verdoro's All In

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Ch Denlyn's Romulin Wyne

Best Puppy In Breed
Lilywings Little Asskicker


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sassenach Evans On Fire



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trusask's Walk This Way



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
Ch KLAD Samamari Shut Up And Drive

Best Of Opposite Sex
Canrick's Black Diamond

Best Puppy In Breed
Canrick's Black Diamond

Select Dog
Ch Mar-K's Here We Go Again!


4-6 Month Dog Class
1st Corjdct's Rip This Is Madness


Winners Bitch: (0-4-2-0)
Canrick's Black Diamond

Reserve Winners Bitch
Corjdct's Viking Shield Maiden

Junior Puppy Bitch Class
1st Corjdct's Viking Shield Maiden
2nd Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Canrick's Black Diamond

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Corjdct's Exotic Entertainment

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
Prairiestorm Sergeant Snowman

Best Of Opposite Sex
Kinwashkly By A Mudslide

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Prairiestorm Sergeant Snowman

Best Puppy In Breed
Kinwashkly Kentucky Boone

Select Dog
Ch Amigo Ben Watch Me Go


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Kinwashkly By A Mudslide

Reserve Winners Bitch
Amigo's Luna Light For The Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st Amigo's Luna Light For The Soul

12-18 Month Bitch Class
1st Amigo's Remedy For The Heart

Open Bitch Class
1st Kinwashkly By A Mudslide
2nd Amigo Whitehead Yellow Rose

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Winauby's Asked And Answered

Best Puppy In Breed
Winauby's Asked And Answered


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ramblewood Fire It Up

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ramblewood Fire It Up

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Lady Sings The Bluz


Winners Dog: (1-2-0-0)
Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Senior Puppy Dog Class
1st Beswin Ynot Winter Solstice Bluz


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ramblewood Fire It Up

Reserve Winners Bitch
Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Senior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Open Bitch Class
1st Ramblewood Fire It Up

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Koping Proud As A Peacock

Best Puppy In Breed
Koping Proud As A Peacock



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Koping Proud As A Peacock

Reserve Winners Bitch
Versa Koping Pearl Of Wisdom At Dalalta

Junior Puppy Bitch Class
1st Versa Koping Pearl Of Wisdom At Dalalta

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Koping Proud As A Peacock

Open Bitch Class
1st Koping Custom Fit Fairy Tale





Group 2 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chilcotin's Stretch Limo
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   39
Group 2nd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   38
Group 3rd   
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo
  Whippet   37
Group 4th   
Flaming Fox Fiona The Brave
  Finnish Spitz   32
BPIG   Ch Telford's Put The Needle On The Record   Beagle   4
Best Baby Puppy In Group    Blackpoint Tickle My Fancy   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
Ch Wiretaps Walk This Way
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Kolani Hardy D'Oner

Best Of Opposite Sex
Bassetacres Got Your Ears On

Best Puppy In Breed
Bassetacres I'll Be There For You



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bassetacres Got Your Ears On

Reserve Winners Bitch
Bassetacres I'll Be There For You

Junior Puppy Bitch Class
1st Bassetacres I'll Be There For You

Canadian Bred Bitch Class
1st Bassetacres Got Your Ears On

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Telford's Isn't She Lovely

Best Of Opposite Sex
Ch Telford's Put The Needle On The Record

Best Puppy In Breed
Ch Telford's Put The Needle On The Record



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Telford's Isn't She Lovely

Reserve Winners Bitch
Telford's Busta Move

12-18 Month Bitch Class
1st Telford's Isn't She Lovely

Open Bitch Class
1st Telford's Busta Move

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Taugo's Rocket Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Taugo's Rocket Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Taugo's Rocket Queen

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 8 pts (5-3-1-0)
GCh RHK Kiss A Golden Spark

Best Of Opposite Sex
RHK Mellies Vanilla Kisses

Best Of Winners: (5-3-1-0)
Kenmar's Peloton Of Gijo

Best Puppy In Breed
Kenmar's Peloton Of Gijo


Winners Dog: (5-3-1-0)
Kenmar's Peloton Of Gijo

Reserve Winners Dog
Viverville Fire Show

Junior Puppy Dog Class
1st RHK Mellies Little Louis

Senior Puppy Dog Class
1st Kenmar's Peloton Of Gijo

12-18 Month Dog Class
1st Viverville Fire Show

Open Dog Class
1st RHK And Telford's Blackpoint Gambler
2nd Soco's Great Northern RR ML


Winners Bitch: (5-3-1-0)
RHK Mellies Vanilla Kisses

Reserve Winners Bitch
Anlit Rilayns Ishida

Junior Puppy Bitch Class
1st RHK Mellies Vanilla Kisses

Senior Puppy Bitch Class
1st Anlit Rilayns Ishida

12-18 Month Bitch Class
2nd Blackpoint Just Around The Rivrbend

4-6 Month Bitch Class
1st Blackpoint Tickle My Fancy

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh FifthElement's Plavalguna



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Dreamdax Metalingus

Best Of Opposite Sex
Ch Wagswell's Mmm My Corona MW

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dreamdax Metalingus

Best Puppy In Breed
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW


Winners Dog: (1-1-0-1)
Dreamdax Metalingus

Open Dog Class
1st Dreamdax Metalingus


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chilcotin's Stretch Limo



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Wagswell's Neutron Dance

Best Of Opposite Sex
Ch Wiretap Forever Autumn

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Wagswell's Neutron Dance

Best Puppy In Breed
Wagswell's Neutron Dance


Winners Dog: (1-1-0-1)
Wagswell's Neutron Dance

Senior Puppy Dog Class
1st Wagswell's Neutron Dance


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Wagswell's Twenty Twenty Houndsight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wagswell's Twenty Twenty Houndsight

Veteran Female
Ch Wiretaps Walk This Way

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Flaming Fox Fiona The Brave

Best Of Opposite Sex
Club Suomen K-Trail Blazer Fenrir

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Flaming Fox Fiona The Brave

Best Puppy In Breed
Flaming Fox Keilo Wild


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Flaming Fox Fiona The Brave

Reserve Winners Bitch
Flaming Fox Keilo Wild

Junior Puppy Bitch Class
1st Club Suomen Soaring Comet Zorra

Senior Puppy Bitch Class
1st Flaming Fox Keilo Wild

Canadian Bred Bitch Class
1st Pikkinokka's Morningstar Vixen

Open Bitch Class
1st Flaming Fox Fiona The Brave

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dreamwindz Mockingjay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dreamwindz Mockingjay

12-18 Month Dog Class
1st Dreamwindz Mockingjay


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Select Bitch
Ch Valbydane Realm Of Imagination



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Spiritsound Lean On Me At Asgardian

12-18 Month Bitch Class
1st Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Haefen Phaeton Kingsley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Haefen Phaeton Kingsley

Open Dog Class
1st Haefen Phaeton Kingsley


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Opposite Sex
Tarrango Lynallan Seabiscuit

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Nasusa Mystic Falls

Best Puppy In Breed
Tarrango's Curtain Call

Select Bitch
Ch Tarrango's Telling Tales


Winners Dog: (2-1-0-2)
Tarrango Lynallan Seabiscuit

Reserve Winners Dog
Tarrango's Curtain Call

Junior Puppy Dog Class
1st Tarrango's Curtain Call

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tarrango Lynallan Seabiscuit


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Nasusa Mystic Falls

Open Bitch Class
1st Nasusa Mystic Falls





Group 3 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   56
Group 2nd   
GCh Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   48
Group 3rd   
GCh MacDuff's Critical Acclaim
  Portuguese Water Dog   39
Group 4th   
GChB Cassels Chillin On The Moon
  Doberman Pinscher   38
BPIG   
EBD Rave Review V Valbydane
  Great Dane   2
Best Baby Puppy In Group    Never Ending Spark V Sennenridge   Bernese Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Opposite Sex
Nitrobernerbarn Heart Of Gold

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Nitrobernerbarn Heart Of Gold

Best Puppy In Breed
Nitrobernerbarn Heart Of Gold


Winners Dog: (1-3-1-0)
Creo's You Are Welcome

12-18 Month Dog Class
1st Creo's You Are Welcome


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Nitrobernerbarn Heart Of Gold

Reserve Winners Bitch
Kaibab's Lasting Impression

Senior Puppy Bitch Class
1st Kaibab's Lasting Impression

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's Ya Ya Divine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nitrobernerbarn Heart Of Gold

Veteran Female
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine

4-6 Month Bitch Class
1st Never Ending Spark V Sennenridge

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 8 pts (1-5-2-1)
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Ch Samson's Olive You Too

Best Of Winners: (1-5-2-1)
Tybrushe's Gentlemen's Quarterly

Best Puppy In Breed
Samson's Voodoo Child

Select Dog
GCh Tybrushe's Livin The High Life

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Opposite Sex
Ch Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Best Puppy In Breed
Kenterains Black Widow


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Kenterains Black Widow

Junior Puppy Bitch Class
1st Kenterains Black Widow

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
GChB Cassels Chillin On The Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Winmar's Path To Temptation

Best Of Winners: (2-3-3-1)
dBella's 'Ello Poppet

Best Puppy In Breed
Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Select Dog
Ch Karlee's Kicking It Up A Knotch


Winners Dog: (2-3-3-1)
Brauchbars Johnny Walker

Reserve Winners Dog
Willowcreek Midnight Cash

12-18 Month Dog Class
1st Willowcreek Midnight Cash

Canadian Bred Dog Class
1st Brauchbars Johnny Walker


Winners Bitch: (2-3-3-1)
dBella's 'Ello Poppet

Reserve Winners Bitch
Karlee's Itzz In The Cards

Junior Puppy Bitch Class
1st Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karlee's Itzz In The Cards

Open Bitch Class
1st dBella's 'Ello Poppet




Winners Bitch: (0-1-2-1)
EBD Rave Review V Valbydane

Senior Puppy Bitch Class
1st EBD Rave Review V Valbydane

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Euzkalzale Born Under A Blue Moon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Euzkalzale Born Under A Blue Moon

12-18 Month Dog Class
1st Euzkalzale Born Under A Blue Moon


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea

Best Of Opposite Sex
Rohmoivan Evita

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea

Best Puppy In Breed
Silverado De La Fortea


Winners Dog: (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea

Senior Puppy Dog Class
1st Silverado De La Fortea


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Open Bitch Class
1st Rohmoivan Evita

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh MacDuff's Critical Acclaim



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Wathaman's Dare To Soar

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Wathaman's Flirt'n With The Future

Best Puppy In Breed
Wahrernorden's Tequila

Select Dog
Ch Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh


Winners Dog: (2-4-2-0)
Wathaman's Flirt'n With The Future

Reserve Winners Dog
Tierney's Going 0 To 200

Junior Puppy Dog Class
1st Tierney's Going 0 To 200

Open Dog Class
1st Wathaman's Flirt'n With The Future


Winners Bitch: (2-4-2-0)
Wathaman's Dare To Soar

Reserve Winners Bitch
Wathaman's Easy On The Eyes

Junior Puppy Bitch Class
1st Wahrernorden's Tequila

12-18 Month Bitch Class
1st Eirians Weleful Healing Hearts

Open Bitch Class
1st Wathaman's Dare To Soar
2nd Wathaman's Easy On The Eyes

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Desertwind's Cloud9 Albertasky

Best Of Opposite Sex
Lasquite's Odin II Canyon

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Desertwind's Every Morning I Shine


Winners Dog: (2-2-0-1)
Lasquite's Odin II Canyon

Reserve Winners Dog
Lasquite's Hytchhyker To Desertwind

12-18 Month Dog Class
1st Lasquite's Hytchhyker To Desertwind

Open Dog Class
1st Lasquite's Odin II Canyon


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Desertwind's Every Morning I Shine

Reserve Winners Bitch
Lasquite's Whitney Of Denman

12-18 Month Bitch Class
1st Desertwind's Every Morning I Shine

Open Bitch Class
1st Lasquite's Whitney Of Denman

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Vanderbilt's Your Dance

Best Of Opposite Sex
Snowlegand Diamond Reya Sunshine

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Vanderbilt's Your Dance

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Your Dance


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Snowlegand Diamond Reya Sunshine

12-18 Month Bitch Class
1st Snowlegand Diamond Reya Sunshine

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Innovations Dutch Destroyer

Best Puppy In Breed
Ch Jury's Karma Police

Select Bitch
Ch Jury's Karma Police



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sentry Diamond Solitaire

Best Of Opposite Sex
Zhan Gabin S Voznesenskogo Posada

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sentry Diamond Solitaire

Best Puppy In Breed
Sentry Diamond Solitaire


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sentry Diamond Solitaire

Senior Puppy Bitch Class
1st Sentry Diamond Solitaire

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Nanook's Ice On Fire

Best Of Opposite Sex
Emeraldwoods' John Connor

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Debalys I Am The Tornado

Best Puppy In Breed
Debalys I Am The Tornado


Winners Dog: (1-1-0-1)
Emeraldwoods' John Connor

Senior Puppy Dog Class
1st Emeraldwoods' John Connor

Veteran Male
Nanook's Crazy Wind

4-6 Month Dog Class
1st Snowmist's Y Not Sprocket


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Debalys I Am The Tornado

Junior Puppy Bitch Class
1st Debalys I Am The Tornado





Group 4 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   30
Group 2nd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   29
Group 3rd   
GCh Quarrydene's Masterpiece
  Cairn Terrier   27
Group 4th    Tyrone Kir Royale   Soft-Coated Wheaten Terrier   24
BPIG    Tyrone Kir Royale   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tarahill's Girl On Fire   Cairn Terrier   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Ambition's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
LNR Chargers Bolin The Earthbender

Best Of Winners: (2-2-0-2)
LNR Chargers Ty Lee The Performer

Best Puppy In Breed
LNR Chargers Ty Lee The Performer

Select Bitch
Ch Rina Lob Od 1300 Kaplara

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tidewalker Faerie River

Best Of Opposite Sex
Benayr Murphy's Law

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tidewalker Faerie River


Winners Dog: (1-2-0-0)
Benayr Murphy's Law

Open Dog Class
1st Benayr Murphy's Law


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tidewalker Faerie River

Reserve Winners Bitch
Acebreeders Jasmine AJ Jazzy

12-18 Month Bitch Class
1st Tidewalker Faerie River

Open Bitch Class
1st Acebreeders Jasmine AJ Jazzy

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Select Dog
GCh Ganymede's Holy Grail



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kingsmere Miss Fancy Pants At Tinydancer



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Quarrydene's Masterpiece

Best Of Opposite Sex
Tarahill's Dancing Away With My Heart



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tarahill's Dancing Away With My Heart

Reserve Winners Bitch
Tarahill's Celtic Spirit

12-18 Month Bitch Class
1st Tarahill's Dancing Away With My Heart

Open Bitch Class
1st Tarahill's Celtic Spirit

4-6 Month Bitch Class
1st Tarahill's Girl On Fire

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dariant Narcissus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dariant Narcissus

Open Dog Class
1st Dariant Narcissus


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Best Puppy In Breed
Terraraz Let The Fun Be'Gin'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Senior Puppy Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Puppy In Breed
Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch VDK She's A Dimepiece

Best Of Opposite Sex
GCh Glenshiel's Red Samurai



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Beinnein Shady Lady At Dondare

Open Bitch Class
1st Beinnein Shady Lady At Dondare

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Tyrone Kir Royale

Best Of Opposite Sex
Tyrone Shaken Not Stirred

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Tyrone Kir Royale

Best Puppy In Breed
Tyrone Kir Royale

Select Dog
Ch Tyrone Mercury Rising


Winners Dog: (2-3-1-0)
Tyrone Shaken Not Stirred

Reserve Winners Dog
Tyrone Best Of My Love

Junior Puppy Dog Class
1st Tyrone Shaken Not Stirred

12-18 Month Dog Class
1st Tyrone Best Of My Love


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Tyrone Kir Royale

Reserve Winners Bitch
Skyfalls Keela Mother Of Dragons

Junior Puppy Bitch Class
1st Tyrone Kir Royale
2nd Lach Faire's Powers Gold Label

12-18 Month Bitch Class
1st Skyfalls Keela Mother Of Dragons

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
DNZ Darby's Delight



Winners Bitch: (0-1-1-0)
DNZ Darby's Delight

Open Bitch Class
1st DNZ Darby's Delight

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skyehigh's Video Game







Group 5 - Tempest Deptuch Top Dog
Points
Group 1st   Ch Eleki Xoe's That's All Jack   Pug   52
Group 2nd   
Ch Arwins Blaze Starr
  Pomeranian   49
Group 3rd   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   42
Group 4th   
Ch Diaquiris Wicked At Lionheart
  Pekingese   34
BPIG   
Nanrich Topflite Never Say Never
  Papillon   3
Best Baby Puppy In Group    Arwins N Aurorabaltos Storm Warning   Pomeranian   0
Best Veteran In Group   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   0
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kewpy's Misty Blue



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kewpy's Misty Blue

Open Bitch Class
1st Kewpy's Misty Blue

Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
NV's Pull The Stars From The Sky

Best Of Opposite Sex
Ch Shantel's Midnight Moonlight

Best Of Winners: (1-2-1-1)
NV's Pull The Stars From The Sky

Best Puppy In Breed
Ch Tanooki Suit Of Lore

Select Dog
Ch Tanooki Suit Of Lore


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Shantel's Evening Star

Reserve Winners Bitch
Shantel's Exquisite Angele

Junior Puppy Bitch Class
1st Shantel's Evening Star
2nd Shantel's Exquisite Angele

Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi

Best Puppy In Breed
Coton CPH's Unchain My Heart


Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Karakorum's Kiss Me Kate



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Karakorum's Kiss Me Kate

Reserve Winners Bitch
Karakorum's Sense & Sensibility

12-18 Month Bitch Class
1st Karakorum's Sense & Sensibility
2nd Karakorum's Sis Boom Ba

Open Bitch Class
1st Karakorum's Kiss Me Kate

Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Ch Havasmallpaw Princess Leia

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Specialty Brie's Coco Chenelle

Best Puppy In Breed
Specialty Brie's Coco Chenelle

Select Bitch
Ch Specialty Dolce's Gucci


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Specialty Brie's Coco Chenelle

Reserve Winners Bitch
Luckystryke Havii I'm A Believer

Senior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Coco Chenelle
2nd Luckystryke Havii I'm A Believer

Canadian Bred Bitch Class
1st Sonrisas Ms T At Havasmallpaw

4-6 Month Bitch Class
1st LorWin's Hazard Princess

Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 11 pts (2-6-2-2)
Ch Topflite Nanrich No Cash Limit

Best Of Opposite Sex
GCh Nanrich Topflite Sky's The Limit

Best Of Winners: (2-6-2-2)
Nanrich Topflite Never Say Never

Best Puppy In Breed
Nanrich Topflite Never Say Never

Select Dog
Ch Valifyre Hidden Treasure

Select Bitch
Ch SP Specialty Darling Arabella


Winners Dog: (2-6-2-2)
Bluechip Meet Me At Gibraltar

Reserve Winners Dog
Prestwick's Here For A Good Time

12-18 Month Dog Class
1st Bluechip Meet Me At Gibraltar

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prestwick's Here For A Good Time

Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Diaquiris Wicked At Lionheart



Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 6 pts (0-5-1-1)
GCh Arwins Blaze Starr

Best Of Opposite Sex
Ch Firesprite Code Talker

Best Puppy In Breed
Ch Firesprite Code Talker


Winners Bitch: (0-5-1-1)
Tofini Butter Me Up

Reserve Winners Bitch
Arwins Billie Holiday

Junior Puppy Bitch Class
1st Tofini Butter Me Up

Senior Puppy Bitch Class
1st Eveningmist Color Of My Dreams

Open Bitch Class
1st Arwins Billie Holiday
2nd Eveningmist Small Town Girl
3rd Terramarie's Dolce Vita

Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Johny Bohemia Timothy

Best Of Opposite Sex
Koehl's Vanilla Ice

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Johny Bohemia Timothy

Best Puppy In Breed
Koehl's Vanilla Ice


Winners Dog: (1-2-0-0)
Johny Bohemia Timothy

12-18 Month Dog Class
1st Johny Bohemia Timothy


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Koehl's Vanilla Ice

Reserve Winners Bitch
Izabella Bohemia Timothy

Junior Puppy Bitch Class
1st Koehl's Vanilla Ice

Open Bitch Class
1st Izabella Bohemia Timothy

Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Eleki Xoe's That's All Jack

Select Dog
Ch Zevald's Star Magic Of Brynmill



Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Maldonfox Roeders Strait Razor

Best Of Opposite Sex
Ch Roeders Onyx N Ivory



Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Halimeda's York Monte Cristo

Best Of Opposite Sex
VeeVee Sweet Moments

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Halimeda's York Monte Cristo

Best Puppy In Breed
VeeVee Sweet Moments


Winners Dog: (1-3-0-0)
Halimeda's York Monte Cristo

Open Dog Class
1st Halimeda's York Monte Cristo


Winners Bitch: (1-3-0-0)
VeeVee Sweet Moments

Reserve Winners Bitch
VeeVee Sweet Star Sapphire

Junior Puppy Bitch Class
1st VeeVee Sweet Moments
2nd VeeVee Sweet Star Sapphire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st VeeVee's Classy N Fabulous





Group 6 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   42
Group 2nd   
Ch Mrang Belcourt Journey To Midori
  Poodle (Miniature)   41
Group 3rd   
GCh Beaukees Southern Comfort Zone
  Keeshond   39
Group 4th   
GCh Elkridge's Princess Of Monaco
  Poodle (Standard)   36
BPIG    Kiji Everybody’s Girl   Lowchen   1
Best Baby Puppy In Group   
Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart
  Chow Chow   0
Best Veteran In Group   
GCh Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Poker Don Chesa Lu Grande

Best Of Opposite Sex
Heartily Ballerina

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Poker Don Chesa Lu Grande


Winners Dog: (2-1-0-0)
Poker Don Chesa Lu Grande

Reserve Winners Dog
Bromley Rock's Living Out Loud

12-18 Month Dog Class
1st Poker Don Chesa Lu Grande

Canadian Bred Dog Class
1st Bromley Rock's Living Out Loud

4-6 Month Dog Class
1st Bromley Rock's Master And Commander


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Heartily Ballerina

Open Bitch Class
1st Heartily Ballerina

4-6 Month Bitch Class
1st Van Gogh's I'll Fly Away

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rugerlane's Grande Caramel Macchiato


Open Dog Class
1st Burn Windhorst Bulls

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Beshia's Ho Ming

Best Of Opposite Sex
Ayran Hong’s Renewal at Visionary

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ayran Hong’s Renewal at Visionary


Winners Dog: (1-1-1-0)
Visionary's Vengeance Is Mine

Open Dog Class
1st Visionary's Vengeance Is Mine

4-6 Month Dog Class
1st Chowridge U R Not Just Eye Candy

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Shades Of Gold

Best Of Opposite Sex
D-Purple Rayn In April

Best Puppy In Breed
D-Purple Rayn In April



Winners Bitch: (0-1-1-0)
D-Purple Rayn In April

Junior Puppy Bitch Class
1st D-Purple Rayn In April

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Beaukees Southern Comfort Zone


4-6 Month Bitch Class
1st Admiraal's Pennies From Heaven

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Apsolutely Red Red Whine


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Best Of Opposite Sex
Kerryken Lord Of The Rings

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Best Puppy In Breed
Kiji Everybody’s Girl


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kerryken Lord Of The Rings

Open Dog Class
1st Kerryken Lord Of The Rings


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Kiji Everybody’s Girl

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kibo No Hoshi d'Urajiro


4-6 Month Dog Class
1st Tsukime And Urajiro Prince Henry


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Mydream's Heavenly Tango

Best Of Opposite Sex
Sunside Valley Girl

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Mydream's Heavenly Tango

Best Puppy In Breed
Mydream's Heavenly Tango


Winners Dog: (1-3-0-0)
Mydream's Heavenly Tango

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mydream's Heavenly Tango


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Sunside Valley Girl

Reserve Winners Bitch
Mydream's Mabelline Makeover

Junior Puppy Bitch Class
1st Mydream's Girls Just Wanta Have Fun With Chico

Senior Puppy Bitch Class
1st Mydream's Mabelline Makeover

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sunside Valley Girl



Group 7 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   55
Group 2nd   
GCh Corimist Destiny Awaits
  Bearded Collie   54
Group 3rd   
GCh Mystic Suntime Everclear
  Shetland Sheepdog   52
Group 4th   
GChS Tresrullah's Holler At Ya Boy
  Australian Shepherd   36
BPIG   
Ch Headline Prairiepine's Out Of This World
  Collie (Rough)   1
Best Baby Puppy In Group    Mystksand I Put A Spell On You   German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   
Ch Turbar's Curiously Inquizative
  Australian Shepherd   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 11 pts (4-3-2-3)
GChS Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
GCh Turbar's Minty Fresh

Best Of Winners: (4-3-2-3)
Hugo Boss Snow Star Winner

Best Puppy In Breed
Ch Oenomel's We Go Together

Select Dog
Ch Turbar's All Of Me

Select Bitch
Ch Oenomel's We Go Together


Winners Dog: (4-3-2-3)
Hugo Boss Snow Star Winner

Reserve Winners Dog
Turbar's Hop To It

12-18 Month Dog Class
1st Hugo Boss Snow Star Winner

Canadian Bred Dog Class
1st Turbar's Hop To It

Open Dog Class
1st Turbar's Shakin' it At Carnival
2nd Sheep's Kin Heart Of Gold

Veteran Male
Ch Turbar's Curiously Inquizative

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Corimist Destiny Awaits

Best Of Opposite Sex
GCh Buaidh Motlikru Let It Bee



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Eternity's Vance

Best Of Opposite Sex
Ch Shadanatam Hornet's Nest

Best Puppy In Breed
Belgiador Heart And Soul Forever


Winners Dog: (1-0-1-1)
Belgiador Heart And Soul Forever

Senior Puppy Dog Class
1st Belgiador Heart And Soul Forever


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Puppy In Breed
Ch Headline Prairiepine's Out Of This World

Select Bitch
Ch Rainycreek Tallywood Coquette



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tamaron's After Midnight


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tamaron's After Midnight

Open Dog Class
1st Tamaron's After Midnight


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Sugarok Magical Mystery Tour

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Whitebark Witbier

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Snowventure Karhu's Adventure


Winners Dog: (1-2-1-0)
Snowventure Karhu's Adventure

Open Dog Class
1st Snowventure Karhu's Adventure


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Bearspaw Whitebark Witbier

Reserve Winners Bitch
Peikkovuoren Tassa Ja Nyt

Canadian Bred Bitch Class
1st Bearspaw Whitebark Witbier

Open Bitch Class
1st Peikkovuoren Tassa Ja Nyt

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
GCh Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
GCh Mystksand Street Justice At Kylone

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Lucky Stryke Prairiefire Here We Go Again

Best Puppy In Breed
Shalakaus Indiana

Select Bitch
GCh Snowycreek's Galileo Galassia


Winners Dog: (1-2-1-4)
Shalakaus Indiana

Junior Puppy Dog Class
1st Shalakaus Indiana

4-6 Month Dog Class
1st Luckystryke's Black To The Future

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keecams Almond Joy 2E



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



4-6 Month Bitch Class
1st Island Bound Wild Flower

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 15 pts (4-9-2-1)
GCh Mystic Suntime Everclear

Best Of Opposite Sex
GCh Emmy's Simply Orange

Best Of Winners: (4-9-2-1)
Zesta Rebuttal

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Just For Laughs

Select Dog
Ch Zesta Just For Laughs


Winners Dog: (4-9-2-1)
Mystic Suntime Pardon My French

Reserve Winners Dog
Northview Nostalgia At Shadland

Junior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Pardon My French
2nd Northview Nostalgia At Shadland

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Emmys London Fog

Open Dog Class
1st Shadland Spellbound

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia de Fillobull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia de Fillobull

Open Bitch Class
1st Katia de Fillobull

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eastcliff Milaivan Mylo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eastcliff Milaivan Mylo

Open Dog Class
1st Eastcliff Milaivan Mylo


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Coedwig's Dancing In The Snow

Best Of Opposite Sex
Bluetrix May Show No Mercy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Coedwig's Dancing In The Snow

Best Puppy In Breed
Bluetrix May Show No Mercy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Coedwig's Dancing In The Snow

12-18 Month Dog Class
1st Coedwig's Dancing In The Snow


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bluetrix May Show No Mercy

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluetrix May Show No Mercy

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Redrose's Amazing Grace

Select Bitch
Ch Redrose's Peppermint Patty



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Redrose's Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Redrose's Amazing Grace

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By