Cranbrook & District Kennel Club
Friday, August 23, 2019 - Show #2



Related Results

Rally Obedience

Saturday, August 24 (Rally Trial 1)
Saturday, August 24 (Rally Trial 2)
Sunday, August 25 (Rally Trial 3)
Sunday, August 25 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Setter (English)  
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain
Points: 125 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 98
Best Puppy In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Old English Sheepdog   Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar








Group 1 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain
  Setter (English)   26
Group 2nd   
GCh Allsgold Tip Your Hat
  Retriever (Golden)   25
Group 3rd   
GCh Silversea's Summer Sonnet
  Weimaraner   18
Group 4th   
GCh Xenaran Sassenach Kendrew
  Setter (Gordon)   6
BPIG    Koping Soul Rocker   Weimaraner   N/A
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Firepoint Flyxtheseatofurpants

Best Of Opposite Sex
Ch Clarity Go'n Big With VJK-Myst

Best Puppy In Breed
Ch Clarity Go'n Big With VJK-Myst



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (0-3-2-2)
GCh Allsgold Tip Your Hat

Best Of Opposite Sex
Creeksidefrm Mother Of Dragons

Select Dog
Ch Verdoro's Saving Silverman

Select Bitch
Ch Nadina's Forever Faithful



Winners Bitch: (0-3-2-2)
Creeksidefrm Mother Of Dragons

Reserve Winners Bitch
Taffy's Kit Kat At Tynehead

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Charltons Dusted



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Xenaran Sassenach Kendrew

Best Of Opposite Sex
Ch Xenaran Journey To Sassenach

Best Puppy In Breed
Sassenach Evans On Fire



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Sassenach Evans On Fire

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 11 pts (1-4-3-4)
GCh Silversea's Summer Sonnet

Best Of Opposite Sex
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Winners: (1-4-3-4)
Koping Man Enough To Wear Pink

Best Puppy In Breed
Koping Soul Rocker

Select Dog
GCh Koping Shoe Love Is True Love

Select Bitch
GCh Koping Keep Calm N Sparkle On


Winners Dog: (1-4-3-4)
Koping Man Enough To Wear Pink


Winners Bitch: (1-4-3-4)
Koping Soul Rocker

Reserve Winners Bitch
Koping Blue Sea With Rocks





Group 2 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chilcotin's Stretch Limo
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   13
Group 2nd   Ch Justart's White Hot Sonya To Taugo   Borzoi   9
Group 3rd   GCh Teckelwood Rae's Casper ML   Dachshund (Miniature Long-Haired)   7
Group 4th    Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo   Whippet   5
BPIG No Entry
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Justart's White Hot Sonya To Taugo

Best Of Opposite Sex
Taugo's Perfect Raynbo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Taugo's Perfect Raynbo


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Best Of Opposite Sex
Ch Halfahund's Had Me At Hello



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windyoak's Dress Blues


Winners Dog: (1-0-0-0)
Windyoak's Dress Blues


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Chilcotin's Stretch Limo

Best Of Opposite Sex
Deisters Magical Spice Of Life



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Deisters Magical Spice Of Life

Reserve Winners Bitch
Deisters Moonlight Sugar Magic

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Heathview Nellie Belle

Best Of Opposite Sex
Ch Heathview Falconbridge



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glenrose Painted Hills And Wild Flwrs


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Opposite Sex
GCh Surrey Hill's Launch Time At Mariner



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo





Group 3 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   16
Group 2nd   
GCh Cassels Chillin On The Moon
  Doberman Pinscher   11
Group 3rd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   9
Group 4th    Livesky's After Party In Vegas   Great Dane   6
BPIG    Livesky's After Party In Vegas   Great Dane   N/A
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nitroberner's Fire Me Up



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tybrushe's Livin The High Life

Best Puppy In Breed
Ch Tybrushe's Livin The High Life



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rambull's Rumour Has It



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Cassels Chillin On The Moon

Best Puppy In Breed
Iconic's The Spoils Of War



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Iconic's The Spoils Of War

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Livesky's After Party In Vegas

Best Puppy In Breed
Livesky's After Party In Vegas


Winners Dog: (1-0-0-0)
Livesky's After Party In Vegas


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Eternalfire's Illegal Entry

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Eternalfire's Do It For Johnny

Best Puppy In Breed
Eternalfire's Illegal Entry

Select Dog
Ch Bigluv's Remembering The Heroes


Winners Dog: (2-1-2-0)
Eternalfire's Do It For Johnny

Reserve Winners Dog
Tierney's Duty Calls V Nadina


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Eternalfire's Illegal Entry

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Innovations Dutch Destroyer



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kuvuk's Apollo Landing

Best Of Opposite Sex
Wolvereen Iron Man

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kuvuk's Apollo Landing

Best Puppy In Breed
Wolvereen Iron Man


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wolvereen Iron Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kuvuk's Apollo Landing





Group 4 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   17
Group 2nd   
GCh Wildside's Setting Fire To The Reign
  Kerry Blue Terrier   16
Group 3rd   
GCh Kingsmere Tenacious Timbit
  Bull Terrier (Miniature)   15
Group 4th   Ch Mysidekicks Mystique   Border Terrier   14
BPIG   
Ch Medley's I Want It All Vonaksu
  Manchester Terrier   N/A
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mysidekicks Mystique



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kingsmere Tenacious Timbit



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Iz's Red Moon Rising

Best Of Opposite Sex
Iz's Just Cruisin'

Best Puppy In Breed
Iz's Just Cruisin'


Winners Dog: (1-0-0-1)
Iz's Just Cruisin'


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Wildside's Setting Fire To The Reign



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Medley's I Want It All Vonaksu

Best Of Opposite Sex
GCh Black Bandits U Got It All Metric

Best Puppy In Breed
Ch Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Boldheart's Bend The Rules



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Kilshans Iza Watchin U

Best Of Opposite Sex
Kilshans Art Of Noyz

Best Of Winners: (1-1-0-1)
K2's Dresden Blu At Kilshans


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kilshans Art Of Noyz


Winners Bitch: (1-1-0-1)
K2's Dresden Blu At Kilshans

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Murdock's Phantom Power



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Rosgaards Eirian Morrison

Best Of Opposite Sex
Fable Farms White As Snow

Best Puppy In Breed
Fable Farms White As Snow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Fable Farms White As Snow

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Distaff Black Bart

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Blackbird



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   12
Group 2nd   
Ch Oeste's Star Of My Heart
  Havanese   7
Group 3rd   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   5
Group 4th   
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   4
BPIG   
Ch Oeste's Star Of My Heart
  Havanese   N/A
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dafawn's Dragon Slayer



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh My Exotic World Dreamweaver



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Oeste's Star Of My Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Puppy In Breed
Ch Oeste's Star Of My Heart



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
Arwins Aurorabalto Ewok Teebo

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Arwins Aurorabalto Ewok Teebo

Best Puppy In Breed
Arwins Aurorabalto Ewok Teebo

Select Bitch
Ch Tofini Destined For The Screen


Winners Dog: (2-1-0-2)
Arwins Aurorabalto Ewok Teebo

Reserve Winners Dog
Arwins Welcome To The Jungle


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Pikkinokka's Posh Spice

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kiwiblue Cry Pretty

Best Of Opposite Sex
Depasquiet Jack In The Box

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kiwiblue Cry Pretty

Best Puppy In Breed
Depasquiet Jack In The Box


Winners Dog: (1-1-0-0)
Depasquiet Jack In The Box


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kiwiblue Cry Pretty





Group 6 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   14
Group 2nd   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   13
Group 3rd   
GCh Jinks Phenom
  Boston Terrier   10
Group 4th    Kiji Call Me Maybe   Lowchen   9
BPIG    Kiji Call Me Maybe   Lowchen   N/A
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Jinks Phenom



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Puppy In Breed
Chowridge Kinda Something Special

Select Bitch
Ch Chowridge Jewels In Rough



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Chowridge Kinda Something Special

Reserve Winners Bitch
Nyan Chow's Wishing On A Star

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Baohuao's Don't Believe Me ? Just Watch!

Best Of Opposite Sex
Ch Viktoria Slavic Storm

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Fernridge's Artful Dodger

Best Puppy In Breed
Ch Shades Of Gold

Select Dog
Ch Shades Of Gold


Winners Dog: (1-1-2-1)
Fernridge's Artful Dodger


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Atalaya Go 4 The Silverback

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Puppy In Breed
Shainakees Bonovox Light From The East

Select Dog
Ch Vista Man On The Moon


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kiji Call Me Maybe

Best Puppy In Breed
Kiji Call Me Maybe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kiji Call Me Maybe



Group 7 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   21
Group 2nd   
GCh Westpointe's Sound Effects
  Shetland Sheepdog   20
Group 3rd   
GCh Snowycreek's Galileo Galassia
  German Shepherd Dog   14
Group 4th    Tallywood Neverland   Collie (Rough)   8
BPIG    Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar   Old English Sheepdog   N/A
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Turbar's Minty Fresh



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Asynior's Dare To Impress



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abfab Trisilver Ur Meant To Be

Best Puppy In Breed
Ch Abfab Trisilver Ur Meant To Be



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Tallywood Neverland

Best Of Opposite Sex
Charvell's Treasured Secret

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Tallywood Neverland

Best Puppy In Breed
Charvell's I Walk The Line


Winners Dog: (2-1-0-0)
Tallywood Neverland

Reserve Winners Dog
Charvell's I Walk The Line


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Charvell's Treasured Secret

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bearspaw Sampo



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Snowycreek's Galileo Galassia

Best Of Opposite Sex
Ch CL's Sign Othe Times Marleesha

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Maxcell's Amarula

Best Puppy In Breed
Maxcell's Amarula

Select Bitch
GCh Woodside's Bella Jun


Winners Dog: (1-2-1-2)
Woodside's Pharrell


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Maxcell's Amarula

Reserve Winners Bitch
Snowycreek's Music Of My Mind

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar

Best Puppy In Breed
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Westpointe's Sound Effects

Best Of Opposite Sex
GCh Zesta Callisto

Best Puppy In Breed
Cincerlee Shenanigans

Select Dog
GCh Shelgrande Blue Rodeo



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Cincerlee Shenanigans

Reserve Winners Bitch
Keystone Rumours And Dreams

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mr. Tony Stark

Best Puppy In Breed
Mr. Tony Stark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mr. Tony Stark


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By