Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club
Friday, November 25, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: John Rowton
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 383 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John Rowton
Deerhound (Scottish)  
GCh Necesse's Defendo Dominus
Points: 339
Best Puppy In Show
Judge: John Rowton
Dachshund (Standard Smooth)  
Ch Chilcotin's Olive Oyl
Best Veteran In Show
Judge: John Rowton
Shetland Sheepdog  
GChB Zesta Shiver Me Timbur








Group 1 - Kerry Lee Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   65
Group 2nd   
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit
  Weimaraner   61
Group 3rd   
GCh Sevenoaks Ultimate Weapon
  Setter (English)   56
Group 4th   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   55
BPIG    Koping Bivins No Harm No Fowl   Weimaraner   N/A
Best Veteran In Group   
Greyghost's Fuzzy Blu Chevelle
  Weimaraner   0
Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wulymuts Taco Girl

Best Puppy In Breed
Wulymuts Taco Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wulymuts Taco Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Wulymuts Taco Girl

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 9 pts (1-5-2-2)
GChB DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

Best Of Winners: (1-5-2-2)
Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

Best Puppy In Breed
Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

Select Dog
GCh Crossiron Asterix

Select Bitch
GCh Crossiron's Dream Come True


Winners Bitch: (1-5-2-2)
Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

Reserve Winners Bitch
Crossiron's Feelin' Groovy

Junior Puppy Bitch Class
1st Crossiron's Feelin' Groovy

Senior Puppy Bitch Class
1st Novera's Take Me Anywhere V Crossiron
2nd Novera's Get Out The Map

12-18 Month Bitch Class
1st Duchess du Pimbina

Open Bitch Class
1st Crossiron's Catch Me If You Can

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GChB Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde

Best Of Opposite Sex
Nyhar's Happy Hour

Best Puppy In Breed
Nyhar's Happy Hour

Select Dog
Ch Nyhar Ride Into The Danger Zone



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Nyhar's Happy Hour

Junior Puppy Bitch Class
1st Nyhar's Happy Hour

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 9 pts (5-3-2-0)
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
Auburnmist It's True

Best Of Winners: (5-3-2-0)
Auburnmist It's True

Best Puppy In Breed
Auburnmist It's True

Select Dog
GChG Eirene's Chase N Chicks


Winners Bitch: (5-3-2-0)
Auburnmist It's True

Reserve Winners Bitch
Auburnmist Just Jeannie

Junior Puppy Bitch Class
1st Auburnmist It's True

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Auburnmist Just Jeannie

Open Bitch Class
1st Little Honey Daisy Golden Lovely Buddy

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
Lilywings Serendipity At Labralayne

Best Of Opposite Sex
Ch Cambridge's Drive It Like You Stole It

Best Puppy In Breed
Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Select Bitch
GChB Cambridge's Yabba Dabba Doozie



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Lilywings Serendipity At Labralayne

Reserve Winners Bitch
Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Junior Puppy Bitch Class
1st Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

12-18 Month Bitch Class
1st Lilywings Serendipity At Labralayne
2nd Paevalley Diamante Black Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cambridge's Lone Piper

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GCh Roaneden's Salty Seastar

Best Of Opposite Sex
Readyfor Eastbound N Down To Torlan

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Readyfor Harmony Wisdom Of Calatansis

Best Puppy In Breed
Readyfor Harmony Wisdom Of Calatansis

Select Dog
GCh Woodcreek's Ray Of Sunshine

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Sevenoaks Ultimate Weapon



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Canrick's Patriot



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Beswin Ynot Chance Of Success

Best Of Opposite Sex
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars

Select Bitch
GCh Ramblewood Fire It Up



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Beswin Ynot Chance Of Success

Reserve Winners Bitch
Beswin Ynot Get The Party Started

12-18 Month Bitch Class
1st Beswin Ynot Get The Party Started

Open Bitch Class
1st Beswin Ynot Chance Of Success

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain







Group 2 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   46
Group 2nd   
Ch Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   45
Group 3rd   
GCh Avitar's Sweet Sounding Jazz
  Otterhound   44
Group 4th   
Telford's Knocked It Out Of The Park
  Beagle   43
BPIG   
Ch Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Avitar's Sweet Sounding Jazz
  Otterhound   0
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Jasiri-Sukari Summit Up Nicely

Select Bitch
GCh Summit My Stardust Melody



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Telford's Knocked It Out Of The Park

Best Of Opposite Sex
Ch Jaxson Xprecious Dream

Best Puppy In Breed
Telford's Knocked It Out Of The Park

Select Dog
Ch Foxfire And Telford's An Apple A Day



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Telford's Knocked It Out Of The Park

Junior Puppy Bitch Class
1st Telford's Knocked It Out Of The Park

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Taugo's Rocket Queen

Select Bitch
GCh Veena Elista Stone Roses



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 7 pts (1-2-4-1)
GChB Viverville Fire Show

Best Of Opposite Sex
GCh Stardax Just What I Needed

Select Dog
GChB Joskip's Winter Ghost MLC


Winners Dog: (1-2-4-1)
Kenmar's Peloton Of Gijo

Open Dog Class
1st Kenmar's Peloton Of Gijo

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Dreamdax Metalingus

Best Of Opposite Sex
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Wagswell's Photoshopped MW

Open Bitch Class
1st Wagswell's Photoshopped MW

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Chilcotin's Olive Oyl

Best Puppy In Breed
GChS Chilcotin's Olive Oyl



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 9 pts (3-3-2-2)
GChB Matsutakes Daisy For Cegah

Best Of Opposite Sex
GCh I Spy Traces Matsutakes Carrig

Best Puppy In Breed
Carrig's A Will And A Way

Select Dog
GCh Bearvalley's Neo Brown Bear

Select Bitch
GChS Matsutake's Moments Reflection


Winners Dog: (3-3-2-2)
Carrig's A Will And A Way

Reserve Winners Dog
Wagswell's Happy Days @ Polarose

Junior Puppy Dog Class
1st Carrig Bestowed Matsutake

Senior Puppy Dog Class
1st Carrig's A Will And A Way

Canadian Bred Dog Class
1st Wagswell's Happy Days @ Polarose


Junior Puppy Bitch Class
1st Matsutake's Radiantly Carrig
2nd Matsutakes Poppy For Cegah

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Carrig's Pretty Perfect

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Pikkinokka's Smoke 'N Silver

Best Of Opposite Sex
Ch Flaming Fox Keilo Wild

Select Bitch
Ch Flaming Fox Fiona The Brave



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Spiritsound's Fairlady



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Heathview Falconbridge

Best Of Opposite Sex
Lonnkyle Foinaven Savy



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lonnkyle Foinaven Savy

Open Bitch Class
1st Lonnkyle Foinaven Savy

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Avitar's Sweet Sounding Jazz


Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
GChB Snow Hill Fire And Rain

Best Of Opposite Sex
GCh Cariad N Robbins Hudson River Landing

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Tarrango's Curtain Call

Select Bitch
GChB Tarrango's Telling Tales


Winners Dog: (1-2-1-3)
Tarrango's Curtain Call

Canadian Bred Dog Class
1st Tarrango's Curtain Call


Winners Bitch: (1-2-1-3)
Tarrango's Spotlight Affair

Reserve Winners Bitch
Nasusa Rainbow Falls

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarrango's Spotlight Affair

Open Bitch Class
1st Nasusa Rainbow Falls





Group 3 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Tybrushe's Livin The High Life
  Boxer   67
Group 2nd   
Ch Janterra's Iced Out
  Doberman Pinscher   61
Group 3rd   
GChB Vanderbilt's Let The Magic Begin
  Samoyed   52
Group 4th   
GCh Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh
  Rottweiler   41
BPIG   
Island Reign's Forge New Ground
  Cane Corso   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Liveskys A Wish Ur Heart Makes
  Great Dane   0
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snowybleu's King-Crow Merlot At Sanekats

Best Puppy In Breed
Snowybleu's King-Crow Merlot At Sanekats


Judge: John Rowton

Best Of Breed: 9 pts (2-3-1-4)
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Opposite Sex
GChB Susa's Joie De Vivre

Best Of Winners: (2-3-1-4)
Talvi's Benevolent Giant

Best Puppy In Breed
NitroBerner's Golden Pioneer

Select Bitch
Ch Belnois Vrrooom To Nitro


Winners Dog: (2-3-1-4)
Talvi's Benevolent Giant

Reserve Winners Dog
NitroBerner's Golden Pioneer

12-18 Month Dog Class
1st Talvi's Benevolent Giant

Bred By Exhibitor Dog Class
1st NitroBerner's Golden Pioneer


Winners Bitch: (2-3-1-4)
Creo's Double Delight

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Amilyn

Junior Puppy Bitch Class
1st Doubledutch's Amilyn
2nd Alpinemist's Cascading Water

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's Double Delight

Veteran Female
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GChS Tybrushe's Livin The High Life

Best Of Opposite Sex
GCh Martini's Destiny

Best Puppy In Breed
Top Knotch N Mephisto Cover Girl

Select Dog
GChG Tybrushe's Livin Notoriety



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Top Knotch N Mephisto Cover Girl

Reserve Winners Bitch
Samsons Knocking On Heven's Door

Junior Puppy Bitch Class
1st Top Knotch N Mephisto Cover Girl

Open Bitch Class
1st Samsons Knocking On Heven's Door

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 6 pts (3-1-1-2)
Island Reign's Forge New Ground

Best Of Opposite Sex
Cariboo Cane Corso's Lupa

Best Of Winners: (3-1-1-2)
Island Reign's Forge New Ground

Best Puppy In Breed
Island Reign's Forge New Ground

Select Bitch
Ch Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol


Winners Dog: (3-1-1-2)
Island Reign's Forge New Ground

Reserve Winners Dog
Island Reign's Elusive Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Island Reign's Forge New Ground

Canadian Bred Dog Class
1st Avitus' Super Bad Boyfriend

Open Dog Class
1st Island Reign's Elusive Gold


Winners Bitch: (3-1-1-2)
Cariboo Cane Corso's Lupa

Senior Puppy Bitch Class
1st Cariboo Cane Corso's Lupa

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 8 pts (2-3-1-3)
GChB Janterra's Iced Out

Best Of Opposite Sex
GChB Karlee's Kicking It Up A Knotch

Best Of Winners: (2-3-1-3)
Supernova Skies Are Blue Denmel

Best Puppy In Breed
Supernova Skies Are Blue Denmel

Select Bitch
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil


Winners Dog: (2-3-1-3)
Janterra's Living In The Storm

Reserve Winners Dog
Cassels Once You Go Red

12-18 Month Dog Class
1st Cassels Once You Go Red

Open Dog Class
1st Janterra's Living In The Storm


Winners Bitch: (2-3-1-3)
Supernova Skies Are Blue Denmel

Reserve Winners Bitch
Karlee's Stone Of Destiny

Senior Puppy Bitch Class
1st Supernova Skies Are Blue Denmel
2nd Supernova Rainbow Popcorn At Baystar

Canadian Bred Bitch Class
1st Karlee's Stone Of Destiny

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Baywood Nauti By Nature

Best Of Opposite Sex
Sailor's Long Awaited Love

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Baywood Nauti By Nature

Best Puppy In Breed
Sailor's Long Awaited Love


Winners Dog: (1-1-1-0)
Baywood Nauti By Nature

Open Dog Class
1st Baywood Nauti By Nature


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sailor's Long Awaited Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Sailor's Long Awaited Love

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Desertwind's It's My Party V Charly

Best Of Opposite Sex
Desertwind's Juliet A Star In The Sky

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Desertwind's It's My Party V Charly

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 10 pts (2-3-4-2)
GChS Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Of Opposite Sex
GCh Winterpeg's Winx

Best Of Winners: (2-3-4-2)
White Evenk Osman

Best Puppy In Breed
Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

Select Dog
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Select Bitch
GChB Winterpeg's Teija


Winners Dog: (2-3-4-2)
White Evenk Osman

Reserve Winners Dog
Vanderbilt's Ransom Money

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Ransom Money

Open Dog Class
1st White Evenk Osman


Winners Bitch: (2-3-4-2)
Snowlegend Glow Princess Ellie

Reserve Winners Bitch
Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

Senior Puppy Bitch Class
1st Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

12-18 Month Bitch Class
1st Snowlegend Glow Princess Ellie

Open Bitch Class
1st White Evenk Onyx Maya

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GCh Aerdenhout's Light Speed

Best Of Opposite Sex
Innovations Git R Done

Best Puppy In Breed
Innovations Git R Done


Winners Dog: (3-0-0-1)
Innovations Git R Done

Reserve Winners Dog
Asgardian's Easter Egg-Stravaganza

Junior Puppy Dog Class
1st Innovations Git R Done
2nd Innovations Go The Distance

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Asgardian's Easter Egg-Stravaganza


Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Nightshade Jupiter Rising

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Nightshade Jupiter Rising

Best Puppy In Breed
Nightshade Jupiter Rising

Select Dog
GCh Snowmist's Y Not Sprocket


Winners Dog: (1-1-2-0)
Spiritsound Return Of The Dragon

Junior Puppy Dog Class
1st Spiritsound Return Of The Dragon


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Nightshade Jupiter Rising

Junior Puppy Bitch Class
1st Nightshade Jupiter Rising





Group 4 - Kerry Lee Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   43
Group 2nd   
GCh Lochraven Glenecho Clearly Karma
  Scottish Terrier   41
Group 3rd   
Ch Cethuz Supersonico
  Schnauzer (Miniature)   37
Group 4th   
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment
  Fox Terrier (Wire)   35
BPIG    Tarahill's Up, Up And Away   Cairn Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Distaff Black Bart
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brea's Champagne N Candlelight



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh LNR Chargers Ty Lee The Performer

Best Puppy In Breed
Chargers Gazella How To Flame Your Dragon

Select Bitch
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara


Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Windseeker Wild Pitch

Best Puppy In Breed
Zealous Autumn's Spring Fling

Select Bitch
Ch Castle Guard Sparkling Pink Splash



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Windseeker Wild Pitch

Reserve Winners Bitch
Zealous Autumn's Spring Fling

Junior Puppy Bitch Class
1st Zealous Autumn's Spring Fling

Open Bitch Class
1st Windseeker Wild Pitch
2nd Castle Guard Mount Meribel

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Renica's Good Omens

Best Of Opposite Sex
Renica's Colour Of Magic

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Renica's Colour Of Magic

Best Puppy In Breed
GChS Renica's Good Omens


Winners Dog: (1-1-0-1)
Renica's Colour Of Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Renica's Colour Of Magic


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Tinydancer One Of These Nights

12-18 Month Bitch Class
1st Tinydancer One Of These Nights

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Quarrydene's Star Of The Season Diamond

Best Of Opposite Sex
Tarahill's Fireball

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Tarahill's Up, Up And Away

Best Puppy In Breed
Tarahill's Up, Up And Away


Winners Dog: (1-3-0-1)
Tarahill's Fireball

Open Dog Class
1st Tarahill's Fireball


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Tarahill's Up, Up And Away

Reserve Winners Bitch
Beguiling Peigi's Gnome Brew

Junior Puppy Bitch Class
1st Tarahill's Up, Up And Away

12-18 Month Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beguiling Peigi's Gnome Brew

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Affirm's Charismatic



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Best Puppy In Breed
Dignpop Every Flavour Beans At GoodNGold



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Reserve Winners Bitch
Dignpop Every Flavour Beans At GoodNGold

Junior Puppy Bitch Class
1st Dignpop Every Flavour Beans At GoodNGold

Canadian Bred Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boldheart's Harley Quinn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boldheart's Harley Quinn

Open Bitch Class
1st Boldheart's Harley Quinn

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adrienne Hide Your Heart Shawndee


Winners Dog: (1-0-0-0)
Adrienne Hide Your Heart Shawndee

12-18 Month Dog Class
1st Adrienne Hide Your Heart Shawndee


Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Cethuz Supersonico


Winners Dog: (1-0-1-0)
Astra Fortunata Colombo

12-18 Month Dog Class
1st Astra Fortunata Colombo


Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Lochraven Glenecho Clearly Karma

Best Of Opposite Sex
Glenshiel's Gregarious Laird

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Glenshiel's Gregarious Laird

Best Puppy In Breed
Glenshiel's Gregarious Laird

Select Dog
GCh Glenshiel's Highlander


Winners Dog: (1-1-1-1)
Glenshiel's Gregarious Laird

Junior Puppy Dog Class
1st Glenshiel's Gregarious Laird


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Haigis Tweed's Wild Ebony Rose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Haigis Tweed's Wild Ebony Rose

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gleanntan Something Special Comin At Ya

Best Of Opposite Sex
Gleanntan Goodness Knows The Dream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gleanntan Something Special Comin At Ya

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
GChEx Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Ch DNZ Tequila's Cherry Blossom

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Ghostpine's Put Me In Coach

Best Puppy In Breed
Ghostpine's Put Me In Coach

Select Dog
GChB Distaff Black Bart

Select Bitch
GChB Distaff Blackbird


Winners Bitch: (2-1-2-2)
DNZ Nova @ Chargers

Open Bitch Class
1st DNZ Nova @ Chargers

Veteran Female
GChB Distaff Blackbird

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Cleghorn's Million Dollar Baby



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cleghorn's Million Dollar Baby

12-18 Month Bitch Class
1st Cleghorn's Million Dollar Baby





Group 5 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   44
Group 2nd   
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill
  Pug   38
Group 3rd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   33
Group 4th   
GCh Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   29
BPIG    Xoe's Motley Fool   Pug   N/A
Best Veteran In Group   
Ch LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon
  Coton De Tulear   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Kewpy's Misty Blue

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Dawnaquinn Spiderman

Best Puppy In Breed
Kewpy's Cinnamon Girl


Winners Dog: (2-4-1-0)
Dawnaquinn Spiderman

Reserve Winners Dog
Msfizz Code Of Honor

12-18 Month Dog Class
1st Dawnaquinn Spiderman

Open Dog Class
1st Msfizz Code Of Honor


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Kewpy's Misty Blue

Reserve Winners Bitch
Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Senior Puppy Bitch Class
1st Kewpy's Cinnamon Girl
2nd Kewpy's Mamma Mia

12-18 Month Bitch Class
1st Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Open Bitch Class
1st Kewpy's Misty Blue

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Pastel's Web Of Lies

Best Of Opposite Sex
Pastels Badlands

Best Of Winners: (1-1-1-0)
DNZ's Practice What You Preach Barry White

Best Puppy In Breed
DNZ's Practice What You Preach Barry White


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pastels Badlands

Senior Puppy Bitch Class
1st Pastels Badlands

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Wind Heaven Sent

Best Of Opposite Sex
GCh Crestars Zhen Spilling The Beanz HL

Select Dog
GChS Tanooki Suit Of Lore



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Chapala Bay's Do-Re-Mi

Best Of Opposite Sex
GCh LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wynzall Somerset Tiktok

Best Of Opposite Sex
Bernkastel Call Of The Man Cub

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wynzall Somerset Tiktok


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bernkastel Call Of The Man Cub

12-18 Month Dog Class
1st Bernkastel Call Of The Man Cub


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wynzall Somerset Tiktok

Open Bitch Class
1st Wynzall Somerset Tiktok

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-1-0-3)
MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
Seda's Shooting Star

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Seda's Magical Allure

Best Puppy In Breed
Seda's Magical Allure

Select Bitch
GChEx Oeste's Askin For Kisses


Winners Dog: (2-1-0-3)
Seda's Shooting Star

Reserve Winners Dog
Havasmallpaw Fluffy Shadow

12-18 Month Dog Class
1st Havasmallpaw Fluffy Shadow

Canadian Bred Dog Class
1st Seda's Shooting Star


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Seda's Magical Allure

Junior Puppy Bitch Class
1st Seda's Magical Allure

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Diavolino's Eleventh Hour



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch Raeanne's Such A Lady

Best Puppy In Breed
Nanrich Topflite Off To The Rodeo



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Marron's Califoornia Girl

Reserve Winners Bitch
Nanrich Topflite Off To The Rodeo

Junior Puppy Bitch Class
1st Nanrich Topflite Off To The Rodeo

Open Bitch Class
1st Marron's Califoornia Girl

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Symarun's Dirty Little Secret

Best Of Opposite Sex
Majesty N Firesprite Move It On Over

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Symarun's Dirty Little Secret

Best Puppy In Breed
Symarun's Dirty Little Secret

Select Bitch
Ch Tofini The Beat Goes On


Winners Dog: (2-2-0-1)
Majesty N Firesprite Move It On Over

Reserve Winners Dog
Autumnrich Sonic Kaboom

Junior Puppy Dog Class
1st Autumnrich Sonic Kaboom

Open Dog Class
1st Majesty N Firesprite Move It On Over


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Symarun's Dirty Little Secret

Reserve Winners Bitch
Symarun's Dirty Laundry

Junior Puppy Bitch Class
1st Symarun's Dirty Laundry

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Symarun's Dirty Little Secret

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Houseopaws You're So Fine



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill

Best Of Opposite Sex
Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

Best Puppy In Breed
Xoe's Motley Fool

Select Dog
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon


Winners Dog: (1-2-2-0)
Xoe's Motley Fool

Junior Puppy Dog Class
1st Xoe's Motley Fool


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

Reserve Winners Bitch
Xoe Poppy Fields

12-18 Month Bitch Class
1st Xoe Poppy Fields

Open Bitch Class
1st Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Brava York Tenis Bella

Best Of Opposite Sex
Triores Botta Bing Botta Boom

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Brava York Tenis Bella


Winners Dog: (1-3-0-0)
Triores Botta Bing Botta Boom

12-18 Month Dog Class
1st Triores Botta Bing Botta Boom


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Brava York Tenis Bella

Reserve Winners Bitch
Kentauro Alfa Whiskey Ginger

12-18 Month Bitch Class
1st Brava York Tenis Bella
2nd Triores Bing It On

Open Bitch Class
1st Kentauro Alfa Whiskey Ginger





Group 6 - Diane Fast Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Balcsi King Mars
  Chow Chow   48
Group 2nd   
GChB Mrang Belcourt Journey To Midori
  Poodle (Miniature)   44
Group 3rd   
GChS Oakridge Travelin' Soldier
  Poodle (Standard)   39
Group 4th   
GCh Sunojo How We Say Zee
  Shiba Inu   32
BPIG   
Ch Aviator Esprit Kiss My Rosettes
  Poodle (Standard)   N/A
Best Veteran In Group   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion

Best Of Opposite Sex
Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Best Puppy In Breed
Dalnavert Luvit Longines Dolcevita



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
VanGogh By Dawn’s Early Light

Best Of Opposite Sex
Orkan Don Chesa Lu Grande

Best Of Winners: (1-2-0-0)
VanGogh By Dawn’s Early Light


Winners Dog: (1-2-0-0)
Orkan Don Chesa Lu Grande

12-18 Month Dog Class
1st Orkan Don Chesa Lu Grande


Winners Bitch: (1-2-0-0)
VanGogh By Dawn’s Early Light

Reserve Winners Bitch
Klee Ellen Keep On Dancing

12-18 Month Bitch Class
1st Klee Ellen Keep On Dancing

Open Bitch Class
1st VanGogh By Dawn’s Early Light

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gumby's Modern Muse At Arruga



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gumby's Modern Muse At Arruga

Open Bitch Class
1st Gumby's Modern Muse At Arruga

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChS Balcsi King Mars

Best Of Opposite Sex
Chowridge Quantum Scarlett

Best Puppy In Breed
ChowRidge You Are My Red Rosa


Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 5 pts (0-0-3-3)
GChB Ko's See Ya Later Gator

Best Of Opposite Sex
GChEx Winterspear Atari Dreams

Select Dog
Ch Auscan Nn Happy Trails Chip Off The Ol Block

Select Bitch
Ch Milo's Out On A Limb



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 5 pts (0-5-0-1)
BFF's You Are My Everything

Best Puppy In Breed
BFF's You Are My Everything



Winners Bitch: (0-5-0-1)
BFF's Zinfandelle

Reserve Winners Bitch
BFF's Zenith Of Beauty

Junior Puppy Bitch Class
1st BFF's Zenith Of Beauty
2nd BFF's Zealous Pursuit

Senior Puppy Bitch Class
1st DNZ's Spice Of Life
2nd Shade's She's A Diva @ Dnz

Canadian Bred Bitch Class
1st BFF's Zinfandelle

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Admiraal's Sweet Willow

Best Puppy In Breed
Admiraal's Sweet Willow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Admiraal's Sweet Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Sweet Willow

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Jaron's Cybele De Santa Inez

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Jaron's Cybele De Santa Inez

Best Puppy In Breed
Jaron's Cybele De Santa Inez


Winners Dog: (2-1-1-0)
Apsolutely A Sound Investment

Reserve Winners Dog
Apsolutely Firecracker

Junior Puppy Dog Class
1st Apsolutely A Sound Investment

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Apsolutely Firecracker

Veteran Male
GChS Apsolutely Red Red Whine


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Jaron's Cybele De Santa Inez

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaron's Cybele De Santa Inez

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Rosebell Berg&Blanes Butterfly

Best Puppy In Breed
Thalpet's Prime Meridian

Select Bitch
Ch Rosebell So Pretty Cara Cotter



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Rosebell Berg&Blanes Butterfly

Reserve Winners Bitch
Thalpet's Island Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Thalpet's Prime Meridian

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rosebell Berg&Blanes Butterfly

Open Bitch Class
1st Thalpet's Island Girl

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChEx OTCh Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Opposite Sex
GCh Aviator Esprit Kiss My Rosettes

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Seransil Dancing In The Glory

Best Puppy In Breed
GCh Aviator Esprit Kiss My Rosettes


Winners Dog: (2-3-1-1)
Seransil You Make Me Feel Like Dancing

Reserve Winners Dog
Edencourt Moonraker

Junior Puppy Dog Class
1st Seransil You Make Me Feel Like Dancing

Open Dog Class
1st Edencourt Moonraker

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sunojo How We Say Zee

Best Of Opposite Sex
Ch Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Best Puppy In Breed
Ch Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Sunside Steady Freddy

Best Of Opposite Sex
Halo's Casting A Spell On Whissler

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Halo's Casting A Spell On Whissler

Best Puppy In Breed
Halo's Casting A Spell On Whissler


Winners Dog: (2-2-1-0)
Sunside King Of The Badlands

Reserve Winners Dog
Whissler's Class Clown

Senior Puppy Dog Class
1st Sunside King Of The Badlands

Open Dog Class
1st Whissler's Class Clown


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Halo's Casting A Spell On Whissler

Reserve Winners Bitch
Whissler's Apple Of My Eye

Junior Puppy Bitch Class
1st Whissler's Apple Of My Eye

Canadian Bred Bitch Class
1st Halo's Casting A Spell On Whissler



Group 7 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   64
Group 2nd   Ch Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   59
Group 3rd   
GChB Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   34
Group 4th   
GChS Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   32
BPIG   Ch Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Zesta Shiver Me Timbur
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 9 pts (3-3-3-1)
Kiji Crazy In Love

Best Of Opposite Sex
GChS WR Aussies Half And Half

Best Of Winners: (3-3-3-1)
Kiji Crazy In Love

Best Puppy In Breed
Kiji Crazy In Love

Select Dog
GCh Blue Isle's Shooting Star Over Laurelhills

Select Bitch
GCh Sixx Belles Til Midnite In Memphis


Winners Dog: (3-3-3-1)
Kiji All In

Reserve Winners Dog
Turbar's Cha Cha Slide

Senior Puppy Dog Class
1st Kiji All In
2nd Turbar's Cha Cha Slide

Open Dog Class
1st WR Aussies Your My Best Friend

Veteran Male
Ch Caitland Boom Boom


Winners Bitch: (3-3-3-1)
Kiji Crazy In Love

Reserve Winners Bitch
Graceland's Walk The Talk

Junior Puppy Bitch Class
1st Kiji Crazy In Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Turbar's Power Of Veto

12-18 Month Bitch Class
1st Graceland's Walk The Talk

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Opposite Sex
Belinda Z Farmy Dar

Best Puppy In Breed
Belinda Z Farmy Dar



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Belinda Z Farmy Dar

Junior Puppy Bitch Class
1st Belinda Z Farmy Dar

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde

Best Of Opposite Sex
Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Best Puppy In Breed
Eclipse In The Eye Of The Beeholder



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Senior Puppy Bitch Class
1st Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Outburst Goddess Of War

Best Of Opposite Sex
Cameron Del Quatro Amo


Winners Dog: (2-0-0-1)
Cameron Del Quatro Amo

Reserve Winners Dog
On Targets Star Lord

12-18 Month Dog Class
1st Cameron Del Quatro Amo

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Best Of Opposite Sex
Bolo's Afterglow Rollin' Heavy

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Best Puppy In Breed
Bolo's Afterglow Rollin' Heavy


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Canadian Bred Bitch Class
1st Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChB Charvell's Midnight Thunder

Best Of Opposite Sex
Rainycreek Tallywood Solaia

Best Puppy In Breed
Rainycreek Tallywood Solaia

Select Dog
Ch Prairiepine Tamaron's Genesis



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Rainycreek Tallywood Solaia

Junior Puppy Bitch Class
1st Rainycreek Tallywood Solaia

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tamaron's Once Upon A Time



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tamaron's Once Upon A Time

12-18 Month Bitch Class
1st Tamaron's Once Upon A Time

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Moonpie Jet Puffed

Best Puppy In Breed
Bearspaw Moonpie Jet Puffed

Select Dog
GCh Peikkovuoren Peski


Winners Bitch: (0-2-3-0)
Bearspaw Moonpie Jet Puffed

Reserve Winners Bitch
Tunturitassun Pyha-Nattanen

Senior Puppy Bitch Class
1st Bearspaw Moonpie Jet Puffed

12-18 Month Bitch Class
1st Tunturitassun Pyha-Nattanen

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Opposite Sex
Mystksand Cover Me In Sunshine

Best Puppy In Breed
Mystksand Cover Me In Sunshine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mystksand Cover Me In Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Mystksand Cover Me In Sunshine

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger

Best Of Opposite Sex
Coatlicue Went Bang Shangalang

Select Dog
GChS Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Coatlicue Went Bang Shangalang

Reserve Winners Bitch
Island Bound Wild Flower

Senior Puppy Bitch Class
1st Wigglesworth Storm Is Brewing

12-18 Month Bitch Class
1st Island Bound Wild Flower

Open Bitch Class
1st Coatlicue Went Bang Shangalang

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windkist Walking In Memphis

Best Puppy In Breed
Windkist Walking In Memphis



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windkist Walking In Memphis

Junior Puppy Bitch Class
1st Windkist Walking In Memphis

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 24 pts (7-12-6-0)
Ch Mystic Suntime Jesse James

Best Of Opposite Sex
Blue Heavens Dangerous Curves

Best Of Winners: (7-12-6-0)
Blue Heavens Dangerous Curves

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Jesse James

Select Dog
GChS Emmy's Simply Orange


Winners Bitch: (7-12-6-0)
Blue Heavens Dangerous Curves

Reserve Winners Bitch
Zesta Bi Mistake

Senior Puppy Bitch Class
1st Zesta Bi Mistake

12-18 Month Bitch Class
1st Zesta Secret Ingredient

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shelgrande's Believe It Or Not

Open Bitch Class
1st Blue Heavens Dangerous Curves
2nd Coastalviews Dynstar Free Spirit
3rd Coastalviews Arctic Blue Ice
4th Zesta Girl Of The Knight

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia de Fillobull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia de Fillobull

Open Bitch Class
1st Katia de Fillobull

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
OU Dream Rhiannon Rose

Select Bitch
GCh Corgitail's Pretty Little Thing Called Love



Winners Bitch: (0-1-0-1)
OU Dream Rhiannon Rose

Open Bitch Class
1st OU Dream Rhiannon Rose

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By