Multi BIS BPIS GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger RN, NS, ATD
Old English Sheepdog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Marshall - (Male)
Owner: Valerie J Bandas
Breeder: Cathy Schellenberg
Conformation Handler: Valerie J Bandas
Website: http://Www.valubal.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 6 6 7 4 4

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
13 3 33 10 2 1   2 0 0 1 3   6201
Win Record - 2021
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 1st   Robert Rowbotham 59
Saturday Best Of Breed   Andrea Robins 0
  Group 1st   Mary White 59
Friday Best In Show   Robert Rowbotham 359 *
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Ed Wild 59

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 2nd   Terry Carter 40
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 1st   Sharon Derrick 55
Friday Best In Show   Tempest Deptuch 189 *
  Best Of Breed   Karen Day 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Karen Day 24
  Group 2nd   Darle Heck 25

Show Date
Wheat City Kennel Club November 11 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 33
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Darle Heck 41
Friday Best In Show   Richard Lopaschuk 205 *
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Richard Lopaschuk 42
Thursday Best In Show   David Denis 206 *
  Group 1st   Irenne Bader 44
  Best Of Breed   Irenne Bader 0

Show Date
Manitoba Working & Herding Association November 11 to November 12, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   David Denis 0
  Group 1st   David Denis 42

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Patricia Lanctot 49 (2-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Honey Glendinning 60
Friday Select Dog   Terry Gains N/A
Thursday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-1-2-0)
  Group 2nd   Shawn Nichols 35 (2-2-1-1)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 24
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Ed Wild 52
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Carmen Haller 54
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Grant Townsend 38 (0-0-1-0)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Grant Townsend 30
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 26
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-0-2-0)
Saturday Best In Show   Judy McVeigh 334 *
  Group 1st   Corinne Walker 38
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
Friday Group 2nd   Judy McVeigh 22
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club September 12 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Karen Day 157 *
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Best Of Breed   Lynn White 0
  Group 1st   Karen Day 31
  Group 2nd   Lynn White 28 (1-1-0-0)

Show Date
Portage Kennel Club September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Corinne Walker 162 *
  Reserve Best In Show   Patricia Taylor 130
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Corinne Walker 30
  Group 1st   Patricia Taylor 31

Show Date
Assiniboine Kennel Club September 10 to September 10, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 2nd   Raymond Lariviere 21 (0-2-0-0)
  Group 1st   Joyce Love 29

Show Date
Skaha Kennel Club September 03 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Tempest Deptuch 251 *
  Group 1st   Tempest Deptuch 46
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Sunday Group 4th   Dianne Ivey 46 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
Saturday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 36
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Friday Reserve Best In Show   Joe Lobb 154
  Group 1st   Joe Lobb 33
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Yvonne Savard 32
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 29 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Honey Glendinning 32
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (1-1-1-0)
Tuesday Group 2nd   Susan Quesnel 29
  Best Of Breed   Susan Quesnel 2 (1-1-1-0)
Monday Group 1st   Barbara Arndt 30
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (1-1-1-0)
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Michael Hill 31

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Rick Fehler 1 (0-1-1-0)
  Group 1st LTD Breed Show Rick Fehler 27
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Pamela Bruce 33
Friday Best In Show   Rick Fehler 218 *
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Carmen Haller 33
Thursday Reserve Best In Show   Carmen Haller 182 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Shirley Hubenig 30

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Lynda Saranchuk 553 *
  Best Of Breed LTD Breed Show Richard Lopaschuk 1 (0-0-2-0)
  Group 1st LTD Breed Show Richard Lopaschuk 46
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Thomas Alexander 65
Sunday Best In Show   Margaret Jones 554 *
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Lynda Saranchuk 63
Saturday Best In Show   Yvonne Savard 629 *
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Sandy Alexander 63
Friday Best In Show   Richard Paquette 628 *
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Mel Saranchuk 65

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Specialty] July 17 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Group 1st   Corinne Walker 80
Saturday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 4th   Bonnie Derry 46

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 20 20 20 19 19
All Breed Ranking: 155 156 146 137 137

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 7 10 7   0 0 0 0 0   659
Win Record - 2019
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 05 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Peter Martin 36
  Best Of Breed   Peter Martin 5

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 3 (1-2-1-0)
Friday Select Dog   Carmen Haller N/A
  Select Dog   Shirley Hubenig N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 5 (2-3-1-0)
  Group 4th   Grant Townsend 12
Saturday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 5 (2-3-1-0)
  Group 4th   Joe Purkhiser (Col) 13
Friday Best Of Breed   Murrel Purkhiser 5 (2-3-1-0)

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Sylvia Barkey N/A
  Group 3rd   Rita Walker 16
Sunday Select Dog   Stephen Dainard N/A
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Pamela Bruce 14

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Alexander 8 (1-1-3-4)
  Group 2nd   Sandy Alexander 59
Saturday Select Dog   Garry Newton N/A
Friday Best Of Breed   Michael Yates 13 (2-3-3-6)
  Group 3rd   Michael Yates 70

Show Date
Old English Sheepdog Fanciers Western Canada August 02 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best In Juvenile Sweepstakes   Virginia Price N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 2 (1-1-1-0)
  Group 4th   Charles Olvis 25
Saturday Best Of Breed   Kim Leblanc 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 2 (1-1-1-0)
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (1-1-1-0)

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  BPIG   Mark Houston-McMillan N/A
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 14
Sunday Best Puppy In Show   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  BPIG   Guy Jeavons N/A
Saturday Best Puppy In Show   Eric Soti N/A
  Best Puppy In Show   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Leyda Perez 0
  Best Of Breed   Wolfgang Schnitzer 0
  BPIG   Leyda Perez N/A
  BPIG   Wolfgang Schnitzer N/A
  Group 2nd   Wolfgang Schnitzer 23

Show Date
Fort Garry Kennel Club June 28 to June 28, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  BPIG   Linda Kraft N/A
  Group 1st   Linda Kraft 23

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Ainslie Mills N/A
  BPIG   Ainslie Mills N/A
  Group 3rd   Ainslie Mills 27
  Best Puppy In Breed   Karen Day N/A
  Best Of Breed   Karen Day 2 (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (1-0-1-0)
  BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
  BPIG   Barbara Heal N/A
Friday Best Puppy In Show   Richard Lopaschuk N/A
  Best Puppy In Show   Michelle Scott N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  BPIG   Michelle Scott N/A
  Group 2nd   Michelle Scott 29

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Doug Gaudin N/A
  BPIG   Wayne Thompson N/A
  Group 3rd   Wayne Thompson 18
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Best Puppy In Show   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  BPIG   Doug Gaudin N/A
Friday Best Puppy In Show   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  BPIG   Heather Langfeld N/A
  Group 2nd   Heather Langfeld 20
  BPIG   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 18

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Kristen Francis 20
  Best Of Breed   Kristen Francis 2
  Group 4th   Jack Ireland 17
  Best Of Breed   Jack Ireland 2
Sunday Best Puppy In Show   Wendy Schira N/A
  BPIG   Doug Windsor N/A
  BPIG   Edgar Bajona N/A
  Group 3rd   Doug Windsor 19
  Best Of Breed   Doug Windsor 2
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1
Saturday Best Puppy In Show   Terry Carter N/A
  Best Puppy In Show   Edgar Bajona N/A
  BPIG   Terry Carter N/A
  Group 4th   Terry Carter 16
  BPIG   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 1
  Best Of Breed   Wendy Schira 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 2 (1-0-1-1)
  Group 2nd   Janet Lobb 47
Friday Best Puppy In Breed   Catherine Barlow N/A
  Best Of Breed   Catherine Barlow 2 (1-0-1-1)

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Denys Janssen N/A
  Best Of Breed   Denys Janssen 3 (0-2-2-0)
  Group 4th   Denys Janssen 36
Saturday Best Puppy In Breed   Janet Buchanan N/A
  Best Of Winners   Janet Buchanan (1-2-1-0)
  Winners Dog   Janet Buchanan (1-2-1-0)
Friday Best Puppy In Breed   Peggy Beisel-McIlwaine N/A
  Best Of Winners   Peggy Beisel-McIlwaine (1-2-1-0)
  Winners Dog   Peggy Beisel-McIlwaine (1-2-1-0)

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 20 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Joanne Fernall 0
  BPIG   Grant Townsend N/A
  Group 3rd   Grant Townsend 19
Saturday Best Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  Group 2nd   Joe Lobb 22
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Group 2nd   Janet Lobb 22
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  BPIG   Joe Lobb N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2021

Win Record - 2021
Show Date
Wascana Dog Obedience Club [Rally] December 04 to December 05, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Intermediate   Tami Marks 89.0

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Obedience & Rally] July 15 to July 16, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Novice B   Kelly Ladouceur 98.0
  Novice B   Nicole Wiebe 98.0
Thursday Novice B   Nicole Wiebe 94.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By