Moncton Kennel Club
Saturday, May 4, 2019 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, May 04 (Show # 1)
Saturday, May 04 (Show # 2)
Sunday, May 05 (Show # 3)
Sunday, May 05 (Show # 4)

Obedience

Saturday, May 04 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 04 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 05 (Obedience Trial 3)
Sunday, May 05 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, May 04 (Rally Trial 1)
Saturday, May 04 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: John Hodgkinson
Pekingese  
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town
Points: 142 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John Hodgkinson
Afghan Hound  
GCh Obiwan Heart Of Darkness
Points: 120
Best Puppy In Show
Judge: John Hodgkinson
Norwich Terrier  
Ch TriNor Everlasting Hope
Best Baby Puppy In Show
Judge: John Hodgkinson
Bulldog   Bluemount Jolibully Limitless At Muldoon
Best Veteran In Show
Judge: John Hodgkinson
Boxer  
GCh Ch (Alt) Briley's Time Of My Life
Best Altered In Show
Judge: John Hodgkinson
Rhodesian Ridgeback  
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey








Group 1 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jackson's Catch A Falling Star
  Retriever (Golden)   28
Group 2nd   
GCh DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   20
Group 3rd   
Remme Ariel The Little Mermaid
  Spaniel (English Springer)   16
Group 4th   
Bluestone Fairy Tail
  Spaniel (English Cocker)   14
BPIG   
Remme Ariel The Little Mermaid
  Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tampa Bays Southern Grace At Matlin Via Eagle Pond   Retriever (Labrador)   0
Best Altered In Group    Surreals Murphys Solo Tune   Retriever (Labrador)   0
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GChEx DuValin Cayenne

Best Of Opposite Sex
GCh Narvik de la Plume d'Argent



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Lame Des Belles D'Automne

Open Bitch Class
1st Lame Des Belles D'Automne


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
De Lombardie Kheps Breezycreek



Winners Bitch: (0-1-0-0)
De Lombardie Kheps Breezycreek

Open Bitch Class
1st De Lombardie Kheps Breezycreek

3-6 Month Bitch Class
1st Breezycreek's Little Sure Shot


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
Ch Jackson's Catch A Falling Star

Best Of Opposite Sex
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Ambertru's I'll Call'm George

Best Puppy In Breed
Ambertru's I'll Call'm George


Winners Dog: (1-3-3-1)
Ambertru's I'll Call'm George

Junior Puppy Dog Class
1st Ambertru's I'll Call'm George


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Jackson's Blaznstar At Longwyn

Reserve Winners Bitch
Ambercroft's Maisey Plays Fare

Senior Puppy Bitch Class
1st Ambercroft's Maisey Plays Fare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jackson's Blaznstar At Longwyn

Open Bitch Class
1st Ambercroft Goldquest Cookie

3-6 Month Bitch Class
1st Jackson's A Star Is Born


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Doukare's Life Animated


Sexually Altered Dog Class
1st Surreals Murphys Solo Tune


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Doukare's Life Animated

Open Bitch Class
1st Doukare's Life Animated

3-6 Month Bitch Class
1st Tampa Bays Southern Grace At Matlin Via Eagle Pond


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Kare's Boomerang RC Tollers

Best Of Opposite Sex
RC Toller's Red Ruby

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Kare's Boomerang RC Tollers

Best Puppy In Breed
Rc Toller Kare's Final Legacy


Winners Dog: (2-3-0-0)
Kare's Boomerang RC Tollers

Reserve Winners Dog
Rc Toller Kare's Final Legacy

Junior Puppy Dog Class
1st Rc Toller Kare's Final Legacy

Open Dog Class
1st Kare's Boomerang RC Tollers


Winners Bitch: (2-3-0-0)
RC Toller's Red Ruby

Reserve Winners Bitch
Cfyre's Song Of The Phoenix

Junior Puppy Bitch Class
1st RCToller's Luv Reese To Pieces

12-18 Month Bitch Class
1st RC Toller's Red Ruby
2nd Cfyre's Song Of The Phoenix


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Harbinger's Hidden Treasure

Best Of Opposite Sex
GCh Gordonstar Calibre de Cartier

Select Dog
GCh Gordonstar Calibre de Cartier



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Harbinger's Hidden Treasure

12-18 Month Bitch Class
1st Harbinger's Hidden Treasure


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Scottfree Stage Door Johnny


Winners Dog: (2-0-0-0)
Scottfree Stage Door Johnny

Reserve Winners Dog
Marsuvica's Colour Of Black

12-18 Month Dog Class
1st Scottfree Stage Door Johnny

Open Dog Class
1st Marsuvica's Colour Of Black



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bluestone Fairy Tail

Best Puppy In Breed
Bluestone Fairy Tail



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bluestone Fairy Tail

Reserve Winners Bitch
Bluestone Tails Of Twilight

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluestone Fairy Tail
2nd Bluestone Tails Of Twilight


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Remme Ariel The Little Mermaid

Best Puppy In Breed
Remme Ariel The Little Mermaid



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Follyhills Winoka AfterTheRain

Best Puppy In Breed
Follyhills Winoka AfterTheRain


Winners Dog: (1-0-0-0)
Follyhills Winoka AfterTheRain

Senior Puppy Dog Class
1st Follyhills Winoka AfterTheRain



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 2 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   14
Group 2nd   
GCh Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   12
Group 3rd   
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   11
Group 4th   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   10
BPIG   
Ch Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness

Best Puppy In Breed
Mijkelh Mistral


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mijkelh Mistral

Junior Puppy Dog Class
1st Mijkelh Mistral



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shillington Star Spangled

Best Of Opposite Sex
Trajam I Believe In Fare Ies

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shillington Star Spangled

Best Puppy In Breed
Shillington Star Spangled


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shillington Star Spangled

Senior Puppy Dog Class
1st Shillington Star Spangled


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Trajam I Believe In Fare Ies

Reserve Winners Bitch
Bigsmithy Diana

Open Bitch Class
1st Trajam I Believe In Fare Ies
2nd Bigsmithy Diana


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Best Of Opposite Sex
Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Best Puppy In Breed
Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox


Winners Dog: (1-2-1-0)
Cream Ridge Monsieur at Er Dox

Junior Puppy Dog Class
1st Cream Ridge Monsieur at Er Dox


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Reserve Winners Bitch
Rabows Rebellion ML

Junior Puppy Bitch Class
1st Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Open Bitch Class
1st Rabows Rebellion ML


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Aviance's Barbaro SL

Select Dog
Ch SJ Aries Winters Stormy Night at Cedarmist SL




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daggarwood N Kingdoms Addiction



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daggarwood N Kingdoms Addiction

12-18 Month Bitch Class
1st Daggarwood N Kingdoms Addiction


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Soletrader Daring In Dublin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Soletrader Daring In Dublin

Open Dog Class
1st Soletrader Daring In Dublin



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 3 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Noble Endeavour
  Boxer   13
Group 2nd   
Ch ConnQuest Baby I'm A Star
  Doberman Pinscher   10
Group 3rd    Monument Mountain's Hunt For The Sun   Bernese Mountain Dog   9
Group 4th    Karleo's Pyradigm Reflections   Great Pyrenees   8
BPIG    Karleo's Pyradigm Reflections   Great Pyrenees   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) Briley's Time Of My Life
  Boxer   0
Best Altered In Group   
Moriarty Sukkai du Bois du Crepuscule
  Alaskan Malamute   0
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nordiclight's Sealaska Zen

Best Of Opposite Sex
Nordiclight's Sealaska Rider

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nordiclight's Sealaska Zen

Best Puppy In Breed
Nordiclight's Sealaska Zen


Winners Dog: (1-1-0-0)
Nordiclight's Sealaska Rider

Senior Puppy Dog Class
1st Nordiclight's Sealaska Rider

Sexually Altered Dog Class
1st Moriarty Sukkai du Bois du Crepuscule


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nordiclight's Sealaska Zen

Senior Puppy Bitch Class
1st Nordiclight's Sealaska Zen


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Monument Mountain's Hunt For The Sun



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Briley's Noble Endeavour

Best Of Opposite Sex
Ch Briley's This Must Be Magic

Select Dog
Ch Elharlen's Keystone



7 & Over Veteran Bitch Class
1st GCh Ch (Alt) Briley's Time Of My Life


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh ConnQuest Baby I'm A Star




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Karleo's Pyradigm Reflections

Best Of Opposite Sex
Karleo's Sweet Pyradigm

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Karleo's Pyradigm Reflections

Best Puppy In Breed
Karleo's Pyradigm Reflections


Winners Dog: (1-1-0-0)
Karleo's Pyradigm Reflections

Senior Puppy Dog Class
1st Karleo's Pyradigm Reflections


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Karleo's Sweet Pyradigm

Senior Puppy Bitch Class
1st Karleo's Sweet Pyradigm


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Esmond's Chase The Ace

Best Puppy In Breed
Esmond's Chase The Ace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Esmond's Chase The Ace

Junior Puppy Bitch Class
1st Esmond's Chase The Ace


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Snowlegend Aria Of Snowstar

Best Puppy In Breed
Snowstar's Finley's Favourite



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Snowstar's Finley's Favourite

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowstar's Finley's Favourite


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Champagne Chimera Eleanor Rigby

Best Of Opposite Sex
Leader Alarm Beskyd

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Champagne Chimera Eleanor Rigby


Winners Dog: (1-1-0-0)
Leader Alarm Beskyd

Open Dog Class
1st Leader Alarm Beskyd


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Champagne Chimera Eleanor Rigby

Open Bitch Class
1st Champagne Chimera Eleanor Rigby


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 4 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch D.B.F. Change Maker
  Russell Terrier   11
Group 2nd   
Ch TriNor Everlasting Hope
  Norwich Terrier   10
Group 3rd   
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   9
Group 4th   
Ch Prairie Moon Legend of Zelda
  American Staffordshire Terrier   8
BPIG   
Ch TriNor Everlasting Hope
  Norwich Terrier   N/A
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hollytroy's Solitare

Best Puppy In Breed
Kitch Hollytroy Noble Marcella



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Hollytroy's Solitare

Reserve Winners Bitch
Kitch Hollytroy Noble Marcella

Senior Puppy Bitch Class
1st Kitch Hollytroy Noble Marcella

Open Bitch Class
1st Hollytroy's Solitare


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Prairie Moon Legend of Zelda




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ispy Best Kept Secret

Best Of Opposite Sex
Reynard's Games People Play

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ispy Best Kept Secret

Best Puppy In Breed
Ispy Best Kept Secret


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ispy Best Kept Secret

Senior Puppy Dog Class
1st Ispy Best Kept Secret


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Reynard's Games People Play

Senior Puppy Bitch Class
1st Reynard's Games People Play


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Isabella From Deerpark

Best Puppy In Breed
Kilmaree's Destiny At Showme



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Isabella From Deerpark

Reserve Winners Bitch
Kilmaree's Destiny At Showme

Senior Puppy Bitch Class
1st Kilmaree's Destiny At Showme

Open Bitch Class
1st Isabella From Deerpark


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
TriNor Everlasting Hope

Best Puppy In Breed
TriNor Everlasting Hope



Winners Bitch: (0-1-0-0)
TriNor Everlasting Hope

Senior Puppy Bitch Class
1st TriNor Everlasting Hope


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caudlewood Replica

Best Puppy In Breed
Caudlewood Replica



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caudlewood Replica

Senior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Replica


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
D.B.F. Change Maker


Winners Dog: (1-0-0-0)
D.B.F. Change Maker

12-18 Month Dog Class
1st D.B.F. Change Maker



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun


Winners Dog: (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun

Open Dog Class
1st Steadfast Gold N Gun



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 5 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   21
Group 2nd   Ch Marsuvica's Who's on First   Yorkshire Terrier   20
Group 3rd    Thai Silk Golden Legend   Pomeranian   15
Group 4th    Sailormade's Some Like It Hot   Havanese   13
BPIG    Sailormade's Some Like It Hot   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mardigrais Pretty Penny
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Best Altered In Group    Chriscendo Just A Glimmer   Pomeranian   0
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mardigrais Sweet On Cherrywood



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mardigrais Sweet On Cherrywood

12-18 Month Bitch Class
1st Mardigrais Sweet On Cherrywood

3-6 Month Bitch Class
1st Mardigrais Pretty Penny


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shaw's I'm Crushing It




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sailormade's Some Like It Hot

Best Of Opposite Sex
Little Wonder Jr At Hummingbird

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sailormade's Some Like It Hot

Best Puppy In Breed
Sailormade's Some Like It Hot


Winners Dog: (1-1-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

Junior Puppy Dog Class
1st Little Wonder Jr At Hummingbird


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sailormade's Some Like It Hot

Senior Puppy Bitch Class
1st Sailormade's Some Like It Hot


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Maplewood's Dancin Queen



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Polaris Plyus Andreas

Best Of Opposite Sex
Diamondsun's Mirror Image

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Diamondsun's Jinx


Winners Dog: (1-1-1-0)
Diamondsun's Jinx

Open Dog Class
1st Diamondsun's Jinx


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Diamondsun's Mirror Image

12-18 Month Bitch Class
1st Diamondsun's Mirror Image


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Thai Silk Golden Legend

Best Of Opposite Sex
Keesbrook's Parti In A Tiara

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Thai Silk Golden Legend

Best Puppy In Breed
Keesbrook's Parti In A Tiara


Winners Dog: (1-1-0-0)
Thai Silk Golden Legend

Open Dog Class
1st Thai Silk Golden Legend


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Keesbrook's Parti In A Tiara

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesbrook's Parti In A Tiara

Sexually Altered Bitch Class
1st Chriscendo Just A Glimmer


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kalmadray's Son of Anarchy




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Annadeans Under The Mistletoe

Best Puppy In Breed
Annadeans Under The Mistletoe



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Annadeans Under The Mistletoe

Reserve Winners Bitch
Annadeans Island Christmas

Junior Puppy Bitch Class
1st Annadeans Under The Mistletoe

Canadian Bred Bitch Class
1st Annadeans Island Christmas


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
IslandGems Dream Girl

Best Of Opposite Sex
IslandGems Fabio At Oceaniah

Best Of Winners: (1-1-0-0)
IslandGems Dream Girl

Best Puppy In Breed
IslandGems Fabio At Oceaniah


Winners Dog: (1-1-0-0)
IslandGems Fabio At Oceaniah

Senior Puppy Dog Class
1st IslandGems Fabio At Oceaniah


Winners Bitch: (1-1-0-0)
IslandGems Dream Girl

12-18 Month Bitch Class
1st IslandGems Dream Girl


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Marsuvica's Who's on First

Best Of Opposite Sex
Ch EKN Sassyville Sargeant Voight

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Shanash Kant Touch This

Best Puppy In Breed
Shanash Kant Touch This

Select Dog
Ch Sailormade's Boys Of Summer


Winners Dog: (1-1-2-1)
Marsuvica's Makes His Mark

Junior Puppy Dog Class
1st Marsuvica's Makes His Mark


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Shanash Kant Touch This

Junior Puppy Bitch Class
1st Shanash Kant Touch This


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 6 - Andrea Robins Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not
  Dalmatian   16
Group 2nd   
Ch Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche
  French Bulldog   14
Group 3rd   
Ch Discover Supernova At Keesbrook
  Keeshond   10
Group 4th   
Bluemount Muldoon Starburst
  Bulldog   7
BPIG   
Bluemount Muldoon Starburst
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bluemount Jolibully Limitless At Muldoon   Bulldog   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly

Best Puppy In Breed
Waylins Fiveoclock Uptown Funk


Winners Dog: (1-0-1-0)
Waylins Fiveoclock Uptown Funk

Senior Puppy Dog Class
1st Waylins Fiveoclock Uptown Funk



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bluemount Muldoon Starburst

Best Puppy In Breed
Bluemount Muldoon Starburst


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bluemount Muldoon Starburst

Reserve Winners Bitch
Muldoon Bluemount J Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluemount Muldoon Starburst

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Muldoon Bluemount J Star


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Onsengeltje White And Buttoned

12-18 Month Bitch Class
1st Onsengeltje White And Buttoned


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche

Best Puppy In Breed
Briley's Who's The Boss

Select Dog
Ch Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir


Winners Dog: (2-0-2-0)
Briley's Who's The Boss

Reserve Winners Dog
Medina Royal Bulldog's Gotti

Junior Puppy Dog Class
1st Briley's Who's The Boss

Senior Puppy Dog Class
1st Medina Royal Bulldog's Gotti



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rhapsody's Destined To Be Mine

Best Puppy In Breed
Rhapsody's Destined To Be Mine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rhapsody's Destined To Be Mine

Senior Puppy Bitch Class
1st Rhapsody's Destined To Be Mine


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Discover Supernova At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Rickees Show Me The Ring


Winners Dog: (1-2-0-0)
Rickees Show Me The Ring

Open Dog Class
1st Rickees Show Me The Ring


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hawkhill Sheza Ticket

Best Puppy In Breed
Hawkhill Sheza Ticket



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hawkhill Sheza Ticket

Junior Puppy Bitch Class
1st Hawkhill Sheza Ticket


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dawin Seven Seas Sweet Dreams

Best Puppy In Breed
Dawin Seven Seas Sweet Dreams



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services


Group 7 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   33
Group 2nd   
Ch Agassiz N Austlyn Heading East
  Australian Cattle Dog   28
Group 3rd    Seawhisper Winsmore's Non-Stop   Collie (Smooth)   27
Group 4th   
GCh Lyricisle's Miss Know It All
  Shetland Sheepdog   24
BPIG   
Malka's Does He Love You
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Highledge Lyricisle Rise Up
  Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
Ch Wenlisa's Command Performance
  Australian Shepherd   0
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East


3-6 Month Dog Class
1st Agassiz's Go Way With Ya



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
Malka's Does He Love You

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Kiawah's Take Your Time

Best Puppy In Breed
Malka's Does He Love You

Select Bitch
Ch Amadore Raise Your Glass


Winners Dog: (1-2-1-1)
Kiawah's Take Your Time

Open Dog Class
1st Kiawah's Take Your Time

7 & Over Veteran Dog Class
1st Ch Wenlisa's Command Performance


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Estrella's Pretty Betty Quick

Best Puppy In Breed
Estrella's Princess Lilibeth



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Estrella's Princess Lilibeth

Senior Puppy Bitch Class
1st Estrella's Princess Lilibeth


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sumerwynd Kissed By Fire De Mon Plaisir



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepillar's Steel Grey




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Seawhisper End Game

Best Of Opposite Sex
Glasgowhill Langsyne Continuum

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Seawhisper End Game

Best Puppy In Breed
Seawhisper End Game


Winners Dog: (1-1-0-0)
Seawhisper End Game

Senior Puppy Dog Class
1st Seawhisper End Game


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glasgowhill Langsyne Continuum

Junior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill Langsyne Continuum


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Seawhisper Winsmore's Non-Stop

Best Of Opposite Sex
Cardross Lydia

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Seawhisper Winsmore's Non-Stop

Best Puppy In Breed
Seawhisper Winsmore's Non-Stop


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Cardross Lydia

Senior Puppy Bitch Class
1st Cardross Lydia


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Shadagrace Chasin' A Dream


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 8 pts (1-6-0-2)
Ch Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Best Of Opposite Sex
Riverryan Prince Of Cap Pele

Best Of Winners: (1-6-0-2)
Riverryan's Say The Word

Best Puppy In Breed
Du Domaine Porsha von Lousar


Winners Dog: (1-6-0-2)
Riverryan Prince Of Cap Pele

Open Dog Class
1st Riverryan Prince Of Cap Pele


Winners Bitch: (1-6-0-2)
Riverryan's Say The Word

Reserve Winners Bitch
Du Domaine Porsha von Lousar

Junior Puppy Bitch Class
1st Quymeras Dare To Live
2nd Heidi Von Micurs

Senior Puppy Bitch Class
1st Du Domaine Porsha von Lousar

12-18 Month Bitch Class
1st Adiella Dei Precision

Open Bitch Class
1st Riverryan's Say The Word
2nd Keanesberg Astra


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Lyricisle's Miss Know It All

Best Of Opposite Sex
Ch Nikkilen's Truespirit Romeo

Best Puppy In Breed
Highledge Pretty Little Liar


3-6 Month Dog Class
1st Highledge Lyricisle Rise Up


Winners Bitch: (0-3-1-1)
Highledge Pretty Little Liar

Reserve Winners Bitch
Nikkilen Truespirt Fair Isle

Junior Puppy Bitch Class
1st Highledge Pretty Little Liar

12-18 Month Bitch Class
1st Nikkilen Truespirt Fair Isle

Open Bitch Class
1st Nikkilen's Duchess Of Amesbury


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Wassbolingens Chuck-Berry

Select Dog
Vastgota Canadian Giiwedin LT




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
East Dawns Spanish Paprika

Best Puppy In Breed
East Dawns Spanish Paprika



Winners Bitch: (0-1-0-0)
East Dawns Spanish Paprika

Senior Puppy Bitch Class
1st East Dawns Spanish Paprika


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Bredright Worth The Wait

Best Of Opposite Sex
GCh Stonecroft's Star Seeking



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bredright Worth The Wait

12-18 Month Bitch Class
1st Bredright Worth The Wait


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By