BIS MRBIS GCH Trumphill's Taking The High Road
Rhodesian Ridgeback
(Click on breed to view standings)

Call Name: Kira - (Female)
Owner: Frank Hawkins and Hazel Parker
Breeder: Hazel Parker
Conformation Handler: Chelby Marling
Performance Handler: Kathy Sweet
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 2 2 2 1
Group Ranking: 12 10 8 9 5
All Breed Ranking: 91 80 67 63 46

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 3 13 10 7 9   0 0 0 0 0   957
Win Record - 2019
Show Date
Halifax Kennel Club August 30 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Denys Janssen 7
  Group 4th   Lucie Paradis 5
  Best Of Breed   Denys Janssen 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Lucie Paradis 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Valerie Gervais 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-0-1-1)

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Veronica Mercer 7
  Group 2nd   Barbara Heal 5
  Best Of Breed   Veronica Mercer 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Saturday Group 1st   Robert Rowbotham 8
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Group 3rd   Avery Gaudin 6
  Group 1st   Doug Gaudin 8
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 20 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Gloria Geringer 10
  Group 1st   Sharon Derrick 11
  Best Of Breed   Gloria Geringer 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 1st   Harold Pybus 13
  Best Of Opposite Sex   Karsten Kaemling N/A
  Best Of Breed   Harold Pybus 1 (0-0-1-1)

Show Date
Abegweit Kennel Club July 19 to July 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Linda Kraft 10
  Group 3rd   Bonnie Derry 11
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 1
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Friday Group 2nd   Deirdre McKinnon 4
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rita Walker 10
  Group 2nd   Beverly Capstick 13
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Beverly Capstick 0
Saturday Group 3rd   Joe Lobb 9
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   David Strachan N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Canalizo N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Nelson Huber N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Jos De Cuyper N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Olga Gagne 6
  Group 2nd   Stephen Dainard 9
  Best Of Breed   Olga Gagne 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (1-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Opposite Sex   Vickie Umpleby N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 25
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 5 (1-1-1-3)
Saturday Group 4th   Fred Dewsbury 23
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 5 (2-1-1-2)
Friday Group 4th   Lynda Saranchuk 18
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4 (1-1-1-2)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (1-1-1-2)

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Judith Taylor 107
  Group 1st   Judith Taylor 13
  Group 4th   Deirdre McKinnon 9
  Best Of Breed   Judith Taylor 2 (2-0-0-1)
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 2 (2-0-0-1)
Saturday Group 1st   Patricia Taylor 16
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (2-0-0-1)

Show Date
Moncton Kennel Club May 04 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Shawn Nichols 10
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Saturday Best In Show   Joy Hodgkinson 141 *
  Group 2nd   John Hodgkinson 12
  Group 1st   Joy Hodgkinson 15
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Shawn Nichols 15
  Best Of Breed   Shawn Nichols 3 (0-1-0-3)
Saturday Reserve Best In Show   John Hodgkinson 106 (0-1-0-2)
  Group 4th   Barbara Heal 12
  Group 1st   John Hodgkinson 21
  Best Of Breed   Barbara Heal 2 (0-1-0-2)
  Best Of Breed   John Hodgkinson 2 (0-1-0-2)
Friday Group 4th   Sandy Gelinas 11
  Select Bitch   Michael Gelinas N/A
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2 (0-1-0-2)

Show Date
Fredericton Kennel Club April 13 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 9
  Group 4th   Kristen Francis 7
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Reserve Best In Show   Andrew Beare 123
  Group 1st   Andrew Beare 12
  Best Of Breed   Andrew Beare 0
  Best Of Breed   Berri Beare 0

Show Date
Halifax Kennel Club February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Barbara Arndt 18
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Judith Byrne N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 36
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 7 (3-2-0-3)
Saturday Group 1st   Carlos Navarro Seemann 47
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 8 (3-3-0-3)
Friday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 33
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2 (0-0-1-2)
Thursday Group 1st   Robert Rowbotham 19
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-0-1-1)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 5 5 7 7 7
Group Ranking: 39 38 50 49 58
All Breed Ranking: 325 318 469 453 493

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 10 7 5   0 0 1 0 1   313
Win Record - 2018
Show Date
Moncton Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Darle Heck 12
  Best Of Breed   Darle Heck 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Roberta Parish 1 (1-0-0-1)
Friday Group 2nd   Sean Shields 10
  Best Of Breed   Sean Shields 1 (1-0-0-1)

Show Date
All Hound Club Of Quebec November 03 to November 03, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 57
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 8

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th LTD Breed Show Ben Wasylyshen 39
  Best Of Breed LTD Breed Show Ben Wasylyshen 4 (0-1-1-3)
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 7 (2-2-1-3)
Saturday Best Of Opposite Sex   Cheryl Myers-Egerton N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Gordon Hayburn N/A

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 2
Saturday Group 2nd   Judith Byrne 18
  Best Of Breed   Judith Byrne 2
Friday Group 1st   Carlos Navarro Seemann 15
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 2

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Francois Bernier 0
Saturday Group 3rd   Wayne Thompson 4
  Group 2nd   Heather Langfeld 6
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Group 2nd   Geraldine Taylor 6
  Group 2nd   Phyllis Pancel 5
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-0-0-2)
  Select Bitch   Mel Saranchuk N/A
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-0-1-1)

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Donna Conod 9
  Group 4th   Grant Townsend 6
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-0-0-2)

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Doris Willis 1
  Group 4th   Federico Fernandez N/A
  Best Of Breed   Doris Willis 0
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
Saturday Group 3rd   Kathrine Grant 1
  Group 1st   William Gunn 4
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Bill Walkey 6
  Best Of Breed   Bill Walkey 1 (0-0-0-2)
  Select Bitch   Michelle Scott N/A
Saturday Group 4th   Paula Hartinger 15
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Roger Hartinger 1 (0-0-0-2)

Show Date
South Shore Kennel Club June 02 to June 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Linda Kraft 10
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 6
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 7
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 12 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Janet Lobb 6
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-0-0-2)
Saturday Group 1st   Terry Carter 11
  Group 2nd   Pamela Bruce 10
  Best Of Breed   Terry Carter 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-0-0-2)

Show Date
Moncton Kennel Club May 05 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandy Alexander 9
  Group 3rd   Barbara Arndt 10
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (1-0-1-1)
Saturday 1st 12-18 Month Bitch Class   Wendy Paquette N/A
  Best Of Opposite Sex   Wendy Paquette N/A
  Best Of Winners   Wendy Paquette (1-1-1-0)
  Winners Bitch   Wendy Paquette (1-1-1-0)

Show Date
Fredericton Kennel Club April 07 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Bitch Class   Kathrine Grant N/A
  Best Of Winners   Kathrine Grant (1-1-0-1)
  Winners Bitch   Kathrine Grant (1-1-0-1)
Saturday 1st 12-18 Month Bitch Class   Vickie Umpleby N/A
  1st 12-18 Month Bitch Class   Rick Fehler N/A
  Winners Bitch   Vickie Umpleby (1-1-0-1)
  Best Of Winners   Rick Fehler (1-1-0-1)
  Winners Bitch   Rick Fehler (1-1-0-1)

Show Date
Cobequid Dog Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Bitch Class   Karl Erik Johansson N/A
  Best Of Winners   Karl Erik Johansson (1-1-0-1)
  Winners Bitch   Karl Erik Johansson (1-1-0-1)
Saturday 1st 12-18 Month Bitch Class   Barbara Heal N/A
  Best Of Winners   Barbara Heal (1-1-0-1)
  Winners Bitch   Barbara Heal (1-1-0-1)

Show Date
Halifax Kennel Club February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Olga Gagne N/A
  Reserve Winners Bitch   David Gilmour N/A
Saturday Group 2nd   Doug Windsor 15
  BPIG   Doug Windsor N/A
  2nd Senior Puppy Bitch Class   Lee Steeves N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Doug Windsor N/A
  Reserve Winners Bitch   Lee Steeves N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 3 (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Doug Windsor (2-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Winners Bitch   Doug Windsor (2-2-0-0)
Friday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Wendy Schira N/A
  Reserve Winners Bitch   Wendy Schira N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Moncton Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Junior Puppy Bitch Class   Cheryl Paterson N/A
  Reserve Winners Bitch   Cheryl Paterson N/A
Saturday 2nd Junior Puppy Bitch Class   Ben Wasylyshen N/A
  Reserve Winners Bitch   Ben Wasylyshen N/A
Friday 2nd Junior Puppy Bitch Class   Veronica Mercer N/A
  Reserve Winners Bitch   Veronica Mercer N/A

Show Date
Cobequid Dog Club October 07 to October 08, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Junior Puppy Bitch Class   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Reserve Winners Bitch   Johan Becerra-Hernandez N/A
Saturday 2nd Junior Puppy Bitch Class   Donna Conod N/A
  Reserve Winners Bitch   Donna Conod N/A

Show Date
Pictou County Kennel Club September 09 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Bruce Owen N/A
  2nd 3-6 Month Bitch Class   Joan Beech N/A

Show Date
Halifax Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st 3-6 Month Bitch Class   Wendy Maisey N/A
Sunday 2nd 3-6 Month Bitch Class   Thora Brown N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Allan Brown N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Lee Steeves N/A
  Best Baby Puppy In Group   Sandra Lex N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Lee Steeves N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Sandra Lex N/A

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd 3-6 Month Bitch Class   Judith Byrne N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   William Byrne N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Stephen Dainard N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Stephen Dainard N/A

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 22 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Juvenile Sweepstakes   Yvonne Savard N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Wayne Thompson N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By