Tantramar Kennel Club
Saturday, May 21, 2016 - Show 2



Related Results

Conformation

Saturday, May 21 (Show 1)
Saturday, May 21 (Show 2)
Sunday, May 22 (Show 3)
Sunday, May 22 (Show 4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Kerry Blue Terrier  
Ch Torum's Calico Jack At Irisblu
Points: 132 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Pekingese  
PekeEasy Top Gun Is In Town
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Samoyed   Snowstar's Russian Barron








Group 1 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   21
Group 2nd   
Bluestones Got Her Groove Back
  Spaniel (English Cocker)   20
Group 3rd   
Ch Segre's Big Cheese at Remme
  Spaniel (English Springer)   19
Group 4th   
Ch Akar Sir Newman At Egerton NS
  Vizsla (Smooth-Haired)   17
BPIG   
Bluestones Got Her Groove Back
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jewels Shine Bright Like A Diamond   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Eros del Fiume

Best Of Opposite Sex
Apple



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Apple

Open Bitch Class
1st Apple


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 10 pts (2-3-1-5)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Opposite Sex
GCh Amberview Socie'te' Cartier

Best Of Winners: (2-3-1-5)
Beau Geste With Chrys-Haefen

Best Puppy In Breed
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Select Bitch
Ch Goldiva's Mona Lisa's Smile


Winners Dog: (2-3-1-5)
Backroad Guinness Blonde

Reserve Winners Dog
Backroad Heineken Light

Senior Puppy Dog Class
1st Backroad Guinness Blonde
2nd Backroad Heineken Light


Winners Bitch: (2-3-1-5)
Beau Geste With Chrys-Haefen

Reserve Winners Bitch
Ramchaine Truly Scrumptious

12-18 Month Bitch Class
1st Harmony's Graded On Top

Open Bitch Class
1st Beau Geste With Chrys-Haefen
2nd Ramchaine Truly Scrumptious


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Shadyhill's My Name Is Charlee

Best Puppy In Breed
Shadyhill's My Name Is Charlee



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Shadyhill's My Name Is Charlee

Reserve Winners Bitch
Marsuvica's Midnight Magic

Senior Puppy Bitch Class
1st Shadyhill's My Name Is Charlee

Open Bitch Class
1st Marsuvica's Midnight Magic
2nd Dtael's Little Red Rodeo


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluestones Got Her Groove Back

Best Puppy In Breed
Bluestones Got Her Groove Back



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluestones Got Her Groove Back

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluestones Got Her Groove Back


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Segre's Big Cheese at Remme

Best Of Opposite Sex
Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Best Puppy In Breed
Tropical's Sunset Deal Me In Remme



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Junior Puppy Bitch Class
1st Tropical's Sunset Deal Me In Remme


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Akar Sir Newman At Egerton NS




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trax Double Mirage



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trax Double Mirage

Open Bitch Class
1st Trax Double Mirage


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun
  Rhodesian Ridgeback   12
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   11
Group 3rd   
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   10
Group 4th    Corkery's Geez Louise   Basset Hound   9
BPIG    Royeljoker's Grand Cayman   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Genson's Someone Like You   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Miloki's Abstract Art



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Miloki's Abstract Art

12-18 Month Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Corkery's Geez Louise




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Justart Poetry To Windspirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Genson's Flower Power



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Genson's Flower Power

Reserve Winners Bitch
Genson's Ginger Snap

12-18 Month Bitch Class
1st Genson's Flower Power

Open Bitch Class
1st Genson's Ginger Snap

3-6 Month Bitch Class
1st Genson's Someone Like You


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Genson's Sharpshooter

Best Puppy In Breed
Genson Sam I Am


Winners Dog: (2-0-1-0)
Genson Sam I Am

Reserve Winners Dog
Genson's My Name Is Michael

Senior Puppy Dog Class
1st Genson Sam I Am

12-18 Month Dog Class
1st Genson's My Name Is Michael



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aviance's Barbaro SL


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aviance's Barbaro SL

Open Dog Class
1st Aviance's Barbaro SL



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Royeljoker's Grand Cayman

Best Puppy In Breed
Royeljoker's Grand Cayman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Royeljoker's Grand Cayman

Senior Puppy Dog Class
1st Royeljoker's Grand Cayman



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air
  Great Dane   26
Group 2nd   
Ch Maribelle's Get On Your Boots
  Bullmastiff   21
Group 3rd   
GCh Karleo's Gold Rush
  Great Pyrenees   19
Group 4th   
Ch Tiamat's All About That Base
  Boxer   17
BPIG    Alegup's Hero Of Bishop Falls   Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowstar's Russian Barron   Samoyed   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brylei iz Bolshogo Doma



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brylei iz Bolshogo Doma

Open Bitch Class
1st Brylei iz Bolshogo Doma


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
Ch Tiamat's High Voltage Overload

Select Dog
Ch Briley's Black Onyx



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Tiamat's Chiara Via Nuova

12-18 Month Bitch Class
1st Tiamat's Chiara Via Nuova


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Maribelle's Get On Your Boots

Select Dog
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Credi Del Ecousse




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air

Best Of Opposite Sex
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Britlinblue Dancin In The Moonlite

Best Puppy In Breed
Tonquin Time At Britlinblue

Select Bitch
GCh Shorelines East West Shameless


Winners Dog: (1-1-1-2)
Britlinblue Dancin In The Moonlite

12-18 Month Dog Class
1st Britlinblue Dancin In The Moonlite


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Tonquin Time At Britlinblue

Junior Puppy Bitch Class
1st Tonquin Time At Britlinblue


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Karleo's Gold Rush

Best Of Opposite Sex
Ch Karleo's Catch My Drift




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Alegup's Call Me Rufus

Best Of Opposite Sex
Homeport Ever Changing Tide

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Alegup's Hero Of Bishop Falls

Best Puppy In Breed
Alegup's Hero Of Bishop Falls


Winners Dog: (2-1-1-0)
Alegup's Hero Of Bishop Falls

Reserve Winners Dog
Alegup's Eve's Boy Seth

Senior Puppy Dog Class
1st Alegup's Hero Of Bishop Falls

Canadian Bred Dog Class
1st Alegup's Eve's Boy Seth


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Homeport Ever Changing Tide

Open Bitch Class
1st Homeport Ever Changing Tide


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GCh Dushanbe's Let It Snow

Best Of Opposite Sex
Ch Dushanbe's Rock Legend

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Snowmagic's Russian Composer

Best Puppy In Breed
Ch Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt

Select Dog
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Select Bitch
Ch Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt


Winners Dog: (1-1-2-2)
Snowmagic's Russian Composer

Open Dog Class
1st Snowmagic's Russian Composer

3-6 Month Dog Class
1st Snowstar's Russian Barron


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Snowshoe's Reindeer Games

Open Bitch Class
1st Snowshoe's Reindeer Games

3-6 Month Bitch Class
1st Snowstar's Russian Princess


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Silcort Cindy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Champagne Ginger Rogers

12-18 Month Bitch Class
1st Champagne Ginger Rogers


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Torum's Calico Jack At Irisblu
  Kerry Blue Terrier   11
Group 2nd    Lonestar's Sparkling Trinket   Schnauzer (Miniature)   10
Group 3rd   
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   8
Group 4th   
Prairie Moon Legend of Zelda
  American Staffordshire Terrier   6
BPIG    Lonestar's Sparkling Trinket   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hollytroy's September Morn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hollytroy's September Morn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollytroy's September Morn


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairie Moon Legend of Zelda

Best Puppy In Breed
Prairie Moon Legend of Zelda



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Prairie Moon Legend of Zelda

Open Bitch Class
1st Prairie Moon Legend of Zelda


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca

Best Of Opposite Sex
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Best Puppy In Breed
Bayhills Inawhirl At Beansidhe



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Senior Puppy Bitch Class
1st Bayhills Inawhirl At Beansidhe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Caudlewood Nature's Echo

Best Puppy In Breed
Caudlewood Nature's Echo



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Caudlewood Nature's Echo

Reserve Winners Bitch
Blackbriar Hidden Treasure

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Nature's Echo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Scotiafox By Design

Open Bitch Class
1st Blackbriar Hidden Treasure


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lonestar's Sparkling Trinket

Best Puppy In Breed
Lonestar's Sparkling Trinket



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lonestar's Sparkling Trinket

Reserve Winners Bitch
Ellerker's What If

Junior Puppy Bitch Class
1st Lonestar's Sparkling Trinket

12-18 Month Bitch Class
1st Ellerker's What If


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Regalridge Waltzing Matilda




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chatworth's Lady Mary



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chatworth's Lady Mary

12-18 Month Bitch Class
1st Chatworth's Lady Mary


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   20
Group 2nd    Tokie Too Good To Be True   Pomeranian   19
Group 3rd   
GCh Risha Heir Of The Dog
  Yorkshire Terrier   17
Group 4th   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   14
BPIG   
PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gardine Break A Legend   Chinese Crested   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Kiss Me Quick N'Co

Best Of Opposite Sex
Secrethaven's Surprise Twist

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Gardine Echoes Of Eternity

Best Puppy In Breed
Gardine Echoes Of Eternity


Winners Dog: (1-1-0-1)
Secrethaven's Surprise Twist

Senior Puppy Dog Class
1st Secrethaven's Surprise Twist


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Gardine Echoes Of Eternity

Junior Puppy Bitch Class
1st Gardine Echoes Of Eternity

3-6 Month Bitch Class
1st Gardine Break A Legend


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockhurst Knockout




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Grayson Firefly

Best Puppy In Breed
Kabecca Grayson Nor'easter


3-6 Month Dog Class
1st Folklore Infiniti Kal's Krypto


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Kabecca Grayson Nor'easter

Junior Puppy Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss

Open Bitch Class
1st Applea Victoria's Secret Kiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Passionpaps Breaking Bad

Best Of Opposite Sex
Nightfire's Diamond Fever

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Nightfire's Diamond Fever

Best Puppy In Breed
Nightfire's Diamond Fever

Select Dog
Ch Kinduhaven's Lucky Charm


Winners Dog: (1-2-2-0)
Diamondsun's Voodoo What U Want

Junior Puppy Dog Class
1st Diamondsun's Voodoo What U Want


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Nightfire's Diamond Fever

Reserve Winners Bitch
Diamondsun's Vittle Sweetheart

Junior Puppy Bitch Class
1st Diamondsun's Vittle Sweetheart

Senior Puppy Bitch Class
1st Nightfire's Diamond Fever


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
PekeEasy Top Gun Is In Town

Best Puppy In Breed
PekeEasy Top Gun Is In Town


Winners Dog: (1-0-0-0)
PekeEasy Top Gun Is In Town

Open Dog Class
1st PekeEasy Top Gun Is In Town



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tokie Too Good To Be True

Best Of Opposite Sex
Chriscendo Can't Deny

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tokie Too Good To Be True

Best Puppy In Breed
Chriscendo Can't Deny


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tokie Too Good To Be True

Open Dog Class
1st Tokie Too Good To Be True


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chriscendo Can't Deny

Junior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Can't Deny


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Annadeans Kudos to Pet Pursuit



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star

Best Puppy In Breed
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Risha Heir Of The Dog

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Military Success



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   17
Group 2nd   
Ch Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   16
Group 3rd   
GCh Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   11
Group 4th   
Ch Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   10
BPIG   
Ch Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Onceagain All the Things You R


Winners Dog: (1-0-0-0)
Onceagain All the Things You R

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Onceagain All the Things You R



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Karendon's The Pied Piper

Best Of Opposite Sex
De Calidas Jorja At Tuckerlake

Best Puppy In Breed
GCh Karendon's The Pied Piper



Winners Bitch: (0-3-1-0)
De Calidas Jorja At Tuckerlake

Reserve Winners Bitch
Sto-Rob's Tx Star Haute Creme Tart

Senior Puppy Bitch Class
1st Jayron's MissB Haven

12-18 Month Bitch Class
1st De Calidas Jorja At Tuckerlake

Open Bitch Class
1st Sto-Rob's Tx Star Haute Creme Tart


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha

Best Puppy In Breed
Dunroamin Kurios Pinsha


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha

Senior Puppy Dog Class
1st Dunroamin Kurios Pinsha



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keesridge Fire and Ice

Best Puppy In Breed
Keesridge Fire and Ice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keesridge Fire and Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Fire and Ice


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
Bijou's Set The World On Fire

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Bijou's Set The World On Fire

Best Puppy In Breed
Bijou's Set The World On Fire


Winners Dog: (1-3-1-0)
Tudorose Smooth Sailing

Senior Puppy Dog Class
1st Tudorose Smooth Sailing


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Loghavens Furever On My Mind AJ

Best Of Opposite Sex
Halo's New Journey To Opal's

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Halo's New Journey To Opal's

Best Puppy In Breed
Halo's Dude Looks Like A Lady


Winners Dog: (1-2-1-0)
Halo's Dude Looks Like A Lady

Junior Puppy Dog Class
1st Halo's Dude Looks Like A Lady


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Halo's New Journey To Opal's

Reserve Winners Bitch
Loghavens I've Got I's For You

Senior Puppy Bitch Class
1st Loghavens I've Got I's For You

12-18 Month Bitch Class
1st Halo's New Journey To Opal's


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cardross M'Lady Pure N Sweet
  Collie (Smooth)   19
Group 2nd   Ch Immerzu High Fidelity   Puli   18
Group 3rd    Grinzing's Jewelled Moonstone   Briard   16
Group 4th   
Agassiz N Austlyn Heading East
  Australian Cattle Dog   15
BPIG   
Risingstar's Totally Nova
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Malka's Class Act
  Australian Shepherd   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Agassiz N Austlyn Heading East

Best Of Opposite Sex
GCh Agassiz's Come From Away

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Agassiz N Austlyn Heading East

Best Puppy In Breed
Catalyst's Warden Of The North


Winners Dog: (1-1-1-0)
Catalyst's Warden Of The North

Junior Puppy Dog Class
1st Catalyst's Warden Of The North


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Agassiz N Austlyn Heading East

Open Bitch Class
1st Agassiz N Austlyn Heading East


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Novacoast Ez Come Ez Go

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Novacoast Ez Come Ez Go

Best Puppy In Breed
Risingstar's Totally Nova


Winners Dog: (1-2-0-1)
Novacoast Ez Come Ez Go

12-18 Month Dog Class
1st Novacoast Ez Come Ez Go

3-6 Month Dog Class
1st Malka's Class Act


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Risingstar's Totally Nova

Reserve Winners Bitch
Novacoast She Makes It Look Ez

Senior Puppy Bitch Class
1st Risingstar's Totally Nova

12-18 Month Bitch Class
1st Novacoast She Makes It Look Ez


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grinzing's Jewelled Moonstone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Grinzing's Jewelled Moonstone

Canadian Bred Bitch Class
1st Grinzing's Jewelled Moonstone


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Seawhisper Rosept Brigantine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Seawhisper Rosept Brigantine

Open Dog Class
1st Seawhisper Rosept Brigantine



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wild Wind Red Angel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wild Wind Red Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Wild Wind Red Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Immerzu High Fidelity

Best Of Opposite Sex
Ch Immerzu Harmonizing




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Lyricisle's Without A Trace

Best Of Opposite Sex
Truespirit Nikkilen Fall Storm

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Truespirit Nikkilen Fall Storm

Best Puppy In Breed
Truespirit Nikkilen Fall Storm


Winners Dog: (1-3-0-1)
Truespirit Nikkilen Fall Storm

Junior Puppy Dog Class
1st Truespirit Nikkilen Fall Storm


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Feldberg Canadaday Firewrks LT

Best Of Opposite Sex
Vastgota Mary Poppins LT



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vastgota Mary Poppins LT

Open Bitch Class
1st Vastgota Mary Poppins LT


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By