Lethbridge & District Kennel Club
Saturday, November 17, 2018



Related Results

Obedience

Saturday, November 17 (Obedience Trial 1)
Sunday, November 18 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, November 17 (Rally Trial 1)
Sunday, November 18 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:

-- Terrina Maciborski --
BIS MBPIS GCH Ghostpine's DiamondOfHope
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
Photo Jolie Janssen


Best In Show
Judge: Karsten Kaemling
Kerry Blue Terrier  
GCh Krisma's Xman First Class
Points: 240 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Karsten Kaemling
Siberian Husky  
GCh Nanook's Alberta Clipper
Points: 207
Best Puppy In Show
Judge: Karsten Kaemling
Shih Tzu  
Sunside Simply Jessie
Best Baby Puppy In Show
Judge: Karsten Kaemling
Scottish Terrier  
VDK's Thorburn Of Glenshiel
Best Veteran In Show
Judge: Karsten Kaemling
Staffordshire Bull Terrier  
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh








Group 1 - Karsten Kaemling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   41
Group 2nd   
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona
  Pointer (German Short-Haired)   40
Group 3rd   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   35
Group 4th   
Sevenoaks Earth Wind And Rain
  Setter (English)   29
BPIG   Ch Puppylove Delamatchas Tanner   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Goldcker Water U Sinkin A Boat   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
Ch Coltan's Winner Takes All
  Retriever (Golden)   0
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Of Opposite Sex
Peregrine's Semper Fidelis

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Localuna's Viva La Revolution

Best Puppy In Breed
Localuna's Viva La Revolution

Select Bitch
GCh Firepoint Flyxtheseatofurpants


Winners Dog: (1-1-0-3)
Peregrine's Semper Fidelis


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Localuna's Viva La Revolution

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Blazingstar Aerodynamic



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Blazingstar Aerodynamic

Reserve Winners Bitch
Blazingstar Calliope

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Kenro's Crimson Southern Belle

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Hollykins Here To Eternity

Best Puppy In Breed
Kenro's Crimson Southern Belle

Select Dog
Ch Coltan's Winner Takes All

Select Bitch
Ch Verdoro's Heaven Can Wait


Winners Dog: (1-2-2-1)
Hollykins Here To Eternity

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 6 pts (4-3-0-0)
Shadesi's Noise Maker

Best Of Opposite Sex
Labralaynes Shanghai Noon

Best Of Winners: (4-3-0-0)
Shadesi's Noise Maker

Best Puppy In Breed
Shadesi's Noise Maker


Winners Dog: (4-3-0-0)
Shadesi's Noise Maker

Reserve Winners Dog
Danikk Memento


Winners Bitch: (4-3-0-0)
Labralaynes Shanghai Noon

Reserve Winners Bitch
Eagertrieve Paevalley Gumdrop

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
GCh Littlebay's Hufflepuff

Best Of Opposite Sex
Quenched And Forged Of Great Pleasure

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Caltansis XXVI Awesome Audrey


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Caltansis XXVI Awesome Audrey

Reserve Winners Bitch
Aqueus 6 Karat Peridot

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sevenoaks Earth Wind And Rain


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sevenoaks Earth Wind And Rain


Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rhuzara's Blown Away



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Puppylove Delamatchas Tanner

Best Puppy In Breed
Ch Puppylove Delamatchas Tanner



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Amigo's Busting Loose Allie

Best Of Opposite Sex
Amigo Ben Watch Me Go

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Amigo's Busting Loose Allie

Best Puppy In Breed
Amigo's Busting Loose Allie

Select Bitch
Ch Amigo's Spot On Miss Annie


Winners Dog: (1-2-0-1)
Amigo Ben Watch Me Go


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Amigo's Busting Loose Allie

Reserve Winners Bitch
Neumannsown Amigo Mustang Saly

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bluestone Summer At Tricaliber



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ramblewood All The Right Moves



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Gameon Bergen Nite To Remember

Select Bitch
Ch Innovations Georgia On My Mind



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin







Group 2 - Karsten Kaemling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   14
Group 2nd   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   13
Group 3rd   
Ch Avitar's Sweet Sounding Jazz
  Otterhound   11
Group 4th   
GCh Brushwood Meant To Be
  Whippet   10
BPIG    Wagswell's Little Nell MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Haefen Phaeton Kingsley   Saluki   0
Best Veteran In Group   
GCh Homegrown Sunrise On Rosehill
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lake Park Nemo

Best Of Opposite Sex
Shecaras Phenomenal

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lake Park Nemo


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lake Park Nemo


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shecaras Phenomenal

Reserve Winners Bitch
Shecaras Ideal Cecile

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Best Of Opposite Sex
RHK Sillys Too Many Cinders

Best Puppy In Breed
RHK Mochas Melody In Stripes

Select Bitch
Ch RHK Sillys Cinder Ella



Winners Bitch: (0-2-1-1)
RHK Sillys Too Many Cinders

Reserve Winners Bitch
RHK Mochas Melody In Stripes

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wagswell's Little Nell MW

Best Puppy In Breed
Wagswell's Little Nell MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wagswell's Little Nell MW

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Barrassy's Explorer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Barrassy's Explorer

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Avitar's Sweet Sounding Jazz







Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brushwood Meant To Be







Group 3 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nanook's Alberta Clipper
  Siberian Husky   52
Group 2nd   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   45
Group 3rd   
GCh Libertesse Scouts Honour
  Great Dane   37
Group 4th   
GCh Newalba's Fhuil Tha Ladir
  Bullmastiff   30
BPIG    Ms Emma Von Romanshof   Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Prairiegems Boomkanani Irawaru   Bernese Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   
GChEx Big Beach's Lowrider At Wathaman
  Rottweiler   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-2)
Ch Creo's Northern Nugget

Best Puppy In Breed
Ms Emma Von Romanshof



Winners Bitch: (0-4-0-2)
Creo's Miss Madrisa

Reserve Winners Bitch
Ms Emma Von Romanshof

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Tybrushe's Certainly I Can

Best Puppy In Breed
Tybrushe's Certainly I Can


Winners Dog: (3-3-1-1)
Tybrushe's Certainly I Can

Reserve Winners Dog
Newalba N Novera's Gie It Laldy


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Breakout's I've Got A Purpose

Reserve Winners Bitch
Samson's Fire In The Sky

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Newalba's Fhuil Tha Ladir

Best Of Opposite Sex
Sycalcade's Wings Of Electra

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Puppy In Breed
Cabberin's At JYF Bulls Paxton


Winners Dog: (1-2-1-0)
Cabberin's At JYF Bulls Paxton


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Sycalcade's Wings Of Electra

Reserve Winners Bitch
Sycalcade's Missy May Day

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh Cassels Chillin On The Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Cassius de Akido San

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Sharinway's Day Of Reckoning

Best Puppy In Breed
Sharinway's Day Of Reckoning


Winners Dog: (3-2-1-1)
Sharinway's Day Of Reckoning

Reserve Winners Dog
Sensei Val Di Taro


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Krannoggan's Promise Of Fame

Reserve Winners Bitch
Willowcreeks Midnight Special

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
GCh Libertesse Scouts Honour

Best Of Opposite Sex
Ch Cilka's Resurrect The Architect

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Jonniedane Blk Withtwo Sugars

Best Puppy In Breed
Darkhorse's Wolfn' Down The Pie

Select Dog
GCh Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Select Bitch
Ch ValbyDane Powers Of One


Winners Dog: (2-1-2-2)
Jonniedane Blk Withtwo Sugars

Reserve Winners Dog
Darkhorse's Wolfn' Down The Pie

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skeenawhip Sophistication



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Lizona Unforgettable King Cole


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lizona's Austin Powers Groovy


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 6 pts (4-1-2-0)
GCh Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Wathaman's Dare To Soar

Best Of Winners: (4-1-2-0)
Wathaman's Catch A Pendragon

Best Puppy In Breed
Wathaman's Catch A Pendragon

Select Dog
GCh Eternalfire's 'El Presidente


Winners Dog: (4-1-2-0)
Wathaman's Catch A Pendragon

Reserve Winners Dog
Esmonds You Make Me Smile


Winners Bitch: (4-1-2-0)
Wathaman's Dare To Soar

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Polar Mist N Mishka's Lada Winter Beauty

Best Puppy In Breed
Hartstone's Dreams Of Everest



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Hartstone's Dreams Of Everest

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Steinhaus V Consort Ruffian

Best Of Opposite Sex
Peppermill's Mackenzie King

Best Puppy In Breed
Peppermill's Mackenzie King


Winners Dog: (2-0-0-1)
Peppermill's Mackenzie King

Reserve Winners Dog
Ariaspride Benito


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GCh Nanook's Alberta Clipper

Best Of Opposite Sex
Nanook's Footprints On Fire

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Nanook's Footprints On Fire

Best Puppy In Breed
Nanook's Footprints On Fire


Winners Dog: (2-4-1-0)
Wintereclips Little Mister

Reserve Winners Dog
Arcticsun's Heartbreak Hotel


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Nanook's Footprints On Fire

Reserve Winners Bitch
Nightshade Star Of The Galaxy





Group 4 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   32
Group 2nd   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   29
Group 3rd   
GCh Beinnein's Beyond The Blue
  Scottish Terrier   28
Group 4th   
GCh Ghostpine's DiamondOfHope
  Staffordshire Bull Terrier   25
BPIG   
Ganymede's Holy Grail
  Border Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
VDK's Thorburn Of Glenshiel
  Scottish Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg

Best Puppy In Breed
Marauders 24K Magic

Select Dog
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy


Winners Dog: (1-0-2-0)
Marauders 24K Magic


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ganymede's Holy Grail

Best Of Opposite Sex
Zealous Pinot Noir

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ganymede's Holy Grail

Best Puppy In Breed
Ganymede's Holy Grail


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ganymede's Holy Grail


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Zealous Pinot Noir

Reserve Winners Bitch
Zealous Secret Summer Storm

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tarahill's Celtic Fire

Best Puppy In Breed
Tarahill's Celtic Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tarahill's Celtic Fire


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keriland's Check Your Six



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Braebrook's City Of Stars

Best Puppy In Breed
Braebrook's City Of Stars



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Braebrook's City Of Stars

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Beinneins Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Ch Beinneins Sweet Dreams


Winners Dog: (1-0-0-1)
Beinneins Dream Catcher


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class

Best Of Opposite Sex
Krisma's Eyes On You

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Krisma's Eyes On You

Best Puppy In Breed
Dinnyesvarosi Underground Star


Winners Dog: (1-1-1-0)
Dinnyesvarosi Underground Star


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Krisma's Eyes On You

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dralion's Lead On McDuff



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dralion's Lead On McDuff

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Villam's Kiss The Dice

Best Of Opposite Sex
Villam's Klaus Langford

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Villam's Kiss The Dice

Best Puppy In Breed
Villam's Kiss The Dice


Winners Dog: (1-1-0-0)
Villam's Klaus Langford


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Villam's Kiss The Dice

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Beinnein's Beyond The Blue


Winners Dog: (2-0-1-0)
Greatbear Kodiak Wee Ben

Reserve Winners Dog
Beinnein's Charles In Charge


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Saore Non Solo Moda

Best Puppy In Breed
Ch Avalonis Illuminatrix



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Saore Non Solo Moda

Reserve Winners Bitch
Avalonis Total Eclipse Of The Heart

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
Tyrone's Winterfell

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Tyrone's Winterfell

Best Puppy In Breed
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Select Bitch
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline


Winners Dog: (2-1-0-2)
Tyrone's Winterfell

Reserve Winners Dog
Holweit's Perfect Storm


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Tyrone In The Naaame Of Love

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope

Best Of Opposite Sex
GCh Wimaru's Final Chance

Select Bitch
Ch Red Rocks Tequila Sunrise



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Karsten Kaemling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   31
Group 2nd   
GCh Diabolbric's Rumour Of War
  Pug   30
Group 3rd   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   27
Group 4th   
GCh Zen's Shake It Up
  Chinese Crested   23
BPIG   
Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   N/A
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Best Of Opposite Sex
Luckycharm Anastasia

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Luckycharm Anastasia

Best Puppy In Breed
Luckycharm Cindy Lou Bear


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Luckycharm Anastasia

Reserve Winners Bitch
Luckycharm Cindy Lou Bear

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dafawn's Dragon Slayer

Best Puppy In Breed
Dafawn's Dragon Slayer


Winners Dog: (2-0-0-0)
Dafawn's Dragon Slayer

Reserve Winners Dog
Louis


Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Diogenoir Deja Vu

Best Puppy In Breed
Diogenoir Deja Vu



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Diogenoir Deja Vu

Reserve Winners Bitch
Coco's Livin The Dream Sassy

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Opposite Sex
GCh Janterra Leith's Shooting Star



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diavolino's Demerara

Best Puppy In Breed
Diavolino's Demerara



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diavolino's Demerara

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
Ch Vega Valifyre Calamity Jane Guns N Roses

Best Puppy In Breed
Topflite Put Your Money On Me



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Topflite Put Your Money On Me

Reserve Winners Bitch
Raeanne's Lasting Impression

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Foxworth First And Goal

Best Of Opposite Sex
Crystalton Star Light

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Pompushar IL Korn Vinnie Puh

Best Puppy In Breed
Firesprite's Moon Rocks


Winners Dog: (2-3-1-0)
Pompushar IL Korn Vinnie Puh

Reserve Winners Dog
Firesprite's Moon Rocks


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Crystalton Star Light

Reserve Winners Bitch
Sunvalleypoms Sweetie Pie

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Nice & Outgoing Kotys Tw

Best Of Opposite Sex
Templecity's Thank Me Later

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Nice & Outgoing Kotys Tw

Best Puppy In Breed
Templecity's Thank Me Later


Winners Dog: (2-1-0-0)
Templecity's Thank Me Later

Reserve Winners Dog
Nadal's Preston Avenue


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Nice & Outgoing Kotys Tw

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Diabolbric's Rumour Of War

Best Puppy In Breed
Eleki Xoe's Superbowl Titan


Winners Dog: (2-0-1-0)
Eleki Xoe's Superbowl Titan

Reserve Winners Dog
Pekeapug's Jedi Master


Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Maicon Crystal Of The York


Winners Dog: (2-0-0-0)
Maicon Crystal Of The York

Reserve Winners Dog
Barron Crystal Of The York






Group 6 - Karsten Kaemling Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   23
Group 2nd   
Ch Sunside Absolutely Fabulous
  Shih Tzu   15
Group 3rd   
GCh Apsolutely Get In The Game
  Lhasa Apso   13
Group 4th   
GChEx Luvit Dalnavert A Movado Sportivo
  Bichon Frise   11
BPIG   
Sunside Simply Jessie
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chowridge Iam Freyja At Nyanchow   Chow Chow   0
Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Luvit Dalnavert A Movado Sportivo



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gumby's Cruzin To Arruga

Best Puppy In Breed
Gumby's Cruzin To Arruga



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gumby's Cruzin To Arruga

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Darslines Shine Donpersion

Best Of Opposite Sex
Darslines Shine Karry

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Darslines Shine Donpersion


Winners Dog: (1-1-0-0)
Darslines Shine Donpersion


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Darslines Shine Karry

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Bonden's Red Ferrari

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Petticoat Junction

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Showtyme's I Am The Man Of Steel


Winners Dog: (1-2-1-0)
Showtyme's I Am The Man Of Steel


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Admiraal's Petticoat Junction

Reserve Winners Bitch
Admiraal My Wickedwicked Heart

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game

Best Of Opposite Sex
Apsolutely Defying Gravity

Best Puppy In Breed
Apsolutely Defying Gravity



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Apsolutely Defying Gravity

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mrang Belcourt Communicate

Best Puppy In Breed
Ch Mrang Belcourt Communicate



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Seransil Temple City Eng Cream

Best Puppy In Breed
Ch Seransil Conbrio Promise Me

Select Bitch
Ch Seransil Conbrio Promise Me


Winners Dog: (1-3-1-3)
Edencourt Wallace


Winners Bitch: (1-3-1-3)
Seransil Temple City Eng Cream

Reserve Winners Bitch
Edencourt Little White Lie

Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Select Bitch
Ch D.C. Kin's Kita Kaze



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Sunside Absolutely Fabulous

Best Puppy In Breed
Sunside Simply Jessie



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sunside Simply Jessie



Group 7 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   41
Group 2nd   
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road
  Finnish Lapphund   40
Group 3rd   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   39
Group 4th   
GCh Crystal Winds Why Not?
  Australian Shepherd   33
BPIG   
Ch Lacomtesse Vampire Slayer
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    WillowGlyn Prairiemist Steel   Shetland Sheepdog   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Crystal Winds Why Not?

Best Of Opposite Sex
Ch Casselcreek East Coast Swing

Best Puppy In Breed
Lk Michigan's Oh It's Happening

Select Bitch
Ch Sheep's Kin A Good Woman


Winners Dog: (1-0-1-2)
Lk Michigan's Oh It's Happening


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Of Opposite Sex
Ch Shaggylane Glowing Princess



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Picardiers Opportunity Knocks

Best Puppy In Breed
Picardiers Opportunity Knocks


Winners Dog: (1-0-0-0)
Picardiers Opportunity Knocks


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Davenloch Cardoness Versailles

Best Of Opposite Sex
Davenloch's Night Moves

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Davenloch's Night Moves

Best Puppy In Breed
Davenloch's Night Moves


Winners Dog: (2-2-0-1)
Davenloch's Night Moves

Reserve Winners Dog
Prairiemist Bodacious


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Davenloch's En Route

Reserve Winners Bitch
Davenloch Girl On Fire

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tamaron's Leather 'N Lace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tamaron's Leather 'N Lace

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Lacomtesse Vampire Slayer

Best Puppy In Breed
Lacomtesse Vampire Slayer

Select Bitch
GCh Snowycreek's Galileo Galassia


Winners Dog: (1-2-0-3)
Lacomtesse Vampire Slayer


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Snowycreek's Illicit Interlude

Reserve Winners Bitch
Snowycreek's Light Up My Life

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Kyon's Fredens Prins

Best Of Opposite Sex
Ch Kyon's Leker Gjemsel

Best Puppy In Breed
Kyon's Fredens Prins


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kyon's Fredens Prins


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh SilverSpar 1Singular Sensation

Select Bitch
GCh Bluecalebs Love At First Sight



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 13 pts (3-8-2-1)
GCh Zesta Callisto

Best Of Opposite Sex
Ch Emmy's Simply Orange

Best Of Winners: (3-8-2-1)
Heartstrings Precious Ruby

Best Puppy In Breed
Prairiemist Solarus Lyra

Select Dog
GCh Westpointe's Sound Effects


Winners Dog: (3-8-2-1)
Shadland On Cloud Nine

Reserve Winners Dog
Emmy's Main Squeeze


Winners Bitch: (3-8-2-1)
Heartstrings Precious Ruby

Reserve Winners Bitch
Dynstar Leontyne

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Oberland's Quinn Del Lago



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Oberland's Quinn Del Lago

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova

Best Puppy In Breed
Quanda Over A Mile To Khaskova



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By