Am Ch./Can GCH. NSS/BISS/BIS/MRBIS/MBPIS Bianca's BraosRiver Sedona, FDJ, JH, NAVDHA NA II
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Sedona - (Female)
Owner: Mary Ellen Whyte / Suzanne Dillin
Breeder: Mary Ellen Whyte / Suzanne Dillin
Conformation Handler: Mary Ellen Whyte
Performance Handler: Mary Ellen Whyte
Website: http://www.biancagsp.net


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 25 24 23 22 N/A
Group Ranking: 412 401 381 359 N/A
All Breed Ranking: 1965 1928 1827 1730 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   34
Win Record - 2019
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joyce Love 34
  Best Of Breed   Joyce Love 3 (1-0-1-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Terry Gains N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Tempest Deptuch N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Charles Olvis N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Kim Ramey-Leblanc N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 17 17 17 18 26
All Breed Ranking: 72 70 74 79 126

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 2 10 5 3 3   1 0 0 0 2   1321
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nikki Riggsbee 7 (3-2-0-3)
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 7 (3-2-0-3)
Friday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 6 (3-1-0-3)
  Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 30

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 4 (1-1-0-3)
  Group 1st   Linda Kraft 37
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 4 (1-1-0-3)
  Group 2nd   Karsten Kaemling 40
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4 (1-1-0-3)
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 4 (1-1-0-3)
  Group 1st   Wendy Hamilton-Petkau 36

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Cole 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 59
Friday Best Of Opposite Sex   Ted Fahlgren N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (0-0-1-2)
Sunday Select Bitch   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 2 (0-0-1-2)
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Norman Kenney 64

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 6 (1-1-1-4)
  Group 3rd   James Reynolds 42
Saturday Reserve Best In Show   Mel Saranchuk 227 (1-1-1-4)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 6 (1-1-1-4)
  Group 1st   Lynda Saranchuk 47
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 5 (0-1-1-4)
  Group 1st   Mel Saranchuk 38

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Linda Kraft 35
  Best Of Breed   Linda Kraft 5 (0-2-0-4)
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 4 (0-2-0-3)
  Group 4th   Virginia Lyne 32
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 5 (0-2-0-4)
Friday Group 1st   Terry Gains 40
  Best Of Breed   Terry Gains 4 (0-2-0-3)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 2 (1-1-0-1)
  Group 4th   Robert Whitney 39
Friday Best Of Breed   Allan Brown 2 (1-1-0-1)
Thursday Best Of Breed   Thora Brown 2 (1-1-0-1)
  Group 4th   Thora Brown 29

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Pamela Bruce 3
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 4
Saturday Best Of Breed   Carl Liepmann 4
Friday Group 2nd   Margaret Jones 83
  Best Of Breed   Margaret Jones 3

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Owner Handled In Group   Patricia Taylor N/A
  Group 3rd   Patricia Taylor 21
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-1-0-1)
Saturday Reserve Best In Show   Joy Hodgkinson 99 (0-1-0-1)
  Group 2nd   John Hodgkinson 26
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   John Hodgkinson 1 (0-1-0-1)
  Best Owner Handled In Group   Joy Hodgkinson N/A
  Group 1st   Joy Hodgkinson 28
Friday Best In Show   Sharon Derrick 123 *
  Best Owner Handled In Show   Sharon Derrick N/A
  Best Owner Handled In Group   Sharon Derrick N/A
  Group 1st   Nancy Popovich 28
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Sharon Derrick 27
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-1-0-1)

Show Date
Westwind Sporting Dog Club July 12 to July 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 10
  Group 1st   Thomas Alexander 79

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 11 (0-4-3-5)
  Group 2nd   Sandy Alexander 47
Saturday Best Of Breed   Maribel Sy 9 (0-3-3-4)
Friday Best Of Breed   Joseph Gregory 12 (1-5-3-4)
Thursday Select Bitch   Aramis (Joy) Lim N/A

Show Date
Vancouver Island Pointing Dog Club June 16 to June 16, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 1

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 46 46 44 47 46
All Breed Ranking: 196 195 176 220 194

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 0 2 1   0 0 0 1 2   495
Win Record - 2017
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Janet Lobb N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Nancy Popovich N/A
  Best Of Opposite Sex   Brenton Wright N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Brenda Wilson N/A
Saturday Best Of Breed   Erin Brown 4 (0-1-1-3)
Friday Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Barbara Arndt N/A
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 5 (0-2-2-2)
  Group 3rd   Michelle Scott 73
Friday Best Of Breed   Patricia Cummins 4 (0-1-2-2)
  Group 4th   Bruce Fraser 55

Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada [Regional] July 16 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Field Bitch   Keith Simmons N/A
  Select Bitch   Keith Simmons N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Shaunna Bernardin N/A

Show Date
German ShortHaired Pointer Club of Canada [National] July 15 to July 15, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dianne Jovanovic 43
  Best Field Bitch   Dianne Jovanovic N/A
  Best Canadian Bred   Dianne Jovanovic N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Michael Gelinas 93
  Best Of Breed   Michael Gelinas 22

Show Date
Westwind Sporting Dog Club July 13 to July 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Dianne Jovanovic N/A
  Group 4th   Dianne Jovanovic 96
  Best Of Breed   Judith Taylor 33

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Carol Graham N/A
Saturday BPIG   Carmen Haller N/A
Friday Best Of Breed   Laura Thompson 4
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Group 3rd   Sandy Alexander 28

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Melvin Beech N/A
  BPIG   Joan Beech N/A
  BPIG   Melvin Beech N/A
Saturday Best Puppy In Show   Karsten Kaemling N/A
  BPIG   Karsten Kaemling N/A
Friday Best Puppy In Show   Nancy Popovich N/A
  Best Puppy In Show   Lee Anne Bateman N/A
  BPIG   Nancy Popovich N/A
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Donna Conod N/A
Sunday BPIG   Patricia Lanctot N/A
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tanya Stockmari 9
  BPIG   Tanya Stockmari N/A
  Group 1st   Tanya Stockmari 102

Show Date
Alberta Kennel Club January 20 to January 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Peggy Beisel-McIlwaine N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2019

Win Record - 2019
Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Janice Leach 90.0
Saturday Novice B   Betty Brask 100.0
Friday Novice B   Alvin Eng 97.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By