MBIS CAN GCH/ AM BIS GCHS Sanderlin Dance Thru The Galaxy
Miniature Pinscher
(Click on breed to view standings)

Call Name: Porsche - (Female)
Owner: Angela M Sanders
Breeder: Angela M Sanders
Conformation Handler: Cindy Kowalchuk-Corrigal
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 24 24 24 18 18
All Breed Ranking: 159 159 149 123 116

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 3 4   0 0 0 0 0   99
Win Record - 2020
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 4th   Judith Byrne 11
Friday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 12
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 14

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Sandra Anderson 14
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 3rd   Richard Paquette 12
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 4th   Rick Fehler 13
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Best Of Breed   Robert Denis 0
  Group 4th   Ben Wasylyshen 11
  Group 4th   Robert Denis 12

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 16 16 17 15 16
All Breed Ranking: 83 86 89 83 90

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 9 10 11 10   0 1 1 0 2   1230
Win Record - 2019
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 05 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Peter Martin 0
Saturday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
  Best Of Breed   Donald Mahoney 0
  Group 2nd   Donald Mahoney 27
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 21
  Group 4th   Francis Smith Moffat 22

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Patricia Trotter 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Charles Trotter 2 (1-1-0-1)
  Group 3rd   Patricia Trotter 28
  Group 4th   Charles Trotter 23
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 2
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (1-1-0-1)

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Judith Taylor 17
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Sunday Group 3rd   Terry Carter 23
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Group 2nd   Anik Primeau 25

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joyce Love 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (1-1-0-1)
  Group 3rd   Joyce Love 26
Saturday Best Of Breed   John Hodgkinson 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2 (1-1-0-1)
  Group 2nd   John Hodgkinson 28
  Group 1st   Joy Hodgkinson 31
Friday Best Of Breed   Susan Quesnel 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Susan Quesnel 30

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 1st   Stephen Dainard 24
  Group 2nd   Sylvia Barkey 22
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 4th   Rita Walker 19
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 3rd   Pamela Bruce 19
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 2nd   Mike Jackman 20

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carmen Haller 15
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Group 3rd   Peter Machen 17
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Friday Group 3rd   Margaret Jones 18
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Thursday Group 4th   Murray Eason 15
  Best Of Breed   Murray Eason 0

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers August 03 to August 03, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Vicki Abbot 3
  Group 3rd   Vicki Abbot 58

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carlos Quinones 3 (1-1-1-1)
Sunday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Dan Ericsson 3 (2-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Joanne Paulk 3 (2-1-0-1)

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Patricia Hastings 177 *
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 40
Saturday Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 189 *
  Best Of Breed   Patricia Hastings 0
  Group 1st   Patricia Hastings 44
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 2nd   Nancy Popovich 38

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Honey Glendinning 35
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 2nd   Tempest Deptuch 39
Friday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 1st   Raymond Yurick 29
Thursday Best Of Breed   Charles Olvis 0
  Group 3rd   Charles Olvis 29

Show Date
Prairie Toy Association June 30 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 2nd   Shawn Nichols 16

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 2nd   Guy Jeavons 15
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Eric Soti 0
  Group 4th   Linda Kraft 12
  Group 3rd   Eric Soti 13

Show Date
Fort Garry Kennel Club June 28 to June 28, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Leyda Perez 8
  Best Of Breed   Leyda Perez 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 3rd   Donna Conod 13
  Group 3rd   Karen Day 14
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Winners Bitch   Ben Wasylyshen N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Winners Bitch   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Group 4th   Ben Wasylyshen 10
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 14
Friday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Winners Bitch   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Winners Bitch   Richard Lopaschuk N/A
  Group 1st   Michelle Scott 14

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Doug Gaudin 3
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Group 4th   Wayne Thompson 2
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 8
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By