Nanaimo Kennel Club [Winter Classic]
Friday, December 3, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Aura Poodles & Chinese Cresteds


Best In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Deerhound (Scottish)  
GCh Hollyrood Cosmopollyton
Points: 336 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Pekingese  
GCh Lionking Blaze Of Glory
Points: 310
Best Puppy In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Schnauzer (Giant)  Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout
Best Baby Puppy In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Newfoundland   Stillstreams Gently Bentley At Seafret
Best Veteran In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Pekingese  
GChEx Littlelion China Doll








Group 1 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   79
Group 2nd   
GChEx Masonridge's Right As Rain
  Retriever (Labrador)   63
Group 3rd   
GCh Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   47
Group 4th   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   42
BPIG    Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel   Spaniel (English Cocker)   8
Best Baby Puppy In Group   
Firebacks Danrich Royal Flush
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GCh Camalire I'll Follow The Sun
  Retriever (Golden)   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChS Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
Ch West Coast Boo

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Amicileale Quantas Quiggly

Best Puppy In Breed
Ch West Coast Boo


Winners Dog: (1-2-1-1)
Amicileale Quantas Quiggly

Open Dog Class
1st Amicileale Quantas Quiggly


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Balsamroot Alta Lago

Reserve Winners Bitch
Laodicea's Luna Salutes Newton

Junior Puppy Bitch Class
1st Balsamroot Alta Lago
2nd Laodicea's Luna Salutes Newton

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 15 pts (3-3-6-4)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
GChB Wyncora IsThisStarTaken?AtCreekside

Best Of Winners: (3-3-6-4)
Allsgold's Summer Time

Best Puppy In Breed
Allsgold's Summer Time

Select Dog
GCh Goldplus Honky Tonk Man

Select Bitch
Ch Kitsana's Post Parade


Winners Bitch: (3-3-6-4)
Allsgold's Summer Time

Reserve Winners Bitch
Westbrook's Good As Gold

Senior Puppy Bitch Class
1st Allsgold's Summer Time

12-18 Month Bitch Class
1st Westbrook's Good As Gold

Open Bitch Class
1st Goldplus Gone Country

Veteran Female
GCh Ch (Alt) Donieka's Party Time

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 15 pts (2-4-5-5)
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
GCh Rainydaze Let Freedom Reign

Best Of Winners: (2-4-5-5)
Firebacks Maybe It's Maybelline

Best Puppy In Breed
Firebacks Maybe It's Maybelline

Select Dog
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Select Bitch
Ch Cedarwood Kermodei Pier Nauti


Winners Bitch: (2-4-5-5)
Firebacks Maybe It's Maybelline

Reserve Winners Bitch
Westham's Leia

Junior Puppy Bitch Class
1st Firebacks Maybe It's Maybelline
2nd Firebacks Frankie Cottontail

Canadian Bred Bitch Class
1st Firebacks Princess Bella

Open Bitch Class
1st Westham's Leia

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 10 pts (2-2-4-3)
Kasomor's Match To The Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Tollchester Free'Dom Fighter

Best Of Winners: (2-2-4-3)
Kasomor's Match To The Fire

Best Puppy In Breed
Readyfor Dark Pearl Of Oceantide

Select Dog
GCh Kijabewinds When Stars Align

Select Bitch
GCh Nirvelli World Needs A Melody


Winners Dog: (2-2-4-3)
Readyfor X Marks The Spot

Reserve Winners Dog
Readyfor Dark Pearl Of Oceantide

Junior Puppy Dog Class
1st Readyfor Dark Pearl Of Oceantide

Open Dog Class
1st Readyfor X Marks The Spot

4-6 Month Dog Class
1st Seaterrace's Brew Laddie At Sevenacres


Winners Bitch: (2-2-4-3)
Kasomor's Match To The Fire

Reserve Winners Bitch
Topaw's Winifred Bevington From Tollchester

12-18 Month Bitch Class
1st Topaw's Winifred Bevington From Tollchester

Open Bitch Class
1st Kasomor's Match To The Fire

4-6 Month Bitch Class
1st Hattrick's Glowing Ember

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Spotify



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kulana Prime Time



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Islandview Finn McCool


Winners Dog: (1-0-1-0)
Islandview Out Of The Mist

Open Dog Class
1st Islandview Out Of The Mist

4-6 Month Dog Class
1st Islandview Wild At Heart


4-6 Month Bitch Class
1st Islandview A Poet's Heart

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Best Puppy In Breed
Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Select Dog
Ch Barrister Supreme Court At Merrylegs

Select Bitch
Ch Merrylegs Piccadilly


Winners Dog: (1-2-2-2)
Elcazador Fortunes Favour The Fool

Senior Puppy Dog Class
1st Elcazador Fortunes Favour The Fool


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Reserve Winners Bitch
Kiemac Heart Of Gold Elcazador

Junior Puppy Bitch Class
1st Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiemac Heart Of Gold Elcazador

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Merry Thoughts Black Eyed Pea

Best Puppy In Breed
Merry Thoughts Black Eyed Pea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Merry Thoughts Black Eyed Pea

Reserve Winners Bitch
Waternymphs Bright Shiny Penny

Junior Puppy Bitch Class
1st Merry Thoughts Black Eyed Pea

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymphs Bright Shiny Penny

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Upcountry's Midsummer Madness

Best Of Opposite Sex
Upcountry's Perpetual Motion

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Upcountry's Midsummer Madness

Best Puppy In Breed
Upcountry's Perpetual Motion

Select Dog
GChB Eastwind Solana's High Seas Adventure


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Upcountry's Perpetual Motion

Junior Puppy Bitch Class
1st Upcountry's Perpetual Motion

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Firmstone's Aruna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Firmstone's Aruna

12-18 Month Bitch Class
1st Firmstone's Aruna

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 8 pts (2-3-1-3)
GChS RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GChB Silversea's Summer Sonnet

Best Of Winners: (2-3-1-3)
Bartland's Moonlight Sonata

Best Puppy In Breed
Bartland's Moonlight Sonata

Select Bitch
GChB Bartland's Poseidon Adventure


Winners Dog: (2-3-1-3)
Bartland's Smoke On The Water

Reserve Winners Dog
Trax Steely Dan

Junior Puppy Dog Class
1st Bartland's Smoke On The Water

12-18 Month Dog Class
1st Trax Steely Dan


Winners Bitch: (2-3-1-3)
Bartland's Moonlight Sonata

Reserve Winners Bitch
Brio's Queen Bee

Junior Puppy Bitch Class
1st Bartland's Moonlight Sonata
2nd Brio's Queen Bee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bartland's Bel Canto

4-6 Month Bitch Class
1st Luso's A New Legacy Is Born
2nd Luso's Queen Of Diamonds





Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   25
Group 2nd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   22
Group 3rd    Roundabout Jester v Joskip MS   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   19
Group 4th   
Ch Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   17
BPIG   
Odessa Ridgefolk N' Qwandoya
  Rhodesian Ridgeback   6
Best Baby Puppy In Group    Stormborn's Giggle At A Funeral At Tyrconnell   Irish Wolfhound   0
Best Veteran In Group   
GCh Coso Cola Classic
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea

Select Bitch
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Waldiedox Can U Keep A Secret



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Waldiedox Can U Keep A Secret

Open Bitch Class
1st Waldiedox Can U Keep A Secret

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Roundabout Jester v Joskip MS

Best Puppy In Breed
Hashtag Vuela Vuela


Winners Dog: (2-0-0-0)
Roundabout Jester v Joskip MS

Reserve Winners Dog
Hashtag Vuela Vuela

Junior Puppy Dog Class
1st Hashtag Vuela Vuela

Open Dog Class
1st Roundabout Jester v Joskip MS


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Hollyrood Cosmopollyton



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Hollyrood Pick Your Poison

Reserve Winners Bitch
Hollyrood Something Wicked

12-18 Month Bitch Class
1st Hollyrood Pick Your Poison

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Something Wicked

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Greystone Flash Bang Explosive At Windrock

Best Of Opposite Sex
GCh Windrock's Shangri-La



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Of Opposite Sex
Westknock Imagination

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Puppy In Breed
Westknock Imagine Tiger Tiger

Select Dog
Ch Williwaw Tennessee Drifted West

Select Bitch
Ch Hilerica Zarina Zephira


Winners Dog: (1-4-1-1)
Westknock Imagine Tiger Tiger

Junior Puppy Dog Class
1st Westknock Imagine Tiger Tiger


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Westknock Imagination

Reserve Winners Bitch
Admindac She's The Fairest Online

Junior Puppy Bitch Class
1st Admindac She's The Fairest Online

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Westknock Imagination

Open Bitch Class
1st Meadowmouse Bombalurina
2nd Hilerica Amor Vincit Omnia





Group 3 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   52
Group 2nd   
GCh Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   50
Group 3rd   
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   46
Group 4th   
GCh Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   45
BPIG   Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout   Schnauzer (Giant)   5
Best Baby Puppy In Group    Stillstreams Gently Bentley At Seafret   Newfoundland   0
Best Veteran In Group   GCh Fullstride's If You Build It   Newfoundland   0
Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Outlander's Not Your Average Bear

Best Of Opposite Sex
Daomori Dream Big To Outlander

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Outlander's Not Your Average Bear

Best Puppy In Breed
Outlander's Not Your Average Bear


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Daomori Dream Big To Outlander

Canadian Bred Bitch Class
1st Daomori Dream Big To Outlander

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 9 pts (2-6-0-2)
GCh Ebullient Charm Von Sasaunna

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Morley

Best Of Winners: (2-6-0-2)
Nashems When You Wish Upon A Star

Best Puppy In Breed
Seaberns Calm Before The Storm

Select Bitch
GCh Tailspins Tickled Pink


Winners Dog: (2-6-0-2)
Doubledutch's Morley

Reserve Winners Dog
Doubledutch's Rothko

Canadian Bred Dog Class
1st Doubledutch's Morley

Open Dog Class
1st Doubledutch's Rothko

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Boxjoy Tiny Tina Turner

Best Puppy In Breed
Boxjoy's Rikki Tikki Tavi



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Boxjoy Tiny Tina Turner

Reserve Winners Bitch
Boxjoy's Rikki Tikki Tavi

Junior Puppy Bitch Class
1st Boxjoy's Rikki Tikki Tavi

Canadian Bred Bitch Class
1st Boxjoy Tiny Tina Turner

Open Bitch Class
1st Novera's Lucky Catch

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Ch RoxEdge's Miss Peaches

Best Puppy In Breed
Ch RoxEdge's Miss Peaches



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Banbury's Pink Whitney

Reserve Winners Bitch
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Senior Puppy Bitch Class
1st Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury's Pink Whitney

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dare To Dream In Island Reign



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dare To Dream In Island Reign

Reserve Winners Bitch
Island Reign's Eclipse

Canadian Bred Bitch Class
1st Island Reign's Eclipse

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dare To Dream In Island Reign

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Pagency Finholly Darla

Best Puppy In Breed
Seelowen's Xtraordinary Stardust



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Pagency Finholly Darla

Reserve Winners Bitch
Seelowen's Worth The Wait

Junior Puppy Bitch Class
1st Seelowen's Xtraordinary Stardust

Canadian Bred Bitch Class
1st Seelowen's Worth The Wait

Open Bitch Class
1st Pagency Finholly Darla

4-6 Month Bitch Class
1st Judgesden Kiss My Arsenal Aurlove
2nd Judgesden Kiss My Arsenal Adora

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition

Best Of Opposite Sex
Mostabear Winks At Fullstride

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Newfcastle Kosciuszko


Winners Dog: (1-2-1-0)
Newfcastle Kosciuszko

Open Dog Class
1st Newfcastle Kosciuszko

4-6 Month Dog Class
1st Stillstreams Gently Bentley At Seafret

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Best Of Opposite Sex
Justlyd's Passages In Time

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Justlyd's When Friends Meet

Best Puppy In Breed
Justlyd's When Friends Meet

Select Bitch
Ch Whoosh Robel Princess Nautique


Winners Dog: (1-2-0-3)
Justlyd's Passages In Time

Junior Puppy Dog Class
1st Justlyd's Passages In Time

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Esmonds God Of All

Select Dog
GChB BigLuv's Let It Ride



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 7 pts (2-5-0-1)
Sancha's Alfio Sings For Lola

Best Of Opposite Sex
Ch Winterpeg's Teija

Best Of Winners: (2-5-0-1)
Sancha's Alfio Sings For Lola

Best Puppy In Breed
Ch Winterpeg's Teija

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout

Best Puppy In Breed
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
GCh Wolvereen The Force B With U

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Reigning's Jem Of A Lifetime

Best Puppy In Breed
Wolvereen Darth Vader


Winners Dog: (1-3-1-1)
Wolvereen Darth Vader

Junior Puppy Dog Class
1st Wolvereen Darth Vader


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Reigning's Jem Of A Lifetime

Reserve Winners Bitch
Wolvereen Captain Marvel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Reigning's Jem Of A Lifetime

Open Bitch Class
1st Wolvereen Captain Marvel
2nd Aurum's Northern Aurora





Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   49
Group 2nd   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   48
Group 3rd   
GCh Krisma Kingael's Head Of State
  Kerry Blue Terrier   43
Group 4th   
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk
  Norfolk Terrier   42
BPIG   Ch Hion Come As You Are   Soft-Coated Wheaten Terrier   4
Best Baby Puppy In Group   
Wichunt Raider Of The Lost Arf
  Norwich Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Tidewalker's Diamond Glory
  Australian Terrier   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Chargers Huntercreek Brickhouse


Winners Dog: (1-0-1-0)
Alpine's If Looks Could Kill

12-18 Month Dog Class
1st Alpine's If Looks Could Kill


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Ch Tidewalker Epsilon Grace

Best Of Opposite Sex
Tidewalker Fable Archer

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Christhill Our Tidewalker Valentine

Select Bitch
GChS Ryba's Skyfall


Winners Dog: (2-1-0-2)
Tidewalker Fable Archer

Reserve Winners Dog
Tidewalker Epsilon Maximus

12-18 Month Dog Class
1st Tidewalker Fable Archer

Open Dog Class
1st Tidewalker Epsilon Maximus

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lotus' Boo Sheet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lotus' Boo Sheet

12-18 Month Bitch Class
1st Lotus' Boo Sheet

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Kian's Winterscout O'Aberfeldy

Best Puppy In Breed
Galastar's Perseverance


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Venandi's Heavenly Paisley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Venandi's Heavenly Paisley

12-18 Month Bitch Class
1st Venandi's Heavenly Paisley

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Takala Trails Maddison

Best Of Opposite Sex
Ch Takala Trails Orion



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Takala Trails Maddison

Canadian Bred Bitch Class
1st Takala Trails Maddison

4-6 Month Bitch Class
1st Takala Trails Hazel

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk

12-18 Month Bitch Class
1st Max-Well's Honeybee At Ridgefolk

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Wichunt Just Enough Swagger

Best Of Opposite Sex
Paradym Amblegreen Double Take

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Wichunt Just Enough Swagger

Best Puppy In Breed
Paradym Amblegreen Double Take

Select Dog
Ch Amblegreen Dralion Inverlochy Dark Storm


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Paradym Amblegreen Double Take

Junior Puppy Bitch Class
1st Paradym Amblegreen Double Take

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl

Best Of Opposite Sex
Shalimar Orejac's Full Moon Rising

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Shalimar Orejac's Full Moon Rising


Winners Dog: (1-2-0-1)
Shalimar Orejac's Full Moon Rising

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shalimar Orejac's Full Moon Rising

4-6 Month Dog Class
1st Westham's Born This Way


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Shalimar Orejac's Moonlight Dancer

Reserve Winners Bitch
Highland Downs Miss Me

12-18 Month Bitch Class
1st Highland Downs Miss Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shalimar Orejac's Moonlight Dancer

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Dreamaker Hallelujah

Best Puppy In Breed
Dreamaker Hallelujah

Select Dog
Ch Massawippi Money Talks



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Dreamaker Hallelujah

Reserve Winners Bitch
Mimicker's Gadabout

Junior Puppy Bitch Class
1st Express Empire Red Skye At Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Dreamaker Hallelujah

Canadian Bred Bitch Class
1st Mimicker's Gadabout

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Excelent Choice Iz Psov Grada


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kometa Rossi Kovid

12-18 Month Dog Class
1st Kometa Rossi Kovid


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Hion Come As You Are

Best Puppy In Breed
Ch Hion Come As You Are

Select Bitch
Ch Larkhill's Only You



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Greentree Lady O'Cashel

12-18 Month Bitch Class
1st Greentree Lady O'Cashel

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
GCh Hillside Hound Of Baskerville

Best Of Opposite Sex
Qwik N Thik The Perfect Alibi @ Rustik

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Qwik N Thik The Perfect Alibi @ Rustik

Best Puppy In Breed
Distaff Dazzling Display


Winners Dog: (3-4-1-0)
Takala Trails Angus

Reserve Winners Dog
Distaff Chuffed To Bits

Junior Puppy Dog Class
1st Distaff Chuffed To Bits
2nd Takala Trails Ginger Goodwin

Canadian Bred Dog Class
1st Takala Trails Angus

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ch Ladyleigh Starstruck Seawest

Best Puppy In Breed
Ladyleigh She's Cooking Now






Group 5 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   45
Group 2nd   
Ch Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   42
Group 3rd   
GCh Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   35
Group 4th   
GCh Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   32
BPIG    Furrycreek's Blue Jeans   Pomeranian   3
Best Baby Puppy In Group   
Trinity Rox T'Ring At Wynneira
  American Eskimo Dog (Toy)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Littlelion China Doll
  Pekingese   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Award Cancelled



4-6 Month Bitch Class
1st Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChS Alderglen Siren Song

Best Puppy In Breed
Stay In Touch Of An Excellent Choice


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Arkland N Crystaljem's Diamonds Are Furever

Best Of Opposite Sex
Dewdrops Take A Chance On Mee

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Traid Sikret Juventus

Best Puppy In Breed
Traid Sikret Juventus


Winners Dog: (1-1-1-0)
Traid Sikret Juventus

Senior Puppy Dog Class
1st Traid Sikret Juventus


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dewdrops Take A Chance On Mee

Junior Puppy Bitch Class
1st Dewdrops Take A Chance On Mee

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Ch Specialty Dolce's Gucci

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Mistytrails N'Wyntr'Gems Jazzy Kasanova

Best Puppy In Breed
GChS MistyTrails Wyntr'Elise

Select Dog
GCh Havadahl Kizmet

Select Bitch
GChS MistyTrails Wyntr'Elise


Winners Dog: (2-3-2-2)
Mistytrails N'Wyntr'Gems Jazzy Kasanova

Reserve Winners Dog
Honor Left Behind

Senior Puppy Dog Class
1st Mistytrails N'Wyntr'Gems Jazzy Kasanova

Open Dog Class
1st Honor Left Behind


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Sylarena Diamond In The Snow

Reserve Winners Bitch
Mistytrails Treeya Nuwani

Senior Puppy Bitch Class
1st Mistytrails Treeya Nuwani

Canadian Bred Bitch Class
1st MistyTrails Bagheera Byemmy

Open Bitch Class
1st Sylarena Diamond In The Snow

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
Nicomen Place Your Bets

Best Of Opposite Sex
Derrima Little Miss Sunshine

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Nicomen Place Your Bets

Best Puppy In Breed
Rosian's Win For Willow

Select Bitch
Ch Truluv's Season Of The Witch


Winners Dog: (2-4-0-1)
Nicomen Place Your Bets

Reserve Winners Dog
Derrima Abracadabra

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nicomen Place Your Bets

Open Dog Class
1st Derrima Abracadabra


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Derrima Little Miss Sunshine

Reserve Winners Bitch
Rosian's Win For Willow

Senior Puppy Bitch Class
1st Rosian's Win For Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Truluv's Once Upon A Time

Open Bitch Class
1st Derrima Little Miss Sunshine
2nd Flinters Up The Ante

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
PekeEasy Painted Fern

Select Dog
GCh Pekehuis Sorcerer



Winners Bitch: (0-1-2-0)
PekeEasy Painted Fern

Open Bitch Class
1st PekeEasy Painted Fern

Veteran Female
GChEx Littlelion China Doll

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Of Opposite Sex
GCh Cheyennes Precious Gem

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Furrycreek's Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Furrycreek's Blue Jeans

Select Dog
GChS Chriscendo Chasing Rainbows


Winners Dog: (2-1-3-1)
Furrycreek's Blue Jeans

Reserve Winners Dog
Grand Alexander Legend

Junior Puppy Dog Class
1st Furrycreek's Blue Jeans

Senior Puppy Dog Class
1st Grand Alexander Legend


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Lilangelz Good Golly Miss Molly

Junior Puppy Bitch Class
1st Lilangelz Good Golly Miss Molly

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Swag Lomar Full Access At Lemoge

Best Of Opposite Sex
Lemoges Wild Spring Dasies

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Swag Lomar Full Access At Lemoge

Best Puppy In Breed
Lemoges Wild Spring Dasies


Winners Dog: (1-3-0-0)
Swag Lomar Full Access At Lemoge

12-18 Month Dog Class
1st Swag Lomar Full Access At Lemoge


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Lemoges Wild Spring Dasies

Reserve Winners Bitch
Lemoges Gorgeous Georgia

Senior Puppy Bitch Class
1st Lemoges Wild Spring Dasies
2nd Lemoges Xena The Warrior Princess

Open Bitch Class
1st Lemoges Gorgeous Georgia

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Cuddle's Miss D Meanor

Best Of Opposite Sex
GCh Cuddle's Rasputin

Best Puppy In Breed
Cuddle's Miss D Meanor



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Cuddle's Miss D Meanor

Reserve Winners Bitch
Cuddle's One N Only

Senior Puppy Bitch Class
1st Cuddle's Miss D Meanor

Open Bitch Class
1st Cuddle's One N Only

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB Carmorosa's Pixie Dancer

Best Of Opposite Sex
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Artemus Victoria Regina

Best Puppy In Breed
Artemus Victoria Regina


Winners Dog: (2-1-0-1)
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Reserve Winners Dog
Carmorosa's Quintessential

Senior Puppy Dog Class
1st Carmorosa's Quintessential

12-18 Month Dog Class
1st Carmorosa's Walk'n On The Wild Side


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Artemus Victoria Regina

Senior Puppy Bitch Class
1st Artemus Victoria Regina





Group 6 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   33
Group 2nd   
GCh Beshia's Ho Ming
  Chow Chow   29
Group 3rd    Sunojo's Jammed In A Red Dress   Shiba Inu   28
Group 4th   
GCh Judo's Top Secret At Trekhond
  Tibetan Spaniel   22
BPIG   Ch Amberbull Hot N Spicy   French Bulldog   4
Best Baby Puppy In Group    Kaliska's Hot N Heavy   Boston Terrier   0
Best Veteran In Group   
Anautuk's Game Of Tierce
  Shiba Inu   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wynneiras Crazy On U

Best Puppy In Breed
Wynneiras Crazy On U


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wynneiras Crazy On U

Senior Puppy Dog Class
1st Wynneiras Crazy On U


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 6 pts (4-2-0-1)
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Sito's Whiskey On My Breath

Best Of Winners: (4-2-0-1)
Sito's Whiskey On My Breath

Best Puppy In Breed
Sito's Whiskey On My Breath


Winners Dog: (4-2-0-1)
Sito's Whiskey On My Breath

Reserve Winners Dog
Kaliska's Hot Copy

Senior Puppy Dog Class
1st Sito's Whiskey On My Breath

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Waylin N Fiveoclocks God Of Thunder

Open Dog Class
1st Kaliska's Hot Copy
2nd EQ Iowana's Beyond Belief At Kaliska

4-6 Month Dog Class
1st Kaliska's Hot N Heavy


Winners Bitch: (4-2-0-1)
Waylin's Rocky Acres Rebecca

Reserve Winners Bitch
Kaliska's Lunar Nebula

12-18 Month Bitch Class
1st Kaliska's Lunar Nebula

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Waylin's Rocky Acres Rebecca

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious

Best Of Opposite Sex
Lil Buddy Monica For Babylon

Best Puppy In Breed
Lil Buddy Monica For Babylon



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lil Buddy Monica For Babylon

Junior Puppy Bitch Class
1st Lil Buddy Monica For Babylon

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Beshia's Ho Ming



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Amberbull Hot N Spicy

Best Puppy In Breed
Ch Amberbull Hot N Spicy



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Southcar's Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Southcar's Perfect Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Southcar's Perfect Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Southcar's Perfect Storm

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valiview Kameo Kula Dancer

Best Puppy In Breed
Valiview Kameo Kula Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valiview Kameo Kula Dancer

Junior Puppy Bitch Class
1st Valiview Kameo Kula Dancer

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Vetset When You Wish Upon A Star

Best Puppy In Breed
Ch Vetset When You Wish Upon A Star



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Reserve Winners Bitch
Reigate Dawin Rave On

Senior Puppy Bitch Class
1st Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Open Bitch Class
1st Reigate Dawin Rave On

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Sunojo's Jammed In A Red Dress

Best Of Opposite Sex
Sunojo's Ohso Juji Go

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Sunojo's Drezzed In Diamonds

Best Puppy In Breed
Sunojo's Ohso Juji Go

Select Bitch
GCh Sunojo's Kaika Suru Ayame


Winners Dog: (1-3-0-2)
Sunojo's Ohso Juji Go

Senior Puppy Dog Class
1st Sunojo's Ohso Juji Go

Veteran Male
Anautuk's Game Of Tierce

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Sealegends Blue Bell Cindy Lou

Best Of Opposite Sex
GCh Prime Moon Run The Risk



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Kojiros Party Girl

Reserve Winners Bitch
Sealegends Lady Slipper

Open Bitch Class
1st Kojiros Party Girl
2nd Sealegends Lady Slipper

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Shave's Island Gem At Trekhond

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Trekhond's Bennie And The Jets

Best Puppy In Breed
Trekhond's Bennie And The Jets

Select Dog
Ch Trekhond's King Of The Road


Winners Dog: (1-1-3-0)
Trekhond's Bennie And The Jets

Senior Puppy Dog Class
1st Trekhond's Bennie And The Jets


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Shave's Island Gem At Trekhond

Junior Puppy Bitch Class
1st Shave's Island Gem At Trekhond



Group 7 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   47
Group 2nd   
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll
  Bouvier des Flandres   43
Group 3rd   
GCh Kelkary's Ragtyme Tango
  Bearded Collie   39
Group 4th   GCh Celticmoon's Quantum Leap   Belgian Shepherd Dog   38
BPIG   
Ch Curig Dream In Colour
  Welsh Corgi (Pembroke)   3
Best Baby Puppy In Group    Cincerlee Celtic Gem   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GCh Conspirito's Last Crusader
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GChS Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
Kiji Honky Tonk Hero

Best Puppy In Breed
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond

Select Bitch
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown


Winners Dog: (2-0-0-2)
Kiji Honky Tonk Hero

Reserve Winners Dog
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond

Junior Puppy Dog Class
1st Summerwind Cowboy Legend At Trekhond

Open Dog Class
1st Kiji Honky Tonk Hero


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Kelkary's Ragtyme Tango



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Piece De Resistance Magie Noire



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Celticmoon's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Kaizen's Just Jia With Maggray

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Kaizen's Celticmoon N Aychess

Best Puppy In Breed
Kaizen's Just Jia With Maggray


Winners Dog: (1-4-1-0)
Kaizen's Celticmoon N Aychess

Open Dog Class
1st Kaizen's Celticmoon N Aychess


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Kaizen's Just Jia With Maggray

Reserve Winners Bitch
Nola N'Wind Roberson

Junior Puppy Bitch Class
1st Kaizen's Just Jia With Maggray
2nd Kaizen's Just Grant Me Three Wishes

12-18 Month Bitch Class
1st Nola N'Wind Roberson

Open Bitch Class
96th Sky Acres Lady Bird Special

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kulana Eclipse Gopher It



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kulana Eclipse Figure It Out

12-18 Month Bitch Class
1st Kulana Eclipse Figure It Out

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll

Best Puppy In Breed
Aktiv's Once In A Pink Moon


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Vanisle's Miss B' Haven


4-6 Month Bitch Class
1st Vanisle's Diamond Girl

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Puppy In Breed
Ranita's Sweet Baby Tika V Rosian



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Windfall's I Am Woman V Ross

Reserve Winners Bitch
Ranita's Sweet Baby Tika V Rosian

Junior Puppy Bitch Class
1st Ranita's Sweet Baby Tika V Rosian

Open Bitch Class
1st Windfall's I Am Woman V Ross

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Alta Magnum Blue Moon

Best Of Opposite Sex
Renaissance Farms Zizi Does It

Best Puppy In Breed
Renaissance Farms Zizi Does It

Select Dog
GCh Alta Little Red Corvette At RF



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Renaissance Farms Zizi Does It

Reserve Winners Bitch
Follow Me Sweet Ribbon

Senior Puppy Bitch Class
1st Renaissance Farms Zizi Does It

12-18 Month Bitch Class
1st Follow Me Sweet Ribbon

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Best Of Opposite Sex
Island Bound Storm Warning

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stoneyroydes Lola Is A Show Girl


Winners Dog: (1-1-0-0)
Island Bound Storm Warning

Canadian Bred Dog Class
1st Island Bound Storm Warning


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Curig Dream In Colour

Best Of Opposite Sex
Brigadoon Krystal Dragon At Pinemeade

Best Puppy In Breed
Ch Curig Dream In Colour


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By