Alberni Valley Kennel Club
Saturday, October 19, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: William Byrne
Retriever (Golden)  
GCh Allsgold Tip Your Hat
Points: 217 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: William Byrne
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 170
Best Puppy In Show
Judge: William Byrne
Russell Terrier  
DBF Garland Of Roses
Best Baby Puppy In Show
Judge: William Byrne
Norwich Terrier   Amblegreen Dralion Wild Style
Best Brace In Show
Judge: William Byrne
American Eskimo Dog (Toy)  Wynneiras Wild Child & American Eskimo Dog (Toy)  Wynneiras I Got My Eyes On You








Group 1 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Allsgold Tip Your Hat
  Retriever (Golden)   46
Group 2nd   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   33
Group 3rd   
Ch Seaterrace Theo'Dorable Lennon
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   31
Group 4th   
GCh Hunterspride Rockstar Farook
  Pointer (German Short-Haired)   19
BPIG    Canoecove A Dream Of Spring   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bartland's Bel Canto   Weimaraner   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bella Fiore's Tarantino

Best Puppy In Breed
Bella Fiore's Tarantino


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bella Fiore's Tarantino


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hunterspride Rockstar Farook



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GCh Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
GCh Glainddu's To Light A Candle

Best Puppy In Breed
Glainddus Will You Be Mine

Select Bitch
Ch Glainddus Black Alexandrite



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Glainddu's Cariad

Reserve Winners Bitch
Glainddus Will You Be Mine

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 12 pts (2-5-3-3)
GCh Allsgold Tip Your Hat

Best Of Opposite Sex
Ch Audamora For The Grace Of God

Best Of Winners: (2-5-3-3)
Allsgold Let's Dance

Best Puppy In Breed
Riverdance Fifth Of Drambuie

Select Dog
GCh Camalire I'll Follow The Sun

Select Bitch
Ch Gowrielea Islands In The Stream


Winners Dog: (2-5-3-3)
Riverdance Fifth Of Drambuie

Reserve Winners Dog
Goldngun 1drdogs Knock'm Over


Winners Bitch: (2-5-3-3)
Allsgold Let's Dance

Reserve Winners Bitch
Myriosa's Castle In The Myst

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Shawnigan Camalire Porter

Best Of Opposite Sex
Ch Broadmead Canoecove Goes Royal

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Canoecove A Dream Of Spring

Best Puppy In Breed
Canoecove A Dream Of Spring


Winners Dog: (1-1-1-1)
Maktawae D'Kid Is Hot Tonight


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Canoecove A Dream Of Spring

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 11 pts (4-3-3-2)
Seaterrace Theo'Dorable Lennon

Best Of Opposite Sex
GCh Kijabewinds Ever So Clever

Best Of Winners: (4-3-3-2)
Seaterrace Theo'Dorable Lennon

Best Puppy In Breed
Seaterrace Hallow' Jack O

Select Dog
Ch Seaterrace's Mr Bean

Select Bitch
Ch Lealee's Royal Star


Winners Dog: (4-3-3-2)
Seaterrace Theo'Dorable Lennon

Reserve Winners Dog
Kijabewinds Brightest Star


Winners Bitch: (4-3-3-2)
Lealee's Soaring To The Stars

Reserve Winners Bitch
Seaterrace Hallow'peno Pepper

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sevenoaks Spotify

Best Puppy In Breed
Sevenoaks Spotify


Winners Dog: (2-0-0-0)
Sevenoaks Spotify

Reserve Winners Dog
Plaisance Prince Of Memorys


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Islandview Mistic Storyteller

Best Puppy In Breed
Islandview Mistic Storyteller


Winners Dog: (1-0-0-0)
Islandview Mistic Storyteller


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Sherlock Aced Our Heart

Best Puppy In Breed
Merrylegs Paddington


Winners Dog: (1-0-1-0)
Merrylegs Paddington


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Whistle Stop Wynner Takes All



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GCh Trax Believe In B







Group 2 - Carlos Navarro Seemann Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   12
Group 2nd   
GCh Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   11
Group 3rd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   9
Group 4th    Wolfholms Justify   Irish Wolfhound   8
BPIG   
Quintessentially Tyrconnell
  Irish Wolfhound   N/A
Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RJ's Scottish Mist



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Gwencalon's Steeldust Line

Best Of Opposite Sex
Ch Breigayt's I Sing The Songs

Best Puppy In Breed
Breigayt's Pax



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Breigayt's Pax

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Era Of The Command Performance



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wolfholms Justify

Best Of Opposite Sex
Quintessentially Tyrconnell

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wolfholms Justify

Best Puppy In Breed
Quintessentially Tyrconnell


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wolfholms Justify


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Quintessentially Tyrconnell

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Habi Nago Manwe

Select Dog
GCh Nkosi Ongoing Success Odin



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Donachie Fergus Mor Mac Earca

Best Of Opposite Sex
Icatcher Playing The Field

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Donachie Fergus Mor Mac Earca


Winners Dog: (1-1-0-0)
Donachie Fergus Mor Mac Earca


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Icatcher Playing The Field





Group 3 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   29
Group 2nd   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   25
Group 3rd   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   23
Group 4th   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   22
BPIG    Aerdenhout's Light Speed   Schnauzer (Giant)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Swisskiss LinemUp KnockemBack   Bernese Mountain Dog   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 9 pts (1-5-2-2)
GCh Belnois Shotgun Rider

Best Of Opposite Sex
Ch Nitroberner's Fire Me Up

Best Of Winners: (1-5-2-2)
Tailspins Tickled Pink

Best Puppy In Breed
Tailspins Tickled Pink

Select Dog
GCh Baybern's Life Is A Highway

Select Bitch
Ch Bayberns Close To My Heart


Winners Dog: (1-5-2-2)
Doubledutch's Loyal


Winners Bitch: (1-5-2-2)
Tailspins Tickled Pink

Reserve Winners Bitch
Swisskiss Making Memories

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh Cinnibon N Bakuna's She's Like A Fine Wine



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Banbury's ZZ Chops



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Ka-Tet Black Dog

Best Of Opposite Sex
GCh Fiveam's Finish What Ya Started

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Holmrun's Lincoln

Best Puppy In Breed
Holmrun's Lincoln

Select Dog
Ch Heartwood's Blue Bomber


Winners Dog: (1-1-2-1)
Holmrun's Lincoln


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Brauchbar Black Velvet

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Marinella's You Give Me... Fever

Best Of Opposite Sex
Justlyd's Matter Of Fact

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Justlyd's Matter Of Fact

Best Puppy In Breed
Whoosh Robel Key West


Winners Dog: (1-1-1-0)
Whoosh Robel Key West


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Justlyd's Matter Of Fact

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Esmonds God Of All






Winners Bitch: (0-2-2-0)
Sancha's Vivacious Mary Adair

Reserve Winners Bitch
Sancha's Alabaster Aurora

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aerdenhout's Light Speed

Best Puppy In Breed
Aerdenhout's Light Speed



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aerdenhout's Light Speed

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Aurum's Tall Dark And Handsome

Best Puppy In Breed
Ch Aurum's Tall Dark And Handsome







Group 4 - Carlos Navarro Seemann Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   27
Group 2nd   
GCh MacBrechin's Legacy Leidi
  Scottish Terrier   23
Group 3rd   
Ch Tuscaroranes (Luna)
  Lakeland Terrier   21
Group 4th   
Ch Amblegreen Dralion Mr Bean
  Norwich Terrier   20
BPIG   
DBF Garland Of Roses
  Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Amblegreen Dralion Wild Style   Norwich Terrier   0
Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ryba's Skyfall



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wimberway's Border Janaimo

Best Of Opposite Sex
Otleys Believe In Magic

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wimberway's Border Janaimo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Otleys Believe In Magic


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wimberway's Border Janaimo

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Best Puppy In Breed
Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Goldenears Athena

Select Bitch
Ch Scotch Broom Bright Sorcha



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Goldenears Athena

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Takala Trails Maeve



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Takala Trails Maeve

Reserve Winners Bitch
Takala Trails Red Hot Topic

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tuscaroranes (Luna)



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Amblegreen Dralion Mr Bean

Best Of Opposite Sex
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon

Best Puppy In Breed
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
DBF Garland Of Roses

Best Of Opposite Sex
Hobbit Hill Riverside Trickle

Best Of Winners: (1-2-0-0)
DBF Garland Of Roses

Best Puppy In Breed
DBF Garland Of Roses


Winners Dog: (1-2-0-0)
Hobbit Hill Riverside Trickle


Winners Bitch: (1-2-0-0)
DBF Garland Of Roses

Reserve Winners Bitch
Hobbit Hill River Of Riverside

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Mimicker's Silver Bullet

Best Of Opposite Sex
Mimicker's Gadabout

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mimicker's Gadabout


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mimicker's Reign It In


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mimicker's Gadabout

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh MacBrechin's Legacy Leidi

Best Of Opposite Sex
GCh Dunsmuir Glenby Midnite Spirit



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Excelent Choice Iz Psov Grada

Best Of Opposite Sex
Ch Odilliya Iz Kopilochki



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hillside Hound Of Baskerville

Best Of Opposite Sex
Takala Trails Shasta Star

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hillside Hound Of Baskerville

Best Puppy In Breed
Hillside Hound Of Baskerville


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hillside Hound Of Baskerville


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Takala Trails Shasta Star

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
GCh Absolute Gem Devil In Disguise

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Hopecharm Bit Of Fruitcake

Best Puppy In Breed
Brait Nouz Glad To Be With You


Winners Dog: (1-1-1-1)
Brait Nouz Glad To Be With You


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Hopecharm Bit Of Fruitcake





Group 5 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   48
Group 2nd   Ch Mtnaire's Siriusly Regal   Pug   44
Group 3rd   
GCh Swifthaven Talk Of The Town
  Chinese Crested   43
Group 4th   
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   34
BPIG    Tempo's Against All Odds   Yorkshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    MistyTrails I Lava You   Havanese   0
Best Brace In Group    Wynneiras Wild Child   American Eskimo Dog (Toy)   0
Best Brace In Group    Wynneiras I Got My Eyes On You   American Eskimo Dog (Toy)   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Wynneiras Double Shot

Best Of Opposite Sex
Wynneiras Wild Child

Best Puppy In Breed
Wynneiras I Got My Eyes On You



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Wynneiras Wild Child

Reserve Winners Bitch
Wynneiras I Got My Eyes On You

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GCh Kingshaven Ladislaw

Select Dog
Ch Mingchen Rewind



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Crystaljems Look On D Briteside

Best Of Opposite Sex
Ch TLC N Hurd's Johnny Be Good

Best Puppy In Breed
Arklands N Crystaljems Ebony

Select Bitch
Ch Arkland N Crystaljems Violet



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Arklands N Crystaljems Ebony

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winsome's Call Me Senorita

Best Puppy In Breed
Winsome's Call Me Senorita



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winsome's Call Me Senorita

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 8 pts (2-5-2-0)
GCh Swifthaven Talk Of The Town

Best Of Opposite Sex
Wildwoods Come Kiss The Sky

Best Of Winners: (2-5-2-0)
Wildwoods Come Kiss The Sky

Best Puppy In Breed
Hocuspocus Alpha Centauri

Select Dog
Ch Lalunablu Madiba Magic


Winners Dog: (2-5-2-0)
Hocuspocus Alpha Centauri

Reserve Winners Dog
Hocuspocus Flourish And Blotts


Winners Bitch: (2-5-2-0)
Wildwoods Come Kiss The Sky

Reserve Winners Bitch
Hocuspocus Fire And Brimstone

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wynzall Beyond The Stars


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wynzall Beyond The Stars


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 8 pts (2-5-2-0)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Grandviews Hey Girlfriend

Best Of Winners: (2-5-2-0)
Grandviews Hey Girlfriend

Best Puppy In Breed
Ch Seantiago's Prince Aziz

Select Dog
Ch Seantiago's Prince Aziz


Winners Bitch: (2-5-2-0)
Grandviews Hey Girlfriend

Reserve Winners Bitch
Misty T N'Banbury Magic Dragon

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lionheart Mi Shizuka



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Wannabee M'Daddy's Hooked On Hooch

Best Of Opposite Sex
Mightymites Unleashed Withakis



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mightymites Unleashed Withakis

Reserve Winners Bitch
Mightymites Strategic Design

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Involo Come On Over

Best Of Opposite Sex
Derrima Little Miss Sunshine

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Derrima Little Miss Sunshine


Winners Dog: (1-1-1-0)
Derrima Quantum Thrill


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Derrima Little Miss Sunshine

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity

Best Puppy In Breed
Diaquiris Pinball Wizard


Winners Dog: (1-0-1-0)
Diaquiris Pinball Wizard


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
GCh Arwins Divinedream Wind Charm



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mtnaire's Siriusly Regal



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick

Best Of Opposite Sex
Carmorosa's Fairy Dancer

Best Puppy In Breed
Carmorosa's Fairy Dancer



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Carmorosa's Fairy Dancer

Reserve Winners Bitch
Carmorosa's Fyre Dancer

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tempo's Against All Odds

Best Of Opposite Sex
Tempo's B'tch I'm Madonna

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tempo's Against All Odds

Best Puppy In Breed
Tempo's Against All Odds


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tempo's Against All Odds


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tempo's B'tch I'm Madonna





Group 6 - Carlos Navarro Seemann Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   23
Group 2nd   Ch Sito's Where We Started From   Boston Terrier   20
Group 3rd   
GChEx Trekhond's Hey Good Lookin'
  Tibetan Spaniel   16
Group 4th   
GCh Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   13
BPIG    Seransil Singular Sensation   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trekhond's Real Time   Tibetan Spaniel   0
Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kiskapoo Wynneira Will'O'Wisp



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kiskapoo Wynneira Will'O'Wisp

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Sito's Where We Started From

Select Bitch
GCh Waylin's Song Of The South



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Waylin's Fiveoclock Reign Offire

Reserve Winners Bitch
Waylin's Little Lightening Bug

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Rugerlane's Legend Of The Jungle

Best Of Opposite Sex
Ultimate Waltzing Matilda

Best Puppy In Breed
Ultimate Waltzing Matilda



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ultimate Waltzing Matilda

Reserve Winners Bitch
Serylla Morning Star

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Christi Ormond Voices Of Hope

Best Puppy In Breed
Christi Ormond Voices Of Hope



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Christi Ormond Voices Of Hope

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Atalaya's L'il Gangsta Guido

Best Of Opposite Sex
Atalaya's Live Laugh Dream

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Atalaya's L'il Gangsta Guido

Best Puppy In Breed
Atalaya's L'il Gangsta Guido

Select Dog
GCh Fernridge's Catching Fire

Select Bitch
Ch Bakuna's Kuppa Opal Latte


Winners Dog: (1-1-1-1)
Atalaya's L'il Gangsta Guido


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Atalaya's Live Laugh Dream

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Seransil Singular Sensation

Best Puppy In Breed
Seransil Singular Sensation


Winners Dog: (2-0-0-0)
Seransil Singular Sensation

Reserve Winners Dog
Creme Lula's Cream Corvette


Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet

Best Of Opposite Sex
Sunrise's Never Ending Story Of Island West

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Doreve's Island West Paladin

Best Puppy In Breed
Doreve's Island West Paladin


Winners Dog: (1-1-1-0)
Doreve's Island West Paladin

Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sunojo's Reddi Zed Go

Best Puppy In Breed
Sunojo's Reddi Zed Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sunojo's Reddi Zed Go


Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight



Judge: Carlos Navarro Seemann

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChEx Trekhond's Hey Good Lookin'

Select Dog
Ch Judo's Top Secret At Trekhond


Winners Dog: (1-0-2-0)
Trekhond's Solitary Man




Group 7 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   26
Group 2nd   Ch Maggray's Extra Pepper Please   Belgian Shepherd Dog   22
Group 3rd   
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You
  Old English Sheepdog   16
Group 4th   
Piece De Resistance Magie Noire
  Beauceron   12
BPIG    Woodside's Leppard   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
WVC Elizabeth
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Spring Fever Kizomba

Best Of Opposite Sex
Ch Baywind Tailor Made In Tinseltown


Winners Dog: (1-0-0-1)
Spring Fever Kizomba


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Piece De Resistance Magie Noire

Best Of Opposite Sex
Ch N-Vee du Chateau Rocher

Best Puppy In Breed
Piece De Resistance Magie Noire


Winners Dog: (1-0-0-1)
Piece De Resistance Magie Noire


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
Ch Maggray's Extra Pepper Please

Best Of Opposite Sex
Ch Celticmoon's Quantum Leap

Select Dog
GCh Eclat D'Etoile's Damon

Select Bitch
GCh Celticmoon's Timeless Classic



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Follow Me Astra Meum

Reserve Winners Bitch
Kaizen's Elitist In Black

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Celticmoon's Scottish Joker



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Snowventure Thunderstruck



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Woodside's Leppard

Best Puppy In Breed
Woodside's Leppard


Winners Dog: (1-1-1-1)
Kohlein's Sergeant Sauve


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Woodside's Leppard

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You

Best Puppy In Breed
Stoneyroydes Annie Oakley

Select Bitch
Ch Stoneyroyde Black Eyed Dolly



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Stoneyroydes Annie Oakley

Reserve Winners Bitch
Stoneyroyde Calamity Jane

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Apple Acres Family Tradition

Best Of Opposite Sex
Ch Conspirito Tresta Socialite

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Lasair's Epic Adventure

Best Puppy In Breed
Lasair's Epic Adventure

Select Dog
GCh Mosaic Sharpshooter


Winners Dog: (1-1-2-1)
Lasair's Epic Adventure


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Lasair's Winter Fantasy

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brigadoon Krystal Dragon At Pinemeade


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By