Victoria City Kennel Club
Friday, July 14, 2023



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Janet Lobb
Newfoundland  
GChEx Heartsease Delightful Ambition
Points: 372 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Janet Lobb
Fox Terrier (Smooth)  Ch Pinnacle Broxden Lickety Split
Points: 343
Best Puppy In Show
Judge: Janet Lobb
Rhodesian Ridgeback  
Coso's Miss Coco Morning Star
Best Veteran In Show
Judge: Janet Lobb
Newfoundland  
GChEx Heartsease Delightful Ambition
Best Altered In Show
Judge: Janet Lobb
Retriever (Flat-Coated)  Ch Blacklace Syrah's True Myth








Group 1 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   158
Group 2nd   
GChS Danrich's Polly Pocket
  Retriever (Labrador)   143
Group 3rd    Tierah N Spektrum's Return To Sherwood Forest   Vizsla (Smooth)   113
Group 4th   
GChS RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   99
BPIG   
Ch Bartland's Fully Loaded
  Weimaraner   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Camalire I'll Follow The Sun
  Retriever (Golden)   0
Group 1st (Altered)   Ch Blacklace Syrah's True Myth   Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lagotto Hill Anginetti




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 14 pts (4-6-5-0)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Gowrielea's Balmaha

Best Of Winners: (4-6-5-0)
Verdoro's Top Secret

Best Puppy In Breed
Westbrook's Red

Select Dog
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold


Winners Bitch: (4-6-5-0)
Gowrielea's Balmaha

Reserve Winners Bitch
Tashora Grand Finale

Junior Puppy Bitch Class
1st Spiritrider's River To Sea Odyssey

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tashora Grand Finale
2nd Coppermoon Love Bug

Open Bitch Class
1st Gowrielea's Balmaha
2nd Sharella's I'll Do It For You
3rd Myriosa's My Love, My Life


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 22 pts (6-6-6-5)
GCh Oryxes Rainkist Bottle Rocket Rebel

Best Of Opposite Sex
GCh Topaws An Iris Made A Wish

Best Of Winners: (6-6-6-5)
Cedar Fog's Wicked Magic

Best Puppy In Breed
Lealee's Chasing Stars

Select Dog
GChB Readyfor Everyones Favorite Redhead

Select Bitch
GCh Watermark's I Got Your Number


Winners Bitch: (6-6-6-5)
Redfox Dazzling Firefly

Reserve Winners Bitch
Eastwest Island Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Lealee's Star Guardian

12-18 Month Bitch Class
1st Redfox Dazzling Firefly
2nd Eastwest Island Girl
3rd Topaws Basket Of Gold
4th By The Bay Spring's Diu Regnare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Red Hill's Marcia Bradie

Veteran Female
Ch Watermark's Spitfire Shimonese


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Towerpoint Westward Bound

Best Of Opposite Sex
Aerislunam Stella Coeli

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Towerpoint Westward Bound

Select Bitch
Ch Caniscaeli Sinfonia Allegria


Winners Dog: (1-1-0-1)
Towerpoint Westward Bound

Open Dog Class
1st Towerpoint Westward Bound


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Aerislunam Stella Coeli

12-18 Month Bitch Class
1st Aerislunam Stella Coeli


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Islandview Wild At Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Islandview Wild At Heart

Open Dog Class
1st Islandview Wild At Heart



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Cantabria Justify

Best Of Opposite Sex
Cantabria Lochsong

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Cantabria Lochsong

Best Puppy In Breed
Ch Cantabria Justify


Winners Dog: (1-3-1-0)
Elcazador Highest Score

Senior Puppy Dog Class
1st Elcazador Highest Score


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Cantabria Lochsong

Reserve Winners Bitch
Elcazador Hot Topic

Senior Puppy Bitch Class
1st Cantabria Lochsong
2nd Elcazador Hot Topic

Open Bitch Class
1st Cantabria Annie Laurie


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keypoint's My What A Guy That Gaston




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Statesman's Kinda Meant To Be



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Statesman's Kinda Meant To Be

Open Bitch Class
1st Statesman's Kinda Meant To Be


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Ch Zoldmali Ilka

Best Of Opposite Sex
Ch Capa von Haus Schladern

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Firmstone's Karak

Best Puppy In Breed
Firmstone's Karak

Select Bitch
Ch Pannonia Boroka


Winners Dog: (1-4-1-2)
Firmstone's Karak

Junior Puppy Dog Class
1st Firmstone's Karak


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Zoldmali Dinamit

Reserve Winners Bitch
Hoya Z Talchejow

Senior Puppy Bitch Class
1st Hoya Z Talchejow
2nd Acorn Acres Kujenga

Open Bitch Class
1st Zoldmali Dinamit
2nd Firmstone's Aruna


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
GChG RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GCh Bartland's Moonlight Sonata

Best Puppy In Breed
Bartland's Fully Loaded

Select Dog
Bartland's Fully Loaded

Select Bitch
GChG Bartland's Poseidon Adventure



Winners Bitch: (0-1-2-3)
Target's Fire N Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Target's Fire N Ice


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Gerardo Bernard Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   28
Group 2nd   
Ch Aberle's Violet Lite Bright
  Whippet   27
Group 3rd   
GChS Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   21
Group 4th   
GCh Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   15
BPIG   
Coso's Miss Coco Morning Star
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Group 1st (Altered)   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   0
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Flying High Colibri


Winners Dog: (1-0-0-0)
Flying High Colibri

Open Dog Class
1st Flying High Colibri



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Lemonladies Queensland

Best Puppy In Breed
Ch Lemonladies Queensland



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wynfield Meriadoc One Moment In Time

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynfield Meriadoc One Moment In Time


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elance Watercolour



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elance Watercolour

12-18 Month Bitch Class
1st Elance Watercolour


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML

Best Of Opposite Sex
Phenomenal Femme Fatal

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Phenomenal Pharaoh King

Best Puppy In Breed
Phenomenal Pharaoh King

Select Dog
GCh Couture's Thain Of The Shire


Winners Dog: (1-1-2-0)
Phenomenal Pharaoh King

Junior Puppy Dog Class
1st Phenomenal Pharaoh King


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Phenomenal Femme Fatal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Phenomenal Femme Fatal


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Donachies Hogmanay

Best Puppy In Breed
Donachies Hogmanay



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Donachies Hogmanay

Reserve Winners Bitch
Donachies Blue Moon Of Scota

Senior Puppy Bitch Class
1st Donachies Hogmanay

Canadian Bred Bitch Class
1st Donachies Blue Moon Of Scota


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Serenity's Joy To The World



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Serenity's Joy To The World

Open Bitch Class
1st Serenity's Joy To The World


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady

Best Of Opposite Sex
Briaroot's If You Give A Mouse A Cookie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady

Open Bitch Class
1st Ironquest's Fair Lady


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stellar With Love From California



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stellar With Love From California

12-18 Month Bitch Class
1st Stellar With Love From California


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChS Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
GChB Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Puff The Magic Wyndragon

Best Puppy In Breed
Coso's Miss Coco Morning Star


Winners Dog: (1-3-1-1)
Puff The Magic Wyndragon

Open Dog Class
1st Puff The Magic Wyndragon


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Coso's Miss Coco Morning Star

Reserve Winners Bitch
Coso's Spirit Of Shona

Senior Puppy Bitch Class
1st Coso's Miss Coco Morning Star
2nd Coso's Ama La Vita

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coso's Spirit Of Shona


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Open Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Aberle's Violet Lite Bright

Best Of Opposite Sex
Shetara's Right By Your Side At Donachie

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Donachie's Celtic Song of Nine

Best Puppy In Breed
Shetara's Right By Your Side At Donachie

Select Bitch
Ch Meadowmouse Bombalurina


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Donachie's Celtic Song of Nine

Reserve Winners Bitch
Counterpoint Let's Get This Party Started

12-18 Month Bitch Class
1st Counterpoint Let's Get This Party Started

Canadian Bred Bitch Class
1st Donachies Loch Of Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Donachie's Celtic Song of Nine


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   28
Group 2nd   
GCh Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl
  Boxer   27
Group 3rd   
Ch CR Prince Charming
  Leonberger   26
Group 4th   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   25
BPIG    High Oaks Break The Ice   Bernese Mountain Dog   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   0
Group 1st (Altered)   
Ch Gentry's Mad Max
  Doberman Pinscher   0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (2-0-0-3)
GCh Taplac's Lean On Me Misty

Best Of Opposite Sex
Bayberns Give Me S'More Love

Best Puppy In Breed
High Oaks Break The Ice

Select Bitch
GCh Tailspins Tickled Pink


Winners Dog: (0-2-1-1)
Bayberns Give Me S'More Love

Reserve Winners Dog
High Oaks Break The Ice

Junior Puppy Dog Class
1st High Oaks Break The Ice

Open Dog Class
1st Bayberns Give Me S'More Love



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 6 pts (3-1-0-3)
GChB ConnQuest Girl Gone Bad

Best Of Opposite Sex
Redstone's Murder By Numbers V Aludra

Best Of Winners: (3-1-0-3)
Redstone's Murder By Numbers V Aludra

Best Puppy In Breed
Redstone's Murder By Numbers V Aludra

Select Bitch
GCh Mojave's Songbird


Winners Bitch: (3-1-0-3)
Sant Kreal Rated R

Open Bitch Class
1st Sant Kreal Rated R


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir

Best Puppy In Breed
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CR Prince Charming


Winners Dog: (1-0-0-0)
CR Prince Charming

Open Dog Class
1st CR Prince Charming



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Class results courtesy of: Classic Show Services




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Sancha's Falkor's Solo Flight

Best Of Opposite Sex
Sancha's Excelsior Reginae Dominum

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Sancha's Falkor's Solo Flight

Best Puppy In Breed
Sancha's Falkor's Solo Flight


Winners Dog: (2-2-0-0)
Sancha's Falkor's Solo Flight

Reserve Winners Dog
Yun Duan Man Bu Ciel Phantomhive

Senior Puppy Dog Class
1st Sancha's Falkor's Solo Flight

Open Dog Class
1st Yun Duan Man Bu Ciel Phantomhive


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Sancha's Excelsior Reginae Dominum

Reserve Winners Bitch
Sancha's Cafe Au Lait

Senior Puppy Bitch Class
1st Sancha's Excelsior Reginae Dominum

Open Bitch Class
1st Sancha's Cafe Au Lait


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Almazy Anabara Sirius Star

Best Of Opposite Sex
Ch Sancha By Tsarshadow Contessa Kira



Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   Ch Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   31
Group 2nd   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   30
Group 3rd   
Takala Trails Rhett
  Irish Terrier   20
Group 4th   
GChS Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   19
BPIG    Joy-A-Len's Freedom Stryker   Scottish Terrier   N/A
Best Veteran In Group   Ch Mysticgold's Hear Me Roar   West Highland White Terrier   0
Group 1st (Altered)    Mysticgold's Holly Bree   West Highland White Terrier   0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Best Puppy In Breed
Takala Trails P!nk Glitter In The Air



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Reserve Winners Bitch
Indus Aoife

Senior Puppy Bitch Class
1st Takala Trails P!nk Glitter In The Air

12-18 Month Bitch Class
1st Indus Aoife

Open Bitch Class
1st Indus A Fish Called Wanda


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ezra The Mischief Of Nosehill



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ezra The Mischief Of Nosehill

12-18 Month Bitch Class
1st Ezra The Mischief Of Nosehill


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Elwha's Little Miss Clever Clogs




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Takala Trails Rhett


Winners Dog: (1-0-0-0)
Takala Trails Rhett

12-18 Month Dog Class
1st Takala Trails Rhett



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Slicey's Charlize The Rose of Trallee




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Amblegreen Sidney By The Sea

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Amblegreen Sidney By The Sea

Best Puppy In Breed
Amblegreen Sidney By The Sea


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Amblegreen Sidney By The Sea

Reserve Winners Bitch
Kellterra She's Got Swagger Too

Junior Puppy Bitch Class
1st Amblegreen Sidney By The Sea

Senior Puppy Bitch Class
1st Kellterra She's Got Swagger Too


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Joy-A-Len's Freedom Stryker

Best Puppy In Breed
Joy-A-Len's Freedom Stryker


Winners Dog: (1-0-0-1)
Joy-A-Len's Freedom Stryker

Senior Puppy Dog Class
1st Joy-A-Len's Freedom Stryker



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lucas (Estonia)

Select Dog
GCh Kometa Rossi Kovid




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bachram's Bright Warrior

Best Puppy In Breed
Bachram's Bright Warrior



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bachram's Bright Warrior

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bachram's Bright Warrior


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Rustik's It's Only Money Honey With Qwik N Thik



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Distaff All In

Reserve Winners Bitch
Distaff A Spot Of Bother

Canadian Bred Bitch Class
1st Distaff All In

Open Bitch Class
1st Distaff A Spot Of Bother


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 9 pts (5-3-2-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Brodwin Amazing Grace

Best Of Winners: (5-3-2-0)
Talisera Sherhan Tiger For Silverbug

Best Puppy In Breed
McRaegan's High Time To Shine

Select Dog
Ch Mysticgold's Hear Me Roar


Winners Bitch: (5-3-2-0)
Brodwin Amazing Grace

Reserve Winners Bitch
Mysticgold's Thyme After Thyme

Junior Puppy Bitch Class
1st Mysticgold's Thyme After Thyme

Senior Puppy Bitch Class
1st Brodwin Aka Electra

Open Bitch Class
1st Brodwin Amazing Grace


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Gerardo Bernard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MistyTrails Caught On Radar
  Havanese   35
Group 2nd   
GCh Rae Anne's Top Gun
  Papillon   25
Group 3rd   
GChG Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   22
Group 4th   
GCh Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   19
BPIG    Spoildrotten Sealegends Snow Princess   Maltese   N/A
Best Veteran In Group   
GCh MistyTrails Effie Trinket
  Havanese   0
Group 1st (Altered)   
Havadahl Brewno Mars Bar
  Havanese   0
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lyn's Sir Thomas At Lemoge




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GCh Stay In Touch Of An Excellent Choice

Select Dog
GChG Mingchen Rewind




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy

Best Of Opposite Sex
Ch Cheyennes Lil Drummer Boy

Best Puppy In Breed
Ch Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 9 pts (1-3-3-3)
GChS MistyTrails Caught On Radar

Best Of Opposite Sex
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Winners: (1-3-3-3)
Havadahl China Doll

Best Puppy In Breed
Ch Pandabear's Willow

Select Dog
Ch Pandabear's Astro

Select Bitch
Ch Specialty La Belle's Luna


Winners Dog: (1-3-3-3)
Salida Del Sol Havadahl HugoBoss

Canadian Bred Dog Class
1st Salida Del Sol Havadahl HugoBoss


Winners Bitch: (1-3-3-3)
Havadahl China Doll

Reserve Winners Bitch
Specialty Brie's Laurel

Junior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Laurel
2nd MistyTrails Bageera's Raksha

Senior Puppy Bitch Class
1st Havadahl China Doll

Veteran Female
GCh MistyTrails Effie Trinket


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (1-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Best Puppy In Breed
Spoildrotten Sealegends Snow Princess



Winners Bitch: (1-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten Sealegends Snow Princess


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Sightnscent Dont Speak

Best Of Opposite Sex
Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Puppy In Breed
Riesa's Martini On The Rocks

Select Dog
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher


Winners Dog: (1-0-2-0)
Riesa's Martini On The Rocks

Junior Puppy Dog Class
1st Riesa's Martini On The Rocks



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ven-Mar Araunah Versace


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ven-Mar Araunah Versace

Open Dog Class
1st Ven-Mar Araunah Versace



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Chriscendo Mighty Cute




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Lemoge's Luke The Giver Of Light

Best Of Opposite Sex
Lemoge's Snow Angel

Best Puppy In Breed
Lemoge's Snow Angel



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lemoge's Snow Angel

Reserve Winners Bitch
Koehl's Ice Ice Baby

Junior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Snow Angel

Open Bitch Class
1st Koehl's Ice Ice Baby


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Hyclass Summer Love

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Carlin & Fantasy's Some Kind Of Wonderful

Best Puppy In Breed
Hyclass Summer Love


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hyclass Summer Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Hyclass Summer Love


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Love Story Wonderful Toy

Best Of Opposite Sex
Russianique Tinker Toy At Marpointe

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Love Story Wonderful Toy

Best Puppy In Breed
Russianique Tinker Toy At Marpointe


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Spoildrotten's Sky's The Limit

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten's Standing Ovation

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Sky's The Limit

Best Puppy In Breed
Spoildrotten's Sky's The Limit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Standing Ovation

Senior Puppy Dog Class
1st Spoildrotten's Standing Ovation


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Sky's The Limit

Senior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten's Sky's The Limit


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Ekarat Sangkunakup Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diplomat Lakeridge It's Only Money
  Poodle (Standard)   29
Group 2nd   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   24
Group 3rd   
Ch Sunojo I Aim To Misbehave
  Shiba Inu   23
Group 4th   Ch Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion   Chow Chow   21
BPIG   
Ch Wildx Tango Pequeno Moloso
  French Bulldog   N/A
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Waylin's Sound Of Music

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Waylin N Havasu's Moon Landing

Select Dog
GChB Waylin's Tony The Tiger


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Waylin's Sound Of Music

12-18 Month Bitch Class
1st Waylin's Sound Of Music


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock

Best Of Opposite Sex
Bellisabull's Private Eye Jones

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock

Best Puppy In Breed
Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bellisabull's Private Eye Jones

12-18 Month Dog Class
1st Bellisabull's Private Eye Jones


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sevenmoons Star Of Anise




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Wildx Tango Pequeno Moloso

Best Of Opposite Sex
GCh Archibulls Living Blossom

Best Puppy In Breed
GCh Wildx Tango Pequeno Moloso



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Carpe Diem Bulldog Nicki

Reserve Winners Bitch
BFF's Whiskey Lullaby

Junior Puppy Bitch Class
1st BFF's Whiskey Lullaby

Senior Puppy Bitch Class
1st Carpe Diem Bulldog Nicki


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Beaukees Pursuit Of Perfection

Best Puppy In Breed
Beaukees Pursuit Of Perfection



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Beaukees Pursuit Of Perfection

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaukees Pursuit Of Perfection


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ripleys Image In Gold

Best Of Opposite Sex
Ripleys Radiance

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ripleys Image In Gold

Best Puppy In Breed
Ripleys Radiance


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ripleys Image In Gold

Reserve Winners Dog
Ripleys Remedy For Love

Senior Puppy Dog Class
1st Ripleys Remedy For Love

12-18 Month Dog Class
1st Ripleys Image In Gold


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Ripleys Radiance

Senior Puppy Bitch Class
1st Ripleys Radiance


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Diplomat Lakeridge It's Only Money

Best Of Opposite Sex
Ch Tees Me Spice Girl

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Gardenpath Inspiration

Best Puppy In Breed
Ch Tees Me Spice Girl


Winners Dog: (1-2-1-1)
Gardenpath Inspiration

Junior Puppy Dog Class
1st Gardenpath Inspiration


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Berkshire Piedmont Kizomba With Haseya

Reserve Winners Bitch
Amazing Jolene Beyond Compare

Junior Puppy Bitch Class
1st Berkshire Piedmont Kizomba With Haseya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amazing Jolene Beyond Compare


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Sunojo I Aim To Misbehave

Select Dog
GChB Sunojo's Ohso Juji Go




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChB Sealegends Moonlight Magic

Best Of Opposite Sex
Sealegend's Angel's Trumpet

Select Dog
Ch Sealegends Magical Midnight Dance



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Sealegend's Angel's Trumpet

12-18 Month Bitch Class
1st Sealegend's Angel's Trumpet


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Trekhond's Solitary Man

Select Dog
GCh Trekhond's King Of The Road




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)




Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Ekarat Sangkunakup Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   57
Group 2nd   
Ch McCrystal Forever Timeless
  Bearded Collie   55
Group 3rd   
GCh Eclipse Boom Boom Pow
  Berger Picard   34
Group 4th   
Island Bound Wild Flower
  Old English Sheepdog   33
BPIG   
Tresta Bait And Switch
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Kelkary's Ragtyme Tango
  Bearded Collie   0
Group 1st (Altered)    Lasair's Foot Loose   Shetland Sheepdog   0
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Aquila's Rockitt To The Stars

Best Of Opposite Sex
Aquila's Northern Exposure

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Aquila's Rockitt To The Stars

Best Puppy In Breed
Starnorth Vega's Galaxy Girl


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Morning Mist Flexible Flyer

Best Of Opposite Sex
GCh MountainAsh Sugar And Spice



Winners Bitch: (0-3-1-1)
MountainAsh Put A Spell On You

Reserve Winners Bitch
MountainAsh Cross My Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st MountainAsh Cross My Heart

Open Bitch Class
1st MountainAsh Put A Spell On You
2nd Tanasi's Copy Cat


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 20 pts (4-10-4-3)
McCrystal Forever Timeless

Best Of Opposite Sex
Ch Rallentando Raven

Best Of Winners: (4-10-4-3)
McCrystal Forever Timeless

Best Puppy In Breed
Briarpatch Heart Will Tell

Select Dog
GCh Kelkary & Celticchaos Heart Of Steel

Select Bitch
GCh Kelkary's Melt My Heart


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Outburst Goddess Of War




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Our Top Gun

Best Of Opposite Sex
Joy-A-Len's Orange Blossom Special

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Our Top Gun

Best Puppy In Breed
Joy-A-Len's Our Top Gun


Winners Dog: (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Our Top Gun

Junior Puppy Dog Class
1st Joy-A-Len's Our Top Gun


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Orange Blossom Special

Junior Puppy Bitch Class
1st Joy-A-Len's Orange Blossom Special


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beardsanbrow's Sandrina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beardsanbrow's Sandrina

Open Bitch Class
1st Beardsanbrow's Sandrina


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Tallywood Coalescence


Winners Dog: (1-0-1-0)
Caradilis Alpine Expedition

Open Dog Class
1st Caradilis Alpine Expedition



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Calibre's Hitting Paydirt



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Calibre's Hitting Paydirt

Open Bitch Class
1st Calibre's Hitting Paydirt


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Snowventure Thunderstruck




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
Kohlein's Karly

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kohlein's Karly


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kohlein's Henninger

Open Dog Class
1st Kohlein's Henninger


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Renaissance Farms Little Shelby Cobra



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Island Bound Wild Flower

Best Of Opposite Sex
GCh Blueshire's Big Ben




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
Ch Amberlyn's Music And Lyrics

Best Of Opposite Sex
Ch Cincerlee's Revival

Best Of Winners: (0-0-1-0)
Mysticisle Glamour Girl

Best Puppy In Breed
Tresta Bait And Switch


Winners Dog: (0-0-1-0)
Tresta Renoir

Reserve Winners Dog
Tresta Bait And Switch

Junior Puppy Dog Class
1st Tresta Bait And Switch

Canadian Bred Dog Class
1st Cincerlee Prince Of The Universe

Open Dog Class
1st Tresta Renoir

Altered Male
Lasair's Foot Loose


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Curig Dream In Colour




Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By