Brantford & District Kennel & Obedience Club
Sunday, December 8, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Kristen Francis
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 240 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kristen Francis
Pomeranian  
GCh Arwins Divinedream Wind Charm
Points: 194
Best Puppy In Show
Judge: Kristen Francis
Italian Greyhound  
Maplewood's I'm Sexy And I Know It
Best Veteran In Show
Judge: Kristen Francis
Shetland Sheepdog  Ch Nitelatches Grandgables Ironman








Group 1 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   49
Group 2nd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   48
Group 3rd   
GCh Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   44
Group 4th   
GCh Bryden's Walk The Line
  Spaniel (English Springer)   40
BPIG   
Ch Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Bryden's Walk The Line
  Spaniel (English Springer)   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GCh Whisperfield Out On A Limb

Best Of Opposite Sex
Legacyk She Said Yes

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Schutzen's A Shot To Remember

Best Puppy In Breed
Schutzen's A Shot To Remember

Select Dog
GCh Legacyk's Country Legend


Winners Dog: (3-1-2-0)
Schutzen's A Shot To Remember

Reserve Winners Dog
Shadowland All Fired Up

Junior Puppy Dog Class
1st Schutzen's A Shot To Remember
2nd Shadowland All Fired Up

12-18 Month Dog Class
1st Whisperfield Harvest Gold Rhye


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Legacyk She Said Yes

Open Bitch Class
1st Legacyk She Said Yes

Veteran Bitch Class
1st GCh Whisperfield Classico Madiera


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Conroy's Against The Wind

Best Of Opposite Sex
Kaela's Reagan At Summersend

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Conroy's Against The Wind


Winners Dog: (1-1-0-0)
Conroy's Against The Wind

Open Dog Class
1st Conroy's Against The Wind


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kaela's Reagan At Summersend

12-18 Month Bitch Class
1st Kaela's Reagan At Summersend


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
Ch Rush's Keen And Quik

Best Of Opposite Sex
Butterblac's Reign At Valkyrie

Best Puppy In Breed
Butterblac's Reign At Valkyrie

Select Dog
GCh Rush's Just Another Werewolf



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Butterblac's Reign At Valkyrie

Junior Puppy Bitch Class
1st Butterblac's Reign At Valkyrie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
Ch Bitagold's Rising To The Top

Best Of Opposite Sex
GCh Baileymist Rhymes N Reasons

Select Dog
GCh Golden Clover's Holy Smoke!

Select Bitch
Ch Hashgolds Dalane Give Peace A Chance


Winners Dog: (1-0-2-2)
Stonemead In A Summer Haze

Open Dog Class
1st Stonemead In A Summer Haze



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 7 pts (1-2-4-1)
Ch Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
GCh Delightfull Bonanza For Maktawae

Best Of Winners: (1-2-4-1)
Kirklands Hidden Gem

Best Puppy In Breed
Ch Danrich On D'Run To Maktawae

Select Dog
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker


Winners Dog: (1-2-4-1)
Fargoridge Gone Country

Junior Puppy Dog Class
1st Fargoridge Gone Country

Veteran Dog Class
1st GCh Citadel Foundation For Fargo


Winners Bitch: (1-2-4-1)
Kirklands Hidden Gem

Reserve Winners Bitch
Masonridge Jaunenoir La Tea Da

Senior Puppy Bitch Class
1st Kirklands Hidden Gem

12-18 Month Bitch Class
1st Masonridge Jaunenoir La Tea Da


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Wild Flower

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Roaneden's High Tide

Best Puppy In Breed
Roaneden's High Tide

Select Dog
Ch Pikkinokka's Ahoy Huckleberry


Winners Dog: (1-1-2-0)
Roaneden's High Tide

Junior Puppy Dog Class
1st Roaneden's High Tide


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Roaneden's Wild Flower

Senior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Wild Flower


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Aislingcudo Mairnealaigh Paric

Best Of Opposite Sex
GCh Aislingcudo Is Nessa Na Ri

Select Dog
Ch Clancuddy's Great Explorer



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 9 pts (1-5-3-1)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Ch Christycrest Broadway Dream

Best Of Winners: (1-5-3-1)
Ashleysown Ice On Fire

Best Puppy In Breed
Ashleysown Ice On Fire

Select Dog
Ch Calowa Lurians Igniting Sparks


Winners Bitch: (1-5-3-1)
Ashleysown Ice On Fire

Reserve Winners Bitch
Jaywick's Tyme For A Magical Moment

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashleysown Ice On Fire
2nd Jaywick's Tyme For A Magical Moment
3rd Ashleysown Her Majest-Tea

Canadian Bred Bitch Class
1st Ramahs Blue Ridge Roanoke

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridges The Iron Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Ch Beauvert's Rose Of My Heart

Best Puppy In Breed
Islandview Rivermist Hicaliber



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Islandview Rivermist Hicaliber

Reserve Winners Bitch
Beauvert Mischief Hiddencreek

Senior Puppy Bitch Class
1st Islandview Rivermist Hicaliber

Open Bitch Class
1st Beauvert Mischief Hiddencreek

Veteran Bitch Class
1st Ch Beauvert's Rose Of My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Night Shades




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bryden's Walk The Line


Veteran Dog Class
1st GCh Bryden's Walk The Line



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ferngolds Spirit Of The Drum

Best Puppy In Breed
Calabri Catching Fire


Winners Dog: (1-0-1-0)
Calabri Catching Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Calabri Catching Fire


Veteran Bitch Class
1st GCh Ourdream's Wheel Of Fortune


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   39
Group 2nd   
Grandgables Wee Silver Raptor
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   38
Group 3rd   Ch Virgo Fantasia Dirty Martini   Dachshund (Miniature Long-Haired)   35
Group 4th   
Ch Starkeeper Calorien Beryl
  Irish Wolfhound   26
BPIG   
Grandgables Wee Silver Raptor
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Alstertal's Lady Gwenevere
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Charsada Je Suis Prest

Best Of Opposite Sex
Charsada Vengeance Is Mine

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Charsada Je Suis Prest

Best Puppy In Breed
Charsada Je Suis Prest


Winners Dog: (2-1-0-0)
Charsada Vengeance Is Mine

Reserve Winners Dog
Pahlavi Northern Dancer

Junior Puppy Dog Class
1st Charsada Vengeance Is Mine
2nd Pahlavi Northern Dancer


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Charsada Je Suis Prest

Junior Puppy Bitch Class
1st Charsada Je Suis Prest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch MiBre's Roll The Dice 2 Africanadian

Best Of Opposite Sex
Athena Queen Of Beauty

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Athena Queen Of Beauty

Select Dog
Ch Poker Jackpot Alisina Zvezdochka


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Athena Queen Of Beauty

Reserve Winners Bitch
Mankia Kidogo Cha Nyota Dalji

12-18 Month Bitch Class
1st Mankia Kidogo Cha Nyota Dalji

Open Bitch Class
1st Athena Queen Of Beauty
2nd Africanadian Mocking Jay Mibre


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 8 pts (1-3-2-3)
Ch Virgo Fantasia Dirty Martini

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Talisman

Best Of Winners: (1-3-2-3)
Virgo Southern Comfort

Best Puppy In Breed
Dacski Whiskey On The Rox

Select Bitch
Ch Pawprints Strictly Classified


Winners Dog: (1-3-2-3)
Virgo Southern Comfort

Open Dog Class
1st Virgo Southern Comfort


Winners Bitch: (1-3-2-3)
Pawprints Rumour Has It

Reserve Winners Bitch
Palakore Butterflies Pamadron

Senior Puppy Bitch Class
1st Dacski Whiskey On The Rox

Canadian Bred Bitch Class
1st Palakore Butterflies Pamadron

Open Bitch Class
1st Pawprints Rumour Has It

Veteran Bitch Class
1st GCh Alstertal's Lady Gwenevere


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Brighthope Flanders Field MW

Best Of Opposite Sex
Prelude's Lucy In The Sky MW

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Prelude's Academy Award MW


Winners Dog: (1-2-1-0)
Prelude's Academy Award MW

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prelude's Academy Award MW


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Prelude's Lucy In The Sky MW

Reserve Winners Bitch
Prelude N Bryden's PB N J MW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prelude N Bryden's PB N J MW

Open Bitch Class
1st Prelude's Lucy In The Sky MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harambee's Calman Of Scarlett

Best Puppy In Breed
Harambee's Calman Of Scarlett



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harambee's Calman Of Scarlett

Senior Puppy Bitch Class
1st Harambee's Calman Of Scarlett


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 6 pts (2-1-1-3)
Ch Starkeeper Calorien Beryl

Best Of Opposite Sex
Legacy Starkeeper Silverado Spirit

Best Of Winners: (2-1-1-3)
Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Best Puppy In Breed
Ch Starkeeper Calorien Beryl

Select Dog
Ch Doscartha Quiet Thunder Of Ulster

Select Bitch
GCh Three Little Birds' Follow My Heart


Winners Dog: (2-1-1-3)
Legacy Starkeeper Silverado Spirit

Reserve Winners Dog
Baileysong Now N Forever

Senior Puppy Dog Class
1st Baileysong Now N Forever

Open Dog Class
1st Legacy Starkeeper Silverado Spirit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Veteran Bitch Class
1st GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Zahara Aindifae Al Daoud



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

Open Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh McCartney's Lavish Dreams

Best Of Opposite Sex
Cariads Its High Time

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Cariads Its High Time

Best Puppy In Breed
Cariads Its High Time


Winners Dog: (1-1-0-1)
Cariads Its High Time

Junior Puppy Dog Class
1st Cariads Its High Time


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dragonsong N Runways Amarula

Senior Puppy Bitch Class
1st Dragonsong N Runways Amarula


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   45
Group 2nd   
GCh Aviators Nobreza @ Macduff
  Portuguese Water Dog   43
Group 3rd   Ch Oneida's Wedrowka In The Park   Great Pyrenees   32
Group 4th   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   26
BPIG    Woolmarsh Yva Pyron   Great Pyrenees   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Seabury's Goodby Ruby Tuesday
  Portuguese Water Dog   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch IliasLegacy Joy Kallisto

Select Bitch
Ch IliasLegacy Joy Evangelika Evening Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Moonlight's Perfect 10 At Cinnrhee

Best Of Opposite Sex
Moonlights Spirit Fire Of Cinbar

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Moonlight's Perfect 10 At Cinnrhee

Best Puppy In Breed
Ch Fyrecreek's Stone Cold

Select Dog
Ch Fyrecreek's Stone Cold


Winners Dog: (1-1-1-0)
Moonlights Spirit Fire Of Cinbar

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Moonlights Spirit Fire Of Cinbar


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Moonlight's Perfect 10 At Cinnrhee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Moonlight's Perfect 10 At Cinnrhee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Saxmark'n Stonehills Power Play

Best Of Opposite Sex
Ironbull's Red Hunter

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Majestic Promises In The Dark

Best Puppy In Breed
Majestic Promises In The Dark


Winners Dog: (1-1-1-0)
Majestic Promises In The Dark

Senior Puppy Dog Class
1st Majestic Promises In The Dark


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ironbull's Red Hunter

12-18 Month Bitch Class
1st Ironbull's Red Hunter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 6 pts (1-2-4-0)
GCh Liberator's Unfinished Business

Best Of Opposite Sex
Redstone's Blackstar V Aludra

Best Of Winners: (1-2-4-0)
Redstone's Blackstar V Aludra

Best Puppy In Breed
Ch Kitkat Rhythm Of My Heart

Select Dog
GCh Ravalleses Always A Step Ahead


Winners Dog: (1-2-4-0)
Ravalleses I Believe In Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Ravalleses I Believe In Magic


Winners Bitch: (1-2-4-0)
Redstone's Blackstar V Aludra

Reserve Winners Bitch
Arket's Margaritaville

Junior Puppy Bitch Class
1st Arket's Margaritaville

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redstone's Blackstar V Aludra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix

Best Of Opposite Sex
GCh Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Oneida's Wedrowka In The Park

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Yva Pyron

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Woolmarsh Yva Pyron

Best Puppy In Breed
Woolmarsh Yva Pyron

Select Dog
Ch Glenire Xachary Binx


Winners Dog: (1-3-2-0)
Woolmarsh Xeters Sebastian

Open Dog Class
1st Woolmarsh Xeters Sebastian


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Woolmarsh Yva Pyron

Reserve Winners Bitch
Cidwm's Cariana Bonum

Senior Puppy Bitch Class
1st Woolmarsh Yva Pyron

Canadian Bred Bitch Class
1st Glenire Expresso Ditto

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cidwm's Cariana Bonum

Veteran Bitch Class
Kira Anne Du Val Perche


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Ch Sulandi Busy Being Fabulous

Best Of Opposite Sex
Teffills Eniciea

Best Of Winners: (3-2-0-1)
CR Bambina Mia

Best Puppy In Breed
Ch Sulandi Busy Being Fabulous


Winners Dog: (3-2-0-1)
Teffills Eniciea

Reserve Winners Dog
Cr Gunnar Bison

Senior Puppy Dog Class
1st Cr Gunnar Bison
2nd CR High Roller

12-18 Month Dog Class
1st Teffills Eniciea


Winners Bitch: (3-2-0-1)
CR Bambina Mia

Reserve Winners Bitch
CR Hocus Pocus

Senior Puppy Bitch Class
1st CR Hocus Pocus

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st CR Bambina Mia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Opposite Sex
Mariner's Ice Breaker



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mariner's Ice Breaker

Open Bitch Class
1st Mariner's Ice Breaker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 10 pts (2-4-1-4)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
Ch Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Winners: (2-4-1-4)
Lunanova Cookin' At Skipnstone

Best Puppy In Breed
Keevabay's Warrior Princess

Select Bitch
Ch Valkyrie The African Queen


Winners Dog: (2-4-1-4)
Ridgehaven Keeper Of The Stars

Reserve Winners Dog
Valkyrie Reign Of Steele

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Valkyrie Reign Of Steele

Open Dog Class
1st Ridgehaven Keeper Of The Stars


Winners Bitch: (2-4-1-4)
Lunanova Cookin' At Skipnstone

Reserve Winners Bitch
Valkyrie We're No Angels

Senior Puppy Bitch Class
1st Keevabay's Warrior Princess
2nd Keevabay's One More Down

12-18 Month Bitch Class
1st Lunanova Cookin' At Skipnstone

Open Bitch Class
1st Valkyrie We're No Angels

Veteran Bitch Class
1st Ch Seabury's Goodby Ruby Tuesday


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Snowybear's Unshakable Mtn

Best Of Opposite Sex
Snowybear's Irish Cream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Snowybear's Unshakable Mtn

Best Puppy In Breed
Snowybear's Irish Cream


Winners Dog: (1-1-0-0)
Snowybear's Unshakable Mtn

12-18 Month Dog Class
1st Snowybear's Unshakable Mtn


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Snowybear's Irish Cream

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowybear's Irish Cream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxrun Winter Harvest
  Border Terrier   18
Group 2nd   
Ch Massawippi Mad Money
  Schnauzer (Miniature)   17
Group 3rd   Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow   Fox Terrier (Wire)   16
Group 4th    Westchester Foxheart Karma   Airedale Terrier   15
BPIG    Westchester Foxheart Karma   Airedale Terrier   N/A
Best Veteran In Group   Ch Kairos Blazing Hot   Manchester Terrier   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Westchester Foxheart Karma

Best Puppy In Breed
Westchester Foxheart Karma


Winners Dog: (1-0-0-0)
Westchester Foxheart Karma

Junior Puppy Dog Class
1st Westchester Foxheart Karma



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxrun Winter Harvest




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
DancingB's Calamity Jane

Best Of Opposite Sex
Formula For A Drama Free Brother

Best Of Winners: (1-1-0-0)
DancingB's Calamity Jane

Best Puppy In Breed
DancingB's Calamity Jane


Winners Dog: (1-1-0-0)
Formula For A Drama Free Brother

Junior Puppy Dog Class
1st Formula For A Drama Free Brother


Winners Bitch: (1-1-0-0)
DancingB's Calamity Jane

Junior Puppy Bitch Class
1st DancingB's Calamity Jane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Glahms Golden Moonbeam

Best Puppy In Breed
Glahms Golden Moonbeam

Select Bitch
Ch Glahms Lady Diane



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Glahms Golden Moonbeam

Senior Puppy Bitch Class
1st Glahms Golden Moonbeam


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow




Class results courtesy of: MJN Show Services



Veteran Dog Class
1st Ch Kairos Blazing Hot



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Massawippi Mad Money




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Toulin's Easy Does It Ebony

Best Of Opposite Sex
Stalwart's Gryndlscot At Rynara

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Toulin's Easy Does It Ebony

Best Puppy In Breed
Toulin's Easy Does It Ebony


Winners Dog: (1-2-0-0)
Stalwart's Gryndlscot At Rynara

Junior Puppy Dog Class
1st Stalwart's Gryndlscot At Rynara


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Toulin's Easy Does It Ebony

Reserve Winners Bitch
Gryndlscot Scylla

Junior Puppy Bitch Class
1st Toulin's Easy Does It Ebony

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot Scylla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Mariner's Frankly My Dear

Best Of Opposite Sex
Maybach Top Of The Nevis

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Garshangan's Kinder Surprise


Winners Dog: (1-2-0-1)
Maybach Top Of The Nevis

Open Dog Class
1st Maybach Top Of The Nevis


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Garshangan's Kinder Surprise

Reserve Winners Bitch
Farquar Orlaith Celtic Star

12-18 Month Bitch Class
1st Garshangan's Kinder Surprise

Open Bitch Class
1st Farquar Orlaith Celtic Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Toulin's Fennella O'Forestfield

Best Of Opposite Sex
Glenroslin's Benriach

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Toulin's Fennella O'Forestfield

Best Puppy In Breed
Toulin's Fennella O'Forestfield


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glenroslin's Benriach

Open Dog Class
1st Glenroslin's Benriach


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Toulin's Fennella O'Forestfield

Junior Puppy Bitch Class
1st Toulin's Fennella O'Forestfield


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   22
Group 2nd   
GCh Lionking Taking Chances
  Pekingese   21
Group 3rd   
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
  Cavalier King Charles Spaniel   18
Group 4th    Hilanne's Dancin In The Moonlite   Affenpinscher   17
BPIG   
Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   N/A
Best Veteran In Group   
Ch BabyDoll BonBon At LaPomette
  Pomeranian   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hilanne's Dancin In The Moonlite


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hilanne's Dancin In The Moonlite

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hilanne's Dancin In The Moonlite



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Weylinmarsh's Jackson

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh's Jackson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cornsilk 'N Tapestry Oh La La

Best Puppy In Breed
Cornsilks Shake It Up



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cornsilk 'N Tapestry Oh La La

Reserve Winners Bitch
Cornsilks Shake It Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Cornsilks Shake It Up

Open Bitch Class
1st Cornsilk 'N Tapestry Oh La La


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 5 pts (0-2-0-4)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Puppy In Breed
GCh Pocopayasos SPF30 Ltd Edition

Select Bitch
GCh Pocopayasos SPF30 Ltd Edition



Winners Bitch: (0-2-0-4)
Twinkle's Under The Willow

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Xtreme Flurry

Junior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Xtreme Flurry

12-18 Month Bitch Class
1st Twinkle's Under The Willow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Maplewood's Gingerlicious

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Puppy In Breed
Maplewood's I'm Sexy And I Know It


Winners Dog: (1-1-0-0)
Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Junior Puppy Dog Class
1st Maplewood's I'm Sexy And I Know It


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Maplewood's Gingerlicious

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplewood's Gingerlicious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hin Satori Journey To Njoy

Best Of Opposite Sex
Touche's Know How To Njoy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hin Satori Journey To Njoy

Best Puppy In Breed
Hin Satori Journey To Njoy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hin Satori Journey To Njoy

Junior Puppy Dog Class
1st Hin Satori Journey To Njoy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Touche's Know How To Njoy

Junior Puppy Bitch Class
1st Touche's Know How To Njoy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Southcreek's Toast Of The Town

Best Of Opposite Sex
Pinkribbon's The Bees Knees

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pinkribbon's The Bees Knees

Best Puppy In Breed
Pinkribbon's The Bees Knees


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sherjak's Fringe Benit

Junior Puppy Dog Class
1st Sherjak's Fringe Benit


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pinkribbon's The Bees Knees

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinkribbon's The Bees Knees


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Lionking Taking Chances

Best Of Opposite Sex
GCh Pekehuis Shazam

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris Sergeant Pepper

Select Dog
Ch Diaquiris Sergeant Pepper




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm



Veteran Bitch Class
1st Ch BabyDoll BonBon At LaPomette


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IslandGems Glory Of Love

Best Puppy In Breed
IslandGems Glory Of Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IslandGems Glory Of Love

Junior Puppy Bitch Class
1st IslandGems Glory Of Love


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   23
Group 2nd   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   21
Group 3rd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   20
Group 4th   Ch Fabelhaft Robobull Faure   French Bulldog   16
BPIG   Ch Fabelhaft Robobull Faure   French Bulldog   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Beachview's Trigger Happy Girlfriend
  Schipperke   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aldars Crosby


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aldars Crosby

12-18 Month Dog Class
1st Aldars Crosby



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Danier Muirs Lil Running Mouse

Best Of Opposite Sex
Ch Spitfires Rock N And Roll N

Best Puppy In Breed
Aislinn Just South Of Heaven



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Aislinn Just South Of Heaven

Reserve Winners Bitch
Slaterpryce's I Saw The Light

Senior Puppy Bitch Class
1st Aislinn Just South Of Heaven

Open Bitch Class
1st Slaterpryce's I Saw The Light


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Tuj's Take The Long Way Home To Gumby's

Best Puppy In Breed
Ch Tuj's Take The Long Way Home To Gumby's

Select Dog
GCh Taipan Palace Hot Diggity Dawg




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Koira Shadowhunter's Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Koira Shadowhunter's Dream

Open Bitch Class
1st Koira Shadowhunter's Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
Ch Fabelhaft Robobull Faure

Best Of Opposite Sex
Ch DiOro Fabelhaft Petit Tresor

Best Puppy In Breed
Ch Fabelhaft Robobull Faure

Select Bitch
Ch Aristocratescu Born Beauty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Puppy In Breed
Idecleir Desiderata Troubadour


Winners Dog: (1-0-1-0)
Idecleir Desiderata Troubadour

Junior Puppy Dog Class
1st Idecleir Desiderata Troubadour



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Umbra's Stray Bullet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Stately's Rebel With Four Paws

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Marquis Ormar Time Passages

Best Puppy In Breed
Marquis Ormar Time Passages


Winners Dog: (1-2-0-1)
Stately's Rebel With Four Paws

Junior Puppy Dog Class
1st Stately's Rebel With Four Paws


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bonchien Lawless V Jet

Best Of Opposite Sex
Ch Beachview's Trigger Happy Girlfriend



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MNM's Soleila du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   38
Group 2nd   
Ch Hampton Hills Inked In Pink
  Miniature American Shepherd   37
Group 3rd   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   36
Group 4th   GCh Motlikru-Buaidh Like No Other   Bearded Collie   33
BPIG    Brantstar's Fashion Trendsetter   Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   Ch Nitelatches Grandgables Ironman   Shetland Sheepdog   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue

Best Of Opposite Sex
GCh Catalyst's Bush Party At TK

Select Bitch
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Kirrabilli's Perfect Storm

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Kirrabilli's Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Kirrabilli's Perfect Storm

Select Dog
Ch Lotta Spots Mast-R Cowboy Tuff


Winners Dog: (1-3-2-0)
Battlefield's Smooth Operator

Open Dog Class
1st Battlefield's Smooth Operator


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Kirrabilli's Perfect Storm

Reserve Winners Bitch
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Junior Puppy Bitch Class
1st Kirrabilli's Perfect Storm
2nd Arrogant Midsomer Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Cedarpaws Lady Luck Downunder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Motlikru-Buaidh Like No Other

Best Of Opposite Sex
Ch Dreamchaser Positively Pink

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Auldscotia A League Of Her Own

Select Bitch
Ch Dreamchaser La Vita A Bella


Winners Dog: (1-2-1-2)
Auldscotia Dirty Dancer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Auldscotia Dirty Dancer


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Auldscotia A League Of Her Own

Reserve Winners Bitch
Auldscotia Highland Dancer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Auldscotia A League Of Her Own

Open Bitch Class
1st Auldscotia Highland Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh MNM's Soleila du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Hollowshot Right On


Winners Dog: (2-0-0-0)
Hollowshot Right On

Reserve Winners Dog
Assets Take A Chance On Me

12-18 Month Dog Class
1st Assets Take A Chance On Me

Open Dog Class
1st Hollowshot Right On



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Colwick's News Flash

Best Of Opposite Sex
Omega Dreams Etched In Silver

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Colwick's News Flash

Best Puppy In Breed
Colwick's News Flash


Winners Dog: (2-1-0-0)
Omega Dreams Etched In Silver

Reserve Winners Dog
Brookdale To The Stars And Bk

12-18 Month Dog Class
1st Brookdale To The Stars And Bk

Open Dog Class
1st Omega Dreams Etched In Silver


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Colwick's News Flash

Senior Puppy Bitch Class
1st Colwick's News Flash


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Colwick's Cover Story

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae Lindy Hop

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bannerstone Old Town Road

Best Puppy In Breed
Bannerstone Old Town Road


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bannerstone Old Town Road

Junior Puppy Dog Class
1st Bannerstone Old Town Road


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Thistlebrae Lindy Hop

Canadian Bred Bitch Class
1st Thistlebrae Lindy Hop


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Maplemyst True North

Best Of Opposite Sex
Maplemyst Stole My Heart

Best Puppy In Breed
Maplemyst Stole My Heart


Winners Dog: (1-0-0-1)
Maplemyst Stole My Heart

Junior Puppy Dog Class
1st Maplemyst Stole My Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Sanhedrin's Black Lace

Canadian Bred Bitch Class
1st Sanhedrin's Black Lace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hampton Hills Inked In Pink




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 7 pts (4-3-1-0)
Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Dury Voe Paloma

Best Of Winners: (4-3-1-0)
Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Puppy In Breed
Brantstar's Fashion Trendsetter

Select Dog
Ch Dury Voe Replica


Winners Dog: (4-3-1-0)
Brantstar's Fashion Trendsetter

Reserve Winners Dog
Nitelatches The Bachelor

Junior Puppy Dog Class
1st Brantstar's Fashion Trendsetter
2nd Nitelatches The Bachelor

Senior Puppy Dog Class
1st Grandgables Illusionist

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Windyrose Legacy Red

Veteran Dog Class
1st Ch Nitelatches Grandgables Ironman


Winners Bitch: (4-3-1-0)
Dury Voe Paloma

Reserve Winners Bitch
Grandgables Fabina Opium Kiss

Junior Puppy Bitch Class
1st Brantstar's Fashionista

Senior Puppy Bitch Class
1st Dury Voe Paloma

Open Bitch Class
1st Grandgables Fabina Opium Kiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Jumpin Jack Flash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By