Ch Massawippi Money Talks
Schnauzer (Miniature)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Thomas - (Male)
Owner: Murray Clark
Breeder: Murray Clark
Conformation Handler: Murray Clark
Performance Handler: Murray Clark
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 2 2 3 3 N/A
Group Ranking: 12 11 11 19 N/A
All Breed Ranking: 151 147 151 215 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 5 3 4   0 0 0 0 0   427
Win Record - 2021
Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 04 to December 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sandy Alexander N/A
Saturday Select Dog   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Thomas Alexander N/A
Thursday Select Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 3 (0-2-2-0)
Saturday Best Of Breed   Mary White 3 (0-2-2-0)
  Group 4th   Mary White 47
Friday Select Dog   Wendy Hamilton-Petkau N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Wendy Maisey 33 (1-3-0-0)
  Best Of Breed   Wendy Maisey 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 3 (1-2-1-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Glen Stark 11 (1-0-0-0)
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Elaine Whitney 15 (1-0-0-0)
  Group 1st   Rosemary Shoreman 15
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Robert Rowbotham 14
  Group 2nd   Robert Whitney 18 (1-0-0-0)

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 4th   Michael Woods (Dr) 4
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 3rd   Joe Lobb 11
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 2 (1-0-1-1)
  Group 3rd   Barbara Heal 10
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 2 (1-0-1-1)
  Group 4th   Janet Lobb 8

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Gelinas 18
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 2nd   Heather Langfeld 21
Friday Reserve Best In Show   Donna Conod 168
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Donna Conod 16

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denis Kuzelj 4 (0-3-2-0)
Saturday Best Of Breed   Davor Javor 4 (0-3-2-0)
Friday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Michelle Scott 20

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 10 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 95 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 878 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 1 2   0 0 0 0 0   98
Win Record - 2019
Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Constantine-Amodei 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Barbara Dempsey Alderman 25
Friday Best Of Breed   Starr White 1 (0-1-1-0)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 15
Saturday Best Of Breed   Robert Hutton 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Robert Hutton 19

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (1-0-1-1)
Friday Winners Dog   Michael Gelinas (2-0-0-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Michael Gelinas N/A
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (2-0-0-0)
  Group 2nd   Michael Gelinas 11

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Chakkapan Chantarasmee N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Ole Nielsen N/A
  Best BBE In Group   Ole Nielsen N/A
  Group 3rd   Chakkapan Chantarasmee 14
  Winners Dog   Chakkapan Chantarasmee (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Chakkapan Chantarasmee (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Chakkapan Chantarasmee 2 (2-1-0-0)
  Winners Dog   Ole Nielsen (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Ole Nielsen (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Ole Nielsen 2 (2-1-0-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Winners   Robert Rowbotham (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 3 (2-2-0-0)
  Winners Dog   Robert Rowbotham (2-2-0-0)
  Group 4th   Robert Rowbotham 8

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Raymond Lariviere (1-0-1-0)
  Winners Dog   Dawne Deeley (1-0-1-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Raymond Lariviere N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Dawne Deeley N/A
  Best BBE In Group   Raymond Lariviere N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By