Can. GCH., Am. GCHS. Briarpatch Looking Back, RI, PT,
Bearded Collie
(Click on breed to view standings)

Call Name: Henry - (Male)
Owner: Lucy Campbell-Gracie, Anna K. Gracie
Breeder: Lucy Campbell-Gracie, Kit Hill, Paula Reid, Anna Gracie
Conformation Handler: Owner Handled
Performance Handler: Owner Handled
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 7 8 8
All Breed Ranking: 59 58 57 60 57

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 13 14 6 12   0 0 0 0 1   1659
Win Record - 2019
Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Gloria Geringer 35
  Best Of Breed   Gloria Geringer 3 (0-1-1-2)
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 4 (0-2-1-2)
  Group 1st   Peter Machen 53
  Best Of Breed LTD Breed Show Mike Jackman 4
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 4 (0-2-1-2)
  Group 1st   Pamela Bruce 44

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 3 (2-1-1-0)
  Group 2nd   James Reynolds 39
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 3 (2-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Brian Taylor 1 (1-0-1-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Virginia Lyne N/A
Saturday Best Of Breed   John Wade 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   John Wade 30
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Gloria Kerr 14

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 14
  Group 2nd   Alex Yu-Feng Zee 18
Sunday Best Of Breed   Ian Rasmussen 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Glen Stark 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 1st   Judith Shurb 21
  Best Of Breed   Judith Shurb 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (1-0-1-0)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 4th   Barbara Heal 25
  Group 2nd   Kathrine Grant 28
Saturday Group 1st   Richard Lopaschuk 25
  Group 3rd   Stephen Dainard 16
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 19
  Group 2nd   Linda Kraft 17
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Jocelyne Gagne 20
  Best Of Breed   Heather Brennan 3 (1-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 3 (1-1-2-0)
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Sharon Derrick 4
  Group 4th   Michael Gelinas 18
  Best Of Breed   Michael Gelinas 4 (2-1-2-0)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Heather Langfeld 28
Thursday Best Of Breed   Beverly Capstick 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Charles Bett 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd LTD Breed Show Charles Bett 26
  Group 4th   Beverly Capstick 23

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Antonio Di Lorenzo 15
  Best Of Breed   Antonio Di Lorenzo 6
Sunday Group 3rd   David Kirkland 67
  Best Of Breed   David Kirkland 6
Saturday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 6
Friday Best Of Breed   Laurent Pichard 6
  Group 4th   Laurent Pichard 56

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 5 (1-3-1-1)
  Group 1st   Nancy Popovich 36
Saturday Best Of Breed   Raymond Lariviere 6 (1-4-1-1)
Friday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 5 (1-2-1-2)
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4 (1-1-1-2)
  Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 31

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 10 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 31
  Best Of Breed   Wendy Paquette 2
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
  Group 2nd   Wendy Paquette 29
Saturday Group 4th   Grant Townsend 23
  Group 1st   Ed Wild 30
  Best Of Breed   Grant Townsend 2
  Best Of Breed   Ed Wild 2

Show Date
Societe Canine de Quebec August 02 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (2-1-1-0)
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 74
Saturday Group 3rd   Jo Ann Pavey 55
  Best Of Breed   Delvina Beaulac 3 (2-1-1-0)
Friday Group 2nd   Bruce Fraser 54
  Best Of Breed   Bruce Fraser 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Jean-Louis Blais 3 (2-1-1-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 4 (2-1-1-1)
  Group 1st   Edgar Bajona 17
Saturday Best Of Breed   Len Harfield 4 (2-1-1-1)
  Group 2nd   Len Harfield 20
Friday Group 4th   Leyda Perez 12
  Best Of Breed   Leyda Perez 4 (2-1-1-1)

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Graham Kerr 130 *
  Best Of Breed   Carol Graham 4 (2-1-1-1)
  Group 1st   Carol Graham 20
Sunday Best Of Breed   Stewart Dankner 4 (2-1-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Jose Antonio Molina Ortiz 5 (2-2-1-1)
  Group 1st   Graham Kerr 30
Saturday Best Of Breed   Lynn White 6 (2-3-1-1)
Friday Reserve Best In Show   Janelle Robbins 160 (2-1-1-1)
  Group 1st   Janelle Robbins 30
  Best Of Breed   Janelle Robbins 4 (2-1-1-1)

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Thomas Nesbitt N/A
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 12 (2-5-2-4)
  Select Dog   David Swartwood N/A
  Group 1st   Terry Carter 42
Friday Select Dog   Davor Javor N/A
  Select Dog   Robert Rowbotham N/A

Show Date
Bearded Collie Club of Canada [National] June 13 to June 14, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Kay Farrier 35

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 1 (0-0-1-1)
  Best Owner Handled In Group   Fred Dewsbury N/A
  Group 2nd   Fred Dewsbury 18
Saturday Best Of Opposite Sex   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (1-1-1-1)
  Group 4th   Mel Saranchuk 9

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 36
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 6 (2-3-1-1)
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 6 (2-3-1-1)
  Group 3rd   Judith Taylor 42
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   William Byrne 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Judith Byrne 24
  Group 4th   William Byrne 20

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 14 N/A N/A N/A
Group Ranking: 220 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1310 1273 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   59
Win Record - 2018
Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Juan Miranda Saucedo 56
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 3 (0-0-1-3)
Saturday Best Of Opposite Sex   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3 (0-0-1-3)

Show Date
Bearded Collie Club Of Canada [National] August 03 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Bred By Exhibitor   Bea Sawka N/A
  Winners Dog   Bea Sawka N/A
  Best Of Winners   Bea Sawka N/A
  Best Of Opposite Sex   Bea Sawka N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Bearded Collie Club of Canada [National] August 16 to August 18, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Winners Dog   Charlotte Laning Vrethammar N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Michael Shoreman N/A
Friday Winners Dog   Morley Thornton (4-3-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Morley Thornton N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Morley Thornton N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2019

Win Record - 2019
Show Date
Bearded Collie Club of Canada [National] June 13 to June 14, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Novice B   Leslie Marshall 94.0
  Novice B   Leslie Marshall 96.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By