GCHEX Onsengeltje N Splash Unearthed, RN
Dalmatian
(Click on breed to view standings)

Call Name: JT - (Male)
Owner: Helen Lipinski and Carola Adams
Breeder: Carola Adams and Richard S. Baker
Handler: Yvonne Norton
Website: http://www.dutchkennels.ca/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 10 10 10 8 8
Group Ranking: 63 63 62 57 59
All Breed Ranking: 577 561 534 499 516

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 3 2 0 0   0 0 0 0 0   161
Win Record - 2019
Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 3
  Group 2nd   Len Harfield 13
Friday Group 1st   Barbara Heal 9
  Best Of Breed   Barbara Heal 3

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Glen Stark 112 *
  Best Of Breed   Glen Stark 1
  Group 1st   Glen Stark 11
Saturday Best Of Breed   Sandra Orford 1
  Group 2nd   Sandra Orford 14
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 1
  Group 1st   Dianne Miller 13

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 5 4 4 4 4
Group Ranking: 82 79 72 69 87
All Breed Ranking: 724 713 675 634 813

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 1 6 2   0 0 0 0 0   115
Win Record - 2016
Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 1
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2
  Group 1st   Murray Eason 17
  Group 1st   Geraldine Taylor 20

Show Date
Lakehead Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1
  Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 4
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1
  Best Of Breed   Carol Graham 1
  Group 3rd   Richard Meen (Dr) 10
  Group 1st   Carol Graham 11
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
  Group 3rd   Thomas Nesbitt 7

Show Date
Kenora & District Dog Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Lanctot 7
  Group 2nd   Patricia Lanctot 7
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 2
  Group 3rd   Pamela Bruce 3
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 2
  Best Of Breed   Alan Bennett 3
  Group 1st   Stephen Dainard 9
  Group 3rd   Alan Bennett 4

Show Date
Lakehead Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 2
  Best Of Breed   Wendy Anderson 2
  Group 3rd   Honey Glendinning 8
  Group 4th   Wendy Anderson 8

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 42 41 36 33 27
All Breed Ranking: 333 330 299 284 260

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 4 6 3 0   0 0 0 0 0   268
Win Record - 2015
Show Date
Dalmatian Club of Canada August 15 to August 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Brace   Charles Garvin N/A
  Best Of Opposite Sex   Charles Garvin N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   James Frederiksen N/A
Friday Select Dog   Bruce Owen N/A
  Best Of Breed   Peter Machen 11 (2-6-2-2)
  Group 3rd   Peter Machen 33

Show Date
Lakehead Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 1
  Group 2nd   Doug Gaudin 7
Saturday Best In Show   Donald Emslie 126 *
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1
  Best Of Breed   Donald Emslie 1
  Group 1st   Avery Gaudin 11
  Group 1st   Donald Emslie 11
Friday Best Of Breed   Tim Doxtater 1
  Group 1st   Tim Doxtater 11

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
  Group 1st   Phyllis Pancel 11
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 2
  Group 2nd   Peter Machen 15
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 2
  Group 2nd   Vickie Umpleby 10

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 2
  Group 3rd   Terry Carter 8
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 7

Show Date
Lakehead Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lee Anne Bateman 10
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
Saturday Group 2nd   Michel Bouchard 10
  Best Of Breed   Michel Bouchard 2
Friday Group 2nd   Leslie Rogers 9
  Best Of Breed   Leslie Rogers 2

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 12 11 10 10 10
All Breed Ranking: 80 75 68 65 58

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 1 11 16 3 5   0 0 0 0 1   1109
Win Record - 2014
Show Date
Club VI Ontario October 19 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elena Spector 3

Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Denny Mounce 32
  Best Of Breed   Denny Mounce 2

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 19 to September 21, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Roger Hartinger 5
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Group 3rd   Peter Machen 7
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 2nd   Paula Hartinger 8
  Group 2nd   Brian Taylor 7
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Group 3rd   Olga Gagne 7
  Group 4th   Phyllis Pancel 7

Show Date
Manitoba Canine Association August 14 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Maribel Sy 20
  Best Of Breed   Maribel Sy 0
Saturday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 22
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
Friday Group 2nd   Michael Hill 16
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Thursday Group 2nd   Robert Denis 14
  Best Of Breed   Robert Denis 0

Show Date
Lakehead Kennel Club July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michel Chaloux 127
  Group 1st   Wendy Paquette 7
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Group 1st   Susan Norris-Jones 12
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 2
Friday Best In Show   Susan Norris-Jones 132
  Group 1st   Jocelyne Gagne 9
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Argus Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 4th   Stephen Dainard 7
  Group 2nd   Thomas Alexander 10
Saturday Group 4th   Pamela Bruce 8
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 3rd   Alan Bennett 10
Friday Group 2nd   Doris Willis 11
  Group 4th   Sandy Alexander 6
  Best Of Breed   Doris Willis 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 13 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Charles Bett 11
  Group 2nd   Letitia Bett 11
  Best Of Breed   Letitia Bett 1
  Best Of Breed   Charles Bett 1
Saturday Best In Show   Garry Allan 111
  Best Of Breed   Garry Allan 1
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Garry Allan 15
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 14
Friday Best In Show   Wayne Thompson 114
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   Wayne Thompson 17
  Group 2nd   Denise Cornelssen 12

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Marilyn Foulds 124
  Reserve Best In Show   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  Group 1st   Brian Taylor 15
  Group 1st   Marilyn Foulds 15
Sunday Best In Show   Thomas Touzel 149
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   Thomas Touzel 16
  Group 1st   Wayne Thompson 15
Saturday Group 1st   Fred Dewsbury 17
  Group 1st   Lee Anne Bateman 17
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Lakehead Kennel Club May 02 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Reynolds 6
  Best Of Breed   James Reynolds 1
Saturday Group 2nd   Morley Thornton 11
  Best Of Breed   Morley Thornton 1
Friday Group 2nd   Norma Smith 11
  Best Of Breed   Norma Smith 1

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 2 2
Group Ranking: 19 19 20 24 25
All Breed Ranking: 145 144 149 209 239

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 10 10 11 11   0 0 0 0 1   665
Win Record - 2013
Show Date
Wheat City Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 3
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 2
  Group 3rd   Murray Eason 9
Friday Best Of Breed   Doreen Marsh 1
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2
  Group 4th   Patricia Taylor 10

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 1
  Group 3rd   Virginia Lyne 10
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 1
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 13
Friday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 3rd   Michael Hill 12

Show Date
Dalmatian Club Of Canada October 26 to October 26, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dennis McCoy 17
  Best In Juvenile Sweepstakes   Sarah Anne VanCleeve N/A

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 24 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Brace In Show   Robert Rowbotham N/A
  Group 4th   Dennis McCoy 61
  Best Of Breed   Michelle Scott 13
Friday Best Brace In Show   Johan Juslin N/A
  Group 4th   Mario Magsaysay 67
  Best Of Breed   Mario Magsaysay 12
Thursday Best Brace In Show   Mario Magsaysay N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Guy Jeavons N/A
  BPIG   Guy Jeavons N/A
  Group 3rd   Guy Jeavons 11
  BPIG   Maida Puterman N/A
  Group 1st   Maida Puterman 14
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
Sunday Best Puppy In Show   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  BPIG   Fred Gordon N/A
  Group 1st   Fred Gordon 17
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 3rd   Denise Cornelssen 11
Saturday Best Puppy In Show   Fred Gordon N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  BPIG   Ron Mahon N/A
  Group 1st   Ron Mahon 11
  BPIG   Peter Machen N/A
  Group 1st   Peter Machen 13

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Morley Thornton N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  BPIG   Dianne Miller N/A
  Group 3rd   Dianne Miller 10
  BPIG   Marilyn Foulds N/A
  Group 1st   Marilyn Foulds 17
Saturday Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  BPIG   Morley Thornton N/A
  Group 1st   Morley Thornton 19
Friday Best Puppy In Show   Rosemary Shoreman N/A
  BPIG   Michael Shoreman N/A
  Group 1st   Michael Shoreman 15
  BPIG   Rosemary Shoreman N/A
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 14
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 19, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Marilyn Foulds N/A
  BPIG   Morley Thornton N/A
  Group 2nd   Morley Thornton 8
  Group 2nd   Marilyn Foulds 10
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 2
Saturday BPIG   Garry Allan N/A
  Best Of Breed   Garry Allan 2
Friday BPIG   Ray Smith N/A
  Group 2nd   Ray Smith 15
  BPIG   Pamela Bruce N/A
  Group 3rd   Pamela Bruce 11
  Best Of Breed   Ray Smith 2
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 35
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Saturday Group 4th   Bart Miller 28
  Best Of Breed   Bart Miller 1
Friday Group 4th   Larry Kereluke 29
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1

Show Date
Lakehead Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 2
  Group 2nd   Katelon Bajona-Fox 13
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 1
  BPIG   Edgar Bajona N/A
  Group 2nd   Edgar Bajona 15
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 2

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Allan Pepper N/A
  Best Of Breed   Allan Pepper 1
Saturday Best Puppy In Show   Christopher Neilson N/A
  BPIG   Christopher Neilson N/A

Show Date
Argus Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  BPIG   Thomas Touzel N/A
  Group 1st   Thomas Touzel 10
  Group 2nd   Charles Cyopik 7
Saturday Group 3rd   Larry Kereluke 7
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Kim Leblanc 0
  BPIG   Kim Leblanc N/A
  Group 1st   Kim Leblanc 10
Friday Best Of Breed   Sheila Verhulst 0
  Best Of Breed   Robert Verhulst 0
  Group 2nd   Sheila Verhulst 9
  Group 3rd   Robert Verhulst 6

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Ray Smith N/A
  Group 2nd   Ray Smith 14
  BPIG   Rita Walker N/A
  Group 1st   Rita Walker 16
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Sunday Best Puppy In Show   Ron Mahon N/A
  BPIG   Peter Machen N/A
  Group 4th   Peter Machen 9
  BPIG   Phyllis Wolfish N/A
  Group 4th   Phyllis Wolfish 9
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 2nd   Michael Hill 15

Show Date
Lakehead Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 3
  BPIG   Michelle Scott N/A
  Group 4th   Michelle Scott 8
Saturday Group 4th   Ray Smith 8
  Best Of Breed   Ray Smith 3
Friday Best Puppy In Show   Judi Elford N/A
  Group 4th   Neil Graves 11
  Best Of Breed   Neil Graves 3
  BPIG   Neil Graves N/A

Show Date
Cobequid Dog Club March 23 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Colette Muldoon N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2015

Win Record - 2015
Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club December 05 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Novice B   Patricia McGonigal 95.0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Novice B   Marie-J Cloutier 96.0
  Novice B   James Ham 76.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By