MBIS BISS AmGCHS Can GChX Peikkovuoren Talviturkki RN
Finnish Lapphund
(Click on breed to view standings)

Call Name: Micce - (Male)
Owner: Linda Marden
Breeder: Taina and Ari Friman
Conformation Handler: Connie Krohn and Trina Neil
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 10 10 11 10 10
All Breed Ranking: 73 72 88 82 73

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 8 9 13 10   2 0 0 0 4   1439
Win Record - 2019
Show Date
Manitoba Working & Herding Association November 09 to November 09, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith A. Brown 3
  Group 1st   Judith A. Brown 40

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Judith Taylor 32
  Best Of Breed   Judith Taylor 3
  Group 1st   Wayne Thompson 33
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 3
  Group 4th   Terry Carter 27
Saturday Best In Show   Manuel Queijeiro 205 *
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 3
  Group 1st   Manuel Queijeiro 39
Friday Best Of Breed   Anik Primeau 3
  Group 3rd   Edgar Bajona 25
  Group 3rd   Anik Primeau 31
  Best Of Breed   Edgar Bajona 3

Show Date
Manitoba Working & Herding Association August 18 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tony Monk 50
  Best Of Breed   Tony Monk 4

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 6 (2-3-1-1)
  Group 3rd   Peter Machen 16
Saturday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 33
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 6 (2-3-1-1)
Friday Group 1st   Margaret Jones 47
  Best Of Breed   Margaret Jones 5 (2-2-1-1)
Thursday Group 4th   Patricia Taylor 7
  Best Of Breed   Patricia Taylor 3 (2-1-1-0)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Harold Pybus 27
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
Saturday Group 3rd   Raymond Lariviere 25
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
Friday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Thursday Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (1-0-1-0)
Sunday Best Of Breed   Joanne Paulk 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Garry Newton 2 (1-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Michael Yates 1 (0-0-2-0)

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Hastings 11
  Best Of Breed   Patricia Hastings 0
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 11
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Group 4th   Margaret Moran McQuinn 3
  Group 4th   Nancy Popovich 2
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 37
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   Tempest Deptuch N/A
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-2-0)

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta July 11 to July 12, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Sharon Redmer 3

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 16 (3-4-7-3)
  Group 3rd   Jean-Louis Blais 38
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 17 (4-4-7-3)
  Group 2nd   Susan Quesnel 49
Friday Group 4th   Terry Carter 37
  Best Of Breed   Terry Carter 15 (4-3-7-2)

Show Date
Finnish Lapphund Club Of Canada [National] July 05 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Susan Quesnel 21

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 15 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 1st   Guy Jeavons 32 (0-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Leyda Perez 0
  Best Of Breed   Wolfgang Schnitzer 0
  Group 1st   Wolfgang Schnitzer 24 (0-0-1-0)

Show Date
Fort Garry Kennel Club June 28 to June 28, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 2nd   Linda Kraft 22

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 10
  Group 2nd   Lee Steeves 13
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
Saturday Best In Show   Rita Walker 133 *
  Group 1st   Rita Walker 19
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 2nd   Bruce Fraser 14
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Friday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 15
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karen Day 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 11
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 26

Show Date
Kenora & District Dog Club June 07 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 2nd   Letitia Bett 18
Saturday Reserve Best In Show   Marilyn O'Neill 111
  Group 1st   Marilyn O'Neill 24
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 4th   Lee Anne Bateman 6
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Group 3rd   Nancy Popovich 7
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Anna Hewson 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Anna Hewson 42
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 4 (1-1-3-0)
  Group 3rd   Glen Stark 57
Saturday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 4 (1-1-3-0)
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (0-0-2-0)

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 2
  Group 4th   Wayne Thompson 17
Saturday Group 4th   Doug Gaudin 19
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3
Friday Group 3rd   Heather Langfeld 19
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2019

Win Record - 2019
Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Novice B   Judith A. Brown 95.0
Sunday Novice B   Judith A. Brown 81.0
Friday Novice B   Gwen Roswell 99.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By