Calgary Kennel & Obedience Club
Sunday, September 9, 2018



Related Results

Obedience

Friday, September 07 (Obedience Trial 1)
Friday, September 07 (Obedience Trial 2)
Saturday, September 08 (Obedience Trial 3)
Saturday, September 08 (Obedience Trial 4)
Sunday, September 09 (Obedience Trial 5)
Sunday, September 09 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, September 07 (Rally Trial 1)
Friday, September 07 (Rally Trial 2)
Saturday, September 08 (Rally Trial 3)
Saturday, September 08 (Rally Trial 4)
Sunday, September 09 (Rally Trial 5)
Sunday, September 09 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:

-- Terrina Maciborski --
BIS MBPIS GCH Ghostpine's DiamondOfHope
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
Photo Jolie Janssen


Best In Show
Judge: James Reynolds
Boxer  
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
Points: 271 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: James Reynolds
Setter (English)  
Ch Sevenoaks Sagebrush Betsymae
Points: 214
Best Puppy In Show
Judge: James Reynolds
Pomeranian  
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
Best Baby Puppy In Show
Judge: James Reynolds
Pug   Eleki Xoe's Touchdown
Best Veteran In Show
Judge: James Reynolds
Finnish Lapphund  
GChEx Bearspaw Sampo
Best Brace In Show
Judge: James Reynolds
Bernese Mountain Dog 
Ch Creo's Neon Moon & Bernese Mountain Dog 
Creo's Northern Nugget








Group 1 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Sagebrush Betsymae
  Setter (English)   46
Group 2nd   
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici
  Spaniel (Irish Water)   43
Group 3rd   
GCh Bianca's BrazosRiver Sedona
  Pointer (German Short-Haired)   42
Group 4th   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   35
BPIG    Silver Fog Rumba   Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Goldenmoments Girl's Best Friend   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
Ch Colray's Right On Target
  Weimaraner   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Cookieland It's Not Personal

Best Of Opposite Sex
Ch Perdizes de Brasilia Andy

Select Bitch
Ch Heathercreek Something To Talk About



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cookieland It's Not Personal

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Of Opposite Sex
GCh Pipedream's Enough Said

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Aspenglow Pipedream Diditmyway

Best Puppy In Breed
Peregrine's Semper Fidelis

Select Bitch
Ch Vielseitigs Its A Bugs Life


Winners Dog: (1-1-1-4)
Peregrine's Semper Fidelis


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Aspenglow Pipedream Diditmyway

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Blazingstar Black Inca

Best Of Opposite Sex
Blazingstar Bernoulli

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Prairielight River Song


Winners Dog: (1-1-0-1)
Blazingstar Bernoulli


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Prairielight River Song

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GChEx Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Tashora Ice Sculpture

Best Of Winners: (2-1-3-1)
JBG's Lean On Me

Best Puppy In Breed
Tashora Ice Sculpture

Select Dog
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Select Bitch
Ch Auburnmist Moonlight Sonata


Winners Dog: (2-1-3-1)
JBG's Lean On Me

Reserve Winners Dog
Beaugoldens Keep On Believing


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Tashora Ice Sculpture

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Ch Cowboyup's Marc's Mocha

Best Puppy In Breed
Kai Den Tri-Ever Rozova @ Tenacity Amen


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Woodcreek's Infinite Dawn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Woodcreek's Infinite Dawn

Reserve Winners Bitch
Foxgrove A Rose For Seaterrace

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Sevenoaks Sagebrush Betsymae

Best Of Opposite Sex
Sevenoaks Jumped Right In

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Silver Fog Rumba

Best Puppy In Breed
Silver Fog Rumba


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sevenoaks Jumped Right In


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Silver Fog Rumba

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Puppy In Breed
Puppylove Delamatchas Tanner


Winners Dog: (2-0-1-0)
Puppylove Delamatchas Tanner

Reserve Winners Dog
Contact's Midnight D'Artagnan


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GCh Kinwashkly Orion's Watcher

Best Of Opposite Sex
Neumannsown Amigo Mustang Saly



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Neumannsown Amigo Mustang Saly

Reserve Winners Bitch
Kinwashkly French Blaze

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Jarde Winter Storm

Best Of Opposite Sex
Winauby's Watch't

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Winauby's Watch't

Best Puppy In Breed
Winauby's Watch't


Winners Dog: (1-1-1-0)
Winauby's Whiskey River


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Winauby's Watch't

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Luso's Legend Of Weapon X







Group 2 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Justart Riot Act
  Borzoi   16
Group 2nd   
GCh Wynsyr Foxrun My Way Or The Hwy
  Afghan Hound   15
Group 3rd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   13
Group 4th   
Ch Regalcrown Blk Swan Of Course
  Rhodesian Ridgeback   11
BPIG   
Ch Summit Special Vintage
  Basenji   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Chilcotin's Moonlight Harvest
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Matsutakes A Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Wynsyr Foxrun My Way Or The Hwy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Procyon's Red Red Wine


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summit Special Vintage

Best Puppy In Breed
GCh Summit Special Vintage



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Telford's Pump Up The Volume

Best Puppy In Breed
Telford's Pump Up The Volume



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Telford's Pump Up The Volume

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Justart Riot Act



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Era Of An Artistic Renaissance

Best Of Opposite Sex
Rabows Sum Of Reality ML

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Era Of The Command Performance

Best Puppy In Breed
Era Of The Command Performance


Winners Dog: (1-2-1-0)
Era Of The Command Performance


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Rabows Sum Of Reality ML

Reserve Winners Bitch
Era Of A Renaisance Movement

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Christofle Curtain Lights







Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Matsutakes Rhythm N Blues

Best Puppy In Breed
Matsutakes Rhythm N Blues



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Matsutakes Rhythm N Blues

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Regalcrown Blk Swan Of Course

Select Bitch
GCh Regalcrown Spirit Wind



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Mobukhosi's Hannah Of Priderock

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Tarrango Lynallan Ruffian

Select Bitch
GCh Ethos No Ordinary Love



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tarrango Lynallan Ruffian





Group 3 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   56
Group 2nd   
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   49
Group 3rd   
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth
  Great Dane   48
Group 4th   
GCh Winterdance's Let It Storm
  Samoyed   42
BPIG    Creo's Narrow Escape   Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Desertwind's Betcha X Luke
  Saint Bernard   0
Best Brace In Group   
Ch Creo's Neon Moon
  Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
Creo's Northern Nugget
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sanekats Arie Only The Best

Best Puppy In Breed
Sanekats Arie Only The Best


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sanekats Arie Only The Best


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Creo's Narrow Escape

Best Of Opposite Sex
Ch Creo's Neon Moon

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Creo's Narrow Escape

Best Puppy In Breed
Creo's Narrow Escape

Select Dog
Ch NitroBerner's Enjoy The Race

Select Bitch
Ch Greta Kiziakowa Zagroda


Winners Dog: (1-3-1-2)
Creo's Narrow Escape


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Creo's Northern Nugget

Reserve Winners Bitch
Quellens Kiss Me N Get Dressed

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 6 pts (1-1-2-3)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Winners: (1-1-2-3)
Samson's Coming Up Roses

Best Puppy In Breed
Falconhurst Out Of The Box

Select Dog
GCh Bimberg's Con Artist

Select Bitch
GCh Martini's Red Carpet Ready


Winners Dog: (1-1-2-3)
Falconhurst Out Of The Box


Winners Bitch: (1-1-2-3)
Samson's Coming Up Roses

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 13 pts (4-6-1-3)
GChEx Janterra's Diamonds And Rust

Best Of Opposite Sex
Ch Karlee's Kicking It Up A Knotch

Best Of Winners: (4-6-1-3)
Krannoggan's Promise Of Fame

Best Puppy In Breed
Krannoggan's Promise Of Fame

Select Bitch
GCh Janterra's Locked In


Winners Bitch: (4-6-1-3)
Krannoggan's Promise Of Fame

Reserve Winners Bitch
Montwood Arista's Flying Circus

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 5 pts (0-0-3-3)
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth

Best Of Opposite Sex
GCh Libertesse Scouts Honour

Best Puppy In Breed
Ch Daynakin N EBD First Date Fate

Select Dog
GCh Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Select Bitch
Ch ValbyDane Powers Of One



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Devincourts Ohana At Fortress

Best Of Opposite Sex
Lizona's Austin Powers Groovy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Devincourts Ohana At Fortress

Best Puppy In Breed
Devincourts Ohana At Fortress


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lizona's Austin Powers Groovy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Devincourts Ohana At Fortress

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trillium's Mystique

Best Puppy In Breed
Trillium's Mystique



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trillium's Mystique

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 9 pts (3-3-2-2)
Ch Von Marc's Fearless Dozer's Red Ranger

Best Of Opposite Sex
Ch Amelyns Trick Or Treat V Bernkastel

Best Of Winners: (3-3-2-2)
Wathaman's Catch A Criminal

Best Puppy In Breed
Wathaman's Catch A Criminal

Select Dog
GCh Wathaman's X Prairiesky-Walker

Select Bitch
GCh Wathaman's Adventurous Affair


Winners Dog: (3-3-2-2)
Wathaman's Catch A Criminal

Reserve Winners Dog
Wathaman's Catch A Pendragon


Winners Bitch: (3-3-2-2)
Wathaman's Bet'n On Flowerpower

Reserve Winners Bitch
Tierney's Cry Me A River





Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterdance's Let It Storm



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Asgardian's Jade Memoire

Select Bitch
Ch Asgardian's Diamond Inthe Ruff



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Von Rose The Wizard

Best Of Opposite Sex
Ch Steinhaus V Consort Ruffian


Winners Dog: (2-0-0-1)
Von Rose The Wizard

Reserve Winners Dog
Ariaspride Benito


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Echoing Wind's Take It All

Best Of Opposite Sex
Ch Echoing Winds Destiny Whirlwind

Best Puppy In Breed
Ch Echoing Winds Destiny Whirlwind


Winners Dog: (1-0-0-1)
Echoing Wind's Take It All






Group 4 - Patricia Hastings Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   29
Group 2nd   
GCh Ghostpine's DiamondOfHope
  Staffordshire Bull Terrier   28
Group 3rd   
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold
  Norwich Terrier   20
Group 4th   
Ch Kilshans Iza Watchin U
  Rat Terrier   18
BPIG   
Ch Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ganymede's Holy Grail
  Border Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Black Bart
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Blackbird
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Best Puppy In Breed
Marauders 24K Magic


Winners Dog: (2-0-1-0)
Bo Jangles vom Hause Manhartsberg

Reserve Winners Dog
Marauders 24K Magic






Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kingsmere Tenacious Timbit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kingsmere Tenacious Timbit

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tarahill's Celtic Spirit

Best Puppy In Breed
Tarahill's Celtic Spirit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tarahill's Celtic Spirit

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Beinneins Here I Come



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Beinneins Here I Come

Reserve Winners Bitch
Beinneins Sweet Dreams

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul



Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blackrystal Rhinestone Cowgirl



Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dralion's Lead On McDuff

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Kilshans Iza Watchin U

Best Of Opposite Sex
Ch Sahuaro Sunset Skippin CJ Pacific Rim

Select Bitch
Ch Sands' CU At Kilshans



Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Minuteman Safety Last

Best Of Opposite Sex
Minuteman Life Is Sweet

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Minuteman Life Is Sweet

Best Puppy In Breed
Minuteman Life Is Sweet


Winners Dog: (1-1-1-0)
Villam's Klaus Langford


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Minuteman Life Is Sweet

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Avalonis Illuminatrix

Best Puppy In Breed
Avalonis Illuminatrix



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Avalonis Illuminatrix

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gleanntan Something Special Comin At Ya


Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Puppy In Breed
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Select Bitch
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline



Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Black Bart

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Distaff Tardis

Best Puppy In Breed
Hillside Hugo Strange


Winners Dog: (1-3-1-3)
Hillside Hugo Strange


Winners Bitch: (1-3-1-3)
Distaff Tardis

Reserve Winners Bitch
Distaff Night Witch

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   32
Group 2nd   
GCh Diabolbric's Rumour Of War
  Pug   28
Group 3rd   
GCh Lionheart Mi Miyazu
  Japanese Chin   24
Group 4th   GCh Coton Field Grand Prix   Coton De Tulear   23
BPIG   
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eleki Xoe's Touchdown   Pug   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Select Dog
Ch Kewpy's Jackpot



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Opposite Sex
GCh Janterra Leith's Shooting Star

Best Puppy In Breed
GCh Janterra Leith's Shooting Star



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Coton Field Grand Prix



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Somerset Wynzall Hashtag



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Mikorason Divine Tempest Of MT

Best Puppy In Breed
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Honor Redd Letter Edition

Reserve Winners Bitch
Ohanna From Bohemica Land

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionheart Mi Miyazu



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
Ch Prestwick's Poster Girl

Best Puppy In Breed
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Dog
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Prestwick's Lady Olivia

Reserve Winners Bitch
Marron True Colours

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
GCh Firesprite's Down N Dirty

Best Puppy In Breed
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Select Bitch
Ch Arvizu's La Patrona


Winners Dog: (1-0-1-2)
Firesprite's Moon Rocks


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Diabolbric's Rumour Of War

Best Of Opposite Sex
Xoe I Am Fabulously Rich

Best Puppy In Breed
Xoe I Am Fabulously Rich



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Xoe I Am Fabulously Rich

Reserve Winners Bitch
Zoya From My Little Heart

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Skylocke's Too Tuff To Tangle

Best Of Opposite Sex
Snocrest Suzie Q

Select Dog
Ch Fanci Newmont Jigsaw Puzzle



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Snocrest Suzie Q

Reserve Winners Bitch
Ivy Lil Bit Sock Puppy

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Barron Crystal Of The York


Winners Dog: (2-0-0-0)
Barron Crystal Of The York

Reserve Winners Dog
Maicon Crystal Of The York






Group 6 - Patricia Hastings Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   43
Group 2nd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   36
Group 3rd   
Ch Azuwyn's Raisin' A Little Hell
  Xoloitzcuintli (Standard)   35
Group 4th   
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders
  Chow Chow   34
BPIG   
To-Jo Regalia Karma's Coming From Adominos
  Tibetan Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chowridge Iam Freyja At Nyanchow   Chow Chow   0
Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow

Best Of Opposite Sex
Ruby La Peregrina MacKendrick



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ruby La Peregrina MacKendrick

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane



Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Puppy In Breed
Balcsi Bailey Luxe Gold O'Chowridge

Select Dog
Ch Beshia's Ho Ming


Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Echoviews Prairie Storm

Best Of Opposite Sex
Echoview N Heartspots Nu Hope

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Echoviews Prairie Storm

Best Puppy In Breed
Echoviews Prairie Storm


Winners Dog: (1-4-0-0)
Echoview N Heartspots Nu Hope


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Echoviews Prairie Storm

Reserve Winners Bitch
Echoview & Black Rocks Nu Rising Star

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
Hit The Lights By Gernada

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sonic Boom By Gernada

Best Puppy In Breed
Sonic Boom By Gernada

Select Bitch
Ch BFF's Queen Of The Night


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sonic Boom By Gernada


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Hit The Lights By Gernada

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Keez Kause For Koncern

Best Of Opposite Sex
Chinookees Uptown Girl

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Chinookees Big Shot Blu

Best Puppy In Breed
Keez Red Sole Sista


Winners Dog: (1-2-1-0)
Chinookees Big Shot Blu


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Chinookees Uptown Girl

Reserve Winners Bitch
Keez Red Sole Sista

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mrang Belcourt Communicate

Best Puppy In Breed
GCh Mrang Belcourt Communicate



Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Opposite Sex
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Seransil Conbrio Promise Me

Best Puppy In Breed
Ch Seransil Calypso Queen

Select Bitch
Ch Seransil Calypso Queen


Winners Dog: (1-2-1-3)
Coronado Lucky Star


Winners Bitch: (1-2-1-3)
Seransil Conbrio Promise Me

Reserve Winners Bitch
Seransil Temple City Eng Cream

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh MyDream's Love Is In The Air

Best Of Opposite Sex
GCh Sunside Absolutely Fabulous

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Whisslers Warrior Of Mydreams

Best Puppy In Breed
Whisslers Warrior Of Mydreams


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Whisslers Warrior Of Mydreams

Reserve Winners Bitch
Sandraker's Little Suzie

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Adominos Brigitte Bardot

Best Of Opposite Sex
Adominos Special Blend

Best Of Winners: (1-2-0-1)
To-Jo Regalia Karma's Coming From Adominos

Best Puppy In Breed
To-Jo Regalia Karma's Coming From Adominos


Winners Dog: (1-2-0-1)
Adominos Special Blend

Judge: Patricia Hastings

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Azuwyn's Raisin' A Little Hell





Group 7 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   43
Group 2nd   
GCh Tallywood Transilience
  Collie (Rough)   39
Group 3rd   
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke
  German Shepherd Dog   37
Group 4th   
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road
  Finnish Lapphund   31
BPIG   
Lacomtesse Vampire Slayer
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sheep's Kin High Society   Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group   
GChEx Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Callicoma Red Hot Tamale


Winners Dog: (1-0-0-0)
Callicoma Red Hot Tamale


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GCh WR Aussies Blaze of Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Casselcreek East Coast Swing

Best Puppy In Breed
Ch Sheep's Kin Summer Solstice


Winners Dog: (3-0-1-1)
Casselcreek Cadillac Man

Reserve Winners Dog
Cruisin With My Chevy


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kelkary's Walking On Sunshine

Best Puppy In Breed
Kelkary's Walking On Sunshine

Select Bitch
Ch Shaggylane Glowing Princess



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kelkary's Walking On Sunshine

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ame Magnanime Hugues Rebell



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kuublac's Wild Wild West



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Ch Nebadon's Kiss N Tell Kricket



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Afterglow's Wind Of Change

Reserve Winners Bitch
Afterglow's Layla

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Tallywood Transilience

Best Of Opposite Sex
Cardoness The Jolly Roger

Best Puppy In Breed
Cardoness The Jolly Roger


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cardoness The Jolly Roger


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road

Best Of Opposite Sex
GCh Peikkovuoren Veni

Select Dog
GCh Peikkovuoren Vahca

Select Bitch
Ch Peikkovuoren Mussukka



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke

Best Of Opposite Sex
GCh BergerAlemnd Catch Me If U Can

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Lacomtesse Vampire Slayer

Best Puppy In Breed
Lacomtesse Vampire Slayer

Select Bitch
GCh Snowycreek's Galileo Galassia


Winners Dog: (1-1-1-3)
Lacomtesse Vampire Slayer


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Scarletts Faith Of K-Brook

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kyon's Leker Gjemsel



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Silverspar's Still The One

Best Of Opposite Sex
Silverspar A Highland Thunder

Select Bitch
GCh SilverSpar 1Singular Sensation


Winners Dog: (1-0-0-2)
Silverspar A Highland Thunder


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 12 pts (2-4-2-5)
Ch Solange Edgeview Endeavor

Best Of Opposite Sex
GCh Zesta Callisto

Best Of Winners: (2-4-2-5)
Dynstar Lenora

Best Puppy In Breed
Zesta Into The Blu

Select Dog
GCh Strattonhill French Design

Select Bitch
Ch Linkridge Lady Slippers


Winners Dog: (2-4-2-5)
Heartstrings Ksenia Firestartr

Reserve Winners Dog
Emmy's Spiced Apple


Winners Bitch: (2-4-2-5)
Dynstar Lenora

Reserve Winners Bitch
Zesta Into The Blu

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By