Burlington Kennel & Obedience Club
Saturday, September 22, 2018



Related Results

Conformation

Friday, September 21
Friday, September 21 (Ltd Breed Show for Group 7)
Saturday, September 22
Saturday, September 22 (Ltd Breed Show for Sighthounds)
Sunday, September 23
Sunday, September 23 (Ltd Breed Show for Group 1)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Bruce Fraser
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 214 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Bruce Fraser
Siberian Husky  GCh Kristari's On The Sly
Points: 176
Best Puppy In Show
Judge: Bruce Fraser
Schnauzer (Giant)   Lindsayleigh's Handsome Devil
Best Baby Puppy In Show
Judge: Bruce Fraser
French Bulldog  
Nifty's Big Maple
Best Veteran In Show
Judge: Bruce Fraser
Skye Terrier  
GCh Kishniga's HMS Maximus








Group 1 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   37
Group 2nd   
GChEx Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   36
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   35
Group 4th   
GCh Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   34
BPIG    Whisperfield Don't Stop Me Now   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bonneterre Eh Miz Trini
  Vizsla (Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   Ch Windmoor's Next Chapter   Setter (English)   0
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Whisperfield Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Whisperfield Don't Stop Me Now

Select Dog
GCh Legacyk Indecent Exposure

Select Bitch
GChEx Whisperfield Shades Of Autumn



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Whisperfield Don't Stop Me Now

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Whisperfield Don't Stop Me Now

3-6 Month Bitch Class
1st Legacyk Double Exposure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rush's Cameron Cambridge

Best Of Opposite Sex
Ryegate's Let Me Entertain You

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rush's Cameron Cambridge

Best Puppy In Breed
Blacmoor Curse Of The Blac Pearl


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Rush's Cameron Cambridge

Reserve Winners Bitch
Blacmoor Curse Of The Blac Pearl

Senior Puppy Bitch Class
1st Blacmoor Curse Of The Blac Pearl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Cameron Cambridge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 12 pts (1-7-4-1)
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too

Best Of Opposite Sex
Bearabella's Simply Fabulicious

Best Of Winners: (1-7-4-1)
Bearabella's Simply Fabulicious

Best Puppy In Breed
Kokopelli Celestial Navigator

Select Dog
Ch Camelot's Deep River Exodus

Select Bitch
Ch Zenevieva Irish Eyes Are Smiling


Winners Dog: (1-7-4-1)
Kokopelli Celestial Navigator

Junior Puppy Dog Class
1st Kokopelli Celestial Navigator


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Catraz Cast A Spell On Maktawae

Best Of Opposite Sex
Startop's Rhetoric


Winners Dog: (1-0-0-1)
Startop's Rhetoric

12-18 Month Dog Class
1st Startop's Rhetoric


Veteran Bitch Class
1st Ch (Alt) Ch Castlegar Bluebell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal

Best Of Opposite Sex
WraggeRun's Spirit In The Skye

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Penmaen Silent Night Of Hemlock Lane

Best Puppy In Breed
WraggeRun's Spirit In The Skye


Winners Bitch: (1-1-1-0)
WraggeRun's Spirit In The Skye

Senior Puppy Bitch Class
1st WraggeRun's Spirit In The Skye

Veteran Bitch Class
1st Ch Windmoor's Next Chapter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse

Best Puppy In Breed
Rivermist Broxden Magnuttic


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Junior Puppy Dog Class
1st Rivermist Broxden Magnuttic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Especially Julo First Vintage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Glascony's Meadow Of The Hares

Select Dog
Ch Dhen's Rebel Rebel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Bonneterre Ozzy Mika

Best Of Opposite Sex
Ferngolds Celtic Thunder

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Ferngolds Celtic Thunder


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ferngolds Celtic Thunder

Open Dog Class
1st Ferngolds Celtic Thunder


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bonneterre Zeo Enya

Open Bitch Class
1st Bonneterre Zeo Enya

3-6 Month Bitch Class
1st Bonneterre Eh Miz Trini


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Shauna McLauchlan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   29
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   28
Group 3rd   
GCh Granvalero's Moon Struck SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   27
Group 4th   
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt
  Deerhound (Scottish)   26
BPIG    Starkeeper Aoibheann Ailis   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chilcotin's Blue Moon   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GCh Napier's Omg Did You Hear

Best Of Opposite Sex
Candyland You Had Me At Hello

Select Dog
Ch Seistan's Polo The Gypsy

Select Bitch
GCh Awbari Cotton Candy Cloud Sardula



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 8 pts (0-4-4-1)
Ch Geisha Julka Of Polonez

Best Of Opposite Sex
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Select Dog
GCh Chetcote The Musketeer



Winners Bitch: (0-4-4-1)
Chetcote Absolutely Fabulous

Reserve Winners Bitch
Pawprints Strictly Classified

12-18 Month Bitch Class
1st Chetcote Absolutely Fabulous
2nd Heavenlyhunds I Wish You Were Here

Canadian Bred Bitch Class
1st Pawprints Strictly Classified

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pawprints Queen Of The Night

3-6 Month Bitch Class
1st KeenNStarling RollinInTheDeep


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Granvalero's Moon Struck SL




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Chilcotin's Blue Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Southbreeze Class Act

Best Of Opposite Sex
GCh Pearlla Pelligrina Of First Avenue

Best Puppy In Breed
Starkeeper Aoibheann Ailis

Select Bitch
GCh Three Little Birds' Follow My Heart


3-6 Month Dog Class
1st Risenshine Of First Avenue


Winners Bitch: (0-1-1-2)
Starkeeper Aoibheann Ailis

Junior Puppy Bitch Class
1st Starkeeper Aoibheann Ailis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Veteran Bitch Class
1st GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shauna McLauchlan

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
GCh Shetara's She Smiled Sweetly

Best Of Opposite Sex
Surrey Hill's Windcheater Of Mariner

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Surrey Hill's Windcheater Of Mariner

Best Puppy In Breed
Surrey Hill's Windcheater Of Mariner


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Jetstream I Like Your Style

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jetstream I Like Your Style

3-6 Month Bitch Class
1st McCartney's Lyrical Rock Music


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Bruce Fraser Top Dog
Points
Group 1st   GCh Kristari's On The Sly   Siberian Husky   32
Group 2nd   
GCh CinniBon's She's The One
  Boxer   30
Group 3rd   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   27
Group 4th    Indevor Majestic Wizard   Akita   24
BPIG    Lindsayleigh's Handsome Devil   Schnauzer (Giant)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aludra's Good Thing   Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
Ch HowlingPines Startofsumthingbig
  Alaskan Malamute   0
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 6 pts (2-1-1-3)
Indevor Majestic Wizard

Best Of Opposite Sex
Ch Indevor Space Effect

Best Of Winners: (2-1-1-3)
Indevor Majestic Wizard

Best Puppy In Breed
Rockfall Power Hunter

Select Dog
Ch SheBogi's Winner Takes All

Select Bitch
Ch Indevor Undercover Love


Winners Dog: (2-1-1-3)
Indevor Majestic Wizard

Reserve Winners Dog
Rockfall Power Hunter

Senior Puppy Dog Class
1st Rockfall Power Hunter

Open Dog Class
1st Indevor Majestic Wizard


Winners Bitch: (2-1-1-3)
Indevor Ray Of Light

Senior Puppy Bitch Class
1st Indevor Ray Of Light


Class results courtesy of: MJN Show Services



Veteran Dog Class
1st Ch HowlingPines Startofsumthingbig

3-6 Month Dog Class
1st Edgemere's Livin On The Edge



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss

Best Of Opposite Sex
Ch Coyotelane Stompin' To The Top




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
Ch Trimanor's Bautista Blue Is Pride

Select Bitch
Ch Cinnrhee's Midnight Summer Breeze




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 5 pts (3-0-1-2)
Ch Nantom's Perfect Storm

Best Of Opposite Sex
A-List To The Ends Of The Earth

Best Puppy In Breed
Liberator's Kodachrome

Select Dog
Ch Dura Lex Polonia Lennon

Select Bitch
Ch Nantom's Shooting Star


3-6 Month Bitch Class
1st Aludra's Good Thing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
GCh Jerdans The Great Code



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Opposite Sex
GCh Ailama Try To Win

Best Puppy In Breed
Recurve Allusion Of Summerford


Winners Dog: (1-0-1-1)
Recurve Allusion Of Summerford

Junior Puppy Dog Class
1st Recurve Allusion Of Summerford


3-6 Month Bitch Class
1st Orsatti's Sassenach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Fado's Magical Inspiration

Best Of Opposite Sex
Riverwaves Rocks And Rolls

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Fado's Dance The Night Away

Best Puppy In Breed
Fado's Dance The Night Away


Winners Dog: (1-1-0-1)
Riverwaves Rocks And Rolls

Open Dog Class
1st Riverwaves Rocks And Rolls


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Fado's Dance The Night Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Fado's Dance The Night Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Lindsayleigh's Handsome Devil

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's No High Class Broad

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Lindsayleigh's Handsome Devil

Best Puppy In Breed
Lindsayleigh's Handsome Devil


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Lindsayleigh's No High Class Broad

Reserve Winners Bitch
Lindsayleigh's Abt Tu Gt Gd

Senior Puppy Bitch Class
1st Lindsayleigh's No High Class Broad

12-18 Month Bitch Class
1st Lindsayleigh's Abt Tu Gt Gd


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Kristari's On The Sly

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Fox Trot



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Unicornhill Fox Trot

12-18 Month Bitch Class
1st Unicornhill Fox Trot


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Bruce Fraser Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kishniga's HMS Maximus
  Skye Terrier   28
Group 2nd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   27
Group 3rd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   26
Group 4th   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   25
BPIG   
GCh Yvana Le Prince Lupin
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Blayloch Lil Razclin' Scalawag
  Scottish Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Kishniga's HMS Maximus
  Skye Terrier   0
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
DancingB's Kato Defining Torque

Best Puppy In Breed
DancingB's Kato Defining Torque


Winners Dog: (2-0-0-0)
DancingB's Kato Defining Torque

Reserve Winners Dog
Actions Nocho II

Senior Puppy Dog Class
1st DancingB's Kato Defining Torque

Open Dog Class
1st Actions Nocho II


Veteran Bitch Class
1st Beton's Northstar At Dancingb


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Thunderally's Putin On The Ritz


Winners Dog: (1-0-1-0)
Jewels Samurai Kid

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Jewels Samurai Kid



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Northernclan Will Tear It Up

Best Of Opposite Sex
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Northernclan Will Tear It Up

Best Puppy In Breed
Cairnmoor Fergus' Sorcha


Winners Dog: (1-1-0-0)
Northernclan Will Tear It Up

Open Dog Class
1st Northernclan Will Tear It Up


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Junior Puppy Bitch Class
1st Cairnmoor Fergus' Sorcha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Best Puppy In Breed
Foxheart's Tsarshadow Tornado



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxheart's Tsarshadow Tornado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Karafuto Legend Next Top Model



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Karafuto Legend Next Top Model

Open Bitch Class
1st Karafuto Legend Next Top Model


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Moonshadows Shilo Luvstosplash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxbend Celebrity Status



3-6 Month Bitch Class
1st Foxbend Keeping The Status


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch High Pointe Earth Angel

Best Of Opposite Sex
Lake Effect's Bleeds Blue


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lake Effect's Bleeds Blue

Open Dog Class
1st Lake Effect's Bleeds Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Yvana Le Prince Lupin

Best Of Opposite Sex
Jaydeez I See Through You

Best Puppy In Breed
GCh Yvana Le Prince Lupin



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Jaydeez I See Through You

Reserve Winners Bitch
Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Junior Puppy Bitch Class
1st Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

12-18 Month Bitch Class
1st Jaydeez I See Through You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Scalawag Paloma I Won The Mirror Ball

Best Puppy In Breed
Ch Toulin's Tartan Tessa

Select Bitch
Ch Toulin's Tartan Tessa


3-6 Month Dog Class
1st Blayloch Lil Razclin' Scalawag


Winners Bitch: (0-3-0-2)
Gryndlscot Easy To Love

Reserve Winners Bitch
Gryndlscot Scylla

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Mary Queen O Scots

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot Easy To Love
2nd Gryndlscot Scylla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kishniga's HMS Maximus


Veteran Dog Class
1st GCh Kishniga's HMS Maximus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diamondjewel's Brilliant Cut

Best Puppy In Breed
Diamondjewel's Brilliant Cut



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diamondjewel's Brilliant Cut

Junior Puppy Bitch Class
1st Diamondjewel's Brilliant Cut


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Raglan's Piano Man

Best Of Opposite Sex
Raglan Don't Tell Mama

Best Puppy In Breed
Raglan Don't Tell Mama



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Raglan Don't Tell Mama

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Raglan Don't Tell Mama


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pekehuis Shazam
  Pekingese   21
Group 2nd   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   19
Group 3rd   
GCh Rockhurst's Tickled Pink
  Havanese   16
Group 4th   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   11
BPIG    Bellefleet's I'm A Survivor   Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Syrenia's Victoria's Love   Cavalier King Charles Spaniel   0
Best Veteran In Group   Ch C-Cruz's Show Boat   Chinese Crested   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ruler's Mrs Brown

Best Of Opposite Sex
Ch Syrenia's The Mighty Quinn

Select Bitch
Ch BancoRoyalBeautyBeyondBelief


3-6 Month Dog Class
1st Venrose's Bhaltair


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Ruler's Mrs Brown

Open Bitch Class
1st Ruler's Mrs Brown

3-6 Month Bitch Class
1st Syrenia's Victoria's Love


Class results courtesy of: MJN Show Services



Veteran Dog Class
1st Ch C-Cruz's Show Boat



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Rockhurst's Tickled Pink

Best Of Opposite Sex
Cloudy Crystal Mano Gentis

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Cloudy Crystal Mano Gentis

Best Puppy In Breed
Twinkle's Northern Sunrise


Winners Dog: (2-2-0-1)
Cloudy Crystal Mano Gentis

Reserve Winners Dog
Almendares Show Must Go On

Junior Puppy Dog Class
1st Almendares Show Must Go On

Open Dog Class
1st Cloudy Crystal Mano Gentis


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Twinkle's Northern Sunrise

Reserve Winners Bitch
Littlewonder Sound Of Laughter

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Northern Sunrise

12-18 Month Bitch Class
1st Littlewonder Sound Of Laughter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pekehuis Shazam

Select Dog
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Tinyprints Pure Obsession

Best Of Opposite Sex
Son Shines Mitzi Kiote

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Pomhaven's A Golden Dream

Best Puppy In Breed
Ch Tinyprints Pure Obsession


Winners Dog: (2-2-1-0)
Pomhaven's A Golden Dream

Reserve Winners Dog
Son Shines Mister Irresistible

Senior Puppy Dog Class
1st Son Shines Mister Irresistible

Open Dog Class
1st Pomhaven's A Golden Dream


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Son Shines Mitzi Kiote

Reserve Winners Bitch
Pinecrest Impossible To Ignore

Senior Puppy Bitch Class
1st Pinecrest Impossible To Ignore

12-18 Month Bitch Class
1st Son Shines Mitzi Kiote

3-6 Month Bitch Class
1st Winterhaven Against All Odds


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellefleet Classic Gin Fizz

Best Puppy In Breed
Bellefleet's I'm A Survivor



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bellefleet Classic Gin Fizz

Reserve Winners Bitch
Bellefleet's I'm A Survivor

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's I'm A Survivor

Open Bitch Class
1st Bellefleet Classic Gin Fizz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Talbotrails High Voltage

Best Of Opposite Sex
GCh CurlyQ's Star Jasmine

Best Puppy In Breed
Ch Talbotrails High Voltage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle

Select Dog
GCh Oz's Storm Chaser




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   32
Group 2nd   
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift
  Shiba Inu   31
Group 3rd   
GChEx Commitment's Style In Play
  Chow Chow   30
Group 4th    Sanvar's Damsel In Distress   Poodle (Miniature)   27
BPIG    Sanvar's Damsel In Distress   Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nifty's Big Maple
  French Bulldog   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (0-4-0-2)
Sassy's Sweet Potato Pie

Best Puppy In Breed
Jinks I'm Precious Prue

Select Bitch
GCh Brenheather's Double Bubble



Winners Bitch: (0-4-0-2)
Sassy's Sweet Potato Pie

Reserve Winners Bitch
Jinks I'm Precious Prue

Senior Puppy Bitch Class
1st Jinks I'm Precious Prue
2nd Brenheather's Mighty Minnie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sassy Taters

Open Bitch Class
1st Sassy's Sweet Potato Pie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Topbrass Starlight Sunshine

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Shatrugo BottomsUp

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Bulldacious Shatrugo BottomsUp

Best Puppy In Breed
Bulldacious Shatrugo BottomsUp

Select Bitch
Ch Aldars Untarnished Halo


Winners Dog: (1-3-0-2)
Bulldacious Shatrugo BottomsUp

Senior Puppy Dog Class
1st Bulldacious Shatrugo BottomsUp

3-6 Month Dog Class
1st Spitfires Rock N And Roll N


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Bulldacious What's Your Status

Reserve Winners Bitch
Aldars Pied Piper

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious What's Your Status
2nd Lush's I Like It Like That

Open Bitch Class
1st Aldars Pied Piper

3-6 Month Bitch Class
1st Bulldacious Delenclos I Do


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChEx Commitment's Style In Play

Select Dog
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Brightspot Macho Uno



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GCh Paddington De El Mencey Loco

Best Of Opposite Sex
GCh Aristocrafts One Hot Lolita

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Fabelhaft Robobull Reign Dance

Best Puppy In Breed
GCh Paddington De El Mencey Loco


Winners Dog: (3-4-1-1)
Fabelhaft Robobull Reign Dance

Reserve Winners Dog
Robb Isle Murphy's Law

Junior Puppy Dog Class
1st Fabelhaft Robobull Reign Dance

Senior Puppy Dog Class
1st Aristocratescu Baltazar

Open Dog Class
1st Robb Isle Murphy's Law


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Desha Von Der Mestreechteneerkes

Reserve Winners Bitch
Fullofbull's Call Me Lush

Junior Puppy Bitch Class
1st Fullofbull's Call Me Lush

Senior Puppy Bitch Class
1st Aristocratescu Born Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Desha Von Der Mestreechteneerkes

Open Bitch Class
1st Robb Isle Shantilly Lace

3-6 Month Bitch Class
1st Nifty's Big Maple
2nd Eltorro Fabelhaft Fleurette


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable



3-6 Month Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sanvar's Damsel In Distress

Best Puppy In Breed
Sanvar's Damsel In Distress



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sanvar's Damsel In Distress

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's Damsel In Distress


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Paramour's First Kiss



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Paramour's First Kiss

Reserve Winners Bitch
Paragon's Princess Corinna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paragon's Princess Corinna

Open Bitch Class
1st Paramour's First Kiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Schutzu's Dexter By Design



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   29
Group 2nd   
Ch Stonecroft's Storm Surge
  Welsh Corgi (Pembroke)   26
Group 3rd   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   25
Group 4th   
Ch Colwick's Cover Story
  Collie (Smooth)   23
BPIG   
Unique's Build Me A Dynasty
  Belgian Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jegi Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Windsong Every Single Day
  Collie (Rough)   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 5 pts (0-1-4-1)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Ch Wenlisa's Enchanted Memories

Select Dog
GCh Northbay Xsell Electric Blue



Winners Bitch: (0-1-4-1)
Robin's Magnificient Oona

Open Bitch Class
1st Robin's Magnificient Oona


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Natterjack The Scotsman

Select Dog
GCh Motlikru-Buaidh Like No Other




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch MNMs Monaco du Belgiador

Best Of Opposite Sex
Unique's Build Me A Dynasty

Best Puppy In Breed
Unique's Build Me A Dynasty

Select Dog
Ch De La Pagaille Srgt. Pepper



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Unique's Build Me A Dynasty

Reserve Winners Bitch
MNM's Soleila du Belgiador

Junior Puppy Bitch Class
1st Unique's Build Me A Dynasty
2nd MNM's Soleila du Belgiador


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Brookdale Over The Sea To Skye

Reserve Winners Bitch
Kicking Up A Storm

Open Bitch Class
1st Brookdale Over The Sea To Skye
2nd Kicking Up A Storm

Veteran Bitch Class
1st GCh Windsong Every Single Day


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Colwick's Cover Story




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald



3-6 Month Bitch Class
1st Jegi Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Pikatti's Midnaeturosol Nonni



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 7 pts (2-4-0-2)
Ch Brantstar's I Am Fashion

Best Of Opposite Sex
Solange Body Double

Best Of Winners: (2-4-0-2)
Solange Body Double

Best Puppy In Breed
Lynphil Delectable

Select Bitch
Ch Sharls Inspiration Of Wren


Winners Dog: (2-4-0-2)
Solange Body Double

Reserve Winners Dog
Barlake's Sterling Silver

Junior Puppy Dog Class
1st Barlake's Sterling Silver

Open Dog Class
1st Solange Body Double


Winners Bitch: (2-4-0-2)
Lynphil Miss Me Yet

Reserve Winners Bitch
Lynphil Delectable

Junior Puppy Bitch Class
1st Lynphil Delectable
2nd Anamchara Cheerleader

Senior Puppy Bitch Class
1st Sharls Legacy En Miriel

Open Bitch Class
1st Lynphil Miss Me Yet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Yasashiikuma Show Me The Money

Best Puppy In Breed
Yasashiikuma Show Me The Money


Winners Dog: (1-0-0-0)
Yasashiikuma Show Me The Money

Senior Puppy Dog Class
1st Yasashiikuma Show Me The Money



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonecroft's Storm Surge




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By