BISS.Am, Cdn GRCB Hundeleben Win-Tin-Tin
Dachshund (Standard Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Charlie - (Male)
Owner: T. Gibson
Breeder: J. Haverick, K.Gonzales & Carlos J Puig
Conformation Handler: Dillon James Conod
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 14 20 17 11 20
All Breed Ranking: 109 156 124 113 137

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 6 1 8   0 0 1 0 2   502
Win Record - 2024
Show Date
Monarch Kennel Club June 13 to June 16, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Robert Denis 10
Friday Group 4th   Irene Latchford 11
Thursday Group 2nd   Pierre Talbot 10

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   D Scott Pfeil 90

Show Date
All Hound Club of Ontario June 07 to June 07, 2024
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Hal Biermann 96
  Best Of Breed   Hal Biermann 8 (0-1-5-3)

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario June 06 to June 06, 2024
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Randy Garren 7 (0-1-5-2)
  Best In Multi Breed Specialty   Randy Garren N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club May 31 to June 02, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Raymond Yurick 14
Saturday Select Dog   Cheryl Paterson N/A
Friday Select Dog   Davor Javor N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-1-1)

Show Date
Nipissing Kennel Club May 10 to May 12, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jennifer Sayers 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Jennifer Sayers 18
  Group 3rd   Avery Gaudin 14
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Shawn Bennett 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 4th   Shawn Bennett 8
  Group 2nd   Brenton Wright 12

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 4th   Patricia Taylor 17
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Friday Best Of Breed   Lana Ferguson 2 (1-1-1-0)
  Select Dog   Alison Jones (Dr) N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 11 to April 14, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Penny Lewis 0
  Group 2nd   Penny Lewis 26
Saturday Best Of Breed   Yogesh Tuteja 0
Friday Best Of Breed   Luis Fernando Arce 0
  Group 1st   Luis Fernando Arce 27
Thursday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Maribel Sy 0
Saturday Best Of Breed   Chakkapan Chantarasmee 0
  Group 2nd   Chakkapan Chantarasmee 40
Friday Best Of Breed   Ivan Sandoval 0
  Group 4th   Ivan Sandoval 29

Show Date
The Olde York Kennel Club March 08 to March 10, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ernesto Lara 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Friday Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 0
  Group 4th   Tabatha Buckley-Bettis 23

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 16 to February 18, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Diane Fast 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Todd Foley 2 (0-1-1-1)
  Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 40
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Mary White 2 (0-1-1-1)

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 5 8 7 8 9
Group Ranking: 58 107 101 133 143
All Breed Ranking: 551 932 879 1115 1247

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 1 6   0 0 0 0 0   189
Win Record - 2023
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (0-1-1-0)
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-1-1-0)
Wednesday Best Of Breed   Veronica Mercer 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Veronica Mercer 22

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 01 to December 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann-Christin Johansson 0
  Group 4th   Ann-Christin Johansson 26
Saturday Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 0
  Group 4th   Annika Ulltveit-Moe 26
Friday Best Of Breed   Melody Roth 0
  Group 3rd   Jean Tremblay 19

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Mark Johnston N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Gelinas N/A
Saturday Select Dog   Sean Shields N/A
Friday Select Dog   Sandy Gelinas N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Thomas Nesbitt N/A
Saturday Select Dog   David Swartwood N/A
Friday Select Dog   Elizabeth Muthard N/A

Show Date
All Hound Club of Ontario October 29 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Joe Walton N/A

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario October 28 to October 28, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Espen Engh N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Woods (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Ann Ingram N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Karen Day N/A
Saturday Select Dog   Ron Mahon N/A
Friday Best Of Breed   Paul Lawless 2 (0-0-3-0)
  Group 4th   Paul Lawless 27

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Guy Jeavons N/A
Sunday Select Dog   Michael Hill N/A
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-0-2-1)
Friday Select Dog   Shawn Bennett N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 0
Friday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizabet Caminade-Lavault 2 (0-0-3-0)
Saturday Select Dog   Gavin Robertson N/A
Friday Select Dog   Dusan Paunovic N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Lynda Saranchuk (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Select Dog   Mel Saranchuk N/A
  1st Open Dog Class   Lynda Saranchuk N/A
Saturday Select Dog   Judy McVeigh N/A
  Winners Dog   Mary White (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Mary White 1 (1-0-1-0)
  1st Open Dog Class   Mary White N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to September 01, 2023
Day Position   Judge Points
Friday 1st Open Dog Class   Elaine Whitney N/A
  1st Open Dog Class   Bruce Owen N/A
  Winners Dog   Elaine Whitney (1-0-1-0)
  Winners Dog   Bruce Owen (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Bruce Owen 15
Thursday Best Of Breed   James Frederiksen 1 (1-0-1-0)
  1st Open Dog Class   Robert Whitney N/A
  1st Open Dog Class   James Frederiksen N/A
  Winners Dog   Robert Whitney (1-0-1-0)
  Winners Dog   James Frederiksen (1-0-1-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 24 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   William Alexander (1-0-0-0)
  Best Of Breed   William Alexander 0
  1st Open Dog Class   Edna Gonzalez-Rubio N/A
  Group 4th   Edna Gonzalez-Rubio 13
Saturday Winners Dog   Michael Guy (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Michael Guy 0
  1st Open Dog Class   Michael Guy N/A
Friday Winners Dog   Rita Walker (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  1st Open Dog Class   Rita Walker N/A
Thursday Winners Dog   Edna Gonzalez-Rubio (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
  1st Open Dog Class   Michael Hill N/A
  Group 4th   Michael Hill 3

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lana Ferguson 30
  Winners Dog   Lana Ferguson (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Lana Ferguson 0
  1st Open Dog Class   Lana Ferguson N/A
Saturday Winners Dog   Joyce Love (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  1st Open Dog Class   Joyce Love N/A
Friday Winners Dog   Barbara Arndt (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  1st Open Dog Class   Barbara Arndt N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By