GCH, AMCH, Now and Then Watermark Cruisin At Kelkary, HIT
Bearded Collie
(Click on breed to view standings)

Call Name: Steel - (Male)
Owner: Janet Osterbauer
Breeder: Sylke & Helga Werner
Conformation Handler: Lauren Hay-Lavitt
Website: http://kelkarybeardedcollies.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 89 88 85 79 70
All Breed Ranking: 568 551 522 492 446

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 1   0 0 0 0 0   164
Win Record - 2019
Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 3 (1-1-1-1)
  Group 4th   Darle Heck 41
Saturday Best Of Opposite Sex   Francesco Cochetti N/A
Friday Best Of Breed   Judi Elford 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Judi Elford 51

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 4
Saturday Group 3rd   Anik Primeau 65
  Best Of Breed   Anik Primeau 4
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 3

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 2
Group Ranking: 22 22 21 19
All Breed Ranking: 138 141 133 137 122

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 6 10 7 2   0 0 0 0 0   745
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gael Morison 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Gael Morison 26
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Robert Shreve 1 (0-0-1-1)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-0-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 3 (1-0-2-1)
  Group 3rd   James Frederiksen 43
Saturday Select Dog   Jon Cole N/A
Friday Select Dog   Ekarat Sangkunakup N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joseph Gregory 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Joseph Gregory 50
Saturday Select Dog   Thomas Alexander N/A
Friday Select Dog   Sandy Alexander N/A
Thursday Best Of Breed   Maribel Sy 2 (0-0-2-1)

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
  Group 1st   Patricia Lanctot 21
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Group 1st   Michael Lanctot 21
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Group 2nd   Rick Fehler 6
Saturday Best Of Breed   John Hodgkinson 1
  Group 2nd   John Hodgkinson 18
  Best Of Breed   Eugene Phoa 1
  Group 3rd   Eugene Phoa 5

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jacqueline Rusby 12
  Group 2nd   Wayne Thompson 11
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Reserve Best In Show   William Byrne 125 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 1st   Judith Byrne 12
  Group 1st   William Byrne 12
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 2nd   Linda Kraft 12

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Joe Lobb 10
  Group 2nd   Janet Lobb 16
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Sunday Group 1st   David Swartwood 18
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 4th   Brenton Wright 7
  Group 1st   Lee Anne Bateman 18

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 63
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Stephen Dainard 49

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 1
Sunday Best Of Breed   Ronnie Natividad 2
  Group 3rd   Ronnie Natividad 36
Saturday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 3

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 3
  Group 3rd   Juan Alberto Grillo Londono 39

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Irene Latchford 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Harto Stockmari 3 (1-1-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Roger Hartinger N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   James Reynolds N/A
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 2 (0-0-2-1)
  Group 3rd   Terry Carter 51
Friday Best Of Opposite Sex   Jack Kilgour N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Derry 3 (0-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Bonnie Derry N/A
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 3 (0-1-2-1)
  Group 3rd   Rita Walker 27
  BPIG   Rita Walker N/A
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
Friday Best Of Breed   Judi Elford 4 (0-1-3-1)
  Group 2nd   Judi Elford 29
  BPIG   Judi Elford N/A
  Best Puppy In Breed   Judi Elford N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 16 16 15 13 14
Group Ranking: 302 301 285 286 404
All Breed Ranking: 1820 1807 1703 1743 2427

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 3   0 0 0 0 0   37
Win Record - 2017
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
  Best Puppy In Breed   Denise Cornelssen N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Brenda Wilson N/A
  Best Of Opposite Sex   Brenda Wilson N/A
Friday Best Puppy In Breed   Gunnar Nymann N/A
  Best Of Opposite Sex   Gunnar Nymann N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A
Saturday Best Of Breed   Shirley Hubenig 2 (0-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Shirley Hubenig N/A
Friday Best Puppy In Breed   Barbara Arndt N/A
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (0-1-1-1)

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 14 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed LTD Breed Show Dianne Ivey 0
  Best Of Breed   Pedro Delerue 0

Show Date
Skaha Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   William Gunter N/A
  Best Puppy In Breed   William Gunter N/A
Saturday BPIG LTD Breed Show Elizabeth Gunter N/A
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Elizabeth Gunter 1
Friday Best Puppy In Breed   Jo Ann Pavey N/A
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 1 (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Bill Walkey N/A
  Best Of Breed   Bill Walkey 1 (1-0-1-0)
  BPIG   Jo Ann Pavey N/A
  Group 2nd   Jo Ann Pavey 18

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Wendy Paquette N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Paquette N/A
  Group 4th   Wendy Paquette 5
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
Friday Best Puppy In Breed   Catherine Barlow N/A
  Best Of Breed   Catherine Barlow 0
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Terry Carter N/A
Thursday BPIG   Larry Kereluke N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   John Rowton N/A
Friday Best Puppy In Show   Stanley Shen N/A
  BPIG   Manuel Queijeiro N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 1
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
Saturday Group 4th   Cec Ringstrom 2
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
Friday Best Of Breed   Sheila Verhulst 1
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
  Group 4th   Sheila Verhulst 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Show   Patrice Johansen N/A
  Best Baby Puppy In Group   Judith Taylor N/A
Friday Best Baby Puppy In Show   Dianne Jovanovic N/A
  Best Baby Puppy In Group   Patrice Johansen N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Donna Conod N/A
  Best Baby Puppy In Group   Fred Dewsbury N/A
Sunday Best Baby Puppy In Show   Michael Lanctot N/A
  Best Baby Puppy In Group   Michael Lanctot N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By