Ch Duvalin Louisiana Blues
Griffon (Wire-Haired Pointing)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Etta James - (Female)
Owner: Hilary Chambers & Aline Tremblay
Breeder: Aline Tremblay, JC Boulinguez
Conformation Handler: CJ Dyment
Performance Handler: Hilary Chambers
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 1 N/A
Group Ranking: 82 80 68 46 N/A
All Breed Ranking: 339 321 297 167 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 1   0 0 0 0 0   142
Win Record - 2021
Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 17 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Stewart Dankner 22
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 26

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denis Kuzelj 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Davor Javor 1 (0-0-1-1)

Show Date
Monarch Kennel Club August 30 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Tuesday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1
Monday Best Of Breed   Sandra Lex 1

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
Saturday Best Of Breed   Douglas Anderson 1
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Francois Bernier 1
  Best Of Opposite Sex   Dann Wilson N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melody Roth 2 (1-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Jeremy Browne 2 (1-0-1-1)
  Group 4th   Jeremy Browne 80

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-0-1-1)

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Tony Vandendool 1 (0-0-1-1)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 125 125 136 121 111
All Breed Ranking: 679 679 713 630 569

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   11
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-0-1-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog LTD Breed Show Dana Garcia Tice N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Dana Garcia Tice N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Dana Garcia Tice 2 (0-1-2-0)
Saturday Winners Bitch   Pierre Talbot (0-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   Pierre Talbot N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Pierre Talbot N/A
  Best Of Breed   Pierre Talbot 2 (0-1-2-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Sean Shields (0-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Sean Shields N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   Sean Shields 2 (0-2-1-0)
Saturday Reserve Winners Bitch   Honey Glendinning N/A
  2nd Senior Puppy Bitch Class   Honey Glendinning N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Lana Ferguson N/A
  Best Of Breed   Lana Ferguson 1 (0-1-1-0)
  Winners Bitch   Lana Ferguson (0-1-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Woods (Dr) N/A
  Winners Bitch   Michael Woods (Dr) (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Jo Ann Pavey N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Jo Ann Pavey N/A
  Winners Bitch LTD Breed Show Jo Ann Pavey N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Irene Latchford N/A
  Winners Bitch   Irene Latchford (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Irene Latchford 1 (0-1-1-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 15 15 N/A N/A N/A
Group Ranking: 994 967 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 5002 4910 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2019
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Desmond Murphy N/A
  Best Of Opposite Sex   Desmond Murphy N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Desmond Murphy N/A
  Winners Bitch   Desmond Murphy (0-1-1-0)
Saturday Winners Bitch   Geoff Whitfield (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Geoff Whitfield N/A
  Best Of Opposite Sex   Geoff Whitfield N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Andrew Brown N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Nemirovsky de Alsina 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Patricia Lanctot (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
  Winners Bitch   Thomas Alexander (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-1-1-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Patricia Lanctot N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Thomas Alexander N/A
  BPIG   Thomas Alexander N/A
Saturday Winners Bitch   Michael Lanctot (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  Winners Bitch   Sandy Alexander (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Michael Lanctot N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-1-1-0)
  BPIG   Sandy Alexander N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Ian Rasmussen N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Ian Rasmussen N/A
Sunday 1st 4-6 Month Bitch Class   Alex Yu-Feng Zee N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Judith Shurb N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Glen Stark N/A
  Best Baby Puppy In Group   Honey Glendinning N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Glen Stark N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Honey Glendinning N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By