Seaway Kennel Club
Friday, May 3, 2019 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Can Ch Raylex Moda Chablis Kaleef OFA
"Brie"
Breeders: Lorys Fraccaro, Alana Decharette, Cindy Spencer Bartley
Owner: Lorys Fraccaro
Presented by Shelley Ford


Best In Show
Judge: Peter Machen
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 180 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Peter Machen
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GCh Roaneden's Water Lily
Points: 146
Best Puppy In Show
Judge: Peter Machen
Norfolk Terrier   Rexroth Jelly Tot








Group 1 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Water Lily
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   33
Group 2nd   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   26
Group 3rd   
Ch Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star
  Pointer (German Wire-Haired)   17
Group 4th   
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy
  Pointer (German Short-Haired)   16
BPIG   
Ch Asklars Pale Moon
  Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
BourgRoyal Nature Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
BourgRoyal Nature Boy

Open Dog Class
1st BourgRoyal Nature Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Opposite Sex
BNJ Ordinary Hero


Winners Dog: (1-0-0-1)
BNJ Ordinary Hero

Open Dog Class
1st BNJ Ordinary Hero



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Blacmoor Puppy New Year




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 8 pts (1-3-4-1)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Ch Baileymist Rhymes N Reasons

Best Of Winners: (1-3-4-1)
Chestnut Cute To The Core

Select Dog
GCh Linirgor Tartan And Tweed


Winners Dog: (1-3-4-1)
Chestnut Cute To The Core

Open Dog Class
1st Chestnut Cute To The Core


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Lynneville's Fat Mama

Best Of Opposite Sex
Loretta D'Franco Rolls Royce

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Lynneville's Fat Mama

Best Puppy In Breed
Asklars Pale Moon

Select Dog
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker


Winners Dog: (3-2-1-0)
Loretta D'Franco Rolls Royce

Reserve Winners Dog
Asklars Pale Moon

Senior Puppy Dog Class
1st Asklars Pale Moon
2nd Casbar's I'll Have Another

Open Dog Class
1st Loretta D'Franco Rolls Royce


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Lynneville's Fat Mama

Reserve Winners Bitch
Lynnerville Last Promise Fulfilled

12-18 Month Bitch Class
1st Lynneville's Fat Mama

Open Bitch Class
1st Lynnerville Last Promise Fulfilled


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
GCh Roaneden's Water Lily

Best Of Opposite Sex
Katyra Avatar Thingamajigger

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Katyra Avatar Thingamajigger

Best Puppy In Breed
Hawks Nest First Class Flight To Redaero

Select Dog
Ch Dunfield's Show Me The Money Beekauz

Select Bitch
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra


Winners Dog: (1-2-1-3)
Katyra Avatar Thingamajigger

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Katyra Avatar Thingamajigger


Winners Bitch: (1-2-1-3)
Hawks Nest First Class Flight To Redaero

Reserve Winners Bitch
Katyra All Aboard

Senior Puppy Bitch Class
1st Hawks Nest First Class Flight To Redaero

12-18 Month Bitch Class
1st Katyra All Aboard


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Reidwood A Lasting Impression

Best Of Opposite Sex
Fantail's English Gentry

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Reidwood A Lasting Impression

Best Puppy In Breed
Reidwood A Lasting Impression


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fantail's English Gentry

Open Dog Class
1st Fantail's English Gentry


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Reidwood A Lasting Impression

Senior Puppy Bitch Class
1st Reidwood A Lasting Impression


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Jaywyck's Remember Those Magical Tymes

Best Of Opposite Sex
Christycrest Topstar Clanagroe

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Jaywyck's Remember Those Magical Tymes


Winners Dog: (1-2-0-0)
Christycrest Topstar Clanagroe

Canadian Bred Dog Class
1st Christycrest Topstar Clanagroe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rivermist Broxden Ready Or Nut

Best Of Opposite Sex
Windy Hill's Pink Diamond

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rivermist Broxden Ready Or Nut


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rivermist Broxden Ready Or Nut

12-18 Month Dog Class
1st Rivermist Broxden Ready Or Nut


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Windy Hill's Pink Diamond

Open Bitch Class
1st Windy Hill's Pink Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   18
Group 2nd   
Ch Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador
  Deerhound (Scottish)   17
Group 3rd   Ch Pax Mundi Ares   Greyhound   16
Group 4th   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   14
BPIG    Antrim Starkeeper Portrush   Irish Wolfhound   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rapscallion's Horizontal Merger

Best Of Opposite Sex
Rapscallion's Funny Money

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rapscallion's Horizontal Merger

Best Puppy In Breed
Quirina V. Hollandheim


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Rapscallion's Funny Money

Reserve Winners Bitch
Quirina V. Hollandheim

Junior Puppy Bitch Class
1st Quirina V. Hollandheim

Open Bitch Class
1st Rapscallion's Funny Money


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Granvalero's Moon Struck SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chilcotin's Blue Moon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chilcotin's Blue Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Chilcotin's Blue Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Pax Mundi Ares

Best Of Opposite Sex
Estet Classic Odalisque

Best Puppy In Breed
Estet Classic Odalisque



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Estet Classic Odalisque

Junior Puppy Bitch Class
1st Estet Classic Odalisque


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Puppy In Breed
Antrim Starkeeper Portrush



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Antrim Starkeeper Portrush

Junior Puppy Bitch Class
1st Antrim Starkeeper Portrush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Arthayr B My Winter Goddess

Best Of Opposite Sex
Arthayr B Naku's Wizard Prince

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Arthayr B My Winter Goddess

Best Puppy In Breed
Arthayr B My Winter Goddess


Winners Dog: (2-1-0-0)
Arthayr B Naku's Wizard Prince

Reserve Winners Dog
Arthayr B What The Deuce?

Junior Puppy Dog Class
1st Arthayr B Naku's Wizard Prince

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Arthayr B What The Deuce?


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Arthayr B My Winter Goddess

Junior Puppy Bitch Class
1st Arthayr B My Winter Goddess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Wonderstruck Jomyr Smoke Rings

Best Of Opposite Sex
GCh Wunder Forgetmenot Be My Angel

Best Puppy In Breed
Shetara's Just Push Play

Select Bitch
GCh Shetara's She Smiled Sweetly



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Shetara's Just Push Play

Junior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Just Push Play


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Carol Gray Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix
  Great Dane   28
Group 2nd   GCh Belnois Timeless Symphinny   Bernese Mountain Dog   27
Group 3rd   
GCh Pattedeau's Crown Jewel
  Portuguese Water Dog   24
Group 4th   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   18
BPIG    Disguise's Double Encore   Leonberger   N/A
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Marqway's Heir Apparent

Best Puppy In Breed
Marqway's Heir Apparent


Winners Dog: (1-0-0-0)
Marqway's Heir Apparent

Junior Puppy Dog Class
1st Marqway's Heir Apparent



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Belnois Timeless Symphinny

Select Dog
Ch Coyotelane Stompin' To The Top




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Midnightsolo Dream Maker

Select Bitch
Ch Midnightsolo Captured Presence



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Midnightsolo Dream Maker

Reserve Winners Bitch
Kalinka Emmanuel For Midnightsolo

Canadian Bred Bitch Class
1st Midnightsolo Dream Maker

Open Bitch Class
1st Kalinka Emmanuel For Midnightsolo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Earhart A Match Made In Heaven

Best Of Opposite Sex
CR Always Believe

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Earhart A Match Made In Heaven

Best Puppy In Breed
Disguise's Double Encore


Winners Dog: (2-2-0-0)
Earhart A Match Made In Heaven

Reserve Winners Dog
Teffills Eniciea

Junior Puppy Dog Class
1st Teffills Eniciea

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Earhart A Match Made In Heaven


Winners Bitch: (2-2-0-0)
CR Always Believe

Reserve Winners Bitch
Disguise's Double Encore

Senior Puppy Bitch Class
1st Disguise's Double Encore

Open Bitch Class
1st CR Always Believe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ailama Try To Win




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GCh Pattedeau's Crown Jewel

Best Of Opposite Sex
GCh Charbr's Tropical Breeze

Best Puppy In Breed
Drewsar Tashtin Photo Finish

Select Bitch
Ch Bigbay Little Black Dress



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Drewsar Tashtin Photo Finish

Reserve Winners Bitch
Chasinwaves Rising Star At Keevabay

Senior Puppy Bitch Class
1st Chasinwaves Rising Star At Keevabay

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Tashtin Photo Finish
2nd Bigbay Maggie Mae Macfarlane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyser Bearrs Game Changer

Best Puppy In Breed
Kyser Bearrs Game Changer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyser Bearrs Game Changer

Senior Puppy Dog Class
1st Kyser Bearrs Game Changer



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl

Best Puppy In Breed
Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane

Junior Puppy Dog Class
1st Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl

Reserve Winners Bitch
Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Junior Puppy Bitch Class
1st Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Open Bitch Class
1st Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Chelsea Fortuna Moravia

Select Bitch
GCh Silcort Emma May



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Chelsea Fortuna Moravia

Reserve Winners Bitch
Cortaillod Imperatrix Victoria

12-18 Month Bitch Class
1st Hicotn Onward And Upward

Open Bitch Class
1st Chelsea Fortuna Moravia
2nd Cortaillod Imperatrix Victoria


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Clandara's I'm The One
  Staffordshire Bull Terrier   21
Group 2nd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   20
Group 3rd   Ch Massawippi Mad Money   Schnauzer (Miniature)   19
Group 4th    Rexroth Jelly Tot   Norfolk Terrier   17
BPIG    Rexroth Jelly Tot   Norfolk Terrier   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Actions Nocho II

Best Of Opposite Sex
Action Cosmic Kiss


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Action Cosmic Kiss

Open Bitch Class
1st Action Cosmic Kiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Clear Soul Bull El Bonito

Best Of Opposite Sex
Ch Jewels Samurai Kid

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Clear Soul Bull El Bonito

Best Puppy In Breed
Clear Soul Bull El Bonito


Winners Dog: (1-2-2-0)
Hellion's Ronin Samuri

Open Dog Class
1st Hellion's Ronin Samuri


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Clear Soul Bull El Bonito

Reserve Winners Bitch
Famous Cruella Friend Of Mine

Junior Puppy Bitch Class
1st Clear Soul Bull El Bonito

12-18 Month Bitch Class
1st Famous Cruella Friend Of Mine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Moonshadows Shilo Luvstosplash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rexroth Jelly Tot

Best Puppy In Breed
Rexroth Jelly Tot



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rexroth Jelly Tot

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rexroth Jelly Tot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bronwyn Chances Are At Rexroth




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxbend Celebrity Status




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lake Effect's Bleeds Blue




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Massawippi Mad Money

Best Of Opposite Sex
Carbor Good Humor Ii


Winners Dog: (1-0-0-1)
Carbor Good Humor Ii

Open Dog Class
1st Carbor Good Humor Ii



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Glenroslin's Glenallachie




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara's I'm The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glenroslin's Benriach


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glenroslin's Benriach

12-18 Month Dog Class
1st Glenroslin's Benriach



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pocopayasos' Heavy Duty Bugi
  Havanese   24
Group 2nd   
GCh Jimary's Ka Ching
  Pug   16
Group 3rd   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   13
Group 4th   
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   10
BPIG   
Ch Olivier's Everythings Comin Up Aces At Sugarlamb
  Pomeranian   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
The Royal We Wug

Best Puppy In Breed
The Royal We Wug



Winners Bitch: (0-1-0-0)
The Royal We Wug

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st The Royal We Wug


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 7 pts (3-2-1-2)
Ch Pocopayasos' Heavy Duty Bugi

Best Of Opposite Sex
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Winners: (3-2-1-2)
Laurelgate's Forget Me Not

Best Puppy In Breed
Laurelgate's Forget Me Not

Select Bitch
Ch Twinkle's Northern Sunrise


Winners Dog: (3-2-1-2)
Xr General At Sedosos

Reserve Winners Dog
Twinkle's Van Gogh

Junior Puppy Dog Class
1st Twinkle's Van Gogh

Senior Puppy Dog Class
1st Xr General At Sedosos

Open Dog Class
1st Twinkle's Little Star


Winners Bitch: (3-2-1-2)
Laurelgate's Forget Me Not

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Under The Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Laurelgate's Forget Me Not
2nd Twinkle's Under The Willow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rythm's Front Runner




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Kenmoor Incantation

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Heaven Sent Kenmoor Trick Or Treat

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Kenmoor Trick Or Treat


Winners Dog: (1-2-1-0)
Heaven Sent Kenmoor Trick Or Treat

Senior Puppy Dog Class
1st Heaven Sent Kenmoor Trick Or Treat


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession

Best Puppy In Breed
Taylin The Gladiator


Winners Dog: (1-0-1-0)
Taylin The Gladiator

Junior Puppy Dog Class
1st Taylin The Gladiator



Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Jimary's Ka Ching

Select Dog
GCh Siosalach's Hammin It Up




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle


Winners Dog: (2-0-1-0)
Oz's Party For Five

Reserve Winners Dog
Oz's Under Cover

12-18 Month Dog Class
1st Oz's Under Cover

Open Dog Class
1st Oz's Party For Five



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   33
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   28
Group 3rd   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   25
Group 4th   
GCh Rockstar's Haphazard
  Dalmatian   21
BPIG   
Souyen's Social Superstar
  Shih Tzu   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellissimo's O'Sole Mio



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Sassy's Darlin Dumplin

Best Of Opposite Sex
Aldars Finn McCool

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Sassy's Darlin Dumplin

Best Puppy In Breed
Sassy's Darlin Dumplin


Winners Dog: (2-1-0-0)
Aldars Finn McCool

Reserve Winners Dog
Aldars Crosby

Junior Puppy Dog Class
1st Aldars Crosby

Open Dog Class
1st Aldars Finn McCool


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Sassy's Darlin Dumplin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sassy's Darlin Dumplin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bulldacious Blowin' Smoke

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Delenclos I Do

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bulldacious Blowin' Smoke

Best Puppy In Breed
Bulldacious Delenclos I Do


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bulldacious Blowin' Smoke

12-18 Month Dog Class
1st Bulldacious Blowin' Smoke


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bulldacious Delenclos I Do

Senior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Delenclos I Do


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
Taipan Palace Double Dawg Dare

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Taipan Palace Double Dawg Dare


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Taipan Palace Miss Ryley LC

Open Bitch Class
1st Taipan Palace Miss Ryley LC


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Ch Cincere's We Hit The Jackpot With Padow

Best Of Opposite Sex
Cincere's Tornado

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Mi-Pao's Yes Indeed

Best Puppy In Breed
Mi-Pao's Yes Indeed

Select Dog
GCh Rio's Sherlock Bones


Winners Dog: (2-2-2-0)
Mi-Pao's Yes Indeed

Reserve Winners Dog
Cincere's Hurricane

Junior Puppy Dog Class
1st Mi-Pao's Yes Indeed

Open Dog Class
1st Cincere's Hurricane


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Cincere's Tornado

Reserve Winners Bitch
Ky Ching's Girls Night Out

Senior Puppy Bitch Class
1st Cincere's Tornado

12-18 Month Bitch Class
1st Ky Ching's Girls Night Out


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rockstar's Haphazard

Best Of Opposite Sex
Honeylane's Castle On A Cloud



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Honeylane's Castle On A Cloud

Open Bitch Class
1st Honeylane's Castle On A Cloud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Aristocrafts Samba In Da Reign

Best Of Opposite Sex
GCh San Simon Bulls Frodo

Best Puppy In Breed
GCh Nifty's Big Maple

Select Bitch
GCh Nifty's Big Maple



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Bullmarket Eloise At The Plaza

Reserve Winners Bitch
Barknbwild's Rouxmer Has It

Junior Puppy Bitch Class
1st Barknbwild's Rouxmer Has It

Canadian Bred Bitch Class
1st Bullmarket Eloise At The Plaza


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thalpet Marubi's Malificience

Best Puppy In Breed
Thalpet Marubi's Malificience



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thalpet Marubi's Malificience

Senior Puppy Bitch Class
1st Thalpet Marubi's Malificience


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Magisterial's Check These Legs

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Magisterial's Check These Legs

Best Puppy In Breed
Magisterial's Check These Legs


Winners Dog: (1-3-0-1)
Magisterial's Check These Legs

Junior Puppy Dog Class
1st Magisterial's Check These Legs


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Ormar Foregone Conclusion

Reserve Winners Bitch
Sanvar's It's All About Spring

Senior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's It's All About Spring

12-18 Month Bitch Class
1st Argentan Bibelot Think Of Me

Canadian Bred Bitch Class
1st Ormar Foregone Conclusion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Souyen's Brass In Pocket

Best Of Opposite Sex
Souyen's Social Superstar

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Souyen's My Heart Is In Havana

Best Puppy In Breed
Souyen's Social Superstar


Winners Dog: (1-2-0-1)
Souyen's Social Superstar

Junior Puppy Dog Class
1st Souyen's Social Superstar


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Souyen's My Heart Is In Havana

Reserve Winners Bitch
Queenly Kazkovyy Lev

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Souyen's My Heart Is In Havana

Open Bitch Class
1st Queenly Kazkovyy Lev


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   17
Group 2nd   
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy
  Australian Shepherd   14
Group 3rd   
Ch Kyon's One Prim And Proper
  Norwegian Buhund   12
Group 4th   
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan
  Border Collie   11
BPIG    Brookdale Reminiscing   Collie (Rough)   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Select Dog
Ch Coralane's Eye Of The Storm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty

12-18 Month Bitch Class
1st Unique's Build Me A Dynasty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Ch Omega's Imagine That

Best Puppy In Breed
Brookdale Reminiscing


Winners Dog: (1-0-1-1)
Brookdale Reminiscing

Junior Puppy Dog Class
1st Brookdale Reminiscing



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kysarah's Bohemian Rhapsody V Erdberrehaus

Best Puppy In Breed
Kysarah's Bohemian Rhapsody V Erdberrehaus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Red Rock Not A Knockoff

Best Puppy In Breed
Arklys He's Got The Moves


Winners Dog: (2-0-1-0)
Red Rock A Need For Speed

Reserve Winners Dog
Arklys He's Got The Moves

Junior Puppy Dog Class
1st Arklys He's Got The Moves

Open Dog Class
1st Red Rock A Need For Speed



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kyon's One Prim And Proper




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Nitelatches Country Girl

Best Of Opposite Sex
Cermel Olives Mount Fraxinus

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Nitelatches Country Girl

Best Puppy In Breed
Ramblinbrooks Chunky Monkey


Winners Dog: (1-3-0-0)
Cermel Olives Mount Fraxinus

Senior Puppy Dog Class
1st Cermel Olives Mount Fraxinus


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Nitelatches Country Girl

Reserve Winners Bitch
Ramblinbrooks Chunky Monkey

Senior Puppy Bitch Class
1st Ramblinbrooks Chunky Monkey

12-18 Month Bitch Class
1st Nitelatches Country Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regaloake's Revlon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
FaerieTale Perfect Partner


Winners Dog: (1-0-0-0)
FaerieTale Perfect Partner

Bred By Exhibitor Dog Class
1st FaerieTale Perfect Partner



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By