BISS MBPIS GCh. Pekeapug’s Charmed the Charmer
Pug
(Click on breed to view standings)

Call Name: Andy - (Male)
Owner: Tannis Postma & Felicity Prideaux
Breeder: Tannis Postma, Felicity Prideaux & Rhonda Bailey
Conformation Handler: Amanda Williams & Edgar Rojas
Website: http://www.pekeapug.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 3 5 6 5 5
Group Ranking: 35 39 43 41 40
All Breed Ranking: 270 277 307 287 260

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 5 7   0 0 0 0 1   360
Win Record - 2019
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 05 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 6
Saturday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 6
  Best Of Breed   Donald Mahoney 6

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 1
  Select Dog   Linda Kraft N/A
  Group 3rd   Judith Shurb 27

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judith Taylor 3
Friday Best Of Breed   Carol Graham 3
  Group 4th   Edgar Bajona 23

Show Date
Pug Club Of Canada [Regional] August 31 to August 31, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 9

Show Date
Skaha Kennel Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (2-1-1-0)
Saturday Select Dog   Jean Tremblay N/A

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ann Hennigan N/A
  Best Puppy In Breed   Ann Hennigan N/A
Saturday Select Dog   Susan Norris-Jones N/A
  Select Dog   Edgar Bajona N/A
  Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A
Friday Best Puppy In Breed   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Bruce Fraser 4 (0-3-2-0)
  Best Puppy In Breed   Bonnie Derry N/A
  Best Of Breed   Bonnie Derry 4 (0-3-2-0)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Raymundo Lo N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lynda Saranchuk N/A
  Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Select Dog   Mel Saranchuk N/A
Saturday Group 4th   Joe Lobb 15
  Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  Group 4th   Janet Lobb 18
  Best Of Breed   Joe Lobb 3 (0-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 3 (0-2-2-0)

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 34
Saturday Best Puppy In Breed   Patricia Hastings N/A
  Best Of Breed   Patricia Hastings 0
Friday BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Group 4th   Lee Anne Bateman 24
  BPIG   Nancy Popovich N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Puppy In Breed   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Brenton Wright N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
Friday BPIG   Susan Quesnel N/A
  Group 3rd   Susan Quesnel 31
  Best Puppy In Breed   Susan Quesnel N/A
  Best Of Breed   Susan Quesnel 2 (0-0-2-1)

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Michael Hill N/A
  Best Puppy In Breed   Edna St Hilaire N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Michael Hill 3 (0-0-3-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  Best Puppy In Breed   Tim Doxtater N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thomas Alexander 9
  BPIG   Lee Steeves N/A
  Group 2nd   Lee Steeves 13
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 2 (0-1-2-0)
  BPIG   Thomas Alexander N/A
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 2 (0-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Bruce Fraser 2 (0-1-2-0)
  BPIG   Rita Walker N/A
  Group 2nd   Rita Walker 13
  BPIG   Bruce Fraser N/A
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
Friday Best Puppy In Show   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Puppy In Show   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  BPIG   Joy Lynne Huntley N/A
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 16
  BPIG   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 12
  Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (0-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2 (0-1-2-0)

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ricardo Saldana 3 (1-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   Ricardo Saldana N/A
  Group 3rd   Ricardo Saldana 43
Sunday Best Of Breed   Lew Olson 3 (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Lew Olson N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Mary Napper N/A
Friday Best Of Winners   Mark Lucas (1-2-0-0)
  Winners Dog   Mark Lucas (1-2-0-0)
  Best Of Breed   Mark Lucas 2 (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Mark Lucas N/A

Show Date
Kelowna Kennel Club May 17 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Charles Bett N/A

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 20 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Grant Townsend N/A
  Group 4th   Grant Townsend 10
  Best Of Breed   Grant Townsend 1
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 1
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
  BPIG   Joe Lobb N/A
  Group 4th   Joe Lobb 10
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Group 3rd   Janet Lobb 11

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Judy McVeigh N/A
  Best Of Winners   Judy McVeigh (2-1-2-0)
  Winners Dog   Judy McVeigh (2-1-2-0)
  BPIG   Judy McVeigh N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Robert Dawson N/A
Friday Reserve Winners Dog   Donnelle Richards N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Judi Elford N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Francesco Cochetti N/A
Friday Reserve Winners Dog   Sandra Anderson N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Nancy Popovich N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By