GCh Pocopayasos U Got Served
Havanese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Scandal - (Male)
Owner: Paula Martel & Leigh Stamp
Breeder: Paula Martel
Handler: Paula Martel
Website: http://paulask9countryclub.on.ca/pocopayasos/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 7 7 7 7 7
Group Ranking: 47 47 46 43 47
All Breed Ranking: 355 345 323 298 321

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 4 2 1   0 0 0 0 0   279
Win Record - 2019
Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Colette Muldoon 6 (1-2-2-2)
Friday Group 3rd   Laurie Campbell 41
  Best Of Breed   Laurie Campbell 6 (2-2-2-1)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Laurent Pichard 1
  Group 4th   Laurent Pichard 17

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 2nd   Nancy Popovich 21
Saturday Best Of Breed   Raymond Lariviere 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Raymond Lariviere 19
Friday Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 18
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Birte Scheel N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Kresten Scheel N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Monique Van Brempt N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Jeffery Bazell N/A
Saturday Best Of Breed   George Kostopoulos 7 (0-6-1-1)
  Group 1st   George Kostopoulos 68
Friday Best Of Opposite Sex   William deVilleneuve N/A

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Allan Brown 2
  Group 1st   Allan Brown 14
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 2
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2
  Group 2nd   Sandra Lex 18
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 22
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 2
  Best Of Breed   Olga Gagne 2
  Group 1st   Ed Wild 21
  Group 2nd   Olga Gagne 11

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Felipe Baeza Xacur 3 (1-0-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Pamela Bruce N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Wendy Anderson N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Philip Wendling N/A
  Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Doug Windsor N/A
  Select Dog   Lee Steeves N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 6 5 6 5
Group Ranking: 42 40 38 41 42
All Breed Ranking: 266 258 244 258 299

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 7 4   0 1 0 0 1   408
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 7 (0-1-4-3)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Eugene Blake N/A
Friday Best Of Opposite Sex   William deVilleneuve N/A

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Cheryl Myers-Egerton N/A
Saturday Select Dog   Juan Miranda Saucedo N/A
  Select Dog LTD Breed Show Ben Wasylyshen N/A
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1 (0-0-2-0)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Dayna Johnston N/A
  Best Of Opposite Sex   Mark Johnston N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Rita Walker N/A
  Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 2 (0-0-1-2)
  Group 3rd   Bonnie Linnell Clarke 18
Saturday Best Of Opposite Sex   Len Harfield N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (1-0-1-2)
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 21

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 5 (1-1-4-0)
  Select Dog   Thomas Alexander N/A
  Group 4th   Sandra Lex 15
Saturday Select Dog   Sandy Alexander N/A
Friday Select Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (1-1-2-0)
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 19

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Colm Beatie 26
  Best Of Breed   Colm Beatie 7 (1-2-2-3)
Saturday Best Of Opposite Sex   Rita McCarry-Beatie N/A
Friday Best Of Breed   Joyce Love 9 (3-2-2-3)
  Select Dog   Shawn Nichols N/A
  Group 4th   Joyce Love 29

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 11 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 3rd   Jack Ireland 19
  Group 2nd   Kathrine Grant 20
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 4th   Michael Shoreman 22
  Group 3rd   Joe Lobb 19

Show Date
Toy Dog Club Of Alberta, Edmonton June 02 to June 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Keith Brown 8
  Group 2nd   Keith Brown 51

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Sharon Newcomb N/A
Saturday Select Dog   David Kelland N/A
Friday Select Dog   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Phyllis Pancel 3
  Group 2nd   Phyllis Pancel 20
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 4
  Group 3rd   Kristen Francis 17

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 10 (4-3-1-3)
  Group 4th   Michael Hill 32
Saturday Best Of Opposite Sex   Beverly Capstick N/A
Friday Best Of Breed   Karsten Kaemling 10 (3-3-2-3)
  Best Of Breed   Anik Primeau 10 (3-3-2-3)
  Group 3rd   Karsten Kaemling 32
  Group 1st   David Kelland 40

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 9 9 7 7 7
Group Ranking: 69 69 65 64 56
All Breed Ranking: 522 515 485 457 414

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 1 1 0   0 0 0 0 0   174
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Nancy Liebes N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Alberto Berrios N/A
Friday Select Dog   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 12 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 4
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3
  Group 1st   Nancy Popovich 34
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 4
  Best Of Breed   James Reynolds 4
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 32
  Group 2nd   James Reynolds 26

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 1st   Allan Pepper 20
Saturday Best Of Breed   Robert Ennis 6 (2-2-3-0)
  Group 3rd   Robert Ennis 34

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Kathrine Grant N/A
  Select Dog   Cheryl Paterson N/A
Saturday Best Of Breed   Laurie Campbell 11 (1-6-3-2)
  Group 1st   Laurie Campbell 25

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 6 6 6 9 12
Group Ranking: 36 36 44 53 64
All Breed Ranking: 223 220 279 319 383

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 8 10 3   0 1 0 0 1   421
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Guy Jeavons N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ann Hearn N/A
Saturday Best Of Breed   David Kirkland 11 (4-3-4-1)
  Group 3rd   David Kirkland 44
Friday Select Dog   Robert Smith (Dr) N/A

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jon Cole 33
  Best Of Breed   Jon Cole 0
Saturday Group 3rd   Robert Rowbotham 35
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0

Show Date
Havanese Owners And Lovers Association October 29 to October 29, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Torbjorn Skaar N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Sandra Anderson N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Janet Lobb N/A
  Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Julio Rueda N/A
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 11
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Michael Lanctot 17
Saturday Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Judy Horton 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Javier Ramirez Gomez 11
  Group 2nd   Judy Horton 18

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Bruce Fraser 14
  Best Of Breed   Bruce Fraser 3 (1-1-2-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 3 (1-1-2-0)

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers September 17 to September 17, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Heather Langfeld 13
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Paterson 13
  Group 3rd   Robert Rowbotham 11
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 2nd   Guy Jeavons 14
  Best Of Breed   David Kelland 0
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Norma Egginton 0
Saturday Best Of Breed   Michael Looby 0
  Group 2nd   Michael Looby 27
Friday Best Puppy In Show   Esther Joseph N/A
  Best Of Breed   Esther Joseph 0
  BPIG   Esther Joseph N/A
  Group 3rd   Esther Joseph 22

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Show   Raymond Lariviere N/A
  Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Opposite Sex   Vickie Umpleby N/A
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 10 (1-6-1-3)
  BPIG   Vickie Umpleby N/A
  BPIG   Raymond Lariviere N/A
  Group 3rd   Raymond Lariviere 25
Wednesday Best Of Opposite Sex   Charles Bett N/A
  Best Of Opposite Sex   Letitia Bett N/A
  Best Puppy In Breed   Charles Bett N/A

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Alan Bennett N/A
  Best Of Breed   Alan Bennett 1 (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ray Smith N/A
  Best Of Breed   Ray Smith 1 (1-0-1-0)
Wednesday Best Puppy In Show   Kathrine Grant N/A
  BPIG   Wendy Anderson N/A
  Group 4th   Wendy Anderson 10
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Breed   Wendy Anderson 1 (1-0-1-0)
  BPIG   Richard Paquette N/A
Tuesday BPIG   Phyllis Pancel N/A
  Group 3rd   Phyllis Pancel 12
  Best Puppy In Breed   Christian Jouanchicot N/A
  Best Puppy In Breed   Phyllis Pancel N/A
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 2
Friday Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 2

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Group 3rd   Janet Lobb 8
Friday Best Puppy In Show   Sandra Anderson N/A
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  BPIG   Sandra Anderson N/A
  Group 3rd   Sandra Anderson 9

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Evelyn Beilhartz 7
  BPIG   Wendy Anderson N/A
  BPIG   Evelyn Beilhartz N/A
  Group 2nd   Evelyn Beilhartz 19

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 2
  Best Of Breed   Kristen Francis 2
  BPIG   Kristen Francis N/A
  Group 3rd   Kristen Francis 27

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Sandy Alexander N/A
Saturday Best Puppy In Show   Lee Steeves N/A
  BPIG   Lee Steeves N/A
  Group 2nd   Lee Steeves 15
  Winners Dog   Lee Steeves (3-1-0-3)
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Best Of Winners   Lee Steeves (3-1-0-3)
  Best Of Breed   Lee Steeves 6 (3-1-0-3)
  1st Junior Puppy Dog Class   Lee Steeves N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Schira N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Philip Wendling N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Vickie Umpleby N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By