CAN. GCHS./ CAN CH. / MBPIG. GRANVALERO MOONBEAM SPECIAL SL
Dachshund (Standard Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: KIKO - (Male)
Owner: ROSEMARY & BROOKE KENEFORD
Breeder: JUDEE VALERO
Conformation Handler: NOREENA SEERY
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2024
Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
Friday Best Of Breed   Rita Walker 0

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 7 6 8 7 6
Group Ranking: 95 93 123 114 93
All Breed Ranking: 817 803 1027 967 841

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 3 0   0 0 0 0 0   113
Win Record - 2023
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Dayna Johnston 32
  Best Of Breed   Dayna Johnston 3 (0-0-4-0)
Saturday Best Of Breed   Tom Johnston 3 (0-0-4-0)

Show Date
Ontario Breeders Association July 17 to July 20, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2 (0-0-3-0)
Wednesday Best Of Breed LTD Breed Show Anik Primeau 0
Tuesday Select Dog   William Byrne N/A
Monday Select Dog LTD Breed Show Judith Byrne N/A
  Select Dog   Joy Hodgkinson N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Leonard N/A
Saturday Select Dog   Michael Woods (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Sandra Anderson 4 (1-2-2-0)
  Group 3rd   Sandra Anderson 22

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Veronica Mercer 27
Friday Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Rita Walker 27

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 4 3 6 5
Group Ranking: 69 64 115 103
All Breed Ranking: 501 493 463 993 889

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 1 0   0 0 1 0 4   195
Win Record - 2022
Show Date
All Hound Club of Ontario October 30 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 3 (0-0-3-1)
  Group 3rd   Raymond Yurick 50

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario October 29 to October 29, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Eugene Blake 5 (0-1-3-2)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 4 (0-1-3-1)
Saturday Select Dog   Robert Dawson N/A
Friday Best Of Breed   Gary Anderson 5 (0-1-3-2)
  Group 1st   Gary Anderson 63

Show Date
Federation Of Dachshunds Clubs Of Canada August 21 to August 21, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Graham 14 (1-2-5-7)

Show Date
Eastern Canada Dachshund Club August 20 to August 20, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 17 (2-4-5-7)
  Best In Multi Breed Specialty   Sandy Alexander N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Wera Hubenthal N/A
Saturday Select Dog   Sylvia Barkey N/A
Friday Best Of Breed   Michael Guy 7 (2-1-2-3)
  Best Of Breed   Olga Gagne 7 (2-1-2-3)
  Group 3rd   Olga Gagne 35

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 25 23 24 42 27
All Breed Ranking: 235 232 234 390 276

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 0 1   0 0 1 0 3   264
Win Record - 2021
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Anik Primeau N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Janet Lobb N/A
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 3 (0-2-1-1)
  Group 4th   Cheryl Paterson 25

Show Date
All Hound Club of Ontario October 31 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 89
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 8 (1-4-2-2)

Show Date
Federation Of Dachshunds Clubs Of Canada [Regional] October 31 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Hal Biermann 10 (1-5-3-2)

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario October 30 to October 30, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Starr White 10 (1-5-3-2)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 8 (1-4-2-2)
Saturday Best Of Breed   Wendy Maisey 9 (1-4-3-2)
Friday Select Dog   Wendy Anderson N/A

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Woods (Dr) N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Janet Lobb N/A
Friday Best Of Breed   Gordon Hayburn 7 (1-2-1-4)

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 02 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 4 (0-2-2-1)
Saturday Select Dog   Joyce Love N/A
Friday Select Dog   Thomas Nesbitt N/A
Thursday Best Of Breed   David Swartwood 4 (0-2-2-1)

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga August 20 to August 22, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 4 (0-1-2-2)
  Group 1st   Michelle Scott 42
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 6 (1-2-2-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Darle Heck 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Darle Heck 46
Sunday Best Of Breed   Gordon Hayburn 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Jeremy Browne 2 (0-2-1-0)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 4 4 4 N/A N/A
Group Ranking: 63 63 59 N/A N/A
All Breed Ranking: 560 560 536 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   19
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
Sunday Select Dog   Michael Gelinas N/A
Saturday Select Dog   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Judith Taylor 9
Friday Best Of Breed   Starr White 10 (2-7-2-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
Saturday Select Dog   Michael Hill N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 30 30 25 24 26
All Breed Ranking: 225 219 196 187 204

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 5 7 5   0 0 0 0 1   459
Win Record - 2019
Show Date
All Hound Club Of Ontario October 20 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gary Anderson 5

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Virginia Lyne N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Gloria Kerr N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Patrick Mudge N/A

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd LTD Breed Show Michael Lanctot 30
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Lanctot 7
Saturday Group 2nd   Luis Pinto Teixeira 35
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 7

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Mary White N/A
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 2 (0-0-2-1)
  Group 2nd   Elizardo Valadez 28
Friday Best Of Breed   Beverly Capstick 2 (0-0-1-2)
Thursday Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Heather Langfeld 11

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Graham Kerr 0
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 3 (0-3-1-0)
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 22
Saturday Best Of Breed   Lynn White 3 (0-3-1-0)
  Group 3rd   Stewart Dankner 29
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 29

Show Date
Eastern Canada Dachshund Club July 06 to July 06, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Victoria Thomas N/A

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3 (0-0-3-1)
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 24
Friday Best Of Breed   Judi Elford 5 (0-2-3-1)
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 5 (0-2-3-1)
  Group 1st   Judi Elford 28
  Group 1st   Geraldine Taylor 26

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jaime Ganoza 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Jaime Ganoza 18
Friday Best Of Breed   Roberta Parish 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Diane Adorno-Legrand 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Diane Adorno-Legrand 15

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 19
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 3 (0-3-1-0)
  Group 2nd   Fred Dewsbury 29
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (0-3-1-0)
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 22
  Group 4th   Mel Saranchuk 18

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 3 (0-2-2-0)
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky-Alsina 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Carmen Haller 21
  Group 3rd   Patricia Nemirovsky-Alsina 23
Friday Best Of Breed   Patrick Mudge 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 4th   Patrick Mudge 10
  Group 3rd   Michael Lanctot 10

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 5 5 4 8 7
Group Ranking: 91 88 83 186 167
All Breed Ranking: 799 779 744 1497 1374

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 1   0 0 0 0 1   110
Win Record - 2018
Show Date
All Hound Club of Ontario October 28 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jon Steele 6

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario October 27 to October 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Opposite In Multi-Breed Specialty   James Reynolds N/A
  Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sean Shields N/A
Saturday Best Of Breed   Joan Goldstein 8 (2-2-3-2)
  Group 4th   Joan Goldstein 63
Friday Select Dog   Edd Bivin N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Jacqueline Stacy N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Lawrence Terricone N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Barbara Heal N/A
  Best Of Opposite Sex   Barbara Arndt N/A

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Maribel Sy 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim Jr 2 (0-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Diane Adorno-Legrand 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Diane Adorno-Legrand 29
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-1-1-1)

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 07 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Bruce Owen N/A
Saturday Select Dog   Carmen Haller N/A
Friday Select Dog   Rick Fehler N/A
Thursday Select Dog   Dianne Miller N/A
  Best Of Winners   Michael Gelinas (1-1-1-3)
  Winners Dog   Michael Gelinas (1-1-1-3)

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Gloria Geringer (1-1-1-1)
  Winners Dog   Gloria Geringer (1-1-1-1)
Saturday Best Of Winners   Kathrine Grant (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (1-1-1-1)
  Winners Dog   Kathrine Grant (1-1-1-1)
Friday Best Puppy In Breed   Corinne Walker N/A
  Best Of Winners   Corinne Walker (1-1-1-1)
  Winners Dog   Corinne Walker (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Nancy Popovich N/A
  Best Of Winners   Nancy Popovich (1-1-1-1)
  Winners Dog   Nancy Popovich (1-1-1-1)
  BPIG   Corinne Walker N/A
  BPIG   Nancy Popovich N/A

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Winners   Joy Lynne Huntley (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 4 (1-2-1-1)
  Winners Dog   Joy Lynne Huntley (1-2-1-1)
Saturday Winners Dog   Marilyn O'Neill (1-3-1-0)
Friday Winners Dog   Sharon Derrick (1-3-1-0)
  BPIG   Sharon Derrick N/A
  Winners Dog   Jacqueline Rusby (1-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Winners   Sharon Derrick (1-3-1-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By