BISS BPISS BPIS BBPISS MBBPIS GCH Keepsake Tyrone SurfnPipeline
Soft-Coated Wheaten Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Piper - (Female)
Owner: Lana Campbell & John Slack, June Fraser, Shari Robinson
Breeder: Shari Robinson & Sydney Robinson
Conformation Handler: Lana Campbell
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 8 8 8 8 8
Group Ranking: 116 116 110 105 94
All Breed Ranking: 981 981 921 815 746

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2020
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Dawne Deeley N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   John Constantine-Amodei N/A
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 4 (2-1-1-1)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 13 13 15 15 15
All Breed Ranking: 131 126 129 132 138

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 15 10 9 9   0 0 0 0 3   786
Win Record - 2019
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Trotter 0
  Best Of Breed   Patricia Trotter 0
  Group 2nd   Patricia Trotter 6
  Group 2nd   Charles Trotter 7
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 4
  Group 1st   Guy Jeavons 7
Friday Best Of Breed   Tony Monk 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 1st   Linda Kraft 7
  Group 1st   Tony Monk 7

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 18
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 1st   Virginia Lyne 20
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 4th   Carmen Haller 9
  Group 4th   Yvonne Savard 9

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 0
Saturday Group 2nd   William Byrne 24
  Best Of Breed   William Byrne 0
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 4th   Judith Byrne 17

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Weng Woh Chan N/A
Thursday Select Bitch   Dianne Ivey N/A

Show Date
Soft Coated Wheaten Terrier Association Of Canada [National] September 26 to September 26, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Select Bitch   Sue Goldberg N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 2nd   Grant Townsend 20
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 4th   Judy McVeigh 15
Saturday Best Of Breed   Murrel Purkhiser 0
  Group 4th   Murrel Purkhiser 21
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rita Walker 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   James Ham 0
  Group 1st   James Ham 10
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Stephen Dainard 12
Saturday Best Of Breed   Carol Gray 1 (1-0-0-1)
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Yates 1 (0-0-1-1)
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Joanne Paulk 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Raymundo Lo 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Raymundo Lo 60

Show Date
All Terrier Club Of Alberta August 02 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Dan Ericsson 2 (0-0-2-1)

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Ainslie Mills 10
  Group 3rd   Donna Conod 8
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 9
  Group 2nd   Barbara Heal 9
Friday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Richard Lopaschuk 12

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ricardo Saldana 1 (1-0-0-1)
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Glen Stark 1 (1-0-0-1)
Friday Best Of Breed   James Ham 1 (1-0-0-1)

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Allan Brown 3
  Best Of Breed   Thora Brown 3
  Group 1st   Allan Brown 4
  Group 1st   Thora Brown 4
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
  Best Of Breed   Olga Gagne 3
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 7
  Group 4th   Olga Gagne 4
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 3
  Best Of Breed   Ed Wild 3
  Group 1st   Sandra Lex 10
  Group 2nd   Ed Wild 8

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
  Group 4th   Patricia Nemirovsky de Alsina 11
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 3rd   Patricia Lanctot 10
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 4th   Carmen Haller 10
  Group 3rd   Michelle Scott 10

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [Limited Breed] April 21 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 8

Show Date
Renaissance Dog Association April 20 to April 22, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 7

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [Group] April 20 to April 20, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Vandra Huber 8

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 18 to April 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Darle Heck 0
Thursday Best Of Breed   Starr White 9

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Dawson 3 (2-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Judy McVeigh 3 (2-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Del Richards 3 (2-1-0-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francesco Cochetti 2 (2-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 2 (2-0-0-1)
  Group 3rd   Sandra Anderson 40
Friday Best Of Breed   Judi Elford 2 (2-0-0-1)
  Group 3rd   Judi Elford 35

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Mike Jackman 129 (0-0-0-1)
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (1-0-0-1)
  Group 1st   Mike Jackman 11
  Group 1st   Thomas Alexander 14
Saturday Best Of Breed   Phyllis Pancel 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1 (1-0-0-1)
  Group 3rd   Phyllis Pancel 11
  Group 1st   Geraldine Taylor 12
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Brenton Wright 1 (1-0-0-1)
  Group 1st   Wendy Maisey 13
  Group 2nd   Brenton Wright 11

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 4
  Group 2nd   Mary White 36
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 4
  Group 3rd   Nancy Popovich 31

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 5 6 6 8 12
Group Ranking: 68 75 89 133 169
All Breed Ranking: 691 743 951 1321 1708

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 2 7   0 0 0 0 2   128
Win Record - 2018
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
  Group 4th   Cesar Gutierrez Perez 6
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 6

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Carol Graham N/A
  Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  BPIG   Dianne Miller N/A
  Group 3rd   Dianne Miller 8
  BPIG   Carol Graham N/A
  Group 2nd   Carol Graham 8
Saturday BPIG   Margaret Moran McQuinn N/A
  Group 4th   Margaret Moran McQuinn 3
  BPIG   Rick Fehler N/A
  Group 4th   Rick Fehler 3
  Best Puppy In Breed   Margaret Moran McQuinn N/A
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday BPIG   Avery Gaudin N/A
  BPIG   Doug Gaudin N/A
  Group 3rd   Doug Gaudin 6
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Karsten Kaemling N/A
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 4 (1-1-1-2)
  BPIG   Linda Kraft N/A
Saturday Select Bitch   Linda Kraft N/A
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
Friday Select Bitch   Lee Anne Bateman N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4 (2-1-0-2)
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   James Frederiksen N/A
  Best Of Breed   James Frederiksen 3 (2-0-0-2)
  BPIG   James Frederiksen N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Best Of Breed   Jon Cole 3 (2-0-0-2)
  BPIG   Jon Cole N/A
Friday Best Puppy In Breed   Ekarat Sangkunakup N/A
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 3 (2-0-0-2)
  BPIG   Ekarat Sangkunakup N/A
  Group 4th   Ekarat Sangkunakup 25

Show Date
Soft-Coated Wheaten Terrier Association Of Canada [National] September 15 to September 15, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Canadian Bred   Jeremy Browne N/A
  Best Puppy In Breed   Jeremy Browne N/A
  Best Of Breed   Jeremy Browne 17

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   James Reynolds N/A
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-0-0-2)
Sunday BPIG   Patricia Hastings N/A
  Select Bitch   Patricia Hastings N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Hastings N/A
Saturday Select Bitch   Mel Saranchuk N/A
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
Friday Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Winners Bitch   Lynda Saranchuk (0-1-0-1)
  BPIG   Lynda Saranchuk N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Elaine Whitney N/A
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Elaine Whitney (0-2-0-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Robert Whitney (0-2-0-0)
Friday Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Winners Bitch   Thora Brown (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-2-0-0)
Thursday Best Of Breed   Allan Brown 1 (0-2-0-0)
  BPIG   Allan Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Winners Bitch   Allan Brown (0-2-0-0)

Show Date
All Terrier Club Of Alberta August 03 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 4

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Aramis (Joy) Lim N/A
  Winners Bitch   Aramis (Joy) Lim (0-1-0-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Winners Bitch   Sandy Alexander (0-1-0-1)
Friday Best Puppy In Breed   Joseph Gregory N/A
  Winners Bitch   Joseph Gregory (0-1-0-1)
Thursday Winners Bitch   Maribel Sy (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Maribel Sy N/A

Show Date
Prairie Canine Academy June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 1
  Best Of Breed   Dianne Miller 1
  Group 4th   Dianne Miller 8
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 1
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  BPIG   Robert Whitney N/A
  Group 4th   Robert Whitney 7
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 4th   Elaine Whitney 7

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group LTD Breed Show Keith Brown N/A
  Best Baby Puppy In Group   Ole Nielsen N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Valerie Hansen N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Show   Sharon Derrick N/A
  Best Baby Puppy In Group   Sharon Derrick N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Bruce Fraser N/A
  Best Baby Puppy In Group   Ainslie Mills N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Vickie Umpleby N/A
  Best Baby Puppy In Group   Ed Wild N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Denise Cornelssen N/A
  Best Baby Puppy In Group   Rick Fehler N/A

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada April 15 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Lynne Myall N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Juan Alberto Grillo Londono N/A
  Best Baby Puppy In Group   Aida Rivera Franco N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Roger Hartinger N/A
  Best Baby Puppy In Group   Roger Hartinger N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Paula Hartinger N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Gail Forsythe (Dr) N/A
Friday Best Baby Puppy In Show   Cesar Gutierrez Perez N/A
  Best Baby Puppy In Group   James Reynolds N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By