GChB Leasides Dax
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Dax - (Male)
Owner: Lynn & Patrick Hagan
Breeder: Lyndsay Ferguson
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 1 N/A
Group Ranking: 29 30 24 28 N/A
All Breed Ranking: 122 129 80 84 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 1 1 5 3   0 0 0 0 0   437
Win Record - 2021
Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Melody Roth 4
  Group 4th   Melody Roth 31
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Woods (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Gordon Hayburn 2 (0-1-1-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jean Delisle 5 (1-2-2-1)
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Melody Roth 5 (2-2-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Doug Gaudin N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 5 (2-1-1-2)
Friday Best Of Breed   Thora Brown 4 (1-1-1-2)

Show Date
The Olde York Kennel Club October 07 to October 07, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Carl Liepmann N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Branch 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Davor Javor N/A
Friday Select Dog LTD Breed Show Barbara Pepper N/A
  Best Of Opposite Sex   Jean-Christophe Boulinguez N/A

Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Irene Latchford 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Irene Latchford 10
Sunday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Stephen Dainard 15

Show Date
Monarch Kennel Club August 30 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Pamela Bruce 2
Tuesday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 3
  Group 3rd   Marilyn O'Neill 39
Monday Best Of Breed   Sandra Lex 3 (0-0-2-2)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 26 to August 29, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lynda Saranchuk N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Carol Graham N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Anna Hewson N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Best Of Opposite Sex   Vickie Umpleby N/A
Tuesday Best Of Opposite Sex   John (Fred) Peddie N/A
  Best Of Opposite Sex   Ann Felske-Jackman N/A

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 21 to August 22, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Saturday Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 3rd   Doug Gaudin 22

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Joan Colbourn 3 (1-2-1-0)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
Saturday Best Of Breed   Douglas Anderson 4
  Group 2nd   Douglas Anderson 53
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Francois Bernier 4
  Best Of Opposite Sex   Dann Wilson N/A
  Group 4th LTD Breed Show Francois Bernier 35

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nancy Tibben 5 (0-3-2-1)
Sunday Best Of Breed   Melody Roth 6 (0-3-3-1)
Saturday Select Dog   Jeremy Browne N/A

Show Date
Ontario Breeders Association July 19 to July 22, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (0-1-1-0)
Wednesday Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Corinne Walker 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Judy McVeigh 12
Tuesday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Jocelyne Gagne 6
Monday Best Of Opposite Sex   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A

Show Date
Oromocto Kennel Club July 17 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Lee Steeves 142
  Best Of Breed   Lee Steeves 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Lee Steeves 46
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 3 (1-2-1-0)
Saturday Select Dog   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3 (1-2-1-0)

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 4 (0-3-2-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Tony Vandendool 5 (0-4-1-1)
Wednesday Best Of Breed   Janet Lobb 2 (0-2-1-0)
Tuesday Best Of Opposite Sex   Heather Langfeld N/A
Monday Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 10 8
Group Ranking: 31 31 36 100 91
All Breed Ranking: 133 133 158 553 499

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   117
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 8 (2-3-2-2)
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 8 (2-4-2-1)
Friday Best Of Breed   Glen Stark 8 (1-4-3-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Kristen Francis N/A
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 9 (2-3-4-1)
  Group 3rd   Richard Paquette 70
Friday Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Joy Lynne Huntley N/A
Friday Best Of Breed   Melody Roth 10 (0-5-6-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Elaine Whitney N/A
Saturday Select Dog   Michael Hill N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Dana Garcia Tice 7 (2-0-4-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Pierre Talbot N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Vivian Maury N/A
Saturday Select Dog   David Gilmour N/A
Friday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 6 (1-0-3-3)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sean Shields N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 7 10 16 21 20
Group Ranking: 83 113 269 347 317
All Breed Ranking: 401 557 1257 1638 1526

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 0   0 0 0 0 0   242
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 10 (1-1-6-3)
  Group 3rd   Wendy Schira 62
Saturday Best Of Breed   Melody Roth 9 (1-3-5-1)

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 9 (0-0-5-5)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Esther Joseph N/A
Friday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 8 (3-1-2-3)
  Best Of Breed LTD Breed Show Tim Thomas 9
  Group 3rd LTD Breed Show Tim Thomas 87

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (1-0-2-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (2-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (2-0-1-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Susan St.John-Brown N/A
Saturday Best Of Breed   Gary Anderson 10 (2-3-4-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Gloria Kerr 11 (3-4-4-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Muldoon 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Denise Branch N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Leif-Herman Wilberg N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Nancy Simmons N/A
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Opposite Sex   Fabian Daza N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Antaon Hlebarov 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Daniel Kwee 2 (0-0-3-0)
  Group 2nd LTD Breed Show Daniel Kwee 32
Saturday Best Of Breed   Shawn Bennett 2 (0-0-3-0)

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michelle Scott N/A
Saturday Winners Dog   Ed Wild (3-0-2-1)
  1st Open Dog Class   Ed Wild N/A
Friday Winners Dog   Stewart Dankner (2-0-2-1)
  1st Open Dog Class   Stewart Dankner N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Brian Taylor (2-1-0-2)
  Best Of Winners   Brian Taylor (2-1-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Brian Taylor N/A
Friday Best Of Winners   Kresten Scheel (2-1-1-2)
  Winners Dog   Kresten Scheel (2-1-1-2)
  Best Of Winners   Birte Scheel (1-1-1-2)
  Winners Dog   Birte Scheel (1-1-1-2)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Robert Ennis (3-0-2-1)
  1st Open Dog Class   Robert Ennis N/A
Sunday 3rd Open Dog Class   Jos De Cuyper N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Richard Powell N/A
  2nd Open Dog Class   Richard Powell N/A
Friday 2nd Open Dog Class   David Strachan N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By