MBIS, MRBIS, Am Ch, Can GChEx Esmonds God of All AOM CD, RN, U-RO2, PD, JD, LD, DSE, TN-I, TKN, TKI, NTD, HIC, Am RN
Rottweiler
(Click on breed to view standings)

Call Name: Pan - (Male)
Owner: Dawn Phillips, Ann Felske-Jackman
Breeder: Tammy Ausloos, Ann Felske-Jackman
Conformation Handler: Lori-Ann Fischer
Performance Handler: Dawn Phillips
Website: http://www.esmondrott.com/pan.htm


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 5 5 5 5 5

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 2 10 2 2 2   0 0 0 0 0   1511
Win Record - 2020
Show Date
Northern Alberta Canine Association August 29 to August 29, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Lee Anne Bateman 186 *
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 42

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judith Byrne 24
  Group 2nd   William Byrne 23
  Best Of Breed   Judith Byrne 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   William Byrne 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Paula Hartinger 25
  Group 4th   Roger Hartinger 24
  Best Of Breed   Paula Hartinger 2 (0-2-1-0)
Friday Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff 145 *
  Reserve Best In Show   Terill Udenberg (Dr) 136 (0-2-1-0)
  Group 1st   Tannis Postma 29
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 28
  Best Of Breed   Tannis Postma 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2 (0-2-1-0)

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Richard Paquette 21
  Group 1st   Lee Anne Bateman 25
  Best Of Breed   Richard Paquette 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (0-0-3-1)
Sunday Best In Show   Lee Anne Bateman 152 *
  Reserve Best In Show   Rick Fehler 129 (0-0-3-1)
  Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Barbara Arndt 3 (0-0-3-1)
  Group 1st   David Gilmour 28
  Group 1st   Barbara Arndt 25
Saturday Group 3rd   Ben Wasylyshen 23
  Best Of Breed   Rick Fehler 5 (1-1-3-1)
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 5 (1-1-3-1)
  Group 1st   Rick Fehler 34

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   John Constantine-Amodei 427 *
  Best Of Breed   John Constantine-Amodei 11 (5-2-3-2)
  Group 1st   John Constantine-Amodei 96
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 11 (5-2-3-2)
  Group 2nd   Terry Carter 88
Friday Best Of Breed   Danik Dancause 7 (4-1-2-1)
  Group 4th   Danik Dancause 49

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 4 6 5
All Breed Ranking: 10 10 9 13 11

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
12 8 46 24 20 9   1 0 0 1 2   6535
Win Record - 2019
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 05 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 2
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 2
  Group 4th   Francis Smith Moffat 11
  Group 2nd   Juan Miranda Saucedo 21
Saturday Group 2nd   Peter Martin 20
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 22
  Best Of Breed   Peter Martin 2
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
Friday Group 3rd   Barbara Heal 14
  Group 3rd   Donald Mahoney 19
  Best Of Breed   Barbara Heal 2
  Best Of Breed   Donald Mahoney 2

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Mark Houston-McMillan 138
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 29
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Best Of Breed   Charles Trotter 0
  Group 2nd   Charles Trotter 29
  Best Of Breed   Patricia Trotter 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Tony Monk 1
  Group 1st   Linda Kraft 28
  Group 3rd   Tony Monk 26

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 33
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Best Of Breed   Shirley Hubenig 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 2nd   Shirley Hubenig 34
  Group 1st   Yvonne Savard 35

Show Date
Manitoba Working & Herding Association November 09 to November 09, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith A. Brown 7
  Group 1st   Judith A. Brown 47

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Judith Taylor 150 *
  Best In Show   Wayne Thompson 170 *
  Best Of Breed   Catherine Barlow 4
  Group 1st   Catherine Barlow 25
  Group 1st   Judith Taylor 32
  Best Of Breed   Judith Taylor 6
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 5
  Group 1st   Terry Carter 38
Friday Best Of Breed   Anik Primeau 4
  Best Of Breed   Edgar Bajona 4
  Group 1st   Anik Primeau 34
  Group 2nd   Edgar Bajona 29

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   William Byrne 65
  Best Of Breed   William Byrne 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Javinder Singh Pawar 64
Friday Best In Show   William Byrne 315 *
  Best Of Breed   Catherine Barlow 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   Catherine Barlow 71

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 4th   William Byrne 22
  Best Of Breed   William Byrne 0
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 3rd   Judith Byrne 22

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Kathrine Grant 258 *
  Group 1st   Hans van den Berg 65
  Best Of Breed   Hans van den Berg 5 (1-3-1-1)
Sunday Group 4th   Arthur Fry 63
  Best Of Breed   Arthur Fry 4 (2-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Wanda Spediacci (Dr) 5 (3-2-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Eric Liebes 289 (1-1-1-0)
  Group 1st   Eric Liebes 87
  Best Of Breed   Eric Liebes 2 (1-1-1-0)

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lynda Saranchuk 169 *
  Group 1st   Mel Saranchuk 38
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Group 1st   Cheryl Paterson 36
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Susan Quesnel 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Susan Quesnel 31

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Denis 4 (1-3-1-0)
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 5 (1-3-1-1)
  Group 1st   Grant Townsend 42
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 6 (1-4-1-1)
  Group 2nd   Murray Eason 46
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 5 (1-3-1-1)

Show Date
Skaha Kennel Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ashley Reid 27
  Best Of Breed   Ashley Reid 4 (1-2-2-0)
Sunday Group 1st   Lyn Brand 34
  Best Of Breed   Lyn Brand 4 (1-2-2-0)
Saturday Group 1st   Jacqueline Weekes 34
  Best Of Breed   Jacqueline Weekes 4 (2-1-2-0)
Friday Best In Show   Yvonne Savard 184 *
  Best Of Breed   Wayne Thompson 5 (2-2-2-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 3 (2-0-2-0)
  Group 1st   Wayne Thompson 18
  Group 1st   Sylvia Barkey 15

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Rowbotham 120 *
  Group 1st   Richard Paquette 10
  Best Of Breed   Richard Paquette 2 (1-0-2-0)
Saturday Group 1st   Robert Rowbotham 16
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (1-1-3-0)
Friday Group 1st   Lynda Saranchuk 16
  Group 1st   Mel Saranchuk 17
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (2-1-2-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4 (2-1-2-0)

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ann Hennigan 106 *
  Group 1st   Ann Hennigan 10
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 2nd   Susan Norris-Jones 9
  Group 3rd   Edgar Bajona 6
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Bruce Fraser 10
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (1-0-1-0)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Gilmour 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   David Gilmour 28
Saturday Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Raymond Lariviere 31
Friday Group 2nd   John Rowton 29
  Best Of Breed   John Rowton 2 (0-2-1-0)
Thursday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-1-1-0)

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 4 (2-1-1-1)
Sunday Best Of Breed   Michael Yates 4 (2-2-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Dan Ericsson 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Michael Yates 91
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 5 (2-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 5 (2-3-1-0)

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lynda Saranchuk 123 *
  Reserve Best In Show   Mel Saranchuk 109 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Lynda Saranchuk 30
  Group 1st   Mel Saranchuk 28
Saturday Reserve Best In Show   Joe Lobb 107 (0-0-2-0)
  Group 1st   Janet Lobb 29
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Joe Lobb 32
Friday Best In Show   Lee Anne Bateman 127 *
  Reserve Best In Show   Linda Kraft 119 (0-0-2-0)
  Group 1st   Linda Kraft 29
  Group 1st   Lee Anne Bateman 26
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-0-2-0)

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Hastings 41
  Best Of Breed   Patricia Hastings 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 32
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-2-1-0)
Friday Best In Show   Nancy Popovich 170 *
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 37
  Group 1st   Nancy Popovich 37

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 25
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Group 3rd   Honey Glendinning 57
  Best Of Breed   Honey Glendinning 5 (3-2-1-0)
Friday Group 2nd   Tempest Deptuch 62
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 4 (3-1-1-0)
Thursday Best Of Breed   Sharon Redmer 4 (3-1-1-0)
  Group 2nd   Raymond Yurick 66

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta July 11 to July 12, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 7
  Group 4th   Charles Olvis 61

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jean-Louis Blais 29
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Terry Carter 1 (0-0-2-0)

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 30
  Group 1st   Edgar Bajona 31
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
Sunday Best In Show   Yvonne Savard 141 *
  Reserve Best In Show   Wayne Thompson 113
  Group 1st   Yvonne Savard 33
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 1st   Wayne Thompson 31
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st   Elaine Whitney 31
  Group 1st   Heather Langfeld 33
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Thomas Alexander 21
  Group 1st   Lee Steeves 24
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Rita Walker 19
  Group 3rd   Bruce Fraser 18
Friday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 17
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 16
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1 (0-1-1-0)

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ainslie Mills 13
  Group 1st   Donna Conod 16
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Group 1st   Barbara Heal 13
  Group 1st   Ben Wasylyshen 17
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Friday Group 2nd   Michelle Scott 16
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 13
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Lew Olson 71
  Best Of Breed   Glen Stark 9 (1-4-4-1)
Sunday Group 1st   Kim Meredith-Cavanna 116
  Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 14 (3-6-5-1)
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 24 (7-8-6-4)
  Group 4th   Barbara Heal 108
Friday Best Of Breed   Lana Ferguson 28 (8-11-6-4)
  Group 2nd   Lana Ferguson 106

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Jocelyne Gagne 12
  Best Of Breed   Terry Gains 1 (1-0-1-0)
Sunday Group 2nd   Carmen Haller 27
  Select Dog   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Group 2nd   Michelle Scott 26
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (1-0-1-0)
  Select Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Doug Gaudin 199 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (2-1-1-0)
  Group 1st   Doug Gaudin 49
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 5 (2-2-2-0)
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 6 (3-2-2-0)
  Group 2nd   Joe Lobb 60
Friday Best Of Breed   Catherine Barlow 5 (3-2-1-0)

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 20 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 2
  Best Of Breed   Mary White 3
  Group 3rd   Corinne Walker 26
  Group 3rd   Mary White 30
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 3
  Group 3rd   Joe Lobb 24

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Judy McVeigh 72
  Best Of Breed   Del Richards 5 (2-1-2-1)
Saturday Best Of Breed   Donnelle Richards 5 (2-1-2-1)
  Group 4th   Donnelle Richards 81
Friday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Wendy Hamilton-Petkau N/A
Saturday Reserve Best In Show   Francesco Cochetti 389 (2-2-2-1)
  Best Of Breed   Judi Elford 6 (2-2-2-1)
  Group 1st   Judi Elford 94
Friday Group 1st   Francesco Cochetti 89
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 8 (3-2-2-2)

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 9
Saturday Best Of Breed   Mary White 10
  Group 1st   Mary White 99
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 9
  Group 3rd   Patricia Taylor 73

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 15 15 14 14 14
Group Ranking: 181 177 186 181 170
All Breed Ranking: 1111 1075 1158 1108 1006

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 0   0 0 0 0 0   73
Win Record - 2018
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 5 (3-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 6 (4-1-2-0)

Show Date
Rottweiler Club Of Canada [Regional] August 04 to August 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Sergio Pizzorno N/A

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Geraldine Taylor 8
  Group 3rd   Geraldine Taylor 27
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 8
  Best Of Breed   Susan Quesnel 8
  Group 3rd   Sandy Gelinas 27

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 54 54 50 54 55
All Breed Ranking: 351 347 329 342 353

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 2   0 0 0 0 0   260
Win Record - 2017
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Wayne Thompson 31
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 30
Friday Best Of Breed   Richard Lake 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joyce Love 15
  Group 3rd   Edna Gonzalez-Rubio 99

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 1
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 1

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lee Steeves 1
Friday Best Of Breed   David Denis 5

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 4
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 3
Friday Group 2nd   Raymundo Lo 85
  Best Of Breed   Raymundo Lo 4

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Brace In Show   Judy Horton N/A
  Best Brace In Group   Judy Horton N/A
Saturday Best Brace In Group   Melvin Beech N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 32 32 32 32 31
Group Ranking: 580 576 542 520 484
All Breed Ranking: 3526 3503 3310 3164 2942

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   8
Win Record - 2015
Show Date
MCA Working & Herding Specialty August 16 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Michel Chaloux N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Larry Kereluke N/A
Saturday BPIG   Pamela Bruce N/A
Friday Best Puppy In Show   Jean McErlane N/A
  BPIG   Stephen Dainard N/A
Thursday BPIG   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   John Rowton N/A
Thursday BPIG   Doris Willis N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Stephen Dainard N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lawrence Sinclair 8

Show Date
Renaissance Dog Association April 03 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Hassi Assenmacher-Feyel N/A

Show Date
Rottweiler Club Of Canada April 03 to April 04, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Opposite in Juvenile Sweeps   Raymond Yurick N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 16 to January 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Patricia Lanctot N/A

Obedience Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Novice B   Lisa Day 180.5

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Novice B   Alvin Eng 184.0

Show Date
Rottweiler Club Of Canada [National] May 31 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Novice B   James Ham 188.5

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2017

Win Record - 2017
Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Jeffrey Lunder 96.0
Saturday Novice B   Suzanne Hemminger 100.0
Friday Novice B   Edward Leslie 99.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By